Černočerné srdce

Černočerné srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/527725/bmid_cernocerne-srdce-65701a1fd45e5.jpg 4 530 137

Když do detektivní­ kanceláře vpadne rozrušená Edie Ledwellová, Robin Ellacottová neví, co si o nečekané návštěvě myslet. Spoluautorku animovaného seriálu Černočerné srdce prý neustále pronásleduje internetový uživatel s přezdívkou Anomie. Robin usoudí, že jí nemůže nijak pomoct, a vše pustí z hlavy. Za pár týdnů však přijde šok - mladou ženu totiž kdosi zavraždil na hřbitově Highgate, kde se celý seriál odehrává. Robin a Cormoran Strike se pouštějí do pátrání a brzy objeví zcela nové podoby zla. "Mimořádně zdařilý současný kriminální román, který poukazuje na mnohé negativní aspekty sociálních médií a on-line. Zároveň se autorka dobře vypořádala s problémem, kterým si sama musela projít." čtenář z Goodreads "Varovný příběh o vlivu virtuálního světa na životy skutečných lidí." Guardian... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

The Ink Black Heart , 2022

petrarka72
04.03.2024 4 z 5

I kdyby J. K. Rowlingová převyprávěla návod na vyplnění daňového přiznání nebo sestavení skříňky z IKEA, stálo by čtení za to. Cormoran a Robin jsou k tomu výborní průvodci po imaginárních 100 radách, jak nereagovat na přitažlivý protějšek. Černočerné srdce by mě asi bavilo, protagonisty si umím dost dobře představit (od Hartyho po okrajové postavy, a třeba hrobník cestující časem v rakvi je boží) a nenávistná prostředí v několika podobách, od neonacistického přes narušené rodiny a pedofilní komunity po troll space, jsou vystižena přesně. Jo! A taky je to napínavé, protože krimithriller... Prostě spokojenost.

magnolia
03.03.2024 3 z 5

Moc jsem se těšila, o to více jsem zklamaná. Cormoran a Robin pořád moji oblíbenci, Pat skvělá a nezdolná, Charlota otravná... stejně jako všechny stránky s komunikací fanoušků (ty jsem od určité doby začala přeskakovat). Zvolené prostředí mě nenadchlo a jsem zvědavá, jak si s ním poradí filmové zpracování. Asi okolo 800. stránky jsem začala uvažovat o 4* a po závěru jsem se rozhodla jít ještě níže (kniha se nedala číst jinak než vleže na břiše, bylo to celkově vyčerpávající čtení - to jsem si zatím nepomyslela u žádné "dospělé" knihy této autorky ). Škoda, ale na další díl se opět těším.

BarboraSalome
03.03.2024 4 z 5

Děkuji paní Rowlingové za to, že mě vyřadila z provozu na pár dní. A já jsem za to tuze ráda. Tento díl se mi líbil o trochu méně než minulý, ale pořád je to paráda. Jojo, sociální sítě, ty nám ještě ukáží. P.S. Vůbec se nedivím, že překlad do češtiny tentokrát trval dlouho.

paulinschildie
02.03.2024 5 z 5

He, tak tohle je pravdivá story ze života frustrovaných jedinců, kteří si honí triko na sociálních sítích, protože v reálu jsou totální nýmandi. Tweety jsou napsané autenticky, takže jsem autorce věřila každý slovo.
V téhle knize jsou všichni podezřelí fakt hodně divný lidi, takže vrah mohl být prakticky kdokoli, a proto jsem hltavě četla dál a dál a bavilo mě dávat si dohromady souvislosti. Sice v poslední čtvrtině jsem tušila, kdo je vrah, ale o to větší radost jsem měla, když jsem si na konci řekla "Jo, uhodla jsem to!" Ze všech dílů série měl totiž tenhle největší logiku.
Líbí se mi, že autorka omezila milostnou zápletku na minimum. Nová Strikeova šťabajzna byla sice šílená, ale soucítila jsem s ní, protože díky ní Strikeovi konečně došlo, jak je ve vztazích nemožnej a na konci si částečně uvědomil pravdu. Jestli bude další díl, v což doufám, mohl by si počínat ve svém chování k Robin, a celkově k ženám, o něco rozumněji.
Z knihy jsem moc a moc nadšená! Bravo!

Fazulina
02.03.2024 5 z 5

Neuvěřitelné, jak Rowlingová dokáže napsat knihu o 1130 stranách a Vám to připadá jako každá jiná běžná kniha s mnohem menším počtem stran. Vůbec to není poznat, není to nuda, je to svižné a hlavně, je to i chytré. Autorka má neuvěřitelný vyprávěcí talent. Jediné, co mě tam štve, jen vztah Robin a Cormorana. Už je to nuda. Šmarjá, jsou to dva dospělí lidi, to spolu neumí mluvit? Ale jinak skvělé čtení....

maryska09
01.03.2024 5 z 5

Opět skvělá kniha, vůbec mi nevadil počet stran, chtěla bych víc a víc a nikdy nemuset přestat číst. Co mi vadilo byly přepisy twitterové komunikace, v eknize dost nepřehledné a zmatené, klasická kniha je údajně lepší. I tak tuhle sérii považuji za skvělou a z celého černočerného srdce jí doporučuji

Lienilda
01.03.2024 5 z 5

Rowlingová je skvělá vypravěčka a počet stran mi naprosto nevadil. Užívám si to "pomalé" pátrání, výslechy, skvělé aktuální téma o trollingu na síti. Jen jsem to raději četla jako e-knihu a podle komentářů pode mnou jsem se dozvěděla, že v klasické knize jsou internetové chaty do několika sloupečků vedle sebe, aby to časově sedělo. Kdežto v e-knize to bylo všechno pod sebou, takže se člověk spíše domýšlel nebo si kontroloval podle zapsaného času jak ty chaty se prolínají. Chaty ve hře mě bavily. Až teda ten úplně poslední v e-knize naprosto nevyzněl, protože tam jsou sice 2 kratší rozhovory, ale dost důležité a časově se prolínající. Tím jak to bylo napsané pod sebou, místo vedle sebe, tak to naprosto nevyznělo.

Musím pochválit práci překladatele. Zajímalo by mě jak je v originále "Drek je sámoš a nuďáčí se" :) pár překlepů tam bylo a 2x relativně brzo po sobě, bylo zaměněno jméno Rachel a Robin. Ale to při takovém objemu knihy bez problému odpouštím.

Moc se těším až natočí tento díl pro seriál C.B. Strike, jak tam bude vypadat seriál Černočerné srdce i nakreslená hra.

PS: vztah Cormorana a Robin? na to začínám dlabat a užívám si to všechno kolem.

zelenoockaa
29.02.2024 5 z 5

Ona prostě umí a to se jí nedá upřít. Neskutečně mě kniha bavila, velké množství postav mi nevadilo, jen pachatele jsem odhalila dost brzy :).

Dédečko75
29.02.2024 5 z 5

Něco neskutečně vynikajícího, i když mě zarazil počet stran, tak je to pořád skvělé čtení

Jane2016
27.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Téda! Jsem zvyklá, že Rowlingová píše v této sérii s detektivem Strikem bichličky, ale rozsah Černočerného srdce překvapil i mě! Každopádně knížka je velmi čtivá, takže počet stran ve výsledku není vůbec na škodu.

Tentokrát jsme se společně s Cormoranem a Robin ocitli ve virtuálním světě plném přezdívek a přetvářky. Příběh je protkaný internetovými konverzacemi a seriálem s názvem Černočerné srdce. Samozřejmě je zde spousta postav, ale to Vás asi u Rowlingové ani nemůže překvapit. Ze začátku se v tomto množství postav budete pravděpodobně ztrácet, ale s tím, jak bude příběh plynout se v tomto zmatku bezpečně zorientujete.

Za mě byl příběh skvělý, i když mě přímo nenadchlo internetové prostředí, Rowlingová se toho ujala s grácií.

Co mě ale zklamalo byla dějová linka Robin a Cormorana. Už několik dílů čekám, že jejich vztah vygraduje a Rowlingová stále kličkuje, a ne je dát dokupy! Už mi z toho vstávají vlasy na hlavě! Snad se již v dalším díle konečně dočkáme, protože to čekání a oťukávání je nekonečné

gladya
27.02.2024 5 z 5

Ať si si autorka říká Galbraith nebo Rowlingová, psát zkrátka umí. Dávám plný počet hvězd, i když s hlavními výtkami jako je příliš velký počet postav, lze jen souhlasit. Takové vady na kráse pro mě ale víc než vyvážilo vypravěčské umění a v tomhle případě asi hlavně velmi zajímavá zápletka. Přemýšlím, jestli jsem četla jinou knížku, kde mají sociální sítě pro děj takový význam. Jako starší ročník si osobně těžko dokážu představit, že by v mém životě sociální sítě (řadu jsem vyzkoušela a některé používám) a nějaká hra znamenaly tolik, co pro některé postavy. Ale svět se mění a tyhle novinky se mohou stát nástrojem manipulace, vydírání a vůbec se dají zneužít, jako ostatně skoro všechno.

U tohoto žánru nějak neřeším uvěřitelnost hlavně pokud jde o hlavní hrdiny a jejich schopnosti.

Jsem zvědavá, co provede autor/ka v dalších dílech s dvěma hlavními protagonisty. Jak někdo píše, ta ženská zabila Brunbála ( a taky Siria, Remuse a řadu dalších).

Agatha84
27.02.2024 5 z 5

Z lehce přehaného a na můj vkus příliš urychlého závěru jsem sice byla znepokojena, ale zbytek knihy mi to bohatě vynahrazuje.
Jasně, chvílemi je to zbytečně ukecané, příliš podrobné, k postavám je potřeba mít nějaký tahák, ale já jsem opět maximálně spokojená.
Možná nekriticky, ale vem to ďas.
Vždyť jsem se vzdala i spánku...

lendinka.k
26.02.2024 5 z 5

Minulý díl mě tolik nezaujal a ke všemu to téma: sociální sítě, internet. Byla jsem úplně zdrcená tím, že mám číst nějaké chaty a komentáře, které ze zásady na netu nečtu, abych si nezkazila den. Jaké ale bylo moje překvapení, když po nějaké době jsem se vracela a četla je znovu a pozorněji, a ještě jsem si dala záležet na tom, kdo tam co píše. Postupně jsem zjišťovala, jak moc mě baví přiřazovat jednotlivé přezdívky ke skutečným lidem a zápletka byla o to zajímavější a tak trochu i děsivější. Vrahem mohl být kdokoliv - protože neznáme jeho totožnost, může si klidně chodit po ulici kolem nás (myšleno kolem Robin a Strika). Bylo tolik možností, jak kniha dopadne a já nemohla přestat číst - četla jsem i přes migrénu a přes nedostatek spánku. Sama jsem chvíli žila virtuálním životem, a proto musím pochválit i to, jak přesně umí autorka popsat chování lidí na chatu. A nenávistné komentáře jsou už nedílnou součástí každé sociální sítě. Také mě zaujal zmiňovaný seriál, kolem kterého se vše točí, a je jasné, že zde využila autorka zkušenosti s fandomem a chováním fanoušků Harryho Pottera.
Takže jediné, co je na této knize špatné, že se vám bude při čtení blbě držet! ..PS: Ještě posílám svůj velký obdiv překladateli, za to že odvedl velmi dobrou práci.

Ella_85
25.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Ja jsem s dilem spokojena. Nevadi mi tluste a obsahle psane knihy.
Ale k pribehu, zajimave byly prepisy ruznych komunikaci ze socialnich siti a to, ze se nebezpeci da ukryt v podstate za cokoliv mi na konci knihy vyrazilo dech, malou chvili jsem si myslela, ze ten to byt muze, ale tohle nesedi a tohle nesedi a pak wtf?
No kdo je zapalenym obdivatelem dua Strike & Ellacottova nebude zklamany i kdyz jedno posezeni v baru me teda ani trochu neuspokojilo ;-)

Lavender756
24.02.2024 2 z 5

Absolutní zklamání, už předchozí díl byl slabší, ale tohle je úplná katastrofa. Kniha nepřináší nic nového, nudné, roztáhle, hlavní detektivní příběh tentokrát úplně nezajímavý, upoutá snad jen ty, kteří něčím podobným žijí, chatové rozhovory přes třetinu knihy mučící a ještě je musíte číst po sloupcích a vracet se! Já tuto sérii měla opravdu top oblíbenou a na každý díl jsme se těšila, ale tohle jsem ani celé nepřečetla. Strike a Robin to ani netřeba komentovat, stále stejná brzda!

InstinktCZ
23.02.2024 5 z 5

Tak to byla paráda... Kniha skvělá, řekl bych, že každá knika se Strikem a Robin je lepší a lepší. Na to, že má kniha skoro 1200 stran, to uteklo jak voda, děj tak dobře odsýpá a utíká, že se ani nenadějete a je konec. Kniha má velice moderní a aktuální téma - nenávist v online světě a jak se lidé dají uštvat / zmanipulovat...
JKR prostě umí.
PS: knihu mám v knihovně (jako celou serii) ale nedokážu si představit (kvůli velikosti) ji číst. Zde je ebook nutnost.

LucyA7
23.02.2024 5 z 5

Dočteno. Knihu jsem si užila - počet stran mi nevadil, mám ráda tlusté knihy, tahle se četla sama a rozhodně jsem neměla pocit, že by se mělo něco škrtat. Měla jsem trochu strach, jestli se neztratím v herních chatech a množství přezdívek, ale nestalo se. I v tom množství postav jsem se orientovala poměrně dobře. A dokonce jsem konečného pachatele měla ve svém okruhu podezřelých, což se mi stává jen zřídka :-). Vedlejší linky mi v knize vůbec nevadily - i v životě často musíme řešit víc věcí najednou. Vztah-nevztah Strika a Robin mě baví, i když si myslím, že happy endu se asi hned tak nedočkáme. Určitě doporučuji k přečtení a doufám, že se brzy dočkáme dalšího dílu.

pikilo
23.02.2024 5 z 5

(SPOILER) No teda? 1000 stran a bylo jen držení za ruce? To su teda nakrknutá.

Christie2020
23.02.2024 5 z 5

Super napínavý příběh, nemohla jsem se odtrhnout. Zpočátku jsem sice měla trochu zmatek v postavách, ale postupně už jsem je odlišovala a věděla, kdo je kdo.
Můj favorit na vraha byl sice někdo úplně jiný, ale nebyla jsem zase tak daleko.
Těším se na další pokračování!

Holly.W
23.02.2024 5 z 5

Po dlouhé době knížka, které můžu bez rozmýšlení udělit nejvyšší hodnocení.
Cormoran a Robin jednoznačně patří mezi nejlepší ze současných knižních detektivů!
Kniha je opravdu rozsáhlá, ale já bych nevyškrtla ani stranu. Stálo to za to. Při čtení jsem se nenudila ani chvíli, naopak, bylo to čtivé a skvěle napsané, neskutečně jsem si to užila!
Rozhodně doporučuji koupit si poznámkový blok a dělat si poznámky, protože postav a možných podezřelých je tady opravdu požehnaně.
Vypravěčské umění Galbraitha (Rowlingové) je skutečně fenomenální! A ano, kromě Pottera umí úžasné detektivky.
Čtenář sleduje postupné sbírání drobečků chleba, sledování, výslechy obrovského množství postav. Nechybí napětí. Prostě detektivka, jak má být. A rozhovory na chatu hry tomu dodávají jakousi šťávu navíc.
Kdo je vrahem se čtenář dozví až v samotném závěru knihy. A to je jediná drobná výtka, kterou ke knize mám. Konec mi přišel uspěchaný a vrah trošku neuvěřitelný. Nebylo tam úplně takové to wow, kdy mi spadne brada, vše zapadne do sebe a autorka mě vyšokuje tím, kdo je vrah (jako u většiny minulých dílů).
Nicméně Cormorana a Robin jsem si zamilovala už od prvního dílu a baví mě sledovat vývoj jejich životů i vzájemného vztahu.
Takže jsem nadšená a nemůžu se dočkat dalšího dílu! V Británii už vyšel a doufám, že na něj nebudeme muset čekat zase několik let.
Četla jsem, že tahle série má mít 10 dílů, takže se ještě máme na co těšit!