Deset malých černoušků

Deset malých černoušků
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 5 5837 5837

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

Tygřička
08.04.2015 5 z 5

Perfektní vybíjená v podání brilantní paní Christie...

kachnch
07.04.2015 4 z 5

Tuto knížku řadím k opravdu kvalitnímu čtení. Na začátku může čtenáři chvíli trvat, než se zorientuje v charakterech a možná si i zvykne na styl psaní, ale pak lze příběh přečíst jedním dechem. Po celou dobu jsem dychtila zjistit, kdo je vrahem, měla jsem pár teorií, ale výsledek byl nakonec zcela překvapující. :) Chvílemi to na mě působilo možná až moc nereálně, ale od toho knižní příběhy existují.

R.E.M.
28.03.2015 5 z 5

Špičková detektivka. Tímto přídavným jménem šetřím, ale tady právem patří. Skvělá děsivě houstnoucí atmosféra, skupina deseti obětí nebo zločinců se zmenšuje, pěkně jeden po druhém odpadávají...

Užila jsem si skládání indicií, hledání nejrafinovanějšího zločince a pachatele událostí na ostrově. Pro přesnost dodám, že se mi párkrát lehce zadrhlo čtení na několika drobných součcích osudového chování postav. Ovšem žádný z těch drobných suků nesnížil můj zážitek z kvalitního ebenového dřeva vystavěného příběhu.

MarkétaLore
20.03.2015 5 z 5

Právě dočteno, Jo Nesbo se může jít zahrabat, kniha z doby kdy autoři nebyli placení podle toho kolik stránek napíšou, či co. Přečteno za dva večery. A spoiler: vrah byl frajer a hrdina.

mapet85
12.03.2015 4 z 5

Dej románu sa odohráva na pustom a malom ostrove, kde sa nachádza len jeden dom. A práve do tohto domu je pozvaných 10 ľudí, ktorí sa predtým nepoznali. Tu sa začne odohrávať desivá dráma, kedy sú hostia jeden po druhom odpratávaní zo sveta pomocou známej detskej riekanky. V dome sa stupňuje panika, chaos, stúpajúce šialenstvo, nik nevie kto je vlastne vrah a či sa okrem týchto ľudí v dome a na ostrove nachádza ešte niekto iný.

Dej je pútavý, kniha sa ľahko číta, postupným odchodom jednotlivých postáv mi kniha pripomínala reality show, kde je však „víťazstvom“ smrť. Spisovateľka výborne vystihla atmosféru paniky u jednotlivých postáv a ich myšlienkové pochody, teórie a konšpirácie, ktoré spriadajú. Nemôžem sa však ubrániť dojmu, že keby čokoľvek dané postavy spravili inak alebo by inak reagovali, nevyšlo by to podľa predstáv. Ale to je štýl Agathy Christie a nedá sa jej uprieť, že práve ona je skutočne majsterkou klasickej detektívky. :)

Teším sa na filmové spracovanie, prípadne divadelnú hru. :)

tereza2317
11.03.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších od A. Christie, a to jsem četla skoro všechny :). Skvělé je i mluvené slovo!

alzbeta0394
05.03.2015 5 z 5

Neodolala jsem a knihu přečetla během jediného dne.

RobinZ.
24.02.2015 5 z 5

Nádherná kniha, Agatha měla prostě pro tento žánr cit, ne nadarmo je to korunovaná Královna detektivek! Nevím proč, ale když čtu knihu od Agathy, mám prostě nutkání ji dočíst ještě v ten den! Nádhera!

chamyl
06.02.2015 4 z 5

Hodnotím kladně a vysoko, ovšem ne úplně nejvýše. Agatha byla na toto dílo právem hrdá a i já před ní smekám. Celá kniha je navíc velmi čtivá a stránky tak rychle ubíhají. Proč tedy ne 5*? I přes veškerý můj obdiv k této spisovatelce i k tomuto autorsky velmi náročnému dílu jsem se postupem času - jak hosté ubývali - nemohl zbavit dojmu určité účelovosti jednání zbývajících postav. Prostě jsem některým jejich krokům tak úplně nevěřil a cítil jsem v nich potřebu zachovat se tak, aby "to všechno vyšlo". Proto dávám o jednu hvězdu dolů. Celkově však tuto knihu včetně jejího finále považuji za velmi zdařilou a (nejen) pro milovníky detektivek za povinnou četbu.

danielosbourne
05.02.2015 5 z 5

První kniha od Agathy Christie a jsem z ní naprosto unešen. Trochu jsem se bál, že i když je tato autorka považována za královnu detektivek, nemá mi co nabídnout. To jsem se šeredně pletl. Deset malých černoušků je kniha, která je nadčasová, skvěle, ale opravdu skvěle promyšlená a přináší až mrazivý požitek ze čtení. Těším se, až si zase některý večer sednu a tuhle knihu si znovu přečtu.

Amika
04.02.2015 5 z 5

Skvělé! Nepodobné ničemu, co jsem od Christie zatím četla, přišlo mi to spíše jako horor než detektivka. Přečteno za pár hodin, nešlo se odtrhnout, skvělé rozuzlení ;)

Sebasti
01.02.2015 5 z 5

Detektivka?! Mně to v mnoha ohledech přišlo jako horor! Každou chvíli se bojíte, jak zemře další "černoušek"! Naprosto geniální!! Všechny postavy byly skvělé a do posledních stránek nebudete vůbec tušit, kdo a jak vraždí! Podle mne jedna z nejlepších a nejpromyšlenějších knih od královny detektivek.
A musím dodat - líbí se mi ten štítek Plánovití a inteligentní vrazi :))

Lenourt
27.01.2015 5 z 5

Uáá, uáá, to je prostě tak moc geniální a přitom TAK prosté a jednoduché!
No že mě to rozřešení nenapadlo hned...
K tomu je to i napínák jak něco poslední čtvrtinu jsem četla za chůze na procházce se psem! :-)

exitus
18.01.2015 5 z 5

Viděla jsem jako divadelní hru, naštěstí jsem zapomněla, kdo byl vrahem, takže jsem si knihu mohla naplno užít. Opravdu skvělá detektivka, napínavá a velmi zábavná. Postavy dobře vykreslené, ačkoliv mi nikoho z nich nebylo moc líto. Že by to byl účel?

marca_m
17.01.2015 4 z 5

Svěží vítr mezi občas lehce fádními detektivkami Agathy Christie :)

Mikik
04.01.2015 5 z 5

Perfektní kniha. Agatha Christie prostě neměla a nemá konkurenci, propracování postav, celé zápletky a nakonec vyřešení na poslední straně bylo prostě úžasné:-)

matej6254
26.12.2014 5 z 5

Keby nebolo zbytočne natiahnutej expozície poviem, že táto kniha je to najlepšie čo som kedy čítal. Dokonalo vymyslený a prepracovaný dej s nezabudnuteľnými charaktermi, ekdy si nemôžte byť istí žiadnou vetou... BRAVO AGATHA!

kiokio
19.12.2014 4 z 5

Moje první kniha od Christie. Moc se mi líbila. Opravdu poetická zápletka. Přečetla jsem ji jedním dechem.

minimonisek
18.12.2014 4 z 5

Tohle je moje nejoblíbenější kniha od Agathy Christie, čtu ji už asi po destáté a pořád mě baví její skvěle propracovaná zápletka.

Aingeal
16.12.2014 4 z 5

Brilantně napsaná detektivka! Agatha je rozhodně královnou tohoto žánru. Ač jinak detektivní příběhy čtu nerada, tohle byla výjimka ;).