Deset malých černoušků

Deset malých černoušků https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 5 5821 1148

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

Prey
06.04.2017 4 z 5

Působivá ostrovní vyvražďovačka, ve které nechybí suchý anglický humor. Detektivní linka, kdo je vrahem, je skvělá. Včetně klíčového vodítka pro pozorného čtenáře, které přichází těsně před nádherným finálním rozuzlením. Oblíbenost knihy vychází z umu autorky zaujmout, napínat, bavit. Přinést chytré detaily. Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že je to jeden z titulů, které jsou vlastně napsány špatně, kdybychom v tom začali šťourat. Mužské postavy mi lehce splývají i při opakovaném čtení, protože intro je na tolik charakterů a činů velmi rychlé. Hlavní děj je okatě vykalkulovaný, takže přes nevybíravé násilí připomíná frašku. Kdybychom se o někoho z hrdinů dokázali opravdu bát, někomu fandit, to by byly teprve stažené půlky. V jiném rozsahu a tónu z toho mohlo být víc psychologického bahna. Takhle je to poutavá historka k čaji o páté. Ale vadí to, když lepší jste neslyšeli? (Čteno v překladu J. Z. Nováka.)

michaela.ne
05.04.2017 5 z 5

Tak dlouho jsem se na ní chystala, otálela a nakonec jen lituji, že jsem to neudělala dřív. Dřív, před tou spoustou knih, které téhle nesahají ani po podrážky bot. Agatha dokázala perfektně a podrobně představit 10 lidí na 200 stránkách, ostatní autoři představují ani ne polovinu na 500-600 stránkách. Nic nepřebývalo a nic nechybělo. Byla jsem mile překvapena vrahem, neboť moje podezření lpělo na úplně jiné osobě. Závěr je perfektní třešnička už na tak výborném dortu.

mari.seri
05.04.2017 5 z 5

A. Christie opět nezklamala, spíš naopak. Kniha zajímavá a čtivá hned od prvních stránek. Vykreslení charakteru, osudu a svědomí hrdinů naprosto dokonalé. Závěr opravdu brilantní. Jedna z nejlepších jejích detektivek. Ještě teď mám v hlavě říkanku deset malých černoušků ....

Joges
01.04.2017 5 z 5

S tímto titulem jsem se dříve nesetkal. Schválně jsem se vyhýbal filmovým zpracováním, abych si knihu vychutnal. Nelituji! Deset malých černoušků v knižní podobě je geniální, důmyslné dílko, dějově bohaté a propletené, které graduje a neustále napíná. Závěrečný a podstatný Rukopisný dokument pak všechno vysvětluje, spokojil bych se však i s Epilogem. Ale mlčím, celkově je to mimořádná detektivka, která právem sídlí v čele žebříčků.

coquus
30.03.2017 5 z 5

Tohle byla opravdu chuťovka: zajímavý nápad a napětí prakticky do poslední chvíle. Žádné filmové zpracování této knihy jsem předtím neviděl, takže jsem si příběh opravdu vychutnal. Výborně popsané charaktery postav, atmosféra celého příběhu a svižný děj prostě nutí ke čtení další a další stránky. Doporučuji.

LuckaaK
26.03.2017 5 z 5

Přiznám se, že jsem nikdy neviděla ani žádné zfilmování této knihy, takže jsem netušila, do čeho jdu a byla jsem ohromená! Nejdřív jsem se trochu bála, že se mi bude špatně číst kvůli tomu, že pochází "z jiné doby", ale do toho jsem se hned dostala a zhltla jsem jí za dva večery. Přiznám se, že jsem celou dobu netušila, kdo je vrah... :-). Už se těším na další knihy!

Fazolka2017
25.03.2017 5 z 5

Dokázal by dnes někdo v tak malé útlé knížce vytvořit tak geniální příběh ? Dnešní někteří autoři slohovek ( nelze je nazvat spisovateli, protože bychom tím urazili ty skutečné jako byla Agatha ) by to nedokázali i kdyby se stavěli na hlavu. Černoušky jsem za svůj život četla už několikrát a pokaždé žasnu a užívám si to. Miluju tě Agi !!!!

mekkejla
25.03.2017 5 z 5

Naprosto naplnila má vysoká očekávání!

aginecka
24.03.2017 5 z 5

Geniálně vystavěné. Víte, jak to dopadne, a stejně nemůžete přestat číst.

Eeli
18.03.2017 5 z 5

Čtivá a velmi napínavá "detektivka", v níž je celá kniha věnována páchání zločinu a posledních pár stran jeho vyřešení nebo v tomto případě spíše vysvětlení. Příběh je psán srozumitelně, jasně a jednoduše, čímž se zdařilo ve čtenáři stupňovat napětí, strach i zvědavost. Moc se mi líbil neotřelý nápad s dětskou říkankou a soškami, což jen podnítilo tajemnou a nebezpečnou atmosféru a zesílilo očekávání ze strany čtenáře. Popisy prostředí a hlubší charakteristiky postav tak šlo bez problémů postrádat. Rozuzlení bylo na můj vkus příliš uspěchané a i když ho autorka měla dopředu jistě dobře promyšlené tak, aby korespondovalo s dějem, vyvolalo ve mě zcela opačný dojem. Ale ani toto malé zklamání ze závěru nezastíní ty pocity mrazení při čtení, které autorka umí ve čtenáři vzbudit.

BlackFairy
13.03.2017 5 z 5

Moje první setkání s touto dámou a hned láska jako trám! Krátká kniha, která přímo frčí! Naprosto bravurní. V průběhu knihy jsem se musela smát, jak si se mnou Agatha hraje jako kočka s myší. Kdykoli jsem si myslela, že vím, kdo a proč je pachatel - okamžitě ho zamordovala, jako by se mi smála "Ty hloupá, tak vidíš, tenhle to nebyl" :D
Pět hvězd je málo!

RosaLucis
12.03.2017 5 z 5

Dech beroucí příběh při kterém vám bude mráz běhat po zádech. Nedoporučuji číst večer, když vám nejde usnout (jako jsem to udělala jáXD) Musím říct, že jsem neměla nejmenší tušení kdo je vrah. Agathe Christie i panu N. Z. Namy patří velká poklona.

Jane417
11.03.2017 5 z 5

Do poslední stránky jsem nevěděla, kdo je vrah a jak to všechno bylo! Geniálně napsané! Když se začtete, nemůžete přestat a absolutně netušíte, jak to všechno je! Otevřenou pusu údivem máte při čtení nejen na konci, ale průběžně... pořád!
Skvělá detektivka s mrazivou, tajemnou a děsivou atmosférou!

ankaras
10.03.2017 5 z 5

Chtěla jsem si přečíst něco od této autorky s velkým jménem a zvolila jsem dobře. Rychle čtivá kniha s velice napínavým dějem. "Tak kdo?", je otázka, kterou si pokládáte celou dobu a už to chcete rychle vědět. Děj je neočekávatelný, ale konec takový samozřejmý. Ale stojí za přečtení.

misssicccka
03.03.2017 5 z 5

Po této knize jsem sáhla pro splnění bodu "kniha odehrávající se na ostrově" čtenářské výzvy 2017. Tím jsem překonala svůj jakýsi blok k masovému obdivu "královny detektivek". Dvě desetiletí jsem si říkala, že ji musím okusit, abych věděla, o čem je řeč. A čtenářská výzva byla dobrá motivace ke splnění své osobní výzvy. A nelituji. Zatím nemám důvod sdílet označení "královna detektivky", ale mám důvod si přečíst od této autorky něco dalšího. Rychlé, napínavé, jednodechové, zábavné počtení. Bohužel mi čtečka během čtení nabídla šotkovatě poslední stránku knihy, takže nějaké napětí už se moc nekonalo. Ale to nevadí. Stálo to za to. Už nemám blok a ke znělce Hercule Poirota v televizi budu už také asi shovívavější :).

hana4834
27.02.2017 5 z 5

naprosto napínavá kniha do konce jsem nevěděla kdo je vrah,doporučuji

hejdika
25.02.2017 4 z 5

Kniha Deset malých černoušků mě celkem příjemně překvapila.
Přesto přiznávám, že nebýt říkanky, která mě tolik přitahovala a nutila mě přemýšlet, jak bude provedena příští vražda, asi by mě tolik nebavila. Asi by to bylo pouze nucení se do čtení, abych zjistila, kdo za vraždami stojí. Právě říkanka přidala knize trochu více tajuplné atmosféry. Bez ní by tam atmosféra byla na velmi malé úrovni. Pro mě autorka neuměla přiblížit ponurost celého místa při převládajícím špatném počasí, nebo popsat ostrov, dům, či vzpomínky hostů ostrova. Avšak chápu, že toto není pro někoho žádné mínus.
Abych autorce jenom nevyčítala, musím uznat, že kde šetřila na popisu atmosféry, tam přidala na psychice. Líbilo se mi, jak autorka píše o myšlenkách každého z hostů, o pocitech, které ze sebe mají atd.
Přiznávám se, vraha jsem neuhodla. Odhalení samotného vraha a jeho příběhu mě překvapilo. Čekala jsem něco mnohem složitějšího, ale občas je v jednoduchosti krása, že?
Nakonec musím uznat, že po přečtení knihy nelituji času, který jsem nad knihou strávila. Jako jednoduchá krátká kniha na jedno či dvě odpoledne poslouží velmi dobře, přesto mi jedno přečtení stačí a už se k ní neplánuji vrátit.
Vřele doporučuji všem, kteří hledají oddechovou knihu.

Lumíček
18.02.2017 5 z 5

Vyborna kniha. Vse na sebe skvele navazovalo. Detektivka splnila vse, co mela. Napeti a dokonce strach, necist v noci v prazdnem dome :) Vubec jsem nepoznala, kdo je vrah a byla jsem dost prekvapena zaverem. Urcite doporucuji. Uz se tesim az si od Agathy prectu neco dalsiho.

PetullaN
17.02.2017 5 z 5

Skvělá kniha, čte se jedním dechem.

Anonymka1
16.02.2017 5 z 5

Kniha mě naprosto ohromila! Nečekaná zápletka a skvělý styl psaní. Nelze nic této detektivce vytknout! Napínavé od začátku do konce. Vše do sebe krásně zapadalo, dětská říkanka, figurky a lidi. Den po přečtení jsem se koukala i na film a za mě je osobně lepší kniha. Určitě doporučuji !