Deník kastelána

Deník kastelána https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58539/mid_denik-kastelana-wCX-58539.png 4 1142 320

Deníkový příběh zámeckého kastelána čtenáře okamžitě chytí a nedovolí mu četbu odložit na později. Hrdina knihy opustí velkoměsto a odchází na venkov, aby našel ztracený klid a smysl života, aby snad i zachránil své manželství, které se ocitlo v krizi. Zámek ho však od počátku zaskočí svou magičností, odkrývá se jako místo plné dávných příběhů, dramat a nečekaných setkání. Tajemné síly prosáknou do života celé jeho rodiny. Je proti tomu lidský rozum dostačující zbraní, nebo jsou věci mezi nebem a zemí, s nimiž je třeba se smířit? Kastelán možná nenajde, co hledá, možná nezíská, co si přeje, možná nic není, jak si představoval. V každém případě mu život ve zdech mysteriózního zámku odhalí skutečnosti, o nichž dříve neměl nejmenšího tušení.... celý text

oladnb
23.03.2023 4 z 5

Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdami, nakonec dávám slabší 4, protože se kniha četla výborně. I já, která každou knihu čte minimálně týden jsem ji měla přečtenou opravdu rychle. Má originální námět, prostředí zámku mě bavilo, autor sám je kastelán, tak bylo patrné, že se orientuje. Celkově zápletka zajímavá a duchařina byla také příjemná, ani moc, ani málo. Zajímalo mě, jaký bude závěr, ten jsem čekala asi zajímavější, ale jinak to bylo všechno celkem přiměřené a příjemné. Občas zbytečné vulgarity

SumýšIrena
17.02.2023 3 z 5

Kniha je hodně čtivá. Ale jednu * srážím za velké množství vulgarit. Sem tam sprosté slovo mi nevadí, ale tady jsou na každé stránce alespoň dvě. Další * pak srážím za otevřený konec a nevysvětlené záhady. Já prostě musím mít všechno jasně černé na bílém.

viweb
12.02.2023 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, namluvil Jaroslav Plesl. Mě se to moc líbilo, musím říci že více než denník aristokratky. Odpočinkový příběh, připadal mi i realistický. Doporučuji přečíst nebo poslechnout.

Lucie21352
25.01.2023 3 z 5

Knížku jsem si přečetla, protože jsem četla Aristokratku a líbí se mi autorův styl psaní. Tato knížka mě nezklamala. Vzhledem k tomu, že jsem se určitou dobu pohybovala v oboru památkové péče mě příběh bavil a v některých případech dokonce vzbudil mé vzpomínky. Je to pro mne potvrzení toho, že práce v památkové péči je někdy velmi depresivní. :-D Ale většinou to stojí za to (díky Bohu).

LuckaDea
19.01.2023 3 z 5

Tajemný příběh o životě na zámku. Kniha je psaná formou deníku z pohledu kastelána. Nechybí tajemná až strašidelná atmosféra, napětí, ani určitý typ humoru. Kniha je navíc docela čtivá.

Calinda
16.12.2022 5 z 5

Skvělé, vtipné a tajemné čtení, doporučuji.

Ivka82
07.12.2022 5 z 5

Tajemné, záhadné, s otevřeným koncem... přečetla jsem jedním dechem

felixrr
04.12.2022 5 z 5

Pokud nemáte Aristokratku v lásce, určitě dejte šanci tomuto dílu. Mnohem ponuřejší (i když ne děsivá) atmosféra a geniální cynismus.

Cher
28.11.2022 5 z 5

Bylo to pěkné, jiné než Aristokratka. Deník se hezky četl a byl místy i velmi napínavý, někdy až hororový.

kolacky
17.11.2022 5 z 5

Páni, čistokrevný horror! Palec nahoru, pane Bočku. On je horror i to, že se rodiče děsí, co bude s nemocnou holčičkou... Ale jinak! Krásně ujetý genius loci/zámecký duch/paranormální entita. Člověk neví, kde se objeví a v čem/kom ukáže, co dovede. Škoda jenom, že se neprojevil před tím střílením, to jediné mě zamrzelo.
A druhý díl... .no, možná je tenhle konec tak akorát. Dál by to bylo asi rozmělnění sevřeného děje. Mně se to takhle líbilo.

Pár hezkých postřehů...
"Uvědomujou si ty tisíce turistů z dvojposchoďových autobusů, že se promenujou v cizím obýváku?"
"... jako obvykle jsem dělal na počítači knihovní kartotéku. Mimochodem, ta práce mě baví víc a víc, přestože to jde pořád pomaleji - každou knížku beru do ruky a zběžně prolistuju, často se ovšem stává, že se do ní začtu třeba i na hodinu."

Katka2382
02.10.2022 3 z 5

Bylo to fajn a velmi čtivé,knížku jsem zhltla za odpůldne.

Tereziee
04.09.2022 3 z 5

Na Deník kastelána jsem se chystala dlouho, vzhledem k tomu, že zbožňuji Posledni aristokratku. Konečně na něj došla řada a jsem z toho lehce rozpačitá. Kniha je čtivá, ale vůbec nevím co si o ní myslet. Jestli jsou deníkové zápisky autentické nebo přikrášlené. Spoustu věcí v knize je nevysvětlených, nedokončených. I když pro většinu situací asi ani logické vysvětlení neexistuje.

ArwenEvenstar
13.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Přečteno jedním dechem. Série Aristokratka se mi moc líbí, ale byla jsem ráda, že se tato kniha nesla v trochu odlišném duchu. Prostředí zámku a podivné zaměstnance mají knihy společné. U Deníku kastelána se mi líbila tajemná atmosféra, jen mě mrzí, že některé záhady nebyly víc rozvedeny. Co měl znamenat prstýnek v kryptě, jak to bylo s elektrickým proudem, který zastavil rotvajlery? Jak Otto vyléčil malou Evičku? A co vosková figuríny malé Arnoštky? Doufám v další pokračování.

Jihorka
11.07.2022 3 z 5

Po knize jsem sáhla pod vlivem přečtených Aristokratek a nemůžu říct, že by mě kniha zklamala. Neočekávala jsem a priori humornou knížku. Jen jsem si k hlavnímu hrdinovi nějak nemohla najíst cestu, občas mě bavil, občas iritoval svým promluvami a postoji.
Možná je to dáno i tím, že děj plynul jakoby líně a příběh byl podán povrchně. Ačkoliv se nabízely zajímavé dějové linky i postavy, autor s nimi dále nepracoval. Za mě škoda nevyužitého potenciálu.

Madi
07.07.2022 1 z 5

Nebála jsem se, škoda.
Ivanka a Evička-u dcery zdrobnělina budiž, ale proč i u manželky?
V ději je spousta motivů (nemoc, hrozící rozvod, nadpřirozeno...) ale nic není dotaženo do konce. Všechno je odbyté v rozsahu pár stránek.
Nesympatická hlavní postava.

postrach
06.07.2022 3 z 5

Rozhodla jsem se přečíst první tento samostatný díl-Kniha ze života .Dost pochmurná.Už se těším na Aristokratku.

Bakana
27.06.2022 1 z 5

Aristokratky mám moc ráda a chystám se přečíst i poslední díl, který mi chybí.
Ale toto mi naprosto nesedlo. Příběh mě nedokázal chytit, vážné záležitosti, které hlavní postava řeší, ve mně nedokázaly vyvolat pocit, že je to “opravdu”, přitom těch nepříjemných událostí, se kterými se kastelán potýkal, bylo tolik, že to bylo dost nepravděpodobné.
O humoru ta kniha není ani náhodou.
Prostě toto ne.

LucyA7
21.05.2022 4 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem za víkend. Nemohla jsem se od ní odtrhnout - pořád jsem čekala, že na příští stránce přijde nějaké vysvětlení záhadných událostí a tajemných jevů, kterých je kniha plná. To se ale nestalo, takže asi nezbývá, než se smířit s tím, že jsou věci mezi nebem a zemí. Čekala jsem knihu v duchu Aristokratek, ale i když deníkový styl je stejný, tohle má k humornému ladění místy hodně daleko a v jedné části to bylo hodně obtížné čtení, noční můra však rodičů. Trochu mi vadil otevřený konec a určitá nedokončenost příběhu. A vulgární výrazy asi opravdu nebyly úplně nutné všude.

Hakl54
01.05.2022 4 z 5

Byla jsem mile překvapena, že kniha byla jiná než u Aristokratek. Ty mě moc nesedí. Příběh trochu neskutečný, ale žít na tajemném zámku k tomu vybízí.

drakamena
13.03.2022 3 z 5

Vlastně ani nevím, jestli se mi kniha líbila nebo ne. Některé části byly dojemné. Jiné k popukání. Další hraničily svojí nevysvětlitelnou - a nevysvětlenou - podivností s magickým realismem. Jenže mi taky dost vadil obhroublý slovník hlavního hrdiny, na takové věci jsem, přiznávám, citlivá. A samotné postavy taky nebyly dvakrát sympatické. Takže... já opravdu nevím.