Deník Anne Frankové

Deník Anne Frankové https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356996/bmid_denik-anne-frankove-c4o-356996.jpg 5 233 69

KOMIKSOVÉ VYDÁNÍ SVĚTOVÉ KLASIKY... Annelies Marie Franková (12. června 1929 - březen 1945) v roce 1933 s rodiči uprchla z Německa do Amsterodamu, kde se rodina od roku 1942 skrývala v zadním traktu firmy Opekta, kterou vlastnil Annin otec Otto Frank. Dospívající Anne psala od 12. června 1942 do 4. srpna 1944 deník. Po prozrazení skrýše byla rodina odvezena do koncentračních táborů v Německu, přežil jen otec. Anne zahynula v Bergen-Belsenu. Po válce otec deník vydal, byl přeložen do mnoha jazyků a zdramatizován... Český překlad tohoto grafického deníku čerpá důsledněji než anglická předloha z autentického Deníku Anne Frankové. Projevuje se to zejména v replikách (zachovávají věrněji dikci Anne Frankové, jak ji známe z překladu Miroslava Drápala a Michaely Jacobsenové), ale mnohdy i v komentáři. Tam, kde se autoři odchýlili od historických faktů v obrazovém ztvárnění, jsme byli nuceni převzít jejich verzi, aby nevznikl rozpor mezi ilustrací a textem.... celý text

Literatura světová Komiksy Biografie a memoáry
Vydáno: , Triáda

Anne Frank's Diary: The Graphic Novel , 2017

mysa.cek
26.12.2019 5 z 5

fantastické!

puml
20.12.2019 4 z 5

Autoři komiksu odvedli dobrou práci, řekl bych dokonce, že výbornou. Kresba i celkové pojetí se mi líbilo. Problém je ale samotná předloha, která má sice silnou vypovídací hodnotu, ale jinak mě Deník A. F. nikdy nijak zvlášť neoslovil a nic na tom nezměnilo ani jeho komiksové zpracování.

L.Helena
17.12.2019 4 z 5

Nečetla jsem originální verzi, takže nemám srovnání. Obecně však mám s přepracováním klasických děl do komiksové podoby problém, nezačtu se tak, jako do klasické knihy. Také si myslím, že nikdy nelze vyobrazit kompletně celé dílo i s jeho nuancemi a často i drobným či větším vedlejším posláním. Vždy je to jen zestručněný hlavní příběh v obrázkovém provedení. Ovšem u této knihy se ty obrázky skutečně povedly. Dovoluji si tvrdit, že se jedná až o umělecké dílo.

bosorka
09.12.2019 5 z 5

Deník Anny Frankové si už dlouho chci přečíst, ale nakonec se mi do rukou dřív dostal komiks, který obdržel můj syn k svátku. I jako neznalec předlohy musím říct, že se mi tohle zpracování líbilo hodně moc. Kresby jsou parádní a to jak ztvárňují Anne v nelehkém období života, které ji s rodinou uvrhlo na dlouhé měsíce do skrýše, se autorům opravdu povedlo. Bylo by to složité období asi i bez války, kvůli tomu, v jakém byla věku (tedy v období, kdy se dívka mění v ženu) a možná i proto, jaká byla povaha. Tak chytré a přemýšlivé děvče. A vtipné děvče, což se autorům podařilo vtisknout i do komiksové podoby. Moc se mi líbilo, jak byli vystiženi i ostatní obyvatelé zadního domu pomocí skvělých kreseb a Anniných postřehů. Parádní počin. Hodně zaujal i třináctiletého syna. A já se musím někdy už opravdu pustit do té předlohy.

Zuzvil
08.11.2019 5 z 5

Klasickou knihu Deník Anny Frank jsem četla nesčetněkrát, je to moje srdcová záležitost, byla jsem i v samotném zadním traktu (=nyní muzeum v Amsterodamu), takže pro mě bylo jistou povinností přečíst i tuto docela novou, řekněme komiksovou, podobu a jsem opět absolutně nadšená a unešená. Autor to výborně zpracoval, kniha vystihuje podstatu, přesto se nebojí používat humor, který mladičká Anna v sobě měla, skvělé. No a ilustrace jsou za mě dokonalé, autentické, originální. Rozhodně doporučuji k přečtení, já se k ní 100% ještě vrátím.

Audrina
13.08.2019 5 z 5

Skvěle zpracovaný nadčasový příběh. Myslím si, že se jedná přesně o ten typ knihy, která může hrůzy války přiblížit mladé generaci. Pasáže z knihy byly vybrány s nesmírnou citlivostí a grafické zpracování je výborně provedené.

Anna27
17.06.2019 5 z 5

Miluji komiksy a jsem ráda, ze jsou i s válečnou tématikou.

Gooverka
22.05.2019 5 z 5

Už jednou jsem Deníku Anny Frankové pět hvězd dala, a u komiksového zpracování musím také. Dechberoucí příběh ve formě deníkového zápisu je skvěle zpracován v komiksové formě a život celé rodiny tak znovu oživuje. Musím ale říct, že jsem knihu podruhé četla po mnoha letech a mám z ní zase trochu jiné pocity, i když s většinou co jsem si o ní myslela před lety plně souhlasím.

Pistácie
24.03.2019 5 z 5

Příběh je silně dojemný, a člověk se neubrání emocím, když si zvolí číst tento deník.Tady je to o to emotivnější, protože je to proloženo obrázky a ilustracemi. Můžeme vidět postavy, a snáze si představit jejich chování, radost, ale i bolest, kterou v úkrytu prožívali.
Je to tak silný a zároveň bolestný příběh, který dodnes nechápu. To prozrazení muselo po tolika letech v zadním domě bolet tak moc. Na druhou stranu je to krásně zpracováno. Skvělé ilustrace, které dobře vedou deník a příběh až dokonce. Líbí se mi, jak autoři komiksu pojali veškeré ilustrace s úctou k autorce deníku a všem, kdo v něm vystupují, a opravdu se nad zpracováním zamysleli (jak je popisováno na konci knihy).

Junne
08.03.2019 5 z 5

na spoustě míst jsem neměla daleko k slzám a na konci jsem se neudržela - je to silný příběh

janacheca
13.02.2019 5 z 5

Zpracovat tak obtížné dílo tak citlivým způsobem je na hranicích lidských možností a tady se to podařilo. Komix zachycuje jen zlomek Annina deníku, ale toto zkrácení není na škodu. Navodí i tak stejné pocity, jako původní text. Navíc komix obsahuje i několik delších úryvků z originálu deníku. Opravdu povedená kniha pro starší děti a dospělé.

Anie94
02.02.2019 4 z 5

Moc krásně zpracovaná kniha. Moc krásné ilustrace, které umožňují i mladší generaci strávit tuto snad již klasiku.

ninahagen
18.01.2019 5 z 5

Velmi citlivá a přesto humorná interpretace notoricky známého Deníku A.F.
Ilustrace D.Polonskeho mě totálně vtáhly, prohlížela jsem si je oproti jiným komiksům opravdu detailně a se zalíbením, je to krásně výtvarně propracované a přitom hluboké. Doporučuji pro každý čtenářský věk. Oceňuji i textové pasáže, kde jsou zachovány celé pasáže textů A.F.

čika
31.12.2018 5 z 5

oproti originalu je tato verzia najma pre mladsich citatelov "stravitelnejsia". graficka podoba je uplne super, kvitujem aj to, ze niektore introspekttivne pasaze dennika boli ponechane vcelku. lahodka.

anna0480
22.11.2018 5 z 5

Deník Anny Frankové jsem četla před lety a už tenkrát se mi dostal pod kůži. Děj ani snad není třeba vyprávět, známe ho nejspíš všichni.
Komiksová podoba příběhu pro mě byla příjemným připomenutím. Některé pasáže podle mě z původního příběhu ani nepocházely, například určitá nahlédnutí do života v zadním traktu. I tak mi to ale přišlo nenucené a v knize mi to vůbec nevadilo, naopak. Tyto pasáže ale střídaly i ty vyjmuté přímo z originální verze, což bylo fajn.
Pokud někdo Deník Anny Frankové ještě nečetl, nedoporučuju začínat tímto titulem už jen z toho důvodu, že tu - zcela přirozeně - není všechno. Jinak je to ale komiks moc povedený.

betty.vosa
06.11.2018 4 z 5

Tato kniha mě velmi baví! Protože Anne Franková tu píše "do svého deníku". Píše tu každou zajímavou informaci v jejím životě. Zároveň ale musím podotknout, že je kniha chvílemi i dost smutná. Ale to dost odpovídá jejímu životu.
Kniha mě velmi překvapila krásnou ilustrací, a celkově textem. Nejdřív jsem si myslela, že to bude jen pár nezajímavých vět, které nevypadají jako od třináctileté holky. Ale bylo to přesně naopak. Kniha je velmi zábavná a poznala bych, že to píše třináctiletá holka. Doporučuji. :)))

KidCZ
30.10.2018 5 z 5

Můj první osobní kontakt deníkem Anny F., je krásně citlivě graficky zpracovaný. O samotném obsahu asi nemá cenu moc říkat, snad jenom tolik, že si budu muset sehnat i původní verzi deníku.

Hadati
04.10.2018 5 z 5

Už samotnému deníku A. F. jsem dal vysoké hodnocení, takže zde jsem se zaměřil hlavně na hodnocení komiksové stránky, a byl jsem velmi příjemně překvapen. Nejedná se o suchopárné převedení deníku do komiksu. Autor komiksu si zde pohrává s fantazií a humorem, kdy máte pocit, jako by ten komiks vymyslela sama A. F., jako by zde ona sama převedla své představy zapsané v jejím deníku. Když píšu představy, tak to tak i myslím, protože komiks je často záměrně přehnaný, humorný a satirický, tak jak často události do deníku zapisovala sama A. F. Převedení deníku do komiksu, však nechci upřít autorovi komiksu, který dokázal vytvořit vyvážené dílo, které je vtipné, ale nijak urážlivé. Ten také komiks vytvořil s úctou k původnímu dílu, k jeho pisatelce a k osudům dalších osob, o kterých A. F. ve svém deníku psala. Nelze než doporučit těm, kteří netouží číst samotný deník, ale chtěli by poznat alespoň to nejpodstatnější z tohoto díla.

fojtikjirik
11.09.2018 5 z 5

Podle mého názoru velmi zdařilé grafické zpracování Deníku Anne Frankové. Na začátku převažují klasické komiksové texty v bublinách, v druhé polovině jsou mezi kresby naskládané i pasáže z původní knihy. Příběh není nijak narušen, postavy jsou pěkně nakreslené.

SmallLucia
23.07.2018 4 z 5

Co na to říct. Klasickou knižní verzi jsem ohodnotila 5 hvězdičkami a ani po třetím přečtení jsem hodnocení nezměnila. Komiksové vydání je samozřejmě krásné, originální a ilustrace jsou vážně povedené, kloubouk dolů. K pěti hvězdičkám mi ovšem chyběla celá ta linka příběhu, která v původním deníku je. Toto vydání má jen útržky toho, co mě na původní verzi tolik zasáhlo a mě tam jednotlivé situace a pocity chybí.
Doporučila bych ji dětem, které tak moc nečtou, aspoň pro seznámení se s příběhem Anny a také spousty a spousty dalších Židů v té době, ale pro mě to bylo "málo".