Den Trifidů

Den Trifidů https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29816/bmid_den-trifidu-65e21d5db9c39.jpg 5 5608 830

Trifidi série

Když vyšel poprvé v roce 1951 Den trifidů od Johna Wyndhama, měl autor knihy za sebou už řadu románů a povídek. S nimi však literárně příliš neuspěl. I Den trifidů vycházel původně jen časopisecky na pokračování. Velký zájem čtenářů si však vynutil rychle za sebou hned několikeré knižní vydání a způsobil, že se Wyndham věnoval pak již nastálo vědeckofantastickému žánru. Román o tom, jak neznámý roj meteoritů způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklosti, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen wellsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou. Verše přeložili Hana Žantovská a Jan Zábrana. Vydání třetí, opravené. (= První necenzurované)... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Odeon

The Day of the Triffids , 1951

1mikeF
14.09.2016 5 z 5

Předek většiny postapokalyptických příběhů.
Kdybych měl mít doma pouze jednu knihu, byl by to Den Trifidů.

aneta.giraffe
05.09.2016 5 z 5

Marně přemýšlím, jak originálně ohodnotit tohle dílo. Napadá mě jen jedno - leč neoriginalní - MISTROVSKY napsané! Četlo se lehce, každy večer se mi chtělo ke knize vracet. Paráda!

karin9196
03.09.2016

Četla jsem ji v pubertě a i tak se mi moc líbila. Když jsem četla, že natočili film, tak jsem se na něj těšila. Ale bohužel, vytvořili hnus.

Grety
02.09.2016 5 z 5

Kniha s nadčasovým tématem osloví nejen milovníky sci-fi, ale i přemýšlivého čtenáře. Nejvíc času ze čtení mi zabralo představit si jak ten trifid vypadá, protože knihu jsem zhltla během pár hodin.

Peprnicka
27.08.2016 5 z 5

Nemám ráda scifi, ale tahle kniha mě překvapila...hodně překvapila a to příjemně...četla jsem ji jedním dechem a nejednou jsem si říkala, jak bych se v některých situacích zachovala já. Kniha opravdu vede k zamyšlení, jak moc jsme závislí nejen na svém zraku, ale i na vymoženostech moderní doby...nebezpečí trifidů už byla jen taková třešnička na dortu! Za mě určitě kniha, ke které se ještě vrátím!!

hetzerjoke
24.08.2016 5 z 5

Musel sem se krotit, abych ji nevzal prostě "jedním vrzem", tak moc byl děj odehrávající se v post-apokaliptické Anglii vyprávěný biologem Billem poutavý.

koniklecka
23.08.2016 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Čekala jsem něco trochu jiného podle názvu, ale dostala jsem asi i něco víc. Kombinace napínavého příběhu a úvah nad koncem lidské populace, tak, jak ji známe, je to pravé ořechové. Těším se na druhý díl, i když už nemá takové ohlasy.

DuncanIdaho
17.08.2016 4 z 5

Ty různé filmy a seriály vycházející z této knihy jsem neviděl. Kniha se mi ale líbila. Je zde originální původ konce civilizace, jak ji známe (ne hollywoodské viry, zombee, MZáci). Jednorázová katastrofa umožnila druhou, déletrvající pohromu lidstva. Po katastrofě se lidé shromažďují a logicky se vytvářejí skupiny různého smýšlení. Hlavní hrdina prožívá postkatastrofickou dobu tak, jak by asi žilo mnoho lidí, pokud by něco takového opravdu nastalo. I trifidi se mi líbí. Jsou nebezpečím pro přežití lidstva, mají náznak inteligence a jdou si jasně za svým - přežít. Kniha je napsána nenáročnou formou. Děj je přehlednější i
ztravitelnější díky pasážím, které popisují zkrácené život hrdiny v řádu dnů, týdnů, měsíců a ž několika let. I závěr se mi lííbí, ten v podstatě nic nevyřešil, ale naznačuje další možný děj.

martin3420
11.08.2016 5 z 5

Mistrovský kus, sám samotinký tam navrcholu.... Něco jako kdybyste vystřelili z děla a trefili kachnu do oka, je to nemožný, ale tady se to přesto podařilo.

Kakajko
06.08.2016 5 z 5

Přečteno jedním dechem!

Felsenberg
02.08.2016 4 z 5

Krásná kniha. Je neuvěřitelné, před jakou dobou byla napsána a jak je do dnes čtivá. Ta temná stísněná atmosféra, kdy nevíte, odkud přijde další triffidí šlehnutí, všude se válí mtvoly, dochází benzín i potraviny a lidstvo znovu začíná. Nádherně popsáno. Scifi není můj šálek kávy, ale před panem Wyndhamem smekám. Nepřipadá Vám počáteční nástup Triffidů jako dnešní vlna imigrantů a muslimů v Evropě? Mně ano.

ManželéMannovi
31.07.2016 5 z 5

Úžasná nadčasová kniha. Když si člověk odmyslí Trifidy, tak je kniha výborný návod k tomu, co dělat až se něco podobného stane. Viz. kniha Vteřinu poté. Kniha mě po celou dobu nenudila a opravdu stojí za přečtení.

Mann

Lily2828
30.07.2016 5 z 5

Kniha nabízí originální příběh o touze přežít v hrozných podmínkách za každou cenu. Přináší otázky k zamyšlení a přitom je velmi napínavá, takže se od ní jen těžko budete odtrhávat. Co se stane, když se celé uspořádání světa zničehonic zhroutí, jakýkoliv řád přestane existovat a naprostá většina obyvatel Země oslepne? Začne nelítostný boj o vlastní život.

Kaaatka1999
22.07.2016 5 z 5

Kdyby se mě někdo zeptal, o čem tahle knížka je, řekla bych mu jednoduše: o vůli člověka přežít za každých okolností.
Dokonalá knížka, kterou bych doporučila úplně každému, který by si nevěděl rady s přežitím v tomle světě. Kniha je tisíckrát lepší než film (ano, tohle píšu i proto, že mám obecně radši knížky než filmy :)) Nadchne vás, určiě si ji přečtěte! :)

Gandalff007
19.07.2016 5 z 5

Proslulé sci-fi dílo. Z mého pohledu jedna z největších klasik ve sci-fi kánonu.

AntikvářPraha4
12.07.2016 5 z 5

Kniha, která dala světu nové bájné tvory Trifidy. Ti se dnes objevují nejen v této knize, ale i v jiných knihách a počítačových hrách.

NicaCola
11.07.2016 3 z 5

Ze začátku super sci-fi, ale od poloviny mě kniha nebavila.

Laduš17
22.06.2016 3 z 5

Ze začátku skvělé sci-fi, ale tak od půlky už mě kniha bohužel moc nebavila, dávám 3 hvězdičky. :)

gacie
19.06.2016 5 z 5

Dostala jsem ji jako dárek od kamaráda k narozeninám. Sama bych si ji asi nevybrala, ale musím uznat, že se mi velice líbila. Velice dobře se mi četla, což dosvědčuje fakt, že jsem knihu přečetla během 5 dní. Originální nápad, nečekané zvraty a taky oceňuji otevřený konec. "Happy endy" mi už totiž lezou na nervy.

MadlenkaM
16.06.2016 1 z 5

Knihu jsem si přečetla jen proto, že ji doporučuje hodně mých známých. Ale musím uznat, že to můj šálek kávy rozhodně není. Ovšem myšlenka je zajímavá.