Den pro Šakala

Den pro Šakala https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21594/den-pro-sakala-21594.jpg 5 1086 176

Píše se rok 1963. V Paříži vrcholí velkolepá oslava Dne osvobození. Všechny zraky se obracejí k limuzíně, v níž přijíždí prezident Charles de Gaulle. Kromě několika policistů nikdo ze statisícového davu netuší, že přes ozbrojené speciální hlídky pronikl nenápadný muž, který se skrývá za jedním z přísně střežených oken a čeká na vhodný okamžik, aby prezidenta zastřelil. Podaří se policistům profesionálního zabijáka, najatého plukovníkem Rodinem, šéfem teroristické organizace OAS, objevit včas? Kdo má skutečný zájem na prezidentově smrti? Strhující, promyšlený a brilantně napsaný příběh, který byl rovněž úspěšně zfilmován, patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co Frederick Forsyth napsal – Den pro Šakala se ve svém žánru stal klasikou a vstoupil do dějin literatury jako určující a současně nepřekonatelný mezník ve vývoji politického thrilleru. Vydání sedmé, v EMG páté.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Day of the Jackal , 1971

šipek
31.03.2015 5 z 5

Tak jsem se na tuto knihu delší čas chystal,nějak se mi do čtení teto knihy nechtělo,ale musím říci vynikající politický thriller. Dávám plný počet hvězdiček.

Hofis\Hofikus
08.03.2015 5 z 5

Politický thriller jak má být :) !

werika204
24.02.2015 5 z 5

Už dlho som nečítala tak napínavú knihu. Od začiatku do konca som tŕpla, kto nakoniec vyhrá...mačka alebo myš. Geniálne dielo, geniálneho autora

Barry013
01.02.2015 5 z 5

Hledal jsem v naší knihovně něco... absolutně jsem nevěděl co... Přejížděl jsem očima po obálkách knih, ale nepadlo mi do oka zrovna nic na co bych měl náladu a co jsem ještě nečetl. Až přišla již po několikáté poslední záchrana - oddíl knih, které mám ještě po prarodičích a mezi nimi jedna s nevábným přebalem, ale názvem, u kterého jsem okamžitě zpozorněl. Samozřejmě, že jsem knihu i autora znal, věděl jsem i o čem kniha je, ke čtení jsem po ní, však sáhl až nyní a nemohl jsem zvolit lépe. Trochu zdlouhavějším úvodem, ve kterém vás autor zasype spoustou jmen a událostí, si prostě musíte projít, abyste pochopili všechny souvislosti. Poté se už však rozehraje dokonale propracovaná hra, která se scvrkne mezi dva aktéry a člověk ani pořádně neví, kterému z nich přeje úspěch více. Snad zpočátku rozpačitému Lebelovi, který postupem času ukazuje, proč je špičkou ve svém oboru, nebo snad Šakalovi, jehož do posledního detailu nachystaný plán a neuvěřitelné umění improvizace musí nadchnout i toho nejzarytějšího "správňáka"? Sám si na to nedokážu odpovědět. Jediné co vím jistě, je to, že jsem si přečetl opravdu brilantně napsaný román, který nebyl jedinečný jen před více než 40 lety, ale zůstává takovým i dnes. 100%

Mycak
10.01.2015 5 z 5

Bezvadně napsaná kniha, plná napětí a zvratů.

Dell
18.12.2014 5 z 5

Napínavá a čtivá kniha, málokterý autor tohoto žánru dokáže udržet úroveň po celou dobu tak vysoko. Tady jsem nezaznamenala místo, kde by se mi zdála kniha zdlouhavá, natahovaná, všechno do ní patří a nic by se nedalo škrtnout.
Tvůrci filmu škrtali, ale na úkor působivosti. Přes herecké výkony a skvělé scény je film "jen" spádem událostí. Kniha je mnohem víc příběhem lidí, vůbec nevadí, že většinou vymyšlených.

Silverdiamond
15.12.2014 5 z 5

...'naprosto perfektní dílo...'kniha samozřejmě lepší než film, 'hlavně spoustou detailů v popisu Šakalovi brilantní práce... 'i po letech neuvěřitelně chytlavá stíhací jízda!!!!...'

jardel
16.10.2014 4 z 5

Kniha se mi líbila více než filmové zpracování.

LPG
30.09.2014 4 z 5

Ale jo. Dalo se to.

derminator
05.08.2014 5 z 5

Vynikající kniha film jí jen kopíruje dávám 70%.

Ladys
18.04.2014 4 z 5

Vynikající záležitost! Střídání vyprávění z pohledu nájemného vraha a pohledu policie dodává ději na spádu.
Je to jako hon kočky na kočku. Skvělé!

Lachenauerin
29.12.2013 5 z 5

Bylo mi čtrnáct, když jsem tátovi řekla: „Chci si přečíst něco hodně, ale hodně napínavýho.“ Sáhnul do knihovny pro Šakala a povídá: „Tak tohle je ta nejnapínavější knížka na světě.“ Od té doby jsem četla i další mistrovské napínáky, ale přesto musím i po čtvrt století uznat, že táta zas tak moc nepřeháněl. Pravda, měla jsem tenkrát jednu výhodu, a sice svou vlastní nevědomost: věděla jsem, že Ch. de Gaulle byl francouzský prezident, ale to bylo tak všechno; o tom, jak zemřel, jsem neměla ani šajna. Ale co naplat, knížka mě v průběhu let „sežrala“ i na druhé a třetí přečtení – snad ještě víc než původně, protože jsem si dovedla vychutnat i jiné, řekněme čistě literární vrstvy.
Film s Foxem je famózní, považuju ho za jeden z nejlepších filmových převodů vůbec. Šakal, atmosféra, všechno je přesně takové, jak jsem si představovala při čtení. Zato zmodernizované verzi s Brucem Willisem se důsledně vyhýbám, Willis prostě ne a nemůže být Šakal, ani kdyby se rozkrájel na takhle mrňavoučké kousíčky a na prezidenta nebo koho mířil supersofistikovaným kanónem z pětadvacátého století.

Bear Reader
29.12.2013 5 z 5

Jasně nejlepší Forsyth. Co dodat?

mispulin
05.11.2013 5 z 5

Kniha je výborná a poslední čtvrtina úžasně graduje. Doporučuji přečíst.

exitus
05.09.2013 4 z 5

Sice jsem knihu četla až po shlédnutí filmu, ale mohu říct, že mi to na zážitku z četby neubralo. Film je výborný, ale komplexnosti knihy nedosahuje. I když jsem věděla, jak příběh skončí, byla jsem opravdu napnutá. Zatímco ve filmu jsem dlouhou dobu fandila Šakalovi, zde byl na mně moc chladný a tvrdý, fandila jsem proto detektivu Lebelovi. Úžasné popisy Šakalových příprav a poté pátrání policie po sebemenší informaci, opravdu výborně napsaná kniha.

aktak1203
27.08.2013 4 z 5

Moc dobré čtení. Jako vždy propracované do nejmenšího detailu.

QuanPanda2
21.06.2013 5 z 5

Hodně dobrý..!
Teď jsem to dočetl a jdu se na porovnání kouknout na film...a tentokrát budu fandit Šakalovi :D

bobina58
18.06.2013

Kniha velice poutavě napsaná,strhla mně svým napínavým dějem..Tak trochu jsem mu držela paleček....ale jen maličko.

technik1965
10.06.2013 5 z 5

Vynikajúca kniha, precízne prepracovaný dej ktorý drží čitateľa v napätí až do konca.

Mako123123
30.05.2013 4 z 5

Pozitíva: pútavosť a akčnosť deja, precíznosť Šakala ale aj Lebela, mám rád príbehy v ktorých je hl. zločinec o 2 kroky dopredu (o to je jeho dolapenie zaujímavejšie)
Negatíva: veľa politiky, v poslednej tretine knihy trochu veľa toho unikania Šakala cez barónky, gejov atd..., (to by autor mohol aj skrátit), naopak -až príliž náhly koniec (čo sa napr: stalo s tými 3-oma OAS-ákmi v rímskom hoteli?)
...
Šakal bol dobrý (4/5) ale Spis ODESSA bolo ešte lepšie.