Démoni apokalypsy

Démoni apokalypsy https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318561/mid_demoni-apokalypsy-W1h-318561.jpg 4 81 31

Nelítostná doba na konci třicetileté války na Moravě a v Čechách. Čas divokých náboženských a mocenských sporů mezi katolíky a protestanty. Švédská vojska pod velením slavného generalissima Torstensona dobývají bohatou Olomouc a připravují se k útoku na Brno a císařskou Vídeň. S nimi se do svého rodiště vrací tajemný kaprál Coppy. Vzdělaný a vychytralý protestantský válečník se zamiluje do krásné paní Elišky z nepřátelského katolického tábora. Do cesty se mu však staví nejen její víra, ale i původ. Zatím země těžce strádá, hoří města, lidé umírají, trpí hladem, šíří se mor... Kniha zkušeného autora historických románů vykresluje plastický obraz pohnuté etapy českých dějin a ukazuje, že i uprostřed válečného běsnění lze nalézt stopy lidskosti a laskavosti.... celý text

Galadwen
25.09.2017 4 z 5

Popravdě úplně nevím, co si o této knize myslet. Objektivně je dost dobrá, stylisticky slušně podaná a velmi informativní pro zájemce o dějiny zejména Moravy v závěrečné fázi třicetileté války. Předchozí komentátoři mají rozhodně pravdu v tom, že v české historické próze moc podobných děl nenajdeme (pokud vůbec nějaká). Zajímavý je i úhel pohledu ze "švédské" strany, očima - přinejmenším z hlediska domácích obyvatel - "těch špatných". Je vidět obrovský kus práce, kterou autor při přípravě odvedl.
ALE! Co mi nesedělo vůbec a proč jsem uvažovala, že dám jen tři místo čtyř hvězdiček, je, že mi kniha připadala jaksi odosobněná. Vypráví se o krvi, násilí, hrůze, člověk by řekl, že něco takového na něj musí zapůsobit do hloubi duše... nicméně špatné spaní jsem z toho neměla, protože vše je podáno jen jakoby mimochodem: pohledem žoldáka uvyklého těmto věcem. Možná je to záměr, ale objektivizace vyprávění mu přinejmenším v této knize ubírá sílu opravdu osobního prožitku. Čtenář postupně vůči neustálému novému a novému (a dost podobně líčenému) násilí otupuje podobně jako hlavní hrdina. Coppyho občasné vnitřní pochybnosti i milostné vzplanutí, líčené s podobným odstupem jako válka, mu potom těžko věřím. Na škodu by podle mne nebylo ani mírné zkrácení textu hlavně v úvodní části, kde Švédové drží Olomouc, ždímají peníze z měšťanů a nic dalšího se vcelku neděje. Délka byla chvílemi ubíjející.

Boby17
03.09.2017 5 z 5

Dobrá a čtivá knížka o tématu třicetileté války. Román je zcela jistě přínosem, protože této těžké době se mnoho našich autorů nevěnuje. Těžiště vyprávění se odehrává na mé rodné Moravě v místech a městech, která dobře znám a o to to bylo ještě zajímavější. Autor má jednoznačně nastudováno úctyhodné množství pramenů, které jmenuje v závěru v Poděkování. Kdo si tedy chce prohloubit znalosti o tomto období, má načrtnuty možnosti dalšího bádání.
Zájemcům o tuto dobu doporučuji k přečtení dílo Josefa Špidly Krvavý měsíc nad horou Liliavou (https://www.databazeknih.cz/knihy/krvavy-mesic-nad-horou-liliavou-273118)

francouz
13.08.2017 5 z 5

Toto byla opravdu velmi syrová knížka. Autor se do toho položil, tak jak si tato doba prostě vyžaduje. Jde přímo na věc a neptá se zda je to podle etiky, zda se to líbí či nikoli. Prostě krev, hlad, mor a další věci, které neodmyslitelně k té době patřili. Ano to proč to vše začalo, o náboženském střetu názorů, po dlouhých letech válčení, už ani jedna strana pořádně nevěděla. Bylo to o tom přežít a urvat si pro sebe co největší kus z koláče. Stejně jako hrdinný Coppy, který o mnohém vnitřně pochybuje, ale když příjde na věc, tak hold mečem seká do leva , doprava. Velmi zajímavá knížka z doby, která je opravdu zejména z českého pohledu velmi opomíjená.

Sheemas
24.05.2017 5 z 5

Velice povedená kniha o dobývání především Moravy za doby třicetileté války. Chytlavé, dechberoucí, velmi přesné, děsivé podání války a ničení všeho a všech. Pro mě má navíc kniha kouzlo i v tom, že se týká jak Valašska (mého rodného) tak i Hané a okolí Kroměříže (kde žiji). Na čtení určitě náročné, velké množství postav, měst i děje, i tak skvělá kniha o historii naší země.

Habanero
10.03.2017 5 z 5

Děkuji autorovi za krásně zpracované téma z období třicetileté války. Moc dobrá kniha, která určitě stojí za přečtení.

evasamankova
13.02.2017 4 z 5

Dokonale plastický obraz hodně temné a krvavé doby. Pro laiky historie jako já velice poučná kniha.

orinka3
05.02.2017 5 z 5

Nevím, jestli jsem kdy četla podobnou knihu. Tak poctivě a detailně vypracovanou, dokonalý dokument doby. Nelítostná řež, divím se, že v té době vůbec lidi mohli nějak žít. Autorovi vzdávám hold. Palec nahoru, klobouk dolů.

Iwíček
02.02.2017 5 z 5

Úžasná kniha. Užila jsem si každou její stránku. Pozitivně hodnotím autorův přístup k historické tvorbě. Z práce je znát, že strávil spoustu času v archivu a vyvinul tak velkou snahu o historickou věrohodnost. Myslím si, že toto dílo zatím nemá v českých luzích a hájích žádnou konkurenci. Ač je dílo vcelku drastické, tak se kniha četla dobře a krev mi vůbec nevadila. Čtenář na knihu musí hledět s tím, že doba, jež je v knize popsána, prostě krvavá byla. S tím bohužel nikdo nic nenadělá. Hlavní hrdina je svým způsobem chudák uzavřený do nepříznivé doby a ještě mu byl do vínku dán nepříznivý osud s velkým O. Musí se vyrovnat se spoustou nepříznivých okamžiků a myslím si, že to zvládal vcelku dobře. Těším se na další podobná autorova díla.

nero 13
09.01.2017 5 z 5

Do Čech a na Moravu dorazily čtyři jezdci z Apokalypsy svatého Jana,- Mor, Válka, Hladomor a Smrt. Čtení této knihy není žádná veselá záležitost, ale právě naopak. Autor nás prostřednictvím Jana Flachse alias Johana Coppyho provází posledními 6 lety Třicetileté války, kdy na Moravu i do Čech vtrhla Švédská armáda, v které sloužil již zmíněný Johan Coppy stejně jako mnoho jiných exulantů z Čech a Moravy. Švédové byly pro naše země opravdovou pohromou, před válkou měly Čechy 1700 000 obyvatel po ní necelý milion, na Moravě klesl počet lidí z 900 000 o třetinu na 600 000. Asi 150 000 lidí odešlo z náboženských důvodů do exilu, ostatní byly zabiti nebo zemřeli na různé nemoci, hlavně na Mor. Mnoho vesnic a usedlostí úplně zaniklo, odhaduje se 20–25%. Co Švédové nezničily to ukradli, doslova tisíce vozů naložených válečnou kořistí odvezli do Švédska, včetně ohromné umělecké sbírky císaře Rudolfa II. I když jak jsem se již zmínil to není veselé čtení, musím dát autorovi 100%. Mně to velmi zaujalo a doporučuji všem milovníkům historie, myslím že zrovna tato část naší historie je trochu opomíjená.

milunka21
08.01.2017 4 z 5

Skvělá, náročná, , propracovaná, realistická, ale asi jsem nevychytala období, protože mě nesedla.

klokan.1905
17.12.2016 5 z 5

Démoni Apokalypsy...
Knížka od Michaela Webera se mi velice líbila... Pravdou ale je, že to příliš veselé čtení není...
Příběh Vás zavede do krutého období třicetileté války na Moravě a v Čechách, jeho hlavní postavou je Čech - Jan Flachs alias Švéd - Johann Coppy... Jedná se o muže, který se vypracoval z mužstva - až k jednomu z nejvyšších postavení (osoba Johanna Coppyho skutečně existovala)... Dozvíte se hromadu zajímavých věcí o dobývání nejen moravských měst (města při dobývání hoří, lidé v nich umírají, trpí hladem, všude se šíří mor)... Žít v této době muselo být něco děsivého...
.... Bolest, krev, smrt. Útočníci vraždili bez milosti, rabovali domy, znásilňovali, zapalovali. Stříleli, propichovali, podřezávali, napichovali na kůly, vláčeli koňmi po městě. Tři dny nejhoršího masakru naší doby. Tisíce mrtvých na ulicích, v domech, v řece. Hlavy bez těla, rozervané vnitřnosti, zmrzačení, upálení, ukřižování. Šílené trýznění bližního. Vyděšení lidé se skrývali pod mrtvoly, aby přežili....
Jestli se chcete dozvědět něco o kruté době žití v období třicetileté války, tak neváhejte a sáhněte po této knize...