Dějiny českého výtvarného umění III. (1+2)

Dějiny českého výtvarného umění III. (1+2) https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/115095/dejiny-ceskeho-vytvarneho-umeni-iii-1-2-115095.jpg 5 5 2

Třetí díl, druhý svazek Dějin českého výtvarného umění se zabývá výkladem umění druhé poloviny 19. století.

Tetakaca
09.11.2022 4 z 5

Z nějakého pro mě nepochopitelného důvodu autoři píší tak krkolomně a nesrozumitelně! Učit se z této knihy je očistec, ale také nutné zlo, protože zatím nikdo nezmapoval architekturu 19.st. takto uceleně. Zpracovat 1 stranu trvá několik hodit, zřejmě proto, že si autoři lebedili v německém způsobu tvorby vět. A možná také proto, že v době vzniku knihy byla slova struktura a vývoj sprostá. Kniha strukturu nemá, je to souvislý nekonečný text. Je to tak frustrující, že jsem se zde znovu zaregistrovala, ohodnotila hromadu přečtených knih a teď si tu vylívám zlost. Ztratila jsem tím už dobrou půlhodinu, ale nelituji. Knihu samozřejmě doporučuji všemi deseti, obsahuje ten nejdůležitější nosný základ, pro pochopení vývoje počátku 19.st., které ať se nám to líbí nebo ne začíná kolem roku 1770-90.

Sandik
19.04.2015 5 z 5

Třetí, opět dvousvazkový díl akademických dějin českého výtvarného umění měl být původně dílem posledním. Naštěstí došlo po roce 1989 k revizi původního záměru a proto obsáhl třetí díl pouze umění "dlouhého" devatenáctého století. To však není jediná změna. Změnila se také struktura textu a způsob jeho psaní. Už se nejedná o akademicky suché líčení, nýbrž o zajímavý a čtivý text, který si nedělá právo na "jediný správný" výklad a jednoduše sumuje dosavadní poznání přesně tak, jak bychom to od podobné syntézy čekali. Celkový dojem: 90%