V rozpuku mládí

V rozpuku mládí https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/5097/bmid_v-rozpuku-mladi-648045f2291e3.png 5 260 26

Dědictví otců série

Historický román Stylizované, archaicky zabarvené vyprávění, inspirované stylem dobových kronik či pamětí, je plné dobrodružství, napětí i humoru. Původně šestidílný románový cyklus Dědictví otců (v originále Fortune de France čili Osudy Francie), k němuž autor později připojil uzavřený celek sedmi dalších románů, počíná za vlády Ludvíka XIII., v období náboženských válek mezi katolíky a hugenoty. Hrdinou je druhorozený venkovský šlechtic a lékař v královských službách Petr ze Sioraku.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Mladá fronta

En nos vertes années

Valyk
07.12.2014 5 z 5

Naprosto vynikající kniha. Bylo by velkou škodou, číst ji bez návaznosti na první díl. Oproti prvnímu dílu je v tomto více osobních příběhů a méně faktografického prvku. Ovšem na své si přijdou milovníci obého. Příběh Petra ze Sioraku je vystavěn na základních morálních hodnotách, ale nemoralizuje, nevychovává, jen nabízí prostor k zamyšlení nad základními životními hodnotami, nad kořeny těchto hodnot, jež jsou dle mého věčné. Vynikající jazyk, skvělé vykreslení atmosféry, velmi výpravné pojetí a přesto žádné nudné pasáže - to vše činí z druhého dílu opravdový skvost. A abych nezapomněl na nemálo důležitou vlastnost této knihy - připravte se na vytříbený smysl pro humor a nečekaně silný (a právě tak vkusný) druh erotiky.

Richie1
09.05.2014 4 z 5

Druhý díl přivádí hlavního hrdinu Petra ze Sioraku s jeho bratrem Samsonem do Montpellieru studovat lékařskou vědu na tamní veleznámé univerzitě. Petr coby patnáctiletý jinoch už zažívá neobyčejná dobrodružství, do nichž se zčásti dostává svou horkokrevnou povahou a zčásti i povahou té doby. Dobrodružství nebezpečná (např. setkání a boj s lapky), ale i milostná (jako inteligentní a pohotový mladík si získává srdce všech žen a rozhodně jejich pozornost neodmítá).
Merle nás seznamuje s prostředím středověké Francie, především s dobou soupeření dvou náboženských skupin - mezi katolíky a hugenoty (kalvínisty). Ve skutečnosti (jako vždy) šlo především o moc, takže tyto náboženské třenice či války řešily především, kdo a za čí podpory bude vládnout. Petr ze Sioraku je sice hugenotského vyznání, ale poněkud vlažného, takže mu nečiní potíže získávat přátele (i nepřátele) z obou soupeřících táborů.
V závěru knihy toto soupeření opět nabývá na intenzitě a můžeme jen očekávat, jak se Merle vypořádá v dalším díle s událostmi známé Bartolomějské noci a jaká dobrodružství při tom Petr opět prožije.

lenka777
24.07.2013 3 z 5

Ze série Dedictví otců se mi tento díl líbil nejméně. Trochu moc se to - na můj vkus - točí kolem Siorakovy slabosti k něžnému pohlaví. Ale jinak čtivá kniha.

kryspin66
25.01.2013 4 z 5

Lepší prvního dílu. Lépe vtáhne do děje.

Majdule
31.12.2012 5 z 5

I druhý díl ságy přináší potěšení z krásného jazyka a skvělého stylu, což oceňuji čím dál víc. Příběh je košatý a tím, že opustil brány rodného hradu, získal na atraktivitě, protože poznáváme řadu nových postav a prostředí. Vypravěče příběhu není možné nemilovat, jeho kousky jsou sice na pováženou, stejně jako obrovská slabost pro něžné pohlaví (:-)), ale to všechno současně jeho povahu koření. Těším se na další díl.

eraserhead
05.09.2011 5 z 5

V této části mladičký Petr Siorak přestává být jen pozorovatelem okolního dění, ale pomalu se stává jeho aktérem. Přestává být jen holým vapravěčem toho, co se děje kolem něj, ale začíná sám ovlivňovat linii příběhu. Z dítěte se začíná stávat mladík a muž, jenž opouští rodné hnízdo a vyráží se svým bratrem a svým společníkem do "světa" na studia. Druhá část sioracké ságy je druhá nejlepší, snad proto, že ještě stále je poměr fikce a reálných událostí v přívětivém poměru s ohledem na čtenáře.