Další příběhy nečekaných konců

Další příběhy nečekaných konců jsou druhým výborem z Dahlova povídkového díla. Ten obsahuje devět příběhů (pět z nich je nyní do češtiny přeloženo poprvé), které nás znovu uvádějí do příznačně dahlovského světa - světa vybudovaného na tenké, přeludné hranici mezi možným a neskutečným, realistickým a fantastickým, očekávaným a překvapivým či (zvláště v poslední povídce) pravdivým a fiktivním. Moment znejistění - mrazivě příjemného - poopravuje vždy naši interpretaci, naši ustálenou představu světa. "Postiženými", těmi, kdo se v příběhu setkávají s čímsi, co otřese jejich jistotami, jsou buď vypravěči (jako v případě vikáře Adama, jehož zpráva se stává stále více nespolehlivou, až vposledku překračuje práh příčetného), nebo "zvnějšku" nahlížené postavy (jako je Klausner, který sestavením svého přístroje otevře nechtěně jakousi Pandořinu skříňku zvuků). V každém případě však pohyb nečekanosti staví na tiché dohodě, kterou uzavírá Dahl s těmi, kdo se nechávají okouzlovat (obluzovat) jeho vyprávěním, nenápadným, spikleneckým mrknutím autora směrem ke čtenáři....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/2601/dalsi-pribehy-necekanych-koncu-2601.jpg 4.4129

More Tales of the Unexpected (1980)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Volvox Globator

Hanka_Bohmova

Dahl vypráví živě, jakoby filmově - všechno vidíte před sebou, ale závěry povídek mě mírně zklamaly, souhlasím s nespokojenými komentáři níže. Takže nejsilnější zážitek z této sbírky bylo překvapivé poznání, že už jsem ji vlastně kdysi četla.

lucycom

Tohle pokračování pro mě bylo celkem zklamání. První díl se mi líbil ale tohle mi přišlo, jakoby byl spisovatel donucen napsat pokračování za každou cenu. Nicméně jsem jí přečetla, ale už si žádnou povídku nevybavím, takže mě moc nezaujaly.

bruntal

Oddechové a místy až bizarní, ale zábavné povídky. Spoiler: nikdy bych si nemyslel, že si budu přát živého a zdravého Adolfa Hitlera.

KateTheBlogger
06.11.2017

Nejlepší příběh: Muž s deštníkem.

Měňavka
03.11.2017

Výborné pokračování první knihy.Moc jsem si to užila a doporučuji!!!!!

Schullerka
27.07.2017

Druhý soubor povídek od Dahla se bohužel nevyrovnal tomu prvnímu. Hodně povídek mělo skvělý začátek, ale chyběl tomu právě ten nečekaný konec. Většina končila tak nějak nemastně neslaně.

VePe
04.07.2014

Knihu jsem kupovala s nadšením a očekáváním obdobných příběhů jako v první knize, ale po pravdě - byla jsem zklamaná. Příběhy byly slabší a tak celkově byly spíše podivné/ujeté, než zajímavé.

Zlatinka
16.09.2011

Tak takhle u nás nikdo nejspíš nedokáže psát.

WEIL
13.08.2011

A.Dahl byl nejoblíbenějším spisovatelem v době studijní pro pány režiséry I. Chaun a Hřebejk.

Pro mě je zajímavý, ale ne až tak velký.