Další příběhy nečekaných konců

Další příběhy nečekaných konců jsou druhým výborem z Dahlova povídkového díla. Ten obsahuje devět příběhů (pět z nich je nyní do češtiny přeloženo poprvé), které nás znovu uvádějí do příznačně dahlovského světa - světa vybudovaného na tenké, přeludné hranici mezi možným a neskutečným, realistickým a fantastickým, očekávaným a překvapivým či (zvláště v poslední povídce) pravdivým a fiktivním. Moment znejistění - mrazivě příjemného - poopravuje vždy naši interpretaci, naši ustálenou představu světa. "Postiženými", těmi, kdo se v příběhu setkávají s čímsi, co otřese jejich jistotami, jsou buď vypravěči (jako v případě vikáře Adama, jehož zpráva se stává stále více nespolehlivou, až vposledku překračuje práh příčetného), nebo "zvnějšku" nahlížené postavy (jako je Klausner, který sestavením svého přístroje otevře nechtěně jakousi Pandořinu skříňku zvuků). V každém případě však pohyb nečekanosti staví na tiché dohodě, kterou uzavírá Dahl s těmi, kdo se nechávají okouzlovat (obluzovat) jeho vyprávěním, nenápadným, spikleneckým mrknutím autora směrem ke čtenáři....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2601/dalsi-pribehy-necekanych-koncu-2601.jpg 4.4155
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Volvox Globator

More Tales of the Unexpected, 1980

Kniha Další příběhy nečekaných konců

nefernefer

Možná jsem už zhýčkaná, ale za svůj život jsem četla nepočítaně mnohem lepších povídek. Ty nečekané konce vůbec nečekané nebyly, po jazykové stránce také žádný zázrak, prostě celkově jsem se u této knihy dost nudila.

Greenfingers
09.09.2020

Takže jsme se dočkali "nášupu" v podobě Dalších příběhů nečekaných konců. Lituji pouze toho, že autor nám již další "konce" nenaservíruje.

Aterianna
27.08.2020

Úplně souhlasím s jedním z názorů, že povídky nemají nějakým způsobem tvořit převratné šokující pointy a rozzuzlení, ale vznikly pro zábavu v období mezi tvorbou autorových větších děl. Jsou to takové střípky, šprými, náhodné náměty, které stály zato ukotvit v kraťoučkém příběhu. Těším se, až se dostanu k prvnímu souboru Nečekaných konců. Může to být prý jedině lepší.

lencin
24.08.2020

Vtipné povídk, byť ne tak zdařilé jako 1.díl. Velmi čtivé, ale i drsné (např. povídka o nemluvněti Hitlerovi).
(2006)

hermína14
19.06.2020

Mohlo by se zdát, že jsou ty příběhy mírně zastaralé; leč v tom je právě jejich síla. NĚKDY člověku prospěje nechat se pomalu provést povědomými uličkami a ne se pořád zběsile honit za podivnostmi:).
Stopař, Majordomus, Zvuková skříňka a Odplata jest má s. s r.o. se povedly.

Szekynka
02.03.2020

Oddechové a zábavné povídky, které se hezky čtou a stránky rychle plynou. Z některých jsem byla trochu překvapená a některé mi přišly malinko nedotažené.

Lamanai
11.01.2020

Dospělácké povídky Roalda Dahla jsou odzbrojující. Z větší části parádní pointy a nezaměnitelný rukopis. Hvězdu ubírám za to, že chvílemi už je znát starší datum napsání a povídkám nestačí dech, ale také za chybu ve slavné povídce Jed, kde překladatel použil ve své verzi krajtu, což je ovšem škrtič a správně mělo být "bungar" (angl. "krait"), případně aspoň "korálovec", aby nedošlo ke znehodnocení textu.

Aliii
08.05.2019

Zajímavé povídky, byť pointa občas překvapila tím, jak málo překvapila. Nejvíc se mi líbil Muž s deštníkem a Jed (i když mám za to, že krajta jako škrtič jedovatá není). Až se mi podaří v knihovně sehnat první díl, tak si ho určitě přečtu.