Ďáblova alternativa

Ďáblova alternativa https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43197/dablova-alternativa-43197.jpg 4 265 28

Osmdesátá léta minulého století – studená válka mezi Spojenými státy a Sovětským svazem vrcholí. Agentům CIA se podaří odhalit, že ruské zemědělství utrpělo díky svému špatnému systému hospodaření a kontroly značné škody a že zemi hrozí hladomor. Američané, každoroční dodavatelé pšenice do SSSR, se tuto zprávu snaží využít ve svůj prospěch při jednání o odzbrojení. Vše probíhá podle plánu a dohoda je téměř uzavřena. Pak se však objeví na světové scéně skupina ukrajinsko-židovských emigrantů, kteří se rozhodnou odstranit nenáviděného šéfa KGB. Během několika hodin se jim podaří rozvrátit jednání a nastolit pouze dvě alternativy – zničení západní Evropy, nebo třetí světová válka. Napjatou situaci se pokusí vyřešit Adam Murdo z britské tajné služby SIS, když přinese alternativu třetí – ďáblovu. ... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

The Devil´s Alternative , 1979

woodward
24.07.2015 4 z 5

Jak tady čtu ostatní komentáře asi jsem měl štěstí, že všechny Forsythovy špionážní klasiky z doby studené války jsem přečetl dřív, než studená válka skončila. Byl jsem v emigraci a zpočátku jsem hodně chodil do knihovny, abych neutrácel za knížky. Ďáblova alternativa asi nepaří k absolutním vrcholům Forsythovy tvorby, ale pořád je to solidní thriller opírající se o autorovo "novinářské" vidění reality i o jeho schopnost domýšlet do důsledků politickou danost tehdejšího rozděleného světa.

Eumenida
08.05.2015 2 z 5

První kniha, která mě trochu nudila (první od Forsytha, předešlé jsem přečetla jedním dechem). Nevím proč, připadalo mi to překombinované, rozhozeno příliš mnoho nitek. Netvrdím, že je nudná, jen není tak chytlavá.

Mycak
22.03.2015 2 z 5

Mohla bych se rozepsat proč se mi kniha nelíbila, ale nechce se mi na ni už ani myslet, takže jedním slovem - překombinované.

astroweb
20.03.2015 5 z 5

Skvělé zpracování uvěřitelného dramatu.

tomvall
18.09.2014 5 z 5

Přes jistou černobílost, jež je jistě způsobena dobou vzniku románu, se jedná o velmi působivé dílo, které se zabývá obdobím studené války. Ústřední motiv katastrofální neúrody obilí v Sovětském svazu, kolem kterého autor rozvíjí spletitý příběh zákulisních praktik na obou stranách Železné opony se umě proplétá se souběžně se odvíjející linií boje Ukrajinských bojovníků za svobodu. V některých pasážích knihy jsem musel obdivovat autorovu schopnost promýšlet složitý děj do nejmenších detailů.
Knihu nelze než doporučit.

Baiba
18.06.2014 3 z 5

Nemůžu říct, že by se mi kniha nelíbila, na druhou stranu se mi ale nepodařilo do ní pořádně začíst. Zápletka zajímavá (a dost děsivá), ale příliš mnoho postav, takže mě nestrhl příběh ani jedné z nich. Obdivovatelé Forsytha ale zklamáni asi nebudou. Rozhodně mě to neodradilo, abych si od něj ještě něco přečetla.

OcniBulva
06.01.2014

Místama trochu zdlouhavé, ale celkem čtivé. Závěr knížky je velmi strhující.

jprst
01.01.2012 4 z 5

Tak dlouho čeští nakladatelé čekali s vydáním této knihy, až si byli jisti, že doba v ní popisovaná je vnímaná už jako doba minulá - pprvní vydání u nás v r. 1997, originál vydán v roce 1979. I přes jistou " předposr.nost" našich nakladatelů jde o parádní politický thriller, který se i dnes dá číst jedním dechem.