Cyklus vlkodlaka

Cyklus vlkodlaka https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/527005/bmid_cyklus-vlkodlaka-655e3c602451d.jpg 4 314 97

První výkřik se ozval od zasněženého železničáře, který cítil, jak se mu tesáky zahryzly do krku. Další měsíc se ozval výkřik extatické agónie napadené ženy v její útulné ložnici. Nyní se scény neuvěřitelné hrůzy objevují pokaždé, když na odlehlé mainské městečko Tarker Mills zasvítí úplněk. Nikdo neví, kdo bude napaden příště. Jedno je však jisté. Když měsíc ztloustne, Tarker Mills zachvátí ochromující strach. Ve větru je totiž slyšet skučení, které připomíná lidská slova. A všude kolem nechává stopy netvor, jehož hlad nelze ukojit...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

Cycle of the Werewolf , 1983

Astonius
27.12.2023 4 z 5

Byl to King, takže super, jak jinak. Ilustrace pěkně dokreslovaly atmosféru a když už nic jiného, musely v knize být, aby se alespoň trochu natáhnul obsah,bez nich by se to muselo vydat už asi pod označením brožura.... No, však bychom to stejně koupili :-) U obrázků mi ale vadilo jejich umístění, protože po otočení stránky mi ve většině případů vyspoilerovaly děj. Příběh pěkně vymyšlený a chytře uspořádaný, dovedla bych si představit další film na jeho motivy...

Terva
27.12.2023 5 z 5

V Tarker´s Mills
je zrovna divné období;
v okolí se objevují
zlá znamení.
(Leden)

Tato knížečka ve mně vyvolala dosti rozporuplné emoce a to jsem jí ještě ani neměl v ruce. První věc, která mě trkla, je fakt, že tato kniha vyšla už někdy v roce 1983 a druhá věc je, že má pouze cca 130 stran. Ale protože je to od Kinga, neodolal jsem a knihu si koupil. No a pak začaly další emoční výlevy. Kniha má tvrdé desky a nevypadá vůbec špatně. Avšak počet prázdných stránek na začátku i na konci knihy snižuje celkový počet psaných a kreslených stran na asi cca 120 stran. Ale obsahově je to prostě nádhera. Jedná se vlastně o dvanáct příběhů, situovaných každý do jednoho měsíce v roce.

Citát: Jaro se opět vrátilo – a tentokrát s ním přišla bestie. (Květen)

Od ledna až po prosinec tak můžeme sledovat cyklus vlkodlaka řádícího ve městečku Tarker´s Mills v Maine. Hned jsem si vzpomněl na větu z filmu Jezero (Lake Placid 1999), kdy Kelly Scottová (Bridget Fonda) prohlásila: Maine? Kdo by chtěl žít v Maine?! Tak věřte, že tam například žije Stephen King. Situoval tak Cyklus vlkodlaka do svého prostředí. V každém cyklu najdeme nějakou smrt, buď člověka nebo zvířete. Vlastně je to King, tak, jak jsme ho už dlouho nečetli. Krutý, surový a s ničím se nebere servítky.

Malá ochutnávka:
V novinách mu říkali Úplňkový vrah, ale Marty ve škole, než začaly prázdniny, zaslechl různé zvěsti. Spousta dětí tvrdila, že Úplňkový vrah není člověk, ale jakási nadpřirozená nestvůra. Nejspíš vlkodlak. Marty tomu nevěřil – vlkodlaci patřili do hororových filmů -, ale předpokládal, že by se tu mohl vyskytovat nějaký šílenec, který cítí touhu vraždit jen za úplňku.
(Červenec)

A jako bonus je u každého měsíce jedna černobílá a jedna barevná kresba. Ty nakreslil Bernie Wrightson. A zvláště ty barevné obrazy jsou prostě nádherné. Ale vlastně nejsou nikterak horší i ty černobílé kresby. Každá z nich představuje ten určitý měsíc ve kterém se příběh odehrává. Ty barevné jsou pak výjevem přímo z příběhu. Tak že i když jsem knihu přečetl a obrazy prohlédl asi za cca tři hodiny, jsem nadmíru spokojen. Vřele všem doporučuji.

Citát: Něco se mění, něco se nemění a rok v Tarker´s Mills končí tak,, jak začal – venku burácí sněhová bouře a toulá se tam bestie. Někde venku. (Prosinec)

pazdy15
26.12.2023 5 z 5

Napínavé, mrazivé... přesně ta třešnička co od Mistra očekávám.

evickakyticka
26.12.2023 4 z 5

Povídka jako vánoční jednohubka. Dobrá, ale příliš krátká. Až na konci jsem si všimla, že ji King nenapsal teď, ale že čerpá ze starých zásob. Nelze opomenout ilustrace , které jsou úžasné, krásné. Ale jak by se nám kniha líbila bez nich?

Alethea_k
26.12.2023 2 z 5

Pořád jsem slyšela neuvěřitelné ohlasy na Kingovu tvorbu. Asi bych se do ničeho hned tak nepustila nebýt čtenářské výzvy... A už se ani do ničeho dalšího v nejbližší době nepustím. Možná hrálo roli to, že jsem poslouchala anglické audio, ale přišlo mi, že je to tak celé podivně o ničem, vůbec mě to nezaujalo a jsem z autora vyloženě zklamaná. Třeba dám časem šanci ještě Misery, ale tímto si u mě King na dlouhou dobu přivřel dveře...

Alix
26.12.2023 4 z 5

Je to fakt jednohubka a ilustrace jsou opravdu krásné. Připadá mi, že si tady SK tak trochu odpočíval, protože jeho styl to úplně není. Nejsou tady popisy čehokoli, ani charakteristika postav, snad jen u kluka na vozíčku se trošku rozepsal. Ale i tak je to hezké a dobře se to četlo.

majc
23.12.2023 5 z 5

Fajn jednohubka před spaním, navíc s hezkými ilustracemi. :)

cirruska
20.12.2023 3 z 5

S Kingovou tvorbou to mám tak, že buď jsem velice nadšená, nebo hodně zklamaná. A tady platí ta druhá možnost. Povídka mě ničím nezaujala, celkově je to taková průměrnost.

MartinProtschke
19.12.2023 5 z 5

Krátké, krásné, kouzelné. Víc se k tomu říct nedá. Krátká povídka s krásnými ilustracemi mi zpestrila jedno odpoledne

lucyvase4
15.12.2023 4 z 5

Ve městečku Tarker's Mills řádí každý měsíc za úplňku vlkodlak. Lidé tomu nejprve nevěří a myslí si, že se jedná spíš o sériového vraha než bytost z fantasy světa.
Jak to nakonec všechno dopadne? Je vlkodlak skutečně vlkodlakem nebo je vlkodlak jen kostým?
A vypátrají, kdo za vraždami stojí?

Jedná se vážně o útlou knížečku. Bez ilustrací jsme s holkama napočítali 56 stran. Takže super jednohubka na jeden večer.
Byl to můj první King a horor jako takový vůbec nečtu. Přesto musím říct, že mne příběh hodně bavil. Možná proto, že jsem v něm neviděla horor jako spíš fantasy Už jsem asi poznamenána
Konečně jsem se těšila, že mne něco vyděsí a ona to byla spíš pohádka před spaním...
Styl psaní příběhu je ale velmi zajímavý. Každá kapitola představuje jeden měsíc v roce a noc, kdy na nebi září úplněk.
A ty ilustrace, tak ty jsou úplně boží. Krásně dokreslují děj.

Díky nim hodnotím 4,5/5. Bez ilustrací bych dala 4. Jak psal někdo dříve. Tohle je spíš jednohubka pro Kingovi nadšence.

evineckY
15.12.2023 4 z 5

No, asi bych dala za toto dílko panu Kingovi tři hvězdy,
ale bavily mě obrázky :-)

Pitbullka
15.12.2023 5 z 5

Jednohubka, která mě svým příběhem hodně bavila. A ty ilustrace výborně dokreslují příběh a jsou skutečně povedené.

LilyGorch
12.12.2023 3 z 5

Tato útlá knížka se skládá z dvanácti kapitol, přičemž každá z nich zastupuje jeden měsíc v roce. Jako každý měsíc přijde úplněk, stejně tak na městečko Tarker´s Mills v tu dobu dopadá strach a obavy z toho, jak moc krvavá bude prokletá úplňková noc a kdo už se příštího ráno nedočká. Navzdory tomu jak na nereálně to zní, v městečku řádí vlkodlak. Kdo se v něj pravidelně mění a kdo nakonec ukončí jeho řádění? To se dozvíte, když si Cyklus vlkodlaka taky přečtěte. Je to jednohubka, takže ji můžete zblajznout za jeden večer. ;o)

V první řadě bych chtěla pochválit zpracování tohoto dílka. Knížka je plná propracovaných ilustrací komiksového výtvarníka Bernieho Wrightsona. Stephen King k nim přidal svůj komentář a vytvořil tak ucelený text, který ilustrace propojuje v jednu povídku. Je fajn, že nakladatel nešetřil na materiálu a použil křídový papír, na němž ilustrace mnohem lépe vyniknou. Mrzí mě ale, že na tak malém prostoru nemohl King víc rozpracovat charaktery postav, vybudovat děsivou atmosféru, napětí atd., jak bývá v jeho rozsáhlejších dílech zvykem. Děj je také velice jednoduchý a tak jako by to ani nebyl “ten mistr", na kterého jsme zvyklí. Protože Cyklus vlkodlaka dle mého názoru neodráží zcela autorův styl, nedoporučila bych jej těm, kteří s Kingem chtějí začít. Tito čtenáři by raději měli sáhnout po jiném z jeho děl. Jako ozdobu do knihovničky zapáleného fanouška a sběratele ho však klidně doporučuji. :o)

3,5/5 *

Za tuhle perličku děkuji @knihybeta !

Boboking
10.12.2023 4 z 5

Takový malý zázrak, že po téměř čtyřiceti letech od vydání jsme se dočkali českého překladu tohoto drobného dílka mistra hrůzy. Těšil jsem se, jak zpracoval ikonickou postavu hororu jakou je bezesporu vlkodlak. A bravurou typicky jemu vlastní se mu to povedlo. Malé městečko v Maine, kde řádí temné zlo v podobě vlkodlaka. Jak jsme u mistra zvyklí, zdejší lidé jsou raději slepí a tvrdohlaví, než aby si navzájem přiznali, že je to skutečně krvelačná postava ze světa fantazie - vlkodlak. A jak jsme zvyklí, starý King nemá slitování, nechává zabíjet, trhat a párat kohokoliv, bez výjimky. Je jedno či je dobrý, či je zlý (děs, největší hajzl je zde knihovník!!), mladý, starý či dítě. Všichni mají své sny, své přání, své osudy, které mistr ale nechá rozcupovat a zničit ostrými drápy a tesáky vlkodlaka. Cyklus vlkodlaka je delší grafická povídka, která sice nemá příliš prostoru pro rozpoutání velkého teroru, přesto se od stránek nedokážete odtrhnout.

Limonadovyjoe
08.12.2023 5 z 5

“Vidíš ty zkurvený stopy? Připadá ti, že to jsou stopy Betynky odvedle? Tyhle stopy tu nechal vlkodlak. Víš to ty, ví to Alice, je to jasné většině místních. A je načase aby to skončilo.

Šmakulózní jednohubka na jeden úplňkový večer.
Dvanáct měsíců v maloměstském Tarker Mills, dvanáct úplňků, které přinášejí strach a hektolitry prolité krve. Jeden obyvatel města , který se každý měsíc urve ze řetězu, a jeden statečný chlapec.

Bravurně a napínavě napsáno i na tak krátkém rozsahu stran. Doplněno ilustracemi lahodícím oku. Je to přesně ta kniha, která svými obrázky bude v knihovně děsit malé děti a přesto si ji na tajňáka budou prohlížet znova a znova :)

Vlastně si umím představit více jednotlivých povídek takto samostatně vydaných. Třeba taková Mlha by byla skvělá.

Jirinamac
06.12.2023 4 z 5

Víc než děj knížky se mi líbily ilustrace a kdyby nebyla ve čtenářské výzvě Kingova knížka, tak bych se určitě ke čtení nedostala. Tak spíš hodnotím autora ilustrací, než autora textu. Ilustrace 5*, text slabé 3*,

Kizuizi
05.12.2023 4 z 5

Musím říct, že smekám. I na těch pár stran (je jich ještě míň než 136, jelikož hodně místa zabírají ilustrace) dokázal autor "umístit" něco, co nejen že vyvolá úžasně napjatou atmosféru od první stránky, ale čtenář není ochuzen ani o popisy míst, lidí, dokonce i myšlenkových pochodů některých obyvatel. Ano, oproti jiným knihám je to opravdu velmi lehounké, ale prostě je to tam.

A nyní se dostávám k té stěžejní věci, kterou jsou ilustrace od Bernieho Wrightsona, ke kterým mohu dodat jen jedno: je to nádhera! Knížka je rozdělena na dvanáct měsíců a každý měsíc je započat dvoustránkovou černobílou ilustrací, plus je každý z měsíců doplněn ještě barevným celostránkovým obrázkem. Já se pokaždé "zastavila" a doslova se kochala tou atmosférou, která ze všech ilustrací sálá. (A musím pochválit nakladatele, že použil křídový papír, na kterém tohle všechno nádherně vynikne.)

kaczka79
04.12.2023 5 z 5

Opravdu je to jednohubka pro fanoušky Kinga. Přečteno za jedno zimní odpoledne.... nečekejte kdovíjaký děj, ale přesto hodnotím formu, líbivé zpracování a hlavně spoustu kvalitních ilustrací v knize, kterou si rád přečetl můj 14tiletý syn (nečtenář) a to je co říci. Uvítala bych více takovýchto zpracování mého oblíbeného spisovatele.

kolacky
04.12.2023 5 z 5

Skvělá perlička od Mistra!!!

karinga
03.12.2023 4 z 5

Myslím, že teď všichni fandové Kinga svorně vyjí a děkují nakladatelství Beta za splněný sen. Tohle je první české vydání Cyklu vlkodlaka a čekali jsme na něj dlouhých 40 let!

Jak už moudří vědí, v téhle útlé knížečce najdete ilustrace komiksového výtvarníka Bernieho Wrightsona a ne zrovna málo. Tahle knížka totiž původně vznikla jako kalendář a texty Stephena Kinga měly jen „doplňovat“ ilustrace. To znamená 12 kapitol (protože 12 měsíců), z níž každou doplňují tři ilustrace. A v Betě rozhodně nešetřili - ten křídový papír je lahoda.

O čem to je? O jednom malém městečku, nečekaně v Maine , kde při každém úplňku řádí krvelačná bestie. Zůstávají rozsápaná těla a spousta otázek. Městem obchází strach...

Dobrá, buďme nohama na zemi. Tohle je trochu jinej King - neměl prostor vybudovat charaktery, se kterými budete dýchat, takže když je vlkodlak rozsápe, spíš se pousmějete, než že byste nějak vnitřně trpěli. :-) Ale to neva. Občas jsou tyhle jednohubky fajn a ilustrace jsou naprosto perfektní. Prostě WOW!
A hlavně - konečně ho máme do sbírky!