Čtvrtá oběť ekniha

Někde uprostřed města sedí vrah a v klidu si sestavuje svůj další plán. Kaalbringen, klidné letovisko, je ovládnuto hrůzou – v rychlém sledu zde došlo ke třem brutálním vraždám... Kdy a kde může znovu udeřit „vrah se sekerou“, jak se mu začalo říkat? Odejde odtud jen tak pryč, nebo už má vyhlédnutou další oběť? Komisař Van Veeteren musí rychle najít skryté vztahy v té sérii nevysvětlitelných vražd. A čas se rychle krátí, protože čtvrtá oběť už se nachází ve zlověstném sevření vraha......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/168108/ctvrta-obet-LC0-168108.jpg 3.6175

Inspektor Van Veeteren 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno (ekniha), MOBA (Moravská bastei)

Borkmanns punkt, 1994

Kniha Čtvrtá oběť

March
27.07.2020

Moje druhá kniha od autora a nadšení nesdílím. Část knihy zbytečně zdlouhavá, napětí skoro žádné, vysvetleni zaveru tak napůl, detektiv VV mi tedy k srdci nepřirostl, jeho arogantni chovani, no nic pro mne. Já být intendantem, tak bych už u policie nesloužila:-)

Lumír23
16.07.2020

Kniha mě zaujala, nerozumím nízkému hodnocení, ale co se dá dělat? Bavila mě.

AdamŠkapa
23.06.2020

Hakan Nesser je podle mě opravdový vítěz - spisovatel detektivních románů!!! Žádná kniha není stejná a když už víte, kdo je vrah, vychutnáváte si literární i psychologickou stránku knihy. Nesser zároveň baví i nutí čtenáře přemýšlet o každodenních věcech. Inspektor Van Veeteren hraje badminton se stejnou vášní i úspěchem jako já, jeho literární profil je dechberoucí - rostoucí s každou další Nesserovou knihou s Veeterenem!!!

ZuK1
18.06.2020

Příjemné, oddychové a pohodové čtení ... knížka vůbec není tak špatná, jak napovídá její hodnocení, naopak, nádherně se čte a moc se mi líbí jazyk a styl, jakým Nesser píše. Výborný byl u této knížky i překlad.

konicekbily
11.05.2020

Autor píše zajímavě, stylem i zápletkou. Není to určitě špička severských detektivek, ale jako oddechová literatura je knížka použitelná. Možná by to měla být jenom povídka, nebo novela, a ne pokus o román. Průměr.

broskev28
20.03.2020

Já tedy zklamaná rozhodně nejsem. Už jen proto, že jsem se po přečtení vrátila na začátek, pod věnování Sanně a Johannesovi: "Pouhá nutnost však přirozeně nikdy nemůže být důvodem ani omluvou. Jen příčinou."

Jako vždy u Nessera, obdivuju výstavbu příběhu - ano, je to svým způsobem nuda, klídek, nikam se nespěchá, ale když to někomu (komisaři V.V.) pomůže najít pachatele, tak proč ne? Je přece zbytečné šílet, kmitat a motat se v kruzích. Tím spíš, když se V.V. o jedné oběti dozví: "Byl to hajzl, pane komisaři. Neskutečný hajzl."
Jako odměnu za trpělivost obdrží čtenář třeba i tohle detektivní moudro:
"Každé vyšetřování dospěje do bodu, v němž už nepotřebujeme žádné další informace. Jakmile tohoto bodu dosáhneme, víme už dost na to, abychom případ vyřešili pouhým přemýšlením. Dobrý vyšetřovatel musí usilovat o to, aby se naučil poznat, že se v tomto bodě nachází, nebo spíše že už ho má za sebou. A právě tato schopnost, respektive její nepřítomnost, představuje rozdíl mezi dobrým a špatným detektivem."
Jazyk příběhu - jako bych ani nečetla detektivku, taková je to místy krása. Možná právě proto se vyplatí zvolnit tempo i při čtení a vychutnávat si ta zvláštní spojení, ty věty holé i souvětí velmi rozvitá. Už vím, že Nesserovy české knihy nemají stejného překladatele, ale asi žádný z nich se neubrání nádherným formulacím:
"Pomyšlení na smrt se dostavilo jako skromný host, ale jakmile ho vpustila dál, rozhodlo se zůstat. Najednou u ní bydlelo. Nezvané a neoblomné. Jako ruka, která svírá žaludek. Jako pomalu bující nádor. Šedý mrak, který roste, šíří se jejím nitrem a halí její myšlenky do čím dál beznadějnější tmy."
Takže já na Nessera i nadále nedám dopustit, i když ho doporučím spíš těm, kteří mají v úmyslu si jeho knihy v klidu vychutnat. A nijak netrvají na tom, že detektivka přece musí mít jasný spád a vyšetřovatel si nedá pokoj, dokud pachatele nešoupne za mříže. Což mě znovu přivádí k citaci z knihy - tentokrát už opravdu poslední:
Dotaz reportéra: "Kdy si myslíte, že budete mít pachatele za mřížemi?"
Odpověď policisty: "Přibližně deset minut poté, co ho chytíme."
P.S. A co říkáte na ten název?

000nugatovej
24.02.2020

Bizarní. Spolu s Beatou to říkám jako čtenář. Nesserovy knihy se čtou dobře. Detektivky jsou takové pohádky pro dospělé. Přináší nám relax a většinou končí dopadením vraha. Ač ten nemusí být tím prvoplánovým zloduchem... Bizarní..

kacka66
11.01.2020

Klasická severská kriminálka, nebyla nejhorší čekala jsem lepší konec