Volání Kukačky

Vzrušující detektivní román J. K. Rowlingové, napsaný pod pseudonymem Robert Galbraith. Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najatý soukromý detektiv má za něj odhalit pravdu. Cormoran Strike je válečný veterán, který si z Afghánistánu odnesl těžké zranění, i jizvy na duši. Během řešení případu proniká do světa distingovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, odhaluje skryté souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí. Tento napínavý kriminální román působivě líčí atmosféru velkoměstského Londýna – od ospalého poklidu ulic ve čtvrti Mayfair po zapomenuté hospůdky v East Endu a čilý ruch v Soho. Volání kukačky je vysoce ceněný debut Roberta Galbraitha, v němž se poprvé setkáváme s detektivem Cormoranem Strikem a jeho sympatickou pomocnicí Robin, na jejichž další případy se můžeme těšit už nyní....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/190008/cormoran-strike-volani-kukacky-95z-190008.jpg 42856

Cormoran Strike (1.)

The Cuckoo´s Calling (2013)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Plus

Martina99

Přišlo mi, že se tam nic moc neděje a na posledních stránkách se děje vše. Sekretářka pracuje, jakoby shlédla všechny série kriminalek. Dočetla jsem to jen proto, abych zjistila, kdo je vrah.

ohovnenychobot

Naprosto vyborna kniha. Na muj vkus mozna trosku delsi, ale rozhodne stoji za to.

Opatov

Prvni dil detektivni serie. Valecny veteran Strike coby soukromy detektiv bez klientely resi slozity pripad vrazdy modelky. Jeho pravou rukou je mlada zena, ktere se prace v detektivni agenture zalibi. Tato nesouroda dvojice skvele pobavi i v dalsich dilech. Doporucuji.

suzziemusta

Wow, fakt milé překvapení. Jsem klasický Potterofil, ale též zbožňuju detektivky. Nečekala jsem, že to bude tak fajn čtení. Do čtení jsem se vrhla s nadšením, protože prostě detektivka od Rowlingové??!!? Sem tam mi přišlo popisování okolí a nálady místa trošku zdlouhavé. Myslím, že kombinace Strike a Robin moc fajn. Měla jsem velké podezření na vraha, což mi většinou nevychází, ale tentokrát to byl jeden z mých dvou podezřelých. Ke konci jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Hurá na další díl. (:

Petruš999

Po dlouhé době jsem přečetla detektivku a docela mě to bavilo. Téměř dokonce jsem netušila, kdo je vrah...

veamertl

Občas čtu v tisku nějaká vyjádření paní Rowlingové a říkám si, že názorově si asi moc blízké nejsme. Ale její knihy mě prostě baví. Možná že je to taková oddychovka, lehká jazykem, svižným tempem..Možná je pro mě osvěžující, že to není severské krimi, s tou jeho zachmuřeností, těžkostí, lezavou zimou a depresí, kam se podíváš. Občas mám chuť všechny obyvatele severských detektivek poslat na protialkoholní, běhat do parku nebo je aspoň nadopovat hormonem štěstí. Ale chápu, že bychom pak byli nesmírně ochuzeni:) Ale ten Londýnský déšť mi teď prostě sedl:) Možná jsem v tom taky citově zaangažována, protože úplně rozumím Robinině vzrušení. Taky jsem chtěla být detektiv nebo vyšetřovatel, tedy do Mlčení jehňátek, pak už hlavně soudní psycholog:)

Ran

Knížka se mi četla velmi dobře a je to hezké odpočinkové čtení. Také se mi líbilo, že až do konce jsem neměla tušení, kdo je vrah.

Kamys

Necekala jsem moc - a nebylo to spatny. Jednotlive postavy byly dobre vykreslene, uveritelne a bavilo me o nich cist. Od detektivky cekam, ze me nekomplikovanym zpusobem strhne, splneno tak 4 z 5, pomalejsi tempo, ale nakonec jsem docitala v pul treti rano. Akorat me ve finale uz ani tolik nezajimalo, kdo to byl, ale spis jak, a ve finale mi zaver prisel prekombinovany a neuveritelny. Nicmene po dalsim Strikeovi klidne zas v pauze mezi narocnejsi literaturou sahnu.

Klára2216

Jsem velmi příjemně překvapená, jak se Rowlingová zhostila kriminálky. Vraha jsem bohužel neodhalila, ale to se mi nepovedlo nikdy, na to asi nemám ty správné pátrací buňky :) Chvílemi to bylo sice trochu rozvláčné čtení ale celkově působivá kniha. Pokračuji v dalších dílech.

Nello

Zajímavé knížky, všechny tři v sérii. Detektiv mě zaujal a napjatě čekám na další pokračování.

Pulkrmon

Jako milovník detektivek nebudu tuto knihu hodnotit jako detektivku,protože já tusila kdo je vrah už od začátku,jen jsem nevedela jak. Ale knihu jsem četla na Islandu,ve stanu,na telefonu. A pro mě úžasná dovolenková četba,srozumitelné klidné čtení. Vždy knihy hodnotim podle toho jak se mi líbí v tu chvíli kdy ji čtu. A proto plný počet hvězdiček.

Topri49

Nejsem velká fanynka detektivek a Volání Kukačky od Rowlingové pro mě tudíž byla docela nudná záležitost. Kniha mi přišla zdlouhavá, bylo tam spoustu míst, kde se téměř nic nedělo a ve finále jsem se nutila to dočíst.
Hlavní postavy mě taky nezaujaly, asi není mým šálkem kafe číst o zkrachovalém detektivovi a jeho sekretářce, jejíž snoubenec si myslí, že má navíc a snaží se jí z její vysněné práce dostat.
Konec mě ale celkem překvapil, skutečný vrah byl někdo, koho jsem nepodezírala a už na začátku ho vyloučila ze svého seznamu podezřelých. Za to má autorka bonusové body, dokázala alespoň v něčem překvapit.
Pravdou ale zůstává, že už jsem četla lepší detektivky, a ani ty, přestože mnohé z nich byly záživné a četly se skoro samy, ve mě nedokázaly probudit zájem o tento žánr. Nemůžu proto ohodnotit Volání Kukačky více než třemi hvězdičkami. Možná se ke knížce vrátím za pár let, ale dost o tom pochybuji.

avaya

Pravděpodobně nejnudnější detektivka, jakou jsem zatím v životě četla.
Skoro 500 stran se táhne jako žvýkačka, zbytečná omáčka kolem všeho a prostě jedna velká nenapínavá nuda. Posledních dobrých dvacet stran a překvapivý závěr to bohužel nezachrání.

zuziosi

Jednička je zdánlivě nejslabší, ale snad jen proto, že se tam pořádně dlouho nic moc neděje a jen se okecává. Nicméně jsem si zamilovala Strika i Robin a závěr knihy byl taky super, takže za mě nakonec 8/10 a těšila jsem se na další díl.

michalmatousek

Kdo má raději napínavé krimi thrillery než klasické detektivky jako já, bude se celkem nudit. Příběh se táhne a velmi pomalu graduje. Avšak závěr mě mile překvapil, pěkně to do sebe zapadlo a vrahem byl nakonec někdo, koho bych ani v nejmenším nepodezíral. Upřímně ani hlavní postava Cormorana Strikea mě svým chladným charakterem nezaujala, ale i tak se těším na další díly. Hlavně na Robin se těším :)

Dakarianna

Před několika lety jsem knihu odložila nedočtenou s tím, že je to neuvěřitelná nuda. Teď jsem jí otevřela znovu, čistě proto, že nemám ráda nedočtené knihy. A docela mě překvapila. Popisů a detailů je zde na detektivku skutečně dost. Také stran by mohlo být méně. Ale kniha se četla celkem dobře, zaujalo mě, jak moc se Rowling dokázala odprostit od stylu Harryho Pottera. Rozuzlení je uspokojivé, rozhodně jsem tedy už četla detektivky se zajímavějším vyústěním, ale pořád to mělo šmrnc. Do dalšího dílu se určitě pustím.

forensic

Zajímavě napsaná kniha. Avšak myslím, že v důsledku složitosti časové linie událostí při vyšetřování smrti modelky si čtenář může udělat časovou osu, aby se do příběhu nezamotal, tak jako já. Musím říct, že to byl vcelku překvapivý konec.
Knihu nicméně doporučuji.

Adhara

Rowlingovej štýl v detektívke zásadne odlišný od štýlu v Potterovi. Londýn vykresľuje ako drsné miesto tvrdých ľudí, hrubého spôsobu reči (cituje aj najhrubšie nadávky), neviazaného sexu (ktorý sa rozoberá často, aj keď nie priamo zobrazuje) a spletitých, rozlámaných vzťahov bez skutočnej lásky. Volanie Kukučky nielenže v Potterovskej atmosfére nepokračuje, ono ju doslova láme. Galbraithov štýl nie je ani zďaleka taký čítavý ako svet Rowlingovej. Na druhej strane ale treba Rowlingovej uznať, že dokázala vytvoriť nový štýl, v ktorom jej staré ja absolútne nepoznať.

Rozuzlenie je síce prekvapivé, no nepresvedčivé.

Celá recenzia: https://www.adhara.sk/?page_id=4777

Mato14

Novšia Agatha Christie, ale dosť dobré. Veľmi ma zaujal autorov(kin) postoj k vyšetrovaniu. Bolo to vcelku dobrodružstvo, keď si čitateľ spolu s hlavným protagonistom utváral názor na jednotlivých podozrivých, spoznával ich povahy a vzťahy k ostatným. Čitateľ si sám vo vlastnej hlave mohol zostaviť možné motívy vraždy. Síce dávam 4* za trochu zdržiavania (mohlo to mať trochu väčší odpich na môj vkus), ale inak kvalitný príbeh, postavy a aj zápletka (fakt som netušil kto bol vrah, až do poslednej chvíle). Odporúčam a ide sa na pokračovanie ;)

Vlastucha

Ztotožňuji se s komentářem B.kaspik (26.dubna). Cca před rokem jsem četla "Prázdné místo". Ještě větší nuda.
Také nechápu proč si spisovatelka dává pseudonym. Ničemu to nepomohlo a všichni stejně vědí, co je zač.

Rihatama

Výborný román/detektivka. Galbraith/Rowling mě překvapila. Potterovská škatulka byla definitivně překročena. Cormoran Strike je svérázný týpek, kterého by jeden pohledal, ale rozhodně sympaťák. Rowlingová si důkladně pohrála s vykreslením postavy Robin a dalších. Ona to vlastně není žádná velká akce, což by handicapovaný Strike ostatně nezvládl. Kde (snad někomu) ale chybí akce, dostává se prostor zajímavým zápletkám, jejich mistrnému rozplétání a dialogům. 500 stran pryč, já se ale mám nač těšit i nadále.

Kerberos

Na poprvé jsem zvládla asi jen sto stran,dala jsem knize znovu šanci a poslechla si audio namluvené Petrem Olivou,je to dost zdlouhavé.Do dalších dílů se asi pouštět nebudu.

p.pavlina

Tato kniha mě moc nezaujala a další knihu v sérii číst zatím nebudu.

Rave

Vtáhne, nepustí, udrží. Sympatické postavy, jasný děj, výborný námět, logické postupy. Plný počet hvězd!

andy_nejedla

Přiznám se, že se mi do knížky moc nechtělo, když jsem zjistila, do ji napsal, ale kniha se mi moc líbila a konec překvapil a každému, kdo nemá rád HP a chtěl by si knížku přečíst, tak do ní jděte, je parádní. :-)

Patapuf

Já vám nevím.... čekal sem od toho víc... přišlo mi to takové moc navolno... nemělo to ten správný spád a občas se mi to zdálo trochu utahané.... a ten konec mě nepřekvapil... čekal sem od Cormorana víc akce.... aspoň že Robin zůstala....

Arlienen

Kniha se mi velice líbila. Postava Cormorana mi je sympatická. Jsem zvědavá na další díly a na jeho vztah s Robin.

MortRainey

Sorry jako;-) ale fakt jsem dlouho nečetl tak dobrou detektivku, jasných 5*!!! A v tomto případě nesrovnávám knihu s thrillery á lá Larsson, Nesbø nebo Flynnová, promakaných do detailů, ale píšu zde o poctivém detektivním příběhu, který je opravdovým kumštem. Klobouk dolů Mr. Galbraith alias Mrs. Rowlingová;-) Volání Kukačky je hold pokladnici kriminálních případů ze staré dobré Anglie a kniha sama se tak stala její součástí, bezesporu. Opět se čtenářsky vyplatilo moje posečkání se sklenicí s naloženými bestsellery v octu, odkud jsem Kukačku vytáhnul:-)
Přiznávám, že jsem se párkrát během četby cítil na 4 hvězdičky, ale závěr v takřka "poirotovském" stylu, vyvrcholení v podání Cormorana Strikea, v popisu a objasnění celého případu, s chladnokrevností a nenuceností jemu vlastních do očí vraha.. skvělé, málem jsem přejel zastávku;-) Takže tytam občas zdlouhavá souvětí a jeden dva výpadky v detailu. Celek jako příběh se skvělým místy až archaickým překladem (který dle mého ale dodává příběhu tradiční kouzlo a bude tomu tak určitě i v originále), nenucený, bez klišé, s výstižnými hovorovými prvky vč. počeštěného londýnského dialektu - cockney - prostě nemá chybu!
Závěrem? Určitě doporučuji!!! A já osobně se už teď těším na Hedvábníka a další Cormoranovy případy, stejně tak na jeho Watsona v podání roztomilé, ale lišacky bystré, mojí jmenovkyně - Robin;-)
PS. A určitě se podívám, na doporučení, na první sérii televizního zpracování Strikeových případů "Strike", tj. Kukačky z dílny jistoty a kvality - BBC!;-)

Liggy

Zajímavá detektivka, hezké rozvíjení hlavních postav.
Čekala jsem, že se dozvím něco víc z "nelítostného prostředí modelingu", jak bylo inzerováno.

Ajaiwik

Ale jo, pobavila jsem se, zápletka tam je, závěr zajímavý, přesah do dalšího dílu taky, ale možná jsem čekala víc...

detektivky Londýn adopce vraždy rodina smrt zfilmováno

Joanne Kathleen Rowling

Robert Galbraith (p)