Smrtící bílá

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/415664/smrtici-bila-IaZ-415664.jpg 4.5194

Cormoran Strike 4.

ISBN:978-80-7473-866-1

Kniha Smrtící bílá

čef
dnes

Také si myslím, že z této série je to nejlepší kniha. Naplnit více než 700 stránek tak, aby se čtenář nenudil, je podle mne opravdové mistrovství. V první řadě jde o hodně a hodně složitý detektivní příběh, ale to by na tento rozsah samozřejmě nestačilo. Proto je zde hodně o vztazích a jsou to vztahy hodně nabroušené. Do legend pro mne proto asi kupodivu vejdou i ostré diskuze mezi hlavními hrdiny a jejich egoistickými partnery. Sice „jenom“ detektivka, ale také velké spisovatelské umění.

alcahanca
předevčírem

Tak tohle byla jízda! Paráda. Ani jedna zbytečná stránka, klidně bych četla dál. Galbraith (Rowling) mě prostě baví. Díl od dílu lepší. A teď zas dlouhé čekání na pokračování.

january
předevčírem

Mně nevadí, že je kniha dlouhá. Nevadí mi, že je to napůl román a napůl detektivka. Ale ať má proboha čtenář alespoň trochu šanci se chytit. Překombinovaný příběh s několika nesouvisejícími zločiny, nesouvisejícími motivy, vedlejšími dějovými linkami a se spoustou falešných stop.... Byla jsem chvílemi napjatá k zbláznění, ale na konci jsem koulela očima a přemýšlela, zda šlo vymyslet ještě zamotanější příběh, a z vysvětlovací kapitoly jsem téměř dostala tik jako postava Billyho. Podobný problém jsem měla už i s druhým dílem: kdokoli může být vrah, všichni mají motiv, všichni můžou lhát, kterákoli stopa může být falešná.
A teď k ústřední dvojici. Jsem ráda, že nejsem jediná, na kterou hlavní dvojice působí taky tak všelijak. Neodolatelná Robin bez pudu sebezáchovy a věčně kouřící Strike s nepochopitelnými city a myšlenkovými pochody ve vztahu k ženám. Chápu, že svět není černobílý, ale pokud mi při čtení lezou dvě hlavní postavy svým chováním na nervy, tak je něco špatně. Zajímalo by mě, zda jejich povahy jsou záměrem autorky nebo si myslí, že snad v někom vzbuzují porozumění, když si ve skutečnosti za vše mohou sami svým hloupým chováním. Nechápu, proč se z Robin, v prvním díle vylíčené jako sympatická, celkem pohledná holka, která řeší případy právě svojí obyčejností a nevinností, musel stát někdo mezi Black Widow a trojskou Helenou.
Podepsala bych se pod komentáře od: SONP a mynonka.

Jandýs
předevčírem

:-) Paráááda ! Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, pořád jsem se snažila sama dovtípit vyřešení případu, ale kdepak :-) pěkně jsem si musela počkat až na konec a stálo to za to, pač také nevím, jestli mě víc zajímalo vyšetřování nebo vztahová linka Strika a Robin :-)) Každopádně super a jsem moc potěšena, že bude další díl ! :-)

rodak
předevčírem

Hlavní tah knihy jako u předchozích je Strike a Robin.Když k tomu dostaneme geniální detektivní příběh může mít kniha třeba tisíc stran.Těšim se na další.

Haduwig

Jedná se o moje první setkání s touto dvojicí detektivů i dílem JKR mimo Harryho Pottera. Bohužel mě to moc nenadchlo - většinou jsou osobní životy detektivů jen pozadím a vedlejší dějovou linkou ke zločinům, ale tady se autorka asi nemohla rozhodnout, jestli píše detektivku, nebo román. Bohužel ani jedno moc nedopadlo - zločin není nijak originální, jen uměle zkomplikovaný, a vztah Robin a Cormorana se nijak zvlášť neposune. Rozhodně si přečtu další knihy o této dvojici, ale Smrtící bílou s klidem odkládám.

mattonka

Skvělá detektivka! Musela jsem prostě pořád číst dál, abych se dopátrala rozuzlení. Za mě rozhodně zasloužených 5*!!!

simona5r

Mám sérii s Cormoranem a Robin moc ráda a knížku jsem si užívala. Kromě pozvolna se rozplétající zápletky dostal velký prostor osobní život, zpočátku možná až zbytečně moc.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

pro ženy Londýn detektivky

Robert Galbraith (p)