Čokoláda

Mladá žena si v malém městečku otevře obchod s čokoládou, i když se to některým obyvatelům nelíbí.

https://www.databazeknih.cz/images_books/56_/56463/cokolada-56463.jpg 4.2397

Čokoláda (1.)

Chocolat (1999)

Vydáno:, Ikar (ČR), Knižní klub

animovanej medv

krásná kniha :)

Tohru-

Keby to malo nejakú hlbšiu myšlienku, keby sa na konci stalo niečo, pri čom by som si povedala “Aha, malo to nejaký zmysel.” tak dobre. Nemôžem povedať, že by to bolo o kritizovaní zlých kňazov, lebo to bolo o kritizovaní všetkého kresťanského… ba nie kresťanského, ale všetkého ľudského. Ako keby mala autorka nejaké komplexy. Štýl písania bol celkom pekný, no nie natoľko, aby som dala 3*. Jediné, čo ma nesklamalo, bolo, že som skutočne mala stále chuť na niečo sladké.
Ináč veľké sklamanie,po dočítaní som si nemohla z knihy zobrať nič, celkom nič. Ďalšie diely asi čítať neplánujem.

helusa2

Film jsem viděla kdysi a moc se mi líbil. Jsem velmi ráda, že jsem kvůli čtenářské výzvě neotevřela jen tak nějakou kuchařku (jen abych splnila tento bod), ale nechala jsem se inspirovat diskuzí a pustila se do Čokolády...
Okouzlila mě poetičnost knihy, ta krásná přirovnání, obrazy, myšlenky... Je hodně o toleranci a myslím, že nebyla psána tak, aby “podrývala křesťanské hodnoty”. Každý má možnost vzít si z ní to dobré ;-)
Úplně jsem cítila a pomyslně ochutnávala všechny ty příchutě - bohužel nemám ve své blízkosti žádnou Vianne, takže asi proto čokoládu moc nejím... :-D

hnilda3

Velmi zajímavá kniha.

Petra de Valo

No, ako to povedať, kniha sa mi zdala veľmi zvláštna. Nemala ani štipku čara, ktorým oplýval film, a to si myslím, že knihy bývajú vždy lepšie ako film. Vianne sa mi zdá ustarostená, zvláštne neistá, na úteku, pomaly vychádzajú na povrch tajomstvá, ktoré si sama nechce priznať, ale štýl rozprávania je podivne neosobný. Vo filme bola Vianne sebaistá a mala v sebe niečo, čo priťahovalo a menilo ľuďom životy, tu je iná...

kika 13

Obvykle to tak nemám,ale v tomto případě se mi více zamlouvalo filmové zpracování románu.

ChristineDaee

Nudné. Pomalý dej. Priveľa neprirodzených prirovnaní. Nezdá sa vám čudné, že kňaz, ktorý by mal mať celkom inú slovnú zásobu, používa rovnaké prirovnania ako hlavná hrdinka ? Papierové postavy. Hlavná myšlienka knihy: zavrhnite kresťanstvo a vráťte sa k pohanským zvykom, ak ste chorý, kašlite na to a prežierajte sa, manželstvo je zastarané a najlepšie je len za jednu noc si nechať spraviť decko od dobrého chlapa, kresťania zakazujú svojim deťom stýkať sa so starými rodičmi, moderne sa obliekajú a podpaľujú cudzí majetok. Niekto tú knihu miluje práve z týchto dôvodov, ale, prepáčte, ja nie.

Edlik

Krásné, milé a plné čokolády. VAROVÁNÍ!!! Při čtení budete mít chutě na čokoládu. Kniha se krásně a lehce čte. Kniha film jsou spojeni jen v určitých bodech a obě varianty se mi moc líbí.

lithia7081

Film to předělal a udělal z knihy něco jiného

MishelleBlack

Čokoláda je velmi čtivá, zajímavá kniha. Ze všeho nejvíce se mi líbily pasáže vyprávěny farářem. Připadal mi jako zajímavá postava, rozhodně patří mezi ty postavy, u kterých prostě chcete vědět co se děje uvnitř jejich hlavy. Nečetla jsem moc knih zabývajících se také otázkou až extrémní víry, s jakou se lze u několika postav setkat. Jednu hvězdu ubírám za některé trošku nudnější části, ale opravdu jen trochu.

4xbabča

Příjemné pohodové čtení, francouzský venkov a spousta čokolády, na kterou dostanete během četby velkou chuť. Příběh určitě stojí za přečtení.

maryska09

Podle mé zkušenosti je kniha vždy lepší než film. Film Čokoláda mám moc ráda, proto jsem knihu začala číst s obavou, zda mě nezklame a přestane být oblíbený. Naštěstí se dej knihy a filmu dotýká jen v pár tématech, jinak je lze považovat za dva různé příběhy. Kniha je skvěle napsaná, čte se jedním dechem a člověk při čtení dokáže cítit vůni i chuť skvělé čokolády. Doporučuji

qydko

Film podle této knihy patří k mým oblíbeným, takže jsem měla velká očekávání. Ale kniha je všechny předčila. Ovšem ke čtení doporučuju připravit si kvalitní belgické pralinky. Já je citelně postrádala.

popeluška
31.12.2017

Čokoláda je jedním slovem úžasná :-) užila jsem si krásné chvilky u čtení a i film je hezký :-)

ieve
23.11.2017

Hezká oddychová četba se zvláštní mystickou atmosférou a vůní čokolády:-)

vlkove
19.11.2017

Kniha naprosto splnila mé očekávání, je milá, je čtivá, je krásná a jednoduše pohladí po duši. Určitě když porovnám s filmem, tak oboje má své kouzlo a oboje se mi líbí, film je trošku upravený a zkrácený, a troufám si tvrdit že pro tuto formu zpracování je to ideální. Kniha má své pomalejší tempo, které je vyhovující, neočekávejte žádné extra zvraty, spíš takovou pohádku pro dospělé, po které sáhnete v deštivém dni.

Šárka_D
16.10.2017

Zařazuji do osobního šuplíčku "feel good" čtení.

08.10.2017

Docela dobrá kniha s trochu pomalejším rozjezdem. Kdysi jsem viděla i film, ale ten se mi moc nelíbil. Ze začátku jsem si totéž myslela i o knize, protože se mi pozdávala lehce nudná. Ale později jsem jí přece jen přišla na chuť a začala se mi líbit. Proto mě tak trochu zamrzel její otevřený konec. Protože ale vím, že je tato kniha první částí trilogie, hned se vrhám na pokračování ;-).

Lilly4
18.05.2017

Skvělá kniha, lepší než film, který jsem viděla dřív. Bohužel pokračování a další knihy autorky už tak dobré nejsou.
Ke čtení doporučuji nejméně jednu tabulku dobré čokolády. V mém případě by si Vianne jistě tipla višně v hořké čokoládě se špetkou chilli.

Stellia
08.05.2017

Ak Vás k rozhodnutiu, že si konečne prečítate aj knižnú predlohu, inšpirovalo filmové spracovanie s Johnnym Deppom, vedzte, že v podstate ide o úplne iný príbeh. A to nielen z hľadiska absencie niektorých postáv. V konečnom dôsledku však dôjdete k záveru, že "oba" príbehy sú neskutočne dobré a stoja za Váš čas :)

koki.veru
16.04.2017

Prijemne cteni,takove oddychove,ale jelikoz mam radeji thrillery ci detektivky,byla pro me knizka ponekud nudnejsi,bez nejake poradne akce. Spis takova knizka na odpocinuti a prijemny relax.

Liilith
10.03.2017

Čoko, čoko, čokoláda...
Čokoláda je román z francouzského venkova. Děj rychle ubíhá a ani si neuvědomíte, že už je tu konec knihy. Autorka je výborná v popisování lidských pocitů a vykreslování povah, takže čtenář již od začátku ví, kdo je zlý a kdo ne. To nám může trochu připomenout pohádky z dětství, kde zlé síly bojovaly proti těm dobrým, a kde dobro vždy na konci zvítězí. Děj je rozdělen na kapitoly, přičemž každá z nich popisuje jeden den. Není proto těžké sledovat postupně vznikající přátelství mezi hlavní hrdinkou a obyvateli vesnice, a stejně tak i stále se zintenzivňující tlak na ni. Ta nese chování ostatních statečně a klidně, až je to místy podivné.Román Čokoláda je příjemným zpestřením prázdných večerů a volných chvílí, takže si myslím, že ten, kdo ho otevře, nebude určitě zklamán.

Aurorita
16.02.2017

Tak tato kniha pro mne byla,... já ani nevím, jak to říct. Na jednu stranu se mi líbila, ovšem na druhou mě někdy děj dost nudil a do čtení jsem se musela nutit. Navíc kapitoly věnované Reynaudovi pro mne byly docela utrpení, tedy až na tu poslední :) Přišlo mi, že celkově se ten děj táhl a vlastně se ani nic pořádně nestalo, přesto mě stále něco nutilo knihu číst a přečíst. Druhému dílu zkusím dát tedy ještě šanci

martiline
30.11.2016

Tak toto se mi moc líbilo. Nejdříve jsem viděla film, až pak četla knihu.
Ale nááádhera. :-) Četlo se samo.

Helianthus
30.10.2016

Kniha i film se mi moc líbilo a mohu jen doporučit.

Janeee
23.09.2016

Nevím proč, ale nějak jsem se nemohla pořádně začíst. Kniha nebyla úplně špatná, ale podle hodnocení jsem čekala daleko lepší příběh. Zkusím ještě další díl. Třeba se to u mě zlomí. ;-)

Jane007
08.09.2016

Kouzelná knížka. Úplně z ní čišelo kouzlo Francie, lásky a hlavně čokolády (která během čtení záhadně mizela v mém bříšku). Jen závěr mě trochu zamrzel (oproti filmu úplně jiný).

Ivuska.09
04.08.2016

Odpočinková kniha, při které budete mít chuť na čokoládu :)

Jeanie
23.06.2016

Myslím, že tahle knížka ve mě probudila lásku k Francii. Četla jsem jí už před lety, ale určitě si jí zase přečtu znovu. Jedinou mini výtku přeci jen mám, a to, že se mi při čtení nápadně zvýšila spotřeba čokolády :-)

Smiley96
31.05.2016

Zajímavý příběh, film je také krásný, ale kniha se mi líbila víc :)