Cit slečny Smilly pro sníh

Cit slečny Smilly pro sníh https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7868/bmid_cit-slecny-smilly-pro-snih-QTE-7868.jpg 4 810 185

Román dánského autora, jehož základní osnovou jsou tajemné okolnosti smrti malého kamaráda hlavní hrdinky, grónského chlapce Izaiáše. Odhalování záhady vede přes tajné archivy pochybných společností a patologických ústavů, přes kodaňské podsvětí na loď, která odplouvá s tajemným posláním k ostrůvku u západního pobřeží Grónska.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

Frøken Smillas fornemmelse for sne , 1992

MarieSkeptická
11.08.2016 4 z 5

Má z nejmilejších, leta letoucí má čestné a stálé místo na nočním stolku, vypěstovala jsem si lehkou závislost. Překvapilo mne při čtení komentářů, že přímá řeč nemá uvozovky, nikdy jsem si toho nevšimla :).
Smilla je dokonalá místy opravdu nepříjemně, ale není to neživotná postava a chtě nechtě si ji musíte oblíbit. Míchání žánrů tady není na závadu, informace ze světa sněhu, ledu a matematiky moc zajímavé, dialogy malinko surrealistické...všechno jako ve snu, logické i lehce hypnotické, jako sněhové vločky. Škoda toho konce, ráda bych četla dál. I film by dal natočit lépe.

adorjas
27.06.2016 2 z 5

Zaujímavé používanie jazyka, ale tie línie, myšlienky sa striedali tak závratne, že to bolo priam bolestné intenzívne čítať dlhšie ako zopár hodín. Dej vám po chvíľke vyprchá z hlavy, konanie postáv vám bude pripadať nerealistické, avšak spomienka na tú zvláštnu štylizáciu zostane.

P.s. Na druhú stranu verím, že keď sa kniha prvýkrát vydala na začiatku 90.rokov, tak musela vzbudiť ohlas...

Rawen616
20.05.2016 2 z 5

Kdysi jsem viděl film, který mne celkem zaujal zajímavým námětem a atmosférou. Když jsem pak náhodou v knihovně zavadil očima o známé jméno hlavní hrdinky, hned jsem si knihu půjčil a nakonec jsem docela zklamaný. Velmi zvláštně, nepřehledně až chaoticky napsaná kniha, které by prospělo zkrácení minimálně na polovinu. Určitě bych také uvítal používání uvozovek u přímé řeči.
Spoustě lidem asi taky nesedne ten žánrový mix. Zpočátku to začíná jako temná detektivka, následně se zapojí konspirace o velkých korporacích a ke konci už to je prakticky scifi, to vše prokládané úvahami o sociálním postavení Gróňanů v současné společnosti. A to nemluvím o tom, že Smilla je geniální a skoro nezničitelná. Konec knihy mi přišel useknutý a uspěchaný. Jako by to autora už nebavilo. Zajímavý námět ale podaný jen těžko stravitelným způsobem.

Skip
23.12.2015 2 z 5

Podle mě docela chaotická kniha, kde se dost neuspořádaně střídalo předtím – teď – potom, přičemž ani celý ten příběh mě nijak zvlášť nedokázal zaujmout.

Mikkinnen
26.11.2015 3 z 5

Tak tato kniha je pro mě nějakým způsobem zcela uzavřená. Již potřetí jsem se jí snažil přečíst a prostě přes polovinu se nedostanu. Vůbec se mi nedařilo sledovat dej. Neustále jsem se ztrácel. Ale upřímně si myslím že chyba bude u mě, nikoliv v knize. Je to hodně specifická kniha s netradičním námětem.

Thanyss
29.10.2015 3 z 5

Inu, co na to říct... Místy zmatené, místy až přehnaně poučné a hlavní hrdinka někdy až přílišně hrdinská. Přesto to spolu dohromady nějakým záhadným způsobem funguje. K tomu nahrává i nevšední prostředí a pro mě spousta zajímavých pouček o ledu a sněhu. Není pochyb, že autor oplývá značnými znalostmi Grónska a vlastně i Dánska, jen mě vcelku mrzelo, že tu počáteční tajemnost a záhadnost ve finále vystřídal ryze akční thriller a rozuzlení tak nepůsobilo tolik dramaticky, jak by si tahle knížka zasloužila. Proto na hodnocení o jednu hvězdu ubírám.

ZÓNA
31.08.2015 4 z 5

Co k této knize napsat?
Velmi poutavě napsané, místy však složité a nepřehledné. Hlavní hrdinka navíc místy působí jako Superman v sukních, což považuji za vadu na kráse. Některé úvahy a pasáže jsou určitě geniální, postava mechanika naprosto famózní. Obdiv zasluhuje znalost teorie o ledu, znalosti Grónska, ale i Dánska, bezesporu je autor velice vzdělaný muž. I když jsem se těšil na rozuzlení příběhu, tak největší dojem na mě udělala první část knihy. Pokus o thriller v závěru se mísil s obšírným vysvětlováním podstaty problému a mírně vyšuměl do ztracena.
Ale rozhodně se jedná o knihu pozoruhodnou a pokud máte trpělivost prokousat se některými složitými pasážemi, kterých zase není tolik, bude vás jistě dobře bavit.

douchová
28.08.2015 3 z 5

Někdy je pověst lepší než kniha. Podle mne tento případ. Spousta zajímavých myšlenek, ale celek pro mě nic moc. Trochu křeč.

pet372
28.08.2015 1 z 5

Nějak tomu nemůžu přijít na chuť. V postavách se neorientuji, občas mi přijde, že to snad musí být špatně přeloženo, protože některé věci vůbec nedávají smysl. Jsem asi v půlce a nejsem si jistá, jestli to chci dočíst. Ale ještě tomu dám chvíli šanci.. Snad aspoň konec něčím překvapí..

Hella
13.08.2015 1 z 5

Tak to vzdávám.... už nemůžu. Evidentně jako jedna z hodně mála, že? :-) Je to obrovsky vychvalovaná kniha, ale já jsem na str. 130 a už nemůžu (zdá se mi to zmatené, divné, občas se vůbec nechytám v ději a v přímé řeči - kde začíná, kde končí, kdo mluví...) ... a mám s tím problém, protože mi přijde, že když je to takové "veledílo", mělo by se mi líbit, protože jinak jsem minimálně divná, ale spíš ještě divnější :-). Takže zkrátka za mě opravdu ne, i když jsem se vážně snažila.

Taji
12.07.2015 5 z 5

Vynikající příběh, sympatická hrdinka, napínavý příběh.........Hoega zbožňuji :-D

Clara del Valle
13.06.2015 5 z 5

Mám ráda Smillu, hodně mi připomíná Lisbeth Salanderovou resp. Lisbeth mi pripomíná Smillu (stejná diagnóza?), jakoby Smilla byla jejím předobrazem. S oběma bych pravděpodobně dvojdomek mít nemohla, obě by mi neskutečně pily krev, ale oběma fandím. Smilla je úžasná postava. Naprosto jí rozumím a chápu její konání. Kniha je jednou z mých nejoblíbenějších, nečte se snadno, ale stojí za to. Ideální na horké letní dny, protože při jejím čtení dojde ke spolehlivému ochlazení, z knihy přímo sálá mráz a sníh.

EmiTu
28.05.2015 5 z 5

Výborný příběh detektivního pátrání jedné podivínky, Smilla je opravdu originál, její pud sebezáchovy není velký a proto je její chování někdy nečekané, mnoho informací z netradičních oborů, zajímavých úvah, vtipných replik, větší množství vedlejších postav, doslova mrazivé napětí a ledová ironie na evropský pohled na svět. Čtení bylo trochu náročné, ale stálo za to. Hlavní záporák mně přišel trochu nedotažený a konec uspěchaný, ale přesto skvělé čtení.

petrels
03.05.2015 4 z 5

Na tohoto autora i knihu jsem byl zvědavý a nejsem zklamaný. Zajímavé čtení. Nedivím se že byl autor navržen na Nobelovu cenu.

Schary
23.04.2015 4 z 5

Kniha je pro mě né zrovna jednoduše psaná, chvíli mi trvalo než jsem si na jazyk spisovatela zvykla. Nic méně se mi knížka líbila, děj byl zajímavý, i když Smilla v některých momentech jednala naprosto nelogicky a nepravděpodobně...Dost mě překvapilo rozuzlení a konec mi přišel nějak moc useklý....

Pett
22.02.2015 3 z 5

Smilla je skutečně zvláštní... dlouho čekala na svůj čas... a nakonec jsem z toho taková rozpačitá... začátek vypadal tak slibně, krásné slovní obraty... čisté jako samotný sníh... ale pak se snad utrhla lavina a já zůstala pod ní...
Ztrácela jsem se v ději, dáno leckdy tedy mojí sníženou koncentrací, kdy v tomhle příběhu musíte jet doslova na plný pecky a neustále být ve střehu, jinak za pár opravdu nevíte kdo je kdo a proč tam vlastně je, na koho mluví či s kým se vůbec bije a proč ho bije... opravdu zdlouhavé neustálé popisování technického interiéru lodi... technického čehokoli... bylo to celé takové vachrlaté... nepřehledné... a ve finále mi taktéž naskočila nesmrtelná Lisbeth z Millenia... jak já nemám tyhle MacGyverovské hrdiny ráda... postřehy z Grónska byly milým osvěžením, ale nestačilo to... bohužel...

alef
05.01.2015 3 z 5

Zvláštní kniha ... nejsem příznivce severských detektivek, vlastně nejsem příznivce detektivek vůbec (čestnou výjimku pro mě představuje snad jen Agáta Christie) ... přesto jsem této knize "dala šanci" a zjistila (jak se objevuje také v komentářích pode mnou), že to tak úplně není "jen" detektivka, ale že je tato kniha spíš nezařaditelná do nějakého jednoho konkrétního žánru ... vlastně jde o pátrání "po pravdě", plné různorodých pocitů, popisů střetů severských kultur (pro mně do této chvíle naprosto neznámých), s hlavní hrdinkou, která si od vás jakoby stále drží odstup, skoro neprojevuje emoce, je chladná (jako sever, kde žije) a odtažitá (na můj vkus až příliš ... až je mi tím nesympatická) a ... prostě neuchopitelná. Stejné jsou i mé pocity z této knihy... obtížná na čtení ... s místy až příliš chladnými a nudnými popisy ... s vlekoucím se dějem ... a někdy i Smillinými myšlenkami, ale takový asi ten sever je, je tam pořád zima, sníh a tma ... a tak vše plyne pomalu, stejně tak i tento příběh (přitom nabitý ohromným množstvím informací, o dánské a grónské kultuře o její historii, o matematice, o sněhu a ledu ...).

Mé hodnocení je z velké části ovlivněno mými "sympatiemi" k slečně Smilly ... prostě jsme si nesedly ... opravdu svérázná postava - svobodomyslná slečna, která se "vyzná v lidech" a přitom je naprosto "asociální".

*** jsou tedy čistě jako "pocta" autorovi, v knize jsem našla mnoho pasáží, které mně oslovily, jeho jazyk a komplikované vyprávění, mně často nutily k přestávkám a zamyšlení, byly pro mě výzvou, i když celek (z velké části právě díky hlavní hrdince a rozvleklosti příběhu) mě zas tak úplně neuchvátil.

Zde několik drobných úryvků, které mě naopak oslovily:

"Dívám se na západ slunce, který v téhle roční době trvá tři hodiny. Jako kdyby Slunce přece jen v poslední chvíli ve světě našlo kvality, kvůli kterým se teď loučí jen proti své vůli."

"Nikdy jsem neříkala, že jsem dokonalá. Před lidmi, kteří mají moc a jimž moc dělá dobře a používají ji, se ze mě stává někdo jiný, menší a zlejší. Ale nedávám to najevo."

"Jen velice málo lidí umí naslouchat. Pospíchají a jsou nepozorní, nebo si v duchu situaci vylepšují, či přemýšlejí, jak vstoupí na scénu, až člověk sklapne a na řadě budou oni."

"Číst sníh je jako poslouchat hudbu. Popisovat, co z něj člověk vyčetl, je jako vysvětlovat hudbu písmem."

"Mám moc ráda jednu větu, Dedekindův postulát o lineární komprimaci. Ten říká, asi tak přibližně, že kdekoliv v číselné řadě, v jakémkoliv mizivě malém intervalu lze nalézt nekonečno."

"Bertrand Russell napsal, že čistá matematika je obor, ve kterém nevíme, o čem mluvíme, nebo do jaké míry to, co říkáme, je pravda nebo ne."

magnolia
26.12.2014 3 z 5

Na tuto knihu jsem byla zvědavá a dost dlouho jsem se na ní chystala. Musí se dočíst, to je pravda, i když jednoduché čtení to nebylo. Naopak, spíše komplikované vyprávění s různými odbočkami (vědeckými), které byly někdy pro mne objevné a nové (etnická problematika). Hodně témat (žánrů) v jednom románu. Neobvyklé prostředí i postavy. Přestože byla hlavní hrdinka dost zvláštní, fandila jsem jí. Bohužel, vždycky mě v knize rozladí, když spíš subtilní ženy vydrží celkem v pohodě tolik fyzických útrap, jako i tato hrdinka (vzpomněla jsem si při čtení na Lisbeth od Larssona). Začátek a pátrání "na suchu" mě bavily více než zdlouhavá polární plavba. Často jsem nechápala chování hrdinky i některé dialogy a hodně věcí a dějů se mi nedařilo představit si vizuálně (uspořádání na lodi a akční scény), to je taky asi můj problém. Ale jsem ráda, že vím, o čem kniha je.

Hanka_Bohmova
22.12.2014 3 z 5

Bylo to napsané čtivě, popis tradičního života Gróňanů byl zajímavý, ale že bych se toužila k tomu někdy vrátit, to zas ne.

Nikdo to tu zatím nezmínil - na několika místech mě zarazil (doslova) překlad, nepřirozený slovosled. A jednu větu jsem nerozluštila ani po opakované námaze - pochopila jsem, co chtěl autor říct, ale česky to teda nebylo.

pajatp
16.12.2014 2 z 5

nevím, zda to je jen momentálním rozpoložením, ale do knihy se prostě nemohu začíst, zatím odkládám a snad se k ní někdy vrátím...