Cisárova perla

Cisárova perla https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44183/bmid_cisarova-perla-XW5-44183.jpg 4 185 24

Příběhy soudce Ti série

Soudce ti je na slavnosti dračích člunů svědkem vraždy, která má vypadat jako srdeční infarkt. Později následují další vraždy, které úzce souvisejí s tou první. Zvláštní roli zde hraje opuštěný Mandragorový háj a záhadně ztracená dominová kostka. Podaří se soudci Ti odhalit vraždícího maniaka a také odhalit tajnou skrýš dávno ztracené císařovy perly?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

The Emperor´s Pearl , 1963

Bulba
19.03.2017 5 z 5

Tato kniha je opravdu trochu náročnější na čtenáře co se týče rozlišení postav, asi by se nedala číst po kouscích delší dobu. Všechny přiběhy soudce Ti se mi líbí, a zápletka není zas až tak překombinovaná, jako v některých detektivkách.

honajz
09.07.2014 4 z 5

Přiznávám, že jsem se často cítil, jako bych četl Vodnickou pohádku od Čapka. To byl samý Kuang, Kua, Juang, Tieng, prostě v těch jménech jsem se brzy ztratil. Každý z nich byl navíc starožitník a obchodník, takže mi trvalo asi přes polovinu knížky, než jsem si je nějak zařadil. Čímž samozřejmě poněkud klesla moje vcítěnost do děje. Který mi ale i pak přišel poněkud natahovaný (třeba ty tři doslovné teorie, jak k vraždám došlo, kdy se často motivy a situace opakují), náhodný (byť se to snaží autor chabě vysvětlit možným vlivem vodní bohyně), a vlastně celkově ne tak zajímavý. Jsou zde však skvělá místa - třeba noční výprava do lesního hvozdu, závěrečné odhalení ve ztemnělé místnosti, tyto situace nabízejí až skoro hororové prvky. Popis prostředí a detailů je opět dokonalý. Ale přece jen zápletka mi přišla taková nijaká.

wooloong
23.09.2013 5 z 5

Všechny detektivky Roberta van Gulika, jejichž společným jmenovatelem je poctivý, neúplatný, bystrý a charismatický soudce Ti jsou prostě geniální! Záhadné příběhy, tajemné zločiny, barvité vyprávění a dokonale vykreslený exotický svět staré Číny mě pokaždé dokonale pohltily a dovolily vydechnout až na poslední stránce, kde došlo k odhalení, odsouzení a také popravení bídného zločince (jak je pravidlem v čínských detektivkních románech, kterými se nechal autor inspirovat). Všechny Gulikovy detektivky jsem četla s odstupem let několikrát. I když se mi po prvních několika stránkách vybavila celá zápletka a její řešení, neodolala jsem té báječné a neopakovatelné atmosféře, kterou dokázal autor tak skvěle vytvořit.

vitavita
06.03.2012 5 z 5

9. román si přečte zase jedním dechem a budete chtít číst další příběhy se soudcem Ti.