Chlupatý sluha pana faráře

Chlupatý sluha pana faráře https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16189/bmid_chlupaty-sluha-pana-farare-bLg-16189.png 4 176 35

Další z humoristických románů oblíbeného finského spisovatele vypráví o netradičním soužití svérázného luteránského pastora s medvědem, posvátným zvířetem pohanských ugrofinských kmenů. Přeložil Vladimír Piskoř.

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Hejkal

Rovasti Huuskosen petomainen miespalvelija , 1991

Modrina
13.10.2015 5 z 5

Zmínka o tomto autorovi se objevila ve Stoletém staříkovi a rozhodně je co číst. A taky už vím, kde vzal Jonas Jonasson inspiraci. :) Neřvete u čtení smíchy, jen se tak nějak pohodově usmíváte. Chcete si přečíst něco zajímavého, a navíc si u toho odpočinout? Pak je Chlupatý sluha pana faráře to pravé. :)

Temný snílek
29.08.2015 5 z 5

Chlupatý sluha pana faráře je bláznivý humorný román, který vás chytne a nepustí, dobře se u něho pobavíte a ještě si příjemně odpočinete. Vážně skvělý zážitek, který všem doporučuji.

dva.v.1
08.05.2015 5 z 5

Skvělá kniha, dlouho jsem se tak dobře nebavil. Kdo se chce dobře bavit, odreagovat a smát ať si ji přečte

ignácius62
31.03.2015 5 z 5

Moje první přečtená kniha pana Paasilinny,díky níž jsem si koupila a přečetla i všechny ostatní.
A ani u jedné nelitovala.

pif69
25.03.2015 3 z 5

Z mého pohledu zatím nejvtipnější autorova knížka . Svým humorem velmi podobná Stoletému staříkovi .

Keddie
08.11.2014 5 z 5

Myslím, že tohle byla zatím autorova nejméně veselá kniha, co jsem četl. I když i u ní jsem se mnohokrát zasmál. Ale popis stavu Ruska po rozpadu Sovětského svazu byl trochu neradostný. Ale jinak výborná kniha.

ponrepo
25.09.2014 5 z 5

Mám ráda autora a snažím se přečíst všecko, co u nás bylo od něho přeloženo. Jemný chlapský humor, láska k čkověku bez iluzí o něm, A.P. musí být fajn chlap.

Martina139
01.06.2014 5 z 5

Úžasná humorná knížka o méďovi a jeho stárnoucím "vyhořelém" páníčkovi. Veselé historky s medvědem jsou nenásilně propojené s vyprávěním o církvi, politice v Rusku a Finsku. Osobně jsem se nejvíce bavila u historky, kdy pan farář zimuje v brlohu společně s medvědem. Výborný nápad na knihu.

miriama
22.02.2014 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Popisuje nejen soužití hrdiny s medvídětem, kterého mu věnovali jeho farníci, ale i život na finském venkově. Jeho obyvatelě jsou opravdu svérázní a jejich život je navzdory vymoženostem moderní doby a vysoké životní úrovmi stále velmi ovlivňován přírodou. Proti ní jsou vlastně stále bezmocní. Malý medvídek, který vstoupí do zivota vesničanů, se tak nevědomky stane katalyzátorem mezilidských vztahů. Ukáže se také, že skutečné zvíře není plyšová hračka, ale živý tvor, který se chová podle své přirozenosti.

nula87
22.01.2014 4 z 5

Moc fajn duchovně-zoologická road-book se spoustou černého humoru, narážek na církev, rusko-finské vztahy a jednou netradiční sportovní disciplínou.

kusma
16.07.2012 4 z 5

Bavila mě zejména první polovina. Pak trošku knížka ztrácela dech, přesto se mi líbila.

odejana
30.10.2011 5 z 5

Výborná kniha, úsměvná a tolik hledající. Luteránskému knězi se medvídětem, darovaným mu k 50. narozeninám, zcela otočí svět. Začne hledat smysl života, začne být ke všemu skeptický, začne dělat to, co ho opravdu těší. S Jejdou se dostávají do tolika zajímavých, ošemetných, humorných i bezvýchodných situací, ale vždycky všechno přežijí, protože jsou prostě tak stavění a neustále bojují. To se jen říká, že je v krizi středního věku, on právě z té krize vylézá a bere celý život plnými hrstmi. Krásné úvahy o náboženství - nejen o křesťanství, ale o všech dogmatech, co kdy svět nastřádal. Všechno může být totiž úplně jinak.

Jíťa
10.07.2011 5 z 5

Snad nejlépe napsaný román od Paasilinna, který jsem četla. Chlupatec je sympatický, jeho příběhy i příběhy pána jsou zábavné a ironické. Opět krásně kritický pohled na nepochopitelný dogmatismus a (pochopitelný) upadající vliv křesťanské církve. Perfektní!

Majdule
25.06.2011 4 z 5

Je to skutečně zábavná kniha, mnohokrát jsem se zasmála, ale ještě mnohem víc než komické pasáže a medvěda, který se vycvičí na sluhu, jsem ocenila tu schopnost jemně a s porozuměním podat čtenáři krizi muže středního věku, který má pocit, že mu život utíká mezi prsty a on ještě nic nedokázal. Tenhle hořký úsměv, který pod příběhem můžete cítit, stojí za přečtení.

bleska
03.05.2011 5 z 5

Skvělá kniha plná svérázného humoru. S lehkostí dokáže dokonce podat i hlubší myšlenky o smyslu života a víry. Ideální kniha do kufru na dovolenou.

humor víra finská literatura medvědi pastoři humoristické romány

Arto Paasilinna
finská, 1942 - 2018
2005  79%Stará dáma vaří jed
2006  79%Autobus sebevrahů
2006  84%Les oběšených lišek
2004  79%Zajícův rok
2005  80%Chlupatý sluha pana faráře

Kniha Chlupatý sluha pana faráře je v