Chlapec, který rozdával sny

Chlapec, který rozdával sny https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240975/bmid_chlapec-ktery-rozdaval-sny-pRJ-240975.jpg 4 1047 279

New York, 1909. Zaoceánským parníkem spolu s dalšími přistěhovalci z celého světa dorazí mladá žena se svým malým synkem. Pocházejí z Itálie, z oblasti, kde panují téměř středověké poměry, aby si v Americe splnili svůj sen o lepším životě. Jejich naděje však záhy utrpí trhliny, neboť ve zbídačelém italském ghettu v newyorské čtvrti Lower East Side, kde najdou útočiště, diktují pravidla brutální gangsteři a jejich kriminální poskokové. Stát se mužem znamená pro Christmase čelit realitě. Pokud chcete přežít, nesmíte měnit pravidla. Ledaže máte charisma a neuvěřitelný dar fantazie.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

La gang dei sogni , 2008

Patapuf
06.02.2019 5 z 5

Úžasný příběh... ta knížka se čte úplně sama... tohle mě úplně dostalo... nejvíce se mi líbilo, jak se autor vypořádal s hlavní zápornou postavou, bez toho aby pošpinil hlavní postavy...

Janca007
02.02.2019 5 z 5

Doporučuji k přečtení, nemohla jsem se odtrhnout :)

Blasth
02.02.2019 4 z 5

Pokusím-li se knihu "otitulkovat" jedním slovem, řekl bych, že je to hlavně - oddechovka. Čtenáře, kterého navnadí anotace a vezme-li v potaz označení "oddechovka," dost možná překvapí syrovost a jaksi přirozeně naturalistické zpracování, které protkává celou knihu. Přesto se jedná o příběh psaný velmi čtivým jazykem - nenudí a než se nadějete, jste na poslední stránce knihy.

Kdo si přečetl oficiální anotaci knihy na jejím přebalu nebo v distribuci na e-shopech, nemusí se bát spoilerů - anotace prozradí prakticky vše. A když víme, jaký je začátek i konec, zbývá jen doufat v zajímavou cestu, která vede ke konci "splněného (amerického) snu. Děj příběhu je skutečně ponurý, vyvěrá z podsvětí migrace a ghetta New Yorku v první polovině 20. století. Autorovi musím uznat, že ačkoliv mě prostředí gangů, mafie a filmového průmyslu nijak zvlášť neláká, zvládl skutečně nenuceně vykreslit tehdejší atmosféru, náladu a život doby, obyvatel a měst (NY, LA). Jako mnoho jiných děl poslední doby (knižních i filmových) dává kniha pocítit hořkou pravdu o "barevných," o imigraci do USA a o ne/splněných amerických snech, kdy díky potu a krvi černochů a imigrantů (quasi nových otroků) fungovala velká města, hornictví i průmysl, vytvářela se ghetta všech národností s vlastními pravidly, s vlastním znamením doby a původu, s nadějí zajištění lepší budoucnosti pro sebe, nebo alespoň pro své potomky. Duch čirého kapitalismu, který ukazuje příležitosti všem, avšak ne všem se této příležitosti dostane.

Mimo vykreslení doby a atmosféry (za což jsou právě ony 4*) je příběh poměrně lineární a směřuje od jasného začátku k dobrému konci. Děj je utvářen propojovanými životními příběhy převážně tří postav (ústřední Christmas, láska Ruth a záporák Bill). Ačkoliv jsou karty hlavních postav rozloženy poměrně zjevně již na začátku knihy, nejsou rozhodně šablonovité a prvoplánové. Postavy (a ne jen ty hlavní - např. Cetta a Sal) se vyvíjejí, některé nemáte rádi víc a víc, jiným fandíte. Hrdinové však v sobě nesou i temné stránky, což dopřává přirozený dojem. Velice zajímavá je i rozmanitost osob a jejich původů a duší - od americké smetánky a filmové hvězdy až po italská a židovská ghetta, městskoku chudinu a černý Harlem.

Za zmínku stojí samostatně ona surovost a brutalita, kterou se autor nebojí popustit. Zejména brutalita na ženách. Věřím, že tento aspekt knihy, který je pro ni přirozený a který mění a vyvíjí životní příběhy hlavních hrdinů, může být pro některé čtenáře kritickým bodem a zdrojem nelibosti. Na stranu druhou pro mě bylo místy až zábavné číst pasáže s milostnými akty - jak se autor nebojí vykreslit brutalitu nebo vraždu, tak velice opatrně zachází s popsáním milostného aktu. Autor akt buď naznačí a přeskočí, nebo obchází (resp. hezky česky "obkecává") a používá květnaté popisy, které již s naturalistickým pojetím jiných scén nemají moc společného. Popravdě je však dobře, že se z díla nevyklubalo pouze dalších 120 dnů sodomy od Markýze de Sade v italsko-americkém pojetí. Děj se díky tomu vyklidní a milovníci romantiky nebo červené knihovny si mohou v těchto útržcích přijít na své.

Proč 1* dolů? Jde o celkový dojem. Ačkoliv se kniha četla skvěle, je psána poutavým jazykem, děj je zajímavý, vnímání místa je skvělé, postavy nejsou gumové, tak celkový dojem je právě "jen" oddechovka. Ačkoliv jsem byl vlastně za naplnění anotovaného dobrého konce rád, tak v příběhu se opakovaně objevují plošší a rozvláčnější místa - jiná, atmosférou zajímavější, jsou rychle uťata a některá místa budila dojem zbytečnosti, která děj neposouvá a čtenář se těší až se odrazí, resp. narazí zase na záchytný bod, který ho vystřelí příběhem vpřed. Nutno však podotknout, že knihám s jinou tématikou nebo prostředím bych to odpustil možná snáz, protože prostředí gangsterů a mafie nepatří k mým favorizovaným. Rozhodně je knize ke cti, že cestu hrdinů vedoucí k anotovanému dobrému konci zvládla vykreslit nepředvídaným způsobem.

Sečteno a podtrženo - nelituji, že jsem knihu četl. Jedná se o příjemný knižní zážitek, který dá okusit evropskému čtenáři americké smíšené chutě. Vše psáno poutavě se zajímavým příběhem - jak říkám, super oddechovka!

Termina
23.01.2019 3 z 5

Drsný začátek mě ranil .. kniha krásná :)

Veronty
20.01.2019 1 z 5

Nuda od začátku do konce. Jediné, co mě při čtení téhle červené knihovny překvapilo bylo, že mě nepřekvapilo vůbec nic. Naprosto předvídatelný děj, kdy je čtenář stále minimálně dva kroky před spisovatelem. Jednoduché čtení pro pubertální holky.

Erzetka
13.01.2019 5 z 5

Christmas, Diamond dog, ostatní i celá kniha mě zasáhla velmi hluboko. Už několikrát jsem se ke knize vrátila a vždy mě dostane. Nádherný příběh. Neuvěřitelné charisma Christmase, darebák jeden :-) a jeho nekonečná fantazie. Nic není nemožné když si chce splnit svůj americký sen.

veronika7536
30.12.2018 5 z 5

Nenechte se odradit počtem stránek. Rozhodně nebudete litovat. Můj první román od Fulvia a ještě několik dní po přečtení jsem nemohla přestat myslet na pocit, který ve mě kniha zanechala. Christmase a jeho příběh budete milovat.

povi
05.12.2018 5 z 5

Nádherná kniha....

Rosana
02.12.2018 4 z 5

Tato kniha se mi líbila o něco méně než Dívka, která se dotkla nebe. Vadily mi pravopisné a tiskařské chyby, stejně jako u Dívky, která se dotkla nebe a bohužel jsou i ve třetí knize od tohoto autora, kterou nyní čtu.

MirijamFrankl
31.10.2018 5 z 5

Drsná, inspirativní kniha s bohatým a složitým příběhem realistickými postavami. Moc se mi líbilo propletení jednotlivých linií a zamilovala jsem si postavu Christmase Luminity a Cetty, ačkoliv Ruth mi od začátku připadala dost sobecká.

Kája95
24.10.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila, dobře se četla a pokud člověk chce najde v ní i něco poučného

Mindy
21.10.2018 3 z 5

A zazvonil zvonec a pohádky byl konec...
Nenáročná kniha, která se dobře a rychle četla, ale klidně mohla být o třetinu kratší.

FreckledCathy
17.10.2018 5 z 5

Tak tohle bylo jednoduše krásné. A skvěle napsané. Doporučuji.♥

hanahama
15.10.2018 5 z 5

Moc pěkné

mone
26.09.2018 2 z 5

Mně se to, upřímně, moc nelíbilo. Úplně by mi stejný příběh stačil na polovině stran, než bylo potřeba. Na konci mě to už vyloženě nudilo a přeskakovala jsem řádky. Zajímalo mě jen, jestli to bude mít nějaký originální, nepředvídatelný konec. A nemělo.

marwinmh
26.09.2018 3 z 5

Zajímavá kniha, pro mě z nového "pouličního" prostředí NY, o tom, jak chlapec z okraje společnosti ke štěstí přišel :-) Co bych oželela jsou násilné scény páchané Billem na ženách a občas jsem se ztrácela v popisech vnitřních pocitů Ruth a Christmase.

Alexxxka
24.09.2018 5 z 5

Další knížka, kterou jsem si přečetla díky nádherné obálce. První stránky čtenaře možná vyplaší ale je to prostě úžasné dílo. Knížka ve mně zanechala spoustu pocitu a to mám na knihách ráda.

baryblueberry
21.09.2018 5 z 5

Tohle byla určitě jedna z nejlepších knih, co jsem četla a těším se, až se dostanu k dalším knihám od tohoto autora. Název prostě vystihuje to, co se v knížce děje. Navíc ten konec byl opravdu krásný. Bavilo mě to a vřele doporučuji.

Ticiana
16.09.2018 4 z 5

Krasne momenty stridaji momenty hruzy. Takova mi prisla prni polovina knihy. Nerekla bych to na knihu s takovou obalkou. Postavy krasne vykreslene.

MichaelaFilip
09.09.2018 5 z 5

Pro mě zajímavá kniha. Líbila se mi, skvěle napsaná, dobře zpracované přelínání období i hrdinů. Za mě palec nahoru. Určitě si přečtu od tohoto spisovatele něco dalšího.