Chirurg

Chirurg https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421730/bmid_chirurg-ebE-421730.jpeg 4 2771 812

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.... celý text

Lykke
29.04.2020 4 z 5

Zajímalo by mne, jestli to autorka podle někoho psala nebo to je jen a jen dílo její fantazie. V každém případě, kdykoli si doktor Hynek Grábl u nějakého pacienta něco pomyslel ...přimělo mě to zamyslet se..."sakra, co si asi musí moji doktoři myslet v duchu o mně, když mě vidí" a zastydět se za své zdevastované tělo a slíbit nápravu. Číst tento příběh byl příjemně strávený čas. I když za něco by si Hynek zasloužil ...píp...., tak jinak měl mé sympatie a jedna jeho ztráta mě dokonce chytala za srdce. Od autorky si určitě přečtu další knihy.

Marcela303
23.04.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem, skvělá kniha z pera bezvadné autorky.

ANDY28
23.04.2020 5 z 5

Nemohla jsem se odtrhnout, začetla jsem se tak, že jsem si zapomněla rozsvítit i lampičku

cornetka
20.04.2020 5 z 5

K téhle knížce už není potřeba něco říkat, protože jí už všichni četli. Velmi čtivý příběh doktora Hynka, jeho pády a slabé stránky, ale i radosti jsem přečetla jedním dechem. Životní příběhy “obyčejných” lidí mě vždycky baví a ne jinak je tomu i v tomto případě.

laura
20.04.2020 5 z 5

Moc zajímavý, čtivý příběh, který vás vtáhne do děje a už vás nepustí. Co mě rušilo, byly gramatické chyby, ale to se dá odpustit.

Hynka jsem v mnohém chápala a v něčem zase moc ne, ale už pár let se držím pravidla nesoudit koho boty nenosím. Nikdy totiž nevíme, jak bychom se v té samé situaci zachovali sami...

Děj nebyl až tak překvapivý, prostě tak nějak klidně plynul kupředu, asi jako plyne život nás všech, den za dnem, noc za nocí. Občas je člověk nahoře, občas dole, a když padá, tak to většinou bolí. Já jsem hlavnímu hrdinovi přes všechny jeho chyby a přešlapy tak nějak držela palce, fandila jsem mu, protože i když toho spoustu takříkajíc posral, svým způsobem mi tím, co cítil, jak to viděl, imponoval... A každý v životě děláme chyby, každý občas přešlápneme tu startovní čáru a moc bychom si přáli vrátit čas a zkusit to znovu.

Rozhodně stojí za přečtení, už pro tu různorodou mozaiku osudů, které stránkami jen tak nahodile prolétnou...

JezinkaJ
20.04.2020 5 z 5

Skvělý příběh bez velkých gest i slov. A současně jedna z mála knih, kdy jsem téměř od začátku litovala každé přečtené stránky, neb mě posouvala ke konci. A já, emotivní zběsilec, jsem se snažila číst pomalu. :)
Výsek ze života jednoho nešťastníka, který mě asi půl příběhu štval svou neschopností čelit běžným životním nepříjemnostem, pak mi ho bylo líto a strašně jsem mu přála, aby se vzchopil a srovnal si život do latě (i tu domácí štěknu). Je fuk do jaké, ale JO. Příběh je vlastně celkem všední, což mu dodává na uvěřitelnosti a je jasným důkazem, jak můžeme zaplatit, když uhýbáme, namísto abychom se vzchopili a řešili. Ona je pak ta koule čím dál větší a může nás taky klidně úplně zavalit.
Já, i cynik, který nesnáší happyendy, jsem si ho, světe div se, tady tak přála. :-) Fakt divný.
Petro Dvořáková, moc se ti to povedlo, tvé knihy mě zajímají čím dál víc.
PS. Důkaz - závidím všem, na které kniha teprve čeká.

mmartinastef
18.04.2020 5 z 5

Zajímavá a velmi čtivá kniha. Po Vránách a Dědině, které jsem četla od této autorky, je tato nejlepší.

Ivana11
14.04.2020 5 z 5

Tak kniha se mi líbila moc. K lékařům vzhlížím s velkým respektem. Při čtení knihy jsem si uvědomila, že jsou to vlastně obyčejní lidé se starostmi a potřebami, jako my všichni ostatní.

Vakalik
14.04.2020 3 z 5

Kniha je zaměřená na jednu hlavní postavu. Chirurg středního věku pracuje v maloměstské nemocnici, svou rozjetou kariéru mezi elitou musel opustit (nebudu spoilerovat). Kniha je psaná ich formou, vypráví určité období z chirurgova života a zaměřuje se na jeho pocity. Knihu jsem nečetla v tištěné podobě, ale poslouchala jako audioknihu a musím říct, že to byla výhra. Kniha je nádherně namluvená a myslím, že v psané formě nemůže tolik vyznít, jelikož hlasem se podařilo napodobit spoustu pocitů a emocí. Ne že by mě kniha nudila, ale čekala jsem od ní trochu víc. Je to takové plynutí děje, sem tam se něco stane stejně jako v běžném životě, ale žádný hlubší výkyv nebo pointu nečekejte.

grimik
13.04.2020 4 z 5

Kniha asi cílí do kategorie romány pro ženy, ale nevadilo mi to, četla se velice dobře a byla zábavná i pro mě. A ano, Grábl nebyl nepodobný mnoha mužským stereotypům. Stejně jako jeho žena těm ženským. Je to takový krátkočasový vhled do jednoho obyčejného života, jednoho obyčejného člověka, jakých je kolem fůry. Který bojuje se svou minulostí, svými kostlivci ve skříni, svou nedokonalostí, svými kvalitami a svým okolím stále stejnými kartami, jaké měl vždy rozdány. Kniha se mi na jednu stranu líbila tak, že bych byl schopen pokračovat stále dál ve čtení, kdyby se příběh dál rozvíjel, nicméně si uvědomuji, že skončila vlastně tak akorát, než si čtenář uvědomí, že nic nového nepřináší, stále stejný sled akcí a reakcí....skončilo by to brzy zatuchlou nudou a v případě opravdového zvratu by asi utrpěla už tak lehce pokulhávající motivace postav-charakterově jen stroze popsaných. Tak nějak si po dočtení uvědomuji, že tomu něco chybí-ať už jde právě o to, jakou péči věnuje autorka postavám, jejich charakterům a motivacím, nebo o slohovou stránku, kde mě přímo bily do očí některé pasáže, kde třeba chybělo více přímé řeči, protože bez ní ta situace nebyla prakticky reálná. Neumím si představit, že se tak odehraje. Takže fajn, shrnu to: kniha skvělá, hovorová, jazykově živá a tudíž skvěle čtivá. :))) Leč kvalit literárních navrch by si zasloužila.

M.Bo.
12.04.2020 5 z 5

Já vlastně nevím, proč jsem doktorovi tolik fandila. Však to žádný hrdina není a přesto jsem doufala, že ho potká šťastný konec. A on se ho nakonec vážně i částečně dočkal. Kniha mě moc bavila, za mě určitě povedená.

asi_clovek17
11.04.2020 3 z 5

Já pořádně nevím... Rozhodně co stojí za zmínku, je popis pozadí a místa děje. Celá komunita hrající vyšší ligu v nemocničním prostředím. Dokázala jsem z toho pochopit (ne)logiku a fungování, mnohým z nás, neznámého prostředí. Jazyk psaní je svěží, hovorový. Jako byste si po dlouhé době elegantních parfémů přičichli k čerstvému ovoci. Naneštěstí mě vzadu v hlavě svěděla jedna věc na našem hrdinovi. Jakési stereotypní ´´typické´´ chování muže, jak jej mnohdy vnímají ženy.Je nutné za každou změnu zmiňovat muže jako věčně lačnící po ženském těle? Mnohdy mi přijde že muž je opět brát pouze jako stroj, nikoli jako bytost. To, že je okolím brán hlavou, živitelem rodiny, tomu věřím, bohužel se tak děje. Ale nadruhou stranu všechny tyto věci vytvořili jeden ucelený charakter. Mnohdy mi ale přišlo že výrazy jako do*rdele jsou využity tak nějak nešikovně a někde se zkrátka nehodí. Líbila se mi postava typické semetriky, manželky a vztah k tatínkovi, který je příjemný jako čaj po zimní procházce lesem. Body kladné dávám za výborný popis prostředí, body záporné další knihu popisující muže jako predátora. Rozhodně ale stojí za přečtení a beru jako šikovně napsanou oddechovku, která někoho zavede i zamyšlením se.

Andy08
11.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha!

ADE138
11.04.2020 5 z 5

Tak tahle kniha se mi hodně líbila. Čtivě napsaná, opravdu vyjímečně povedená postava Hynka, kterého jsem střídavě obdivovala , nenáviděla a držela mu palce. Prostředí malé nemocnice prima. Bavil mě lékařský humor a to i ten černý. Jen doufám, že nějakou dobu nebudu potřebovat nějaký zákrok na chirurgii..

rozarada
07.04.2020 4 z 5

Kniha pro ženy o muži ve středních letech. Docela jsem se bavila, tip na dárek pro (ne)náročné čtenáře, který nezklame.

karoli.c
05.04.2020 5 z 5

Hynek mi byl sympaticky nesympatický. Myslím, že na to, že je autorka žena, se naprosto brilantně dokázala vcítit do duše chlapa. Myslím, že podobně jich smýšlí velká část, ač to často neříkají nahlas :).

kudrdlinka
04.04.2020 5 z 5

Mně se knížka moc líbila a bylo mi líto, že skončila, ráda bychom četla, teda v mém případě poslouchala, ješte dál. Nemocniční prostředí neznám, chlap nejsem, ale všechno mi přišlo naprosto uvěřitelný a reálný, že jsem měla pocit, že v té nemocnici jsem. Hynek mě chvílema pěkně štval, ale přesto mi přišel jako správný chlap a lékař, i se svými chybami. Ale kdo je vlastně bez chyb, důležité je si je uvědomit.
Obdivuju, jak ženská autorka dokázala chlapa tak dobře vystihnout. A Pavel Batěk, který to naprosto úžasně načetl, knihu posunul ještě výš. Za mě můžu jen doporučit, a audio obzvlášť.

cecetka
04.04.2020 2 z 5

Nejsem ta spravna cilova skupina ctenare :-(
Site OK, Dedinu jsem odlozila nedoctenou, Chirurga jsem preskakovala :-( Mam ve ctecce jeste Vrany, ale nechce se mi je cist. Snad casem dam Dvorakove jeste sanci.
Pribeh Chirurga neni v podstate zadny, spousty vulgarnich slov, literarni uroven slaba. Charakter postav nevykresleny, kazda postava se nejak chova, aniz by autorka vysvetlila, proc tomu tak je.
Dvorakova se urcite snazi. Ale na svem pisemnem projevu musi jeste hodne zapracovat.
2* za snahu, vice opravdu ne :-(

Gabi13
02.04.2020 5 z 5

No chvilku jsem i pana chirurga nesnášela, ale čím dál byl děj, tak se odkrývalo i to co na ten první dojem není vidět. Jak jednoduché je vidět jen to co očima vidět je.
Knížka a celé vyprávění je moc hezky a čtivě psané. Obyčejný život a všechny jeho překážky napsané skvělou formou mluveného jazyka. A dlouho se mi nestalo, že jsem u knížky střídala pláč se smíchem. Pěkné!

LenkaVrbatova
02.04.2020 5 z 5

Po dlouhé době jsem zase sáhla po knize, u které jsem si přála, aby neskončila. Klidně bych si o Hynkovi a jeho práci četla dál. Chápu, že pro někoho to může představovat nudnou knihu, kde se nic neděje, ale ono se tam toho děje sakra hodně. A navíc může kniha v mnoha ohledech nastavit zrcadlo. Doporučuji všem, co mají rádi českou literaturu.