Chirurg

Chirurg https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421730/bmid_chirurg-ebE-421730.jpeg 4 2771 812

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.... celý text

KristinaKubok
04.07.2020 5 z 5

Autorka bohužel zcela přesně odvyprávěla příběh skoro každého lékaře v naší zemi, i těch, kteří nemají apriory žádnou závislost. Číst tuhle knížku pro mě bylo svým způsobem bolestivé, připomínka reality, která je vždycky krutější něž fantasy nebo scifi.

mag097
03.07.2020 4 z 5

České autorky mě nepřestávají překvapovat. Petra Dvořáková dokázala skvěle proniknout do hlavy chlapa v krizi středního věku, sympaťáka, kterému ale chcete občas jednu vrazit. Ještě lépe popsala nemocniční prostředí.
Je to vlastně "obyčejný" příběh ze života jednoho doktora, který zpackal co mohl a domu mu to neklape, zkrátka se tím životem plácá. Knížka je bravurně napsaná, autorka skvěla vystavěla postavy, do kterých promítla typické české charakterové vlastnosti.

vavria01
03.07.2020 5 z 5

Takhle rychle jsem knihu asi ještě nikdy nepřečetla. Poutavé a zajímavé čtení z lékařského prostředí, mnohem pravdivější než ty všechny televizní lékařské seriály. Autorka nezapře to, že dané prostředí důvěrně zná. Navíc lze ocenit, že žádná z postav není jen typicky hodná, nebo zlá (každá v různých situacích ukáže svou slabost, ale to z ní zároveň nedělá špatného člověka). Zkrátka, za mě pět hvězd a vyrážím do knihovny pro další knihu této autorky.

alnahu
29.06.2020 5 z 5

Další skvělá kniha ze života,tentokrát z lékařského prostředí.Příběh vyprávěný samotným hrdinou-chirurgem Hynkem Gráblem,který holduje alkoholu a tím přijde o prestižní místo na Pražské klinice a je nucen se odstěhovat s rodinou do příhraničního města a pracovat ve zdejší nemocnici.Jeho problémy ho provází i zde ,propadá do depresí ,které opět začne řešit alkoholem a hledá vysvobození u mladé milenky.Příběh ,který vás skvěle vtáhne do děje .Ráda čtu knihy od této autorky,která umí skvěle vykreslit mezilidské vztahy.

sahha
27.06.2020 5 z 5

Jsem nadšená. Kniha se četla sama a bavila mě. Ráda si přečtu další knihy od této autorky. Doporučuji

Evaho73
26.06.2020 5 z 5

Všetky superlatívy, ktoré by som chcela ku knihe uviesť sa nachádzajú v nižšie uvedených komentároch a nechcem sa opakovať.
Potvrdzujem, že je to skvelé čítanie s perfektne vyprofilovanou hlavnou postavou, ktorá má bavila najviac a navyše s veľmi autentickým príbehom zo života.
Tak trochu hulvátskemu a cynickému doktorovi s dobrým srdcom a nadaním pre svoju prácu, som držala všetky palce až do samého konca.
Podľa mňa kniha spĺňa všetky kritériá, ktoré má mať kvalitné literárne dielo, a preto ju vrelo odporúčam.

NymphMaeve
24.06.2020 4 z 5

Velmi milé a příjemné vyprávění doktora, chirurga, který má problémy běžného člověka - v manželství, s dětmi, v práci a hlavně s pacienty a kolegy v nemocnici. Zpočátku byl rozjezd děje pomalejší, ale celkem rychle se příběh rozvinul a rozhodně tím správným směrem. Moc se mi líbila absence nudných a nedůležitých detailů, vždy k věci a přímo. Autorka umí vyprávět velmi trpělivě, avšak bez rozvláčných monologů a dlouhých nezáživných pasáží, a také velmi poutavě. Po delší době kniha, na kterou jsem se vyloženě těšila, až ji zase otevřu. I přesto je kniha jen oddechovým nenáročným čtením. Nedávám plný počet bodů, protože si myslím, že konec mohl být mnohem podrobnější, hlavně o rodinnou situaci. Navíc podobných knih je na trhu mnoho, zde je však originální lékařské prostředí. Znovu určitě číst nebudu, na určité pasáže si ale určitě ráda vzpomenu.

lissa2017
20.06.2020 4 z 5

Skvělý román ze života. Všechno působilo tak realisticky, že jsem měla několikrát pocit, že nečtu knihu, ale ze se doslova koukám na Hynka v obýváku, v ordinaci, jako kdybych tam byla s ním. Ale ten závěr... nic moc bohužel. Čekala jsem víc. Proto dávám jen 4 hvězdy.

Jiparis
20.06.2020 5 z 5

Tak to byla jízda! Obdivuji, jak autorka perfekně zvládla jazyk z lékařského prostředí a vůbec celou nemocniční atmosféru. Líbila se mi otevřenost, s jakou popisovala problémy i vztahy.

hanka616
19.06.2020 4 z 5

V pořadí třetí kniha od této autorky, co jsem četla. Moc se mi líbil ten obyčejný, jednoduchý pohled z lékařského prostředí očima lékaře, který si prochází svou vinou těžkým obdobím. Škoda že se nedozvíme, jak dopadne jeho manželství i vztahy v rodině.

Zuzvil
18.06.2020 4 z 5

Autorka prostě umí, mám ji docela načtenou a mě se především na jejich knihách líbí taková ta „obyčejnost“, nepotřebuje žádné velké akce, kudrlinky, atd., prostě popisuje co zná, co známe všichni a zažíváme denně buď my nebo naše okolí, život bez příkras, tak jak je. Tato kniha je navíc z lékařského prostředí, což já můžu. Lékařská terminologie čtenáře absolutně vtáhne. To celé "reálno" se povedlo autorce skvěle vystihnout a já můžu jen doporučit.

Shoperkaa
15.06.2020 4 z 5

Nenáročné čtení, kniha mně nenutila moc přemýšlet. Škoda, že konec příběhu mluvil jen o prac. stránce a ne i o situaci v rodině s manželkou, která byla zmiňována v knize od samého začátku stejně jako chíra...

Lka
13.06.2020 5 z 5

Audio :
První kniha od autorky a moc se mi líbila. I poslech byl super. Knihy z lékařského prostředí mám ráda a tahle určitě nezklamala. Zajímavý pohled do tohoto prostředí.

tanjaj
13.06.2020 3 z 5

V pořadí už druhá kniha od Petry Dvořákové, kterou jsem právě dočetla. Líbil se mi námět a prostředí který autorka zvolila. Také je mi blízký styl jakým je kniha napsána.

pokecka
12.06.2020 4 z 5

Po knížce jsem sáhla na doporučení kamarádky, od autorky jsem četla poprvé.......... Oddychové čtení. Hl. hrdina Hynek mě bavil, psáno ze života. Ta mluva !!! NEJSOU JEN UHLAZENÍ DOKTOŘI Z KLINIK. Typický zástupce z řad lékařů středního věku, otrávený systémem..........Vím to, protože se ve zdravotnictví pohybuji. Líbily se mi jeho úvahy o lidských vztazích na pracovišti.... Až na ten závěr, čekala jsme nějak víc, Proto jen čtyři hvězdy.

petula22
11.06.2020 5 z 5

Prostě zase úžasný čtení! !! Skvěle popsáno v komentu od Šánky a Trudoše, souhlasím s každým slovem. Paní Dvořáková je za mě prostě top!!!

slecnapeta
10.06.2020 4 z 5

Ano, pan chirurg se obcas choval jako kreten (hlavne k rodine), ale libil se mi jeho lekarsky pristup. Knizka se mi cetla dobre, dej nebyl pritazeny za vlasy a i tak byl zajimavy a svym zpusobem napinavy. Ja jsem spokojena.

Pavlína79
07.06.2020 4 z 5

za chyby se musi platit aneb když se Vám začne život sypat pod rukama ... jak s tím, a sam se sebou, naložit

Olous1
06.06.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila. Byla moje první od autorky. Určitě si půjdu do knihovny vypůjčit další knihu.Příběh ubíhal svižně. Za mě doporučuji. Autorka velmi výstižně popsala lékařské prostředí.

knihomolka999
06.06.2020 5 z 5

První kniha od autorky a skutečně příjemné překvapení. Stránky při čtení ubíhaly, aniž jsem to pozorovala. Stále mě to nutilo pokračovat ve čtení. Hlavní postavu autorka vystihla tak precizně, že jsem MUDr. Grábla měla přímo před očima, což je o to obdivuhodnější, že se jedná o postavu mužskou .