Chirurg

Chirurg https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421730/bmid_chirurg-ebE-421730.jpeg 4 2775 812

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.... celý text

1casper
13.03.2020 5 z 5

Po té, co jsem od autorky přečetla Dědinu a to silou vůle jsem od téhle knihy nic moc neočekávala.

O to více jsem byla překvapená.

Kniha měla spád, děj mě vtáhnul. Přišlo mi, jako bych v té nemocnici byla, jako kdybych byla na poradách....skvěle sugestivně napsáno.
Chvílema mi bylo úzko.....ale bohužel je popsaná tvrdá realita v našem zdravotnictví.

Autorce za toto dílo děkuji a doporučuji.

michaelaaa5
11.03.2020 4 z 5

Ze života chirurga, kterému se hroutí život pod rukama, celá kniha je velmi negativní, ale chirurgické prostředí popsáno opravdu reálně.
Kniha napsána čtivým stylem, ale doufám že všichni doktoři nevidí své pacienty takovýma očima jako tento pan chirurg..

Malenka62
09.03.2020 3 z 5

Čtivé,leč nepřekvapivé!Znalost prostředí autorka solidně zúročila, zdravotníkům bude příběh ještě bližší...

wicca.w
09.03.2020 5 z 5

Tak to bylo dobré! Oddechovka.

Ales.BD
09.03.2020 4 z 5

Asi nejlepší ženou napsaná mužská postava, jakou jsem zatím viděl. Trochu to drhne jen místy. Jinak velmi dobře odpozorováno ze života. Výborná audiokniha načtená Pavlem Baťkem.

cleopatra11
05.03.2020 3 z 5

No..co na to říct..Nadšení se teda vůbec nekonalo..Kniha půjde z domu..

Mateo67
04.03.2020 3 z 5

Tak do tohoto komentáře se mi vůbec nechtělo. Velká část nadšených komentářů pode mnou a já s knihou pekelně bojovala. Ne s příběhem, ten se četl sám, ale toho “chlapského” jazyka (neznám kolem sebe nikoho, kdo by takto mluvil) na mě bylo moc. Tím, že kniha je psána v ich formě, nebyla moc šance na “odpočinek”. Co ale opravdu oceňuji, je vykreslení postavy Hynkova otce a jejich vzájemného vztahu. Hlavní hrdina, výborný lékař, ale v osobním životě slaboch, mi k srdci vůbec nepřirostl, ale situace s nemocným otcem či po jeho smrti dávaly tušit, že snad ještě není všechno ztraceno. Takže za poslední třetinu knihy třetí a půl *.

Gugu
04.03.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, napsáno skvělým stylem, rychlý spád, nebylo hluchého místa, knihu nechcete odložit. Petra Dvořáková vystihla myšlení hlavní postavy i jejich vnitřních monologů přesně tak, jak určitě uvažují a přemýšlí a sami k sobě mluví mnozí z nás. Ačkoliv se zdánlivě může jednat o obyčejný příběh jedné postavy, rodiny, se starostmi a zápletkami, které nejsou překvapivé, zcela jistě ve mně kniha zanechá stopu (oproti knížkám Třeštíkové a Hartla, které se taky dobře čtou, ale po čase si já osobně jen matně pamatuju, o čem vlastne byly). Už se těším na Vrány :)

Gooverka
02.03.2020 4 z 5

Jako všechny knihy, které jsem dosud od Petry Dvořákové četla, je i tato nadprůměrná. Autorka se skvěle vcítila nejen do mužského hlavního hrdiny, ale i do lékařského prostředí. Setkáváme se s doktorem, který je nám každou stránku více či méně sympatický. A i když provádí věci, se kterými nesouhlasíme, dokážeme je pochopit. Zajímal mě osud celé jeho rodiny, a i když byl někdy děj trochu předvídatelný, vůbec mi to nevadilo. Poslouchala jsem ji jako audioknihu, kterou můžu jen doporučit, je výborně namluvená.

Adell-ka
02.03.2020 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a moc mě to bavilo, Pavel Batěk ji namluvil skvěle. Příběh vyprávěný z pohledu doktora, kterému se věci trochu vymykají z rukou, se mi líbil, i když Hynek byl chvílemi opravdu na přesdržku. Oceňuji, že autorka napsala knihu "chlapským" jazykem a používala lékařský slang.

a.a.candys.life
29.02.2020 4 z 5

4,5*/5*

Skvělý životní příběh! Krásně se to četlo! Popravdě jsem o této knihy nic neočekávala ale příjemně mě překvapila! Doporučuji!

alzbeta675
25.02.2020 3 z 5

Nenáročné čtení z lékařského prostředí. Tak nějak jsem očekávala, že to bude víc pecka podle všech těch reklam a humbuku kolem. Ale jo, číst se to dá.

janica09
25.02.2020 2 z 5

Četla jsem všude samé kladné komentáře a mě knížka ničím neoslovila. Vadil mi pražský dialekt, vadilo mi, že o každé ženě mluvil jako o babě. Nevyrovnaný člověk, který se stále na něco vymlouvá. Snad poslední třetina mě trošku chytla, ale tak jak jsem měla původně v plánu přečíst víc knih od Dvořákové, tak teď to zvažuji.

tami1
25.02.2020 3 z 5

Tohle mi nesedlo. Strašně jsem se trápila!
Vadily mi nesympatické postavy a nemastný, neslaný začátek. Několikrát jsem knihu dokonce odložila, než jsem to dočetla. Reálně zaznamenané prostředí operačních sálů, nemocnice a vztahů doktorů a sester. Pan doktor se ke konci skoro srovnal a závěr nebyl úplně marný.

e.s.e.t.
24.02.2020 5 z 5

**********SPOILERY************:
Výborný antihrdina, kterého jsem vážně neměla ráda. Vlastně podle mě stvořila autorka přehlídku totálních antihrdinů, které jsem neměla ráda, ale o to víc, mě zajímalo, jak se zachovají v různých situacích. Petra Dvořáková však rozhodě stvořila velice reálné postavy v reálných situacích. Stejně tak mrazivým způsobem popsala situaci českého zdravotnictví. Výborná kniha, jak je už u autorky zvykem, 5* bez diskuze.

Fixa08
24.02.2020 5 z 5

Skvělá kniha!

vlčice68
23.02.2020 4 z 5

Svižně napsaná kniha, hovorová čeština mi vyhovovala. Ukázka toho, jak snadné je se dostat do koloběhu dění, z kterého není snadné vystoupit.

AjťačkaTýnka
22.02.2020 4 z 5

MOZNE SPOILERY!!!
Kniha ve me zanechala velmi zmatene pocity. Na jednu stranu byl Hynek neskutecny srac - neustale omlouvani chlastu, omilani svoji posrane kariery a svadeni to na vsechny kolem. Na stranu druhou bylo velmi prijemne byt s nim ke konci knihy, kdy se vzchopil a zase zacal zit.

Vztahu Markety a Hynka nerozumim. Ocividne zde nefunguje uz ani naznak duvery ci podpory, nemilujou se, nepritahujou se. Marketa Hynkovi neveri a podezira ho z nevery a chlastani. Hynek ji chlasta za zady a obcuje s kolegyni... A stejne spolu jsou kvuli detem, kterym to vic skodi, nez prospiva. Tezko rict, zda by si tento vztah nezaslouzil v knize take svuj konec.

Hvezdicku v hodnoceni ubiram za 'ejove' koncovky slov, ktere mi trhaly oci (umeju, ranenej, nejakej...). Rozhodne zkusim dalsi knihu z repertoaru Perty Dvorakove.

Lucka.79
22.02.2020 4 z 5

Ale jo ... dalo se to, ovšem extra nadšení se nekonalo. Dlouho mi trvalo, než jsem se začetla ... i jsem myslela, že knihu odložím. Ta 4* je za druhou polovinu knihy a závěr.

Osice
21.02.2020 5 z 5

Velmi znepokojivé čtení. Proč znepokojivé? Protože román působí neskutečně reálně, tak autenticky. Zobrazené vztahy (manželské, rodičovské, kolegiální, atd.) mi místy naháněly husí kůži. Neschopnost otevřeně si promluvit, čelit svým strachům, mizivá snaha pochopit druhého, lhát sám sobě, na moment se kát a říkat si, že ten druhý to také nemá lehké, ale za okamžik už zase pociťovat nenávist, cítit vztek a bezvýchodnost situace a mohla bych ve výčtu pokračovat ještě dlouho… Síla tohoto románu je pro mě právě v tom, že si dokážu představit, že bych se mohla ocitnout např. v pozici Markéty. A ta představa je děsivá…

Kniha je nesmírně čtivá, připadala jsem si, že nakukuji doktoru Gráblovi při operaci pod ruce, že s ním sedím v dílně, že s ním prožívám kocovinu, že cítím jeho vztek a strach, atd. Čtení místy dost bolelo (znám chlast z rodiny a mám k němu dost negativní vztah; také jsem při čtení zažívala strach spojený s tím, že by se mohly zvrtnout moje vztahy s dětmi)… „člověk si svoje peklo připravuje sám“ (s. 235)

Moje první setkání s P. Dvořákovou. Přesvědčila mě, že je skvělou spisovatelkou. Její schopnost nahlédnout člověku do duše je mimořádná. Popravdě mám trochu strach pustit se do některé z jejích dalších knih. Ještě teď mi bije zrychleně srdce, to se mi u psaní žádného komentáře ještě nestalo. Klobouk dolů, Petro!