Chamtivost

Chamtivost https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459518/bmid_chamtivost-EGq-459518.png 4 135 40

Konec chamtivosti!“ volají demonstranti. „Smrt kapitalismu!“ Lidé po celém světě vycházejí do ulic. Protestují proti úsporným balíčkům, masové nezaměstnanosti a hladu – následkům nové ekonomické krize, která ohrožuje firmy, banky i celé státy. Dochází k eskalaci vnitrostátních i mezinárodních konfliktů. Ze situace těží jen hrstka nejbohatších. Řešení má přinést mimořádný summit v Berlíně. Proslulý nositel Nobelovy ceny Herbert Thompson se na něm chystá pronést řeč, která by mohla změnit svět: údajně totiž objevil vzorec, který zaručí blahobyt pro všechny. K tomu ale nedojde. Thompson a jeho asistent umírají při autonehodě – ta má ale svědka, který se rychle stává součástí nebezpečné hry.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: ekniha , Vendeta

Gier , 2019

Luci19346
14.09.2021 5 z 5

Knihu bych doporučila čtenářům, které baví matematika a orientují se alespoň lehce v ekonomii. V knize jsou delší odstavce jen výpočtů. Mě kniha moc bavila a dokázala jsem se začíst, ale určitě není pro každého.

Swaii
01.09.2021 5 z 5

Stejně jako ve všech předchozích knihách i tady Elsberg čtenáři dávkuje množství poznatků. Líbí se mi, že s každou knihou se zabývá novým tématem... A na konci knihy pak ještě doplní z čeho vycházel, co je fabulace, kde je základ pravdy... Udivují mě tak nízká hodnocení u jeho knih. Mě sedí jak styl psaní, postavy, příběh který vtáhne do děje, možnost dozvědět se příjemnou formou něco nového a hlavně až děsivá aktuálnost všech témat kterými se zabývá. Za mě více takových autorů!

zuzak07
31.08.2021 3 z 5

Za mě nejslabší kniha od Elsberga, možná proto, že finančnictví mě nikdy nebralo. A taky zde nebyly moc zajímavé postavy.

Simstr
28.07.2021 2 z 5

Nemohla jsem se začíst. Něco tomu chybělo...

rikiki
12.07.2021 3 z 5

Po přečtení Blackout, Zera a Helixu, ze kterých jsem byla nadšená, obzvláště z Blackout, jsem k této knize přistupovala skepticky. A to díky komentářům níže. Oceňuji snahu autora, vysvětlit ekonomické pojmy i laikům. Byť jsem se tomuto tématu okrajové věnovala během studií, občas jsem se ve vysvětlování ztrácela a neumím si představit pocity někoho, kdo je naprostým laikem. Když ale člověk chtěl a dával pozor, pochopit to šlo. Postavy mě nějak extra nezaujaly, potenciál tam byl, ale něco tomu chybělo. Na Jill z Helixu si občas vzpomenu, na reportérku z Blackout taky. Velmi krásná žena (která by se zřejmě uživila i jako supermodelka) s vysokou inteligencí mě zpočátku nadchnula, časem mi to ale přišlo takové nedotažené, neskutečné. Pokud nebudete knihu porovnávat s těmi předchozími, budete zřejmě relativně spokojení. Je fajn, že to pomůže popularizaci tématům, kterým se kniha věnuje, donutí člověka k zamyšlení se. Ale něco tomu chybí. Něco víc. Chtělo to víc zapracovat na postavách, Elsberg na to má a umí vytvořit skvělé postavy, tady se mu to ale dle.meho nepovedlo. Prislis se soustředil na vysvětlování ekonomických pojmů.

pch1976
13.06.2021 odpad!

Nebyla jsem se schopná začíst. Není napsáno tak, že dokáže vtáhnout do děje. Své čtenáře si jistě najde. Blackout jsem četla a ten byl povedený.

Denny456
28.04.2021 2 z 5

V rámci všech autorových knih mi přijde, že kvalita se snižuje každou knihou a méně a méně mě baví. Zatímco Blackout mě absolutně nadchl, tak Chamtivost je průměrná kniha. A myslím, že mě i odradila od dalších autorových knih. A i když je to pro obsah knihy méně podstatné, tak obálka knihy je absolutně tragická a s dějem nijak nesouvisí.

Jenda75
27.03.2021 4 z 5

Kniha plná napětí. Ani na chvíli se dějové postavy nezastaví. Myslím si, že tato kniha je zatím nejlepší z dílny autora.

Ella_85
18.03.2021 4 z 5

Posledni Elsbergova kniha. Precteni jako takove mi trvalo asi 3 dny (kdyz pocitam, ze jsem za 2 hodiny precetla 100 stran a ilustrace jsem jen prelitla).
Postihla mne nejaka cteci krize (mozna nejsem v tehle dobe jedina) a to se asi odrazilo i na prozitku z knihy.
Ekonomickym castem jsem temer nerozumela a pak mi z nich hucelo v hlave. Jinak byl pribeh sympaticky akcni...predstava, ze jsem svedkem vrazdy a zabijaci jdou i po mne...to teda asi kvuli nim nepolezu po strechach a podobne...
Jsem jinak spokojena a tesim se na dalsi knihu

LadyCotton
13.03.2021 3 z 5

Pro mě zatím nejslabší kniha od autora. Nebylo to špatné, ale chybělo mi tam napětí a dychtivost rychle otáčet každou stránku jako to bylo u Blackout a Zero. Což možná bylo způsobené tím, že ty ekonomické popisy, detaily a samé počítání bylo možná až moc složité. Nicméně těším se na další autorův román (Případ prezident), který si určitě ráda přečtu.

Dandy1
06.03.2021 3 z 5

Teorie popsané v knize jsou zajímavé. Kniha je akční, ale něco mi tam chybělo. Postavy byly málo obdivuhodné. Jediný sympaťák byl ten hráč.

petra5588
05.03.2021 2 z 5

Co k tomu říct? Blackout byl super, Zero mi přišlo chabé, Helixem si to u mě autor trochu spravil, ale Chamtivostí s ním asi končím...
Na ten jejich mytický a tajemný matematický důkaz se mi bez větší snahy povedlo přijít při prvním náznaku - navzdory mé matematické neschopnosti a víc než sto stran před "velkým odhalením". A co mě dokáže opravdu naštvat, jsou chyby v ději ke konci knihy. Jak kdyby autor spěchal, aby už to měl za sebou, a očividně se ani on, ani jeho editor nenamáhali nad dějem nějak bádat - jednu postavu z děje vyřadí, vzápětí se tam bez vysvětlení objeví a najednou je zas pryč...
Třetí hvězdu nakonec dávám za to, jak umí autor psát o "technické stránce" každého tématu. Tady třeba dokázal popsat matematické teorie a modely tak, že to čtenáře opravdu zaujme (kéž by to takhle dovedli popsat naši učitelé :D ).

jirimatejka
03.03.2021 4 z 5

Celkem fajn čtení, Blackout a Helix byli o něco lepší, ale pořád dobré. Přišlo mi, že ekonomické teorie kolem kterých se to točí a změna paradigmatu, na které příběh stojí byla trochu přepálená. Ale asi to bylo potřeba k zápletce. Celkově dobrý dojem.

Mahuleno
20.02.2021 3 z 5

V tomto případě jsem Elsbergem trochu zklamán. I když zklamán je možná silné slovo, ale podle mne Blackout a Zero jsou čtenářsky silnější, a to proto, že každý si umí představit, co by znamenal v podstatě celosvětový výpadek či kolaps elektrické sítě, stále hodně i když podstatně méně lidí si umí představit masakr v počítačové, internetové síti. Ale, myslím, že velmi málo lidí (aniž bych někoho chtěl podceňovat či se dotknout) vůbec kdy slyšelo o pojmech teorie her, princip subsidiarity, komparativní výhoda, ekvilibrium atd. Natož si představit jejich společensko-politické a ekonomické dopady a vlivy.
Takže komentáře jako např.:
- “ ...na základě rozhodovacích modelů si všichni, ať už vědomě, či nevědomě, vytváříme strategie pro všechny oblasti našeho života: partnerské vztahy, uplatnění ve společnosti, rozšiřování majetku, ekonomické koncepty, strategie eskalace a eliminace společenských nepokojů...“
mohou čtenáře nabádat k přeskoku těchto odstavců, někdy i stránek. A mohou souhlasně přitakávat s Janem:
„To je všechno? Kvůli tomuhle jsme se málem nechali zmlátit na kaši? Utíkali před policií? Kvůli posraný historce o sedlácích? Do haj...Do pr…. Všechno k ničemu!“

Naopak jiný čtenář mlaskne „...to jsem si pošmákl...“

- Nová ekonomická krize ohrožuje i celé státy...ze situace těží jen hrstka těch nejbohatších...

Nositel Nobelovy ceny Herbert Thompson údajně objevil vzorec, který zaručí blahobyt pro všechny a hodlá se o něj podělit na summitu v Berlíně, což se mu stane osudným.
Pohádka o farmářích, jak autor uvádí, se opírá o poznatky pracovníků institutu London Mathematical Laboratory a má tedy vědecký základ. Je také v podstatě použita jako centrální motiv knihy, kolem kterého se vše odvíjí a takto ji komentuje jedna z hlavních postav:
- „Příběh o farmářích ukazuje, že právě chamtivost přiměla lidi dávat své statky dohromady a zase je rozdělovat. Chamtivost je dobrá! Kdo chce dlouhodobě získat víc, nesmí ostatní dlouhodobě balamutit ani jim toho co nejvíc brát. Kdo je opravdu chamtivý, musí ostatním něco dávat.“
Povzdechnutí na závěr: škoda, že Herbert Thompson nestačil ten zázračný vzorec sdělit světu. Takto, bohužel, zůstáváme u zmíněné pohádky a čtyřsetstránkové dramatické honičky za svědky Thompsonovy vraždy.
Omlouvám se těm, co si pošmákli ...

Verka13
10.02.2021 2 z 5

Jelikož nejsem zrovna příznivec matematiky a ekonomiky, pro mě kniha poměrně nudná. Byla jsem ráda, že jsem ji zvládla dočíst :-)

Olaf74
03.02.2021 4 z 5

No špatný to nebylo, ale Blackout je nejlepší.

soukroma
12.01.2021 4 z 5

Svižná čtivá jednohubka: v napínavém kabátku skrytá učebnice ekonomie a souvisejících matematických teorií (takže jsem si pošmákla). A jako taková se kniha hodí "pro malé i velké". Možná ale, že čtenářům s vypěstovanou averzí k matematice a zejména ekonomickým naukám promítnutým do každodenní praxe se až tak obsahově a poselstvím líbit nemusí, ale rozhodně přečtení nikomu neuškodí.
Autor tentokrát zvolil jiný styl, vcelku jednoduchou koncentrovanou zápletku, kdy dva hrdiny svedené k sobě (naštěstí se vyhnul klišé a těmi hrdiny jsou dva mladíci, mladice krasavice totiž nastoupí až o něco později, ale pozor, všechny bez výjimky velice inteligentní!) prohání policie a zabijáci, a to výhradně v kulisách současného Berlína (výše uvedená anotace je vlastně pouze jakýsi prolog k ději). V prvních dvou třetinách knihy se v přiměřené míře mezi úniky a odhalováním pravd věnuje pozornost teorii her, teorii pravděpodobnosti a mnoha dalším teoriím a modelům ekonomiky a společnosti, poslední třetina už je výhradně honičková. 85%

Joujalicka
09.01.2021 4 z 5

Čtvrtá kniha tohoto autora, kterou jsem četl. Moc se mi líbí jak píše a jaká si vybírá témata. Opět byl příběh poutavý a držel si určité napětí. Na autorovi oceňuji, jak dokáže popsat složité ekonomické téma běžnému čtenáři. Což se mu daří i v jeho ostatních knihách, kde o tématech píše tak, že jsou dobře pochopitelná. Na knize je opět patrné, že jejímu psaní předcházela zevrubná příprava a rozsáhlé rešerše. O hvězdičku méně dávám proto, že knihy Blackout, Helix a Zero se mi líbili o špetku víc. Věřím, že fanoušci Elsberga si knihu nenechají ujít. Doporučuji.

Poetika_slov
28.11.2020 5 z 5

Netajím se tím, když řeknu, že Elsber je mým oblíbeným autorem. Jednak proto, že jeho témata jsou v dnešní době, a společnosti, více než aktuálními hrozbami, jenž by se mohly stát, popř. se už dějí. Navíc jsou zasazeny do velmi poutavého příběhu. Nová kniha s názvem Chamtivost je, dle mého názoru, ještě lepší než autorova prvotina Blackout. Hlavním tématem jsou ekonomické systémy společnosti, kde došlo k vychýlení váh, a nastala extrémní nerovnost mezi bohatými a chudými. Příběh tak proplétá základní otázky ekonomiky k řešení nerovnosti spolu s vraždou dvou významných lidí, jenž měli na tento problém reálné řešení. Jan Wutte se stal nechtěným svědkem této vraždy, která však vypadala jako obyčejná nehoda. Najednou se čtenář ocitá ve víru honiček, a snahou rozlousknout pravdu, která byla násilně umlčena. Věřte mi, budete napjatí do poslední stránky, a prohlédnete i do ekonomiky.

Flerenc
15.11.2020 5 z 5

Tato Chamtivost je darem od pana Elsberga cenným natolik, že by ho neodmítla ani kočka pana Schoedingera, přestože by ji chtěl podarovat knihou v dárkové krabici. Mistr tech-thrilerů předává ekonomický „math“, který se může ortodoxnímu kapitalistovi zdát jako komunistická příručka, opak je pravdou. Elsberg předvádí technologický kousek kde předkládá model fungování kapitalismu založeném na solidaritě, což už samo o sobě zkratuje nejeden píst čtenářova mozku. A že to je jízda! Jako správný chamtivec se sakra rozdej pro větší zisk.

Marc je opět 0!. Samozřejmě se nedozvíte nic o špenátu ze středeční večeře Jana a ani nebudete vědět, jestli má Jane kuželky z plastu. Dozvíte se ale zajímavý pohled do světa čísel, teorie her a ekonomie. Plochost postav opět převažuje napětí od první do poslední strany.