Cesta k pramenům smyslu: Genetická fenomenologie Edmunda Husserla

Cesta k pramenům smyslu: Genetická fenomenologie Edmunda Husserla https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157306/bmid_cesta-k-pramenum-smyslu-geneticka-f-2vy-157306.jpg 5 2 1

Autor podává přehled Husserlovy koncepce genetické fenomenologie, snaží se ukázat princip geneze, paradoxy, jež jsou v rámci fenomenologie s genetickou problematikou spjaty, a místo genetického bádání ve fenomenologické filosofii: genetická analýza není jen jednou z oblastí fenomenologie, ukazuje se jako nepostradatelná pro plné určení smyslu ve všech dalších oblastech. Jako vodítko při svém výkladu si autor zvolil sledování geneze subjekt-predikátového vztahu.... celý text

PMR
13.08.2015 4 z 5

I když se mi nepodařilo do knihy úplně dostat, nezdá se mi být úplně nezajímavá.
Jde o rozvíjení fenomenologických motivů směrem k "organistickým systémům" ve střihu A.N.Whiteheada s řadou estetických, psychologických ap. nefilosofických exkursů.
Protože Husserl sám věnoval značnou pozornost zobecňování svých fenomeno / logických východisek, nezdá se být postup autora příliš zavádějící.
Zdá se mi ale trochu podivné vysvětlovat něco tak "funkčně samozřejmého", jako je subjek-predikátový model, něčím tak "principiálně nesrozumitelným" a konfúzním, jako je kaskádová struktura žitého světa nebo vztah mezi monádami. A to bez ohledu na to, že si jde jen těžko představit, aby se něco takového (tj. ono méně srozumitelné) neúčastnilo na poznávání jako takovém.

fenomenologie

Michal Ajvaz