Cesta domov

Cesta domov https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452948/bmid_cesta-domov-ern-452948.jpg 4 286 98

Kto pozná dátum svojej smrti, už umiera...Je sobota, krátko pred polnocou. Jules Tannberg má službu na tiesňovej linke určenej ženám, ktoré v noci cestou domov dostanú strach a potrebujú počuť upokojujúci hlas. Tak ako Klara. Mladá žena sa domnieva, že ju prenasleduje psychopat, ktorý nedávno napísal na stenu jej krvou dátum: deň jej smrti. A ten deň sa práve začína...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Der Heimweg , 2020

Peťkaaa
26.02.2021 5 z 5

Fitzek na 376 stranách bere čtenáře na naprosto šílenou jízdu plnou zvratů. Tohohle autora nepřestanu doporučovat, jeho knihy za mě mají vše, co má výborný psychothriller mít. Pokud jste, stejně jako já, milovníkem tohoto žánru, knihy Sebastiana Fitzeka by Vás neměly minout.

Fitzekův styl vyprávění je skvělý. Dokáže čtenáře udržet v napětí už od prvních stran a nepolevuje až do konce. Děj Vás okamžitě vtáhne a prostě potřebujete vědět, co bude dál. A u Cesty domů to platí dvojnásob. Děj je temný a děsivý, odehrávající se během jedné jediné noci. Události, které sledujeme jsou naprosto zvrácené a je až neuvěřitelné, jak to má autor všechno promyšlené. Po přečtení knihy se mě pár dní držel nepříjemný pocit, že už nikdy sama v noci domů nepůjdu.

Fitzek se opět nevyhýbá násilným scénám a jejich detailnímu popisu. Ač zatím nemám přečteny všechny autorovy knihy, tak z těch, které jsem četla, je právě Cesta domů nejbrutálnější. Knihu bych nedoporučila citlivějším povahám, protože některé scény byly i na mě nechutné a dost drsné.

Závěrečné rozuzlení podle mě nemůžete uhodnout, ani kdybyste se sebevíc snažili. A přesně to na Fitzekových knihách zbožňuju. Velké plus dávám také za nádherně zpracovanou obálku, kterou ve své knihovničce rozhodně musíte mít.

Mishak
17.02.2021 5 z 5

Tohle je hodně povedená kniha! První kniha tohoto autora, která dokáže shodit knihu Pacient z prvního místa! Je promyšlená do puntíku, krásně všechno zapadne do sebe a má poselství (i když ne zrovna zabít manžela, který vás týrá). Čte se skvěle. Střídání dvou vypravěčů dokáže dokonale držet v napětí. Příběh je velmi drsný, některé části knihy jsem musela hodně rozdýchávat. Taková je to síla!

Já miluju zajímavé obálky a grafické úpravy knih a musím říct, že knihy pana Fitzeka jsou vždy naprosto dokonalé! Ladí s příběhem a dokážou i dokreslit atmosféru příběhu. Pan Fitzek je autor, u kterého jako u jednoho z mála čtu poděkování, protože jsou prostě skvělá!

MamaKnihomolka
14.02.2021 5 z 5

Spolupráce s nakladatelstvím Anag, za kterou moc děkuji, protože tato kniha je vážně skvost. Pan Fitzek je můj oblíbený autor, kterého jsem objevila minulý rok a už jsem četla Terapii, Izolovaný a Balíček. Moc se těším až si pořídím Dárek, který se mi anotací moc líbí.
Obálka je snad nejoriginálnější, kterou jsem viděla. A obsah? Děsivý, místy nechutný a skvěle vymyšlený.
Kniha je čtivá tak, že mě příběh pohltil hned od začátku a nepustil do posledních stran. To, že má autor zvláštní fantazii a skvělé zápletky psychologických thrilerů každý ví, ale tentokrát se podle mě překonal. Domácí násilí, násilí na ženách, vraždy, sadismus a mnoho dalších negativních a hrůzných témat, na tom stojí tento příběh.
Linka, která vám dělá společnost po cestě domů je originálně zvolený základ příběhu a rozhodně za ji mlada ráda využila. Autor vás zatáhne do příběhu kde jen hadáte jako to může být, a když už se dovtípíte logické a smysluplné teorie tak vám ji vezme a roztrhá na kousky. A to mi dělá pořád...
Citlivější osoby se mějte na pozoru a nebo knihu radši nečtěte. Čím více se dostáváte ke konci tím víc překvapení a šoků se na vás valí a nepřestávají dokud nedočtete poslední stránku. Moc se mi líbil i doslov o knize a originální poděkování. Za mě je to nadprůměrný psychothriler, který vás nechá až do poslední stránky v napětí.

nada3314
08.02.2021 5 z 5

Nemůžu jinak, než dát 5 hvězd... Po třech přečtených knihách od autora jsem si říkala, že už mě nemůže snad ani ničím překvapit. A ejhle - to jsem byla vážně na velkém omylu. Tato kniha mě opět dostala! Je to za mě nejnásilnější a nejdrsnější příběh z kolekce Sebastiana. Tentokrát jsem si příběh musela dávkovat, nešlo mi to prostě přečíst najednou. Autor je mistr řemesla - umí skvěle příběh nakombinovat a na konci jsem opět zůstala sedět s otevřenou pusou. Děj není vůbec předvídatelný, proto mě to tak moc baví. Pro milovníky žánru velmi doporučuji!

katst
05.02.2021 3 z 5

Což o to, napínavá kniha byla, i měla spád, protože se vše odehrává v podstatě během jedné noci. Ale také byla poměrně dost překombinovaná, na můj vkus až moc zvrácená a děj místy zmatený tak, že mi unikaly souvislosti i při opakovaném čtení (možná i vinou překladu z němčiny, všeobecně se mi němečtí autoři hůře čtou...).
Buď jak buď, kniha mě příliš nezaujala....

Blondebookdevil
04.02.2021 5 z 5

Tak tohle číst zezačátku roku? Skvělý ale zároveň nepromyšlený tah! :D Těžko se tomuhle vynikajícímu počinu nějaký jiný thriller vyrovná.
Od plných plic musím prohlásit, že od mého milovaného spisovatele zatím nejtěžší, ale zároveň nejlepší čtení. Celým thrillerem prostupuje jak tíseň, tak napětí; což jsou prvky, které žádné jeho knize nechybí; přesto tu bylo něco víc - těžké téma rozvinuté do více stran, a to týrání a znásilňování žen.
V podstatě jde o to, že na tísňovou linku se jednoho večera dovolá Klara, kterou pracovník tohoto call centra, Jules, přiměje k tomu, aby mu povyprávěla, co ji tíží. Netuší však, že pouhým telefonátem je ohrožen jak její, tak jeho vlastní život...
Nemohu a ani nechci o ději vyzrazovat více, jen to, že si mě - opětovně- Sebastian namotala a já zůstala s pusou otevřenou. (Nevím, že mě to ještě překvapuje.) Takže prosím, běžte do ní, za mě je tahle od něj zatím nejlepší!

eva3992
04.02.2021 4 z 5

Mladá žena zavolá na doprovodnou linku, protože se bojí, že má být dnes večer zavražděna. Jules, který má právě službu, se snaží s ní udržet kontakt a poradit ji správné kroky k tomu, aby se zachránila.

Anotace u autorových knih je vždy jednoduchá, ale celá kniha je pak naprosté psycho a sled spousty událostí, které Vás dostanou tam, kam potřebují. Budete se bát, budete napnutí, budete překvapení. Reálné pocity při čtení Vám nedají spát a v noci chodit sami po ulici asi taky už jen tak nebudete….

Čtení to bylo opravdu super, moc mě bavilo. Toto byla moje druhá knížka od autora a trošku mi vadilo, že jsem odhadla, jak to vlastně všechno bude. Bylo to v lehce podobném stylu jako Pacient a tak mi chyběl ten wau efekt, jako minule.

Ale jinak rozhodně doporučuji, kdo máte rádi psychothrillery, tak knihy Sebastiana Fitzka Vás nesmí minout

Dela111
31.01.2021 5 z 5

Tento příběh si umím velmi dobře představit zfilmovaný. Podkreslit to patřičnou hudbou, tak je z toho takový nervák, že po shlédnutí by si někteří museli měnit prádlo... ;-)
Cesta domů je další Fitzekův strhující psychothriller s drsným dějem, který i se spoustou zvratů uhání tryskem vpřed. Celým příběhem se táhne atmosféra strachu, extra napětí hned od začátku a průběžně se ještě stupňuje tak, že je to až nervy drásající četba.

Velmi dobře znám styl tohoto autora, takže jsem si o postavách nedělala žádné iluze a přesto jsem byla rozuzlením překvapená. Dokonce tentokrát tolik, že jsem přemýšlela, zda to bylo logicky možné a jestli už to není překombinované. Popravdě řečeno - možná trochu ano, nicméně za tu šílenou psycho jízdu musím dát nejvyšší hodnocení.

Sebastian Fitzek má ze všech autorů jedny z nejhezčích poděkování v závěru svých knih a i tady stojí za to. Je trochu vážné, hodně vtipné a tentokrát je navíc i citlivé tam, kde jde o zhodnocení situace kolem pandemie.

Ráda bych ještě pochválila nakladatelství Anag za obálky Fitzekových thrillerů. Jeho příběhy sice nevydávají jako e-knihy, ale v tomto případě by byla i škoda nekoupit pevnou vazbu. Nevím, zda jsou obálky inspirovány německým originálem, ale každopádně jsou geniální. Vždy se hodí k příběhu uvnitř a hlavně jsou nadstandardně nápadité. Tady například ten vyříznutý čtvereček ve vazbě je parádní líbivá vychytávka. Ty knihy je radost brát do rukou :-).

Leona333
27.01.2021 5 z 5

Kniha je tak sugestivně napsána, že jsem si po jejím přečtení řekla, že sama pozdě v noci, domů opravdu jít - chodit nechci. Víc nemám co dodat. Snad jen tolik, že mě autor v samém závěru knihy znovu oblafnul v mém přesvědčení, kdo je kdo...?!
Další z knih od tohoto autora, která vás při čtení okamžitě vtáhne, semele a na samém konci úplně vyždímaného vypustí...

Gracinka
24.01.2021 4 z 5

Bylo to napínavé, až do konce jsem netušila, kde je pravda.
Akorát mi moc nevyhovoval styl psaní autora. Některé části mi přišly tak zmatené, že jsem je musela číst 2x.

Tyn_a
23.01.2021 4 z 5

Skvele, skvele, skvele! Nemohla jsem prestat cist, kazda kapitola koncila tak, ze proste clovek musel zacit hned dalsi. Proboha, byla to jizda a to rozuzleni? Necekane. Diky za skvelou knihu, fikci, ktera si myslim, ze i tak muze byt realna a za prvni ctenarsky zazitek v oblasti psychothrilleru. :)

aydam
15.01.2021 5 z 5

Snad ještě zvrácenější než knihy předešlé.
Perfektně propracované dílo bez nelogických trhlin.

TessaJean
05.01.2021 5 z 5

Pro tuhle knihu budu ještě dlouho hledat ta správná slova. Ještě teď musím přemýšlet nad tím, jak jsou Fitzkova díla tak neuvěřitelně propracovaná, s vždy originálním dějem. Kniha je velmi brutální a násilná... jde zde především o násilí na ženách a i když jsem zvyklá na ledacos i tady to na mě bylo trochu moc a některé scény jsem musela hodně rozdýchávat. Přijde mi, že na každou knihu od autora se člověk musí soustředit aby pochopil určité spojitosti, které jsou vysvětleny na konci, avšak i u této knihy jsem měla potřebu si děj přečíst ještě jednou abych se ujistila, že jsem to vše správně pochopila. Každopádně stojí za přečtení!!!! Jedna z nejlepších za rok 2020♥

Petronela16
04.01.2021 5 z 5

Myslím, že som pri hodnotení Fitzekovych thrillerov už spomenula mienku, že asi bude mať nejaké psychopaticke zmýšľanie . Až teraz, na konci tejto knihy som pochopila, že autor nám neukazuje to najhoršie , pretože budem citovať:" Realita je bizarnejšia, krutejšia a neuveriteľnejšia ako fikcia. My autori často musíme skutočnú pravdu pozmeniť, aby nám čitatelia uverili fiktívnu lož.".
Mne zostáva len uveriť, že dej tejto knihy je sčasti fikcia, lebo niekedy mám dojem, že to môže byť všetko skutočné.Pre mňa je omnoho ľahšie sa nebáť pri čítaní"duchárskych" príbehov, lebo niekde vzadu ,v mojej šedej kôre mozgovej mi rezonuje, že je to len výmysel.Ovela viac sa mi dostane pod kožu dej, ktorý, keď si pri čítaní predstavím, že aj keď je to desivé a strašne,ale to môže byť celkom skutočne reálne.No čo viac povedať, podľa mňa najlepšie Fitzekovo dielo, zatiaľ, lebo určite má v talóne viac a viac desivých scenárov.Budem netrpezlivo čakať na ďalší autorov počin.
Takže dnes je to u mňa ako vždy obligátne: 100 bodov a tuš!!!

kneslova
01.01.2021 4 z 5

Velmi promyšlená linie příběhu, kterou když jsem ke konci pochopila měla jsem potřebu si to přečíst celé znovu, abych si to ujasnila, když už vím o co jde. Bohužel stále hůře snáším popisy násilností v knihách a tak ubírám jednu hvězdu...

Beky
25.12.2020 5 z 5

Totální smršť, jízda, strhující, napínavá, drsná, syrová, nepředvídatelná, autentická, mrazivá a prostě brutálně peckovní! :))

robertdyda
09.12.2020 5 z 5

Fitzekovo najbrutálnejšie dielo môže reálne pomôcť v predchádzaní násiliu

Fitzekove romány vychádzajú viac menej v ročných intervaloch a väčšinou v októbri nielen preto, že sa vtedy koná frankfurtská Buchmesse, ale obdobie prechodu jesene do zimy považuje za ideálny čas na čítanie. Aj keď nepracuje na viacerých knihách naraz, prvotné impulzy bývajú neraz staršie. Cesta domov vďačí za svoj vznik e-mailu, ktorý dostal pred desiatimi rokmi na adresu uvádzanú na konci svojich kníh od dobrovoľníčky na rovnomennej telefónnej službe, s tým či by to prípadne nebol zaujímavý námet pre nejaký jeho psychotriler. Tiesňovú linku tohto typu iniciovala pôvodne priamo polícia v Štokholme. V Nemecku tento typ aktivít štát nepodporuje. Existuje ale dobrovoľnícka služba Heimweg Telefon (www.heimwegtelefon.net), v rámci ktorej môže na číslo 030/120 74 182 zavolať ktokoľvek v piatok a sobotu od 20:00 do 3:00 a v nedeľu až štvrtok medzi 20:00 až 12:00 nasledujúceho dňa a trénovaní pracovníci mu urobia sprievodcu domov. Na rozdiel od knihy nie je obmedzená na ženy.
Nikdy nemeň víťaznú schému. Aj tak by sa dalo parafrázovať dávne pravidlo futbalového trénera Anglicka, ktoré zodpovedá spôsobu, akým Sebastian Fitzek úspešne dobýva nemecký knižný trh. Na čitateľa čaká divoká jazda rozprávaná z pozície dvoch hlavných hrdinov s nečakanými zvratmi v závere takmer každej kapitoly. Čím boli za čias Pavla Dobšinského Prostonárodné rozprávky, sú dnes psychotrilery, ktoré mávajú väčšinou dobrý koniec. Rovnako ako ich o vyše sto rokov starší predchodcovia, sú ale plné násilia. V rozprávke o vlkovi a Červenej čiapočke je každému jasné, že títo dvaja nepôjdu na romantické rande. Zožratie na konci vnímame tým pádom skôr metaforicky. Lenže spôsob, akým uvažujú niektoré z postáv Cesty domov o ženách, má ďaleko od rozprávky.

Cesta domov je najmä nemeckou kritikou označovaná za Fitzekovo najbrutálnejšie dielo. On sám sa ohrádza, že v minulosti prišiel už aj s drsnejšími scénami. Na začiatku románu cituje správy, podľa ktorých každá štvrtá žena v Nemecku zažila najmenej raz v živote fyzické alebo sexuálne násilie zo strany svojho partnera. Ženy, ktoré mu boli v detstve vystavené zo strany rodičov, zažili v dospelosti týranie zo strany partnera trikrát častejšie. Citlivejšie vnímanie násilnosti vo Fitzekovej novinke spočíva najskôr v tom, že hoci autor neopisuje skutočné príbehy, je to pre niektorých čitateľov až príliš známa téma, než aby považovali scény ponižovania manželiek a matiek za čosi abstraktné.

Rebríček predajnosti ako aj recenzie nielen skalných fanúšikov ukazujú, že jeho publikum je s novým románom nadmieru spokojné. Možno sa Fitzek venuje vážnej téme literárne fastfoodovo, ale je to trojhviezdičkový kuchár, ktorý vie pokrm primerane žánrovo ochutiť a a podať ho priam na striebornom podnose. A vďaka svojej popularite určite dostane informáciu o možnej pomoci k ľuďom, ktorí ani netušili, že čosi podobné existuje. Z toho hľadiska možno len súhlasiť s tými, ktorí považujú Cestu domov za autorovo najlepšie dielo.

ilovebook88
06.12.2020 4 z 5

Fuuu Fitzeka by som vždy ohodnotila 500* ale toto si asi musím prečítať ešte raz..asi som dostatočne nepochopila celý dej. Rozoberala som to zo všetkých strán ale pár vecí mi uniklo..tak sa do toho pustím znova ????

Sebastian Fitzek
německá, 1971