Český ráj

Český ráj https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390980/bmid_cesky-raj-DOM-390980.jpg 4 480 149

Parta chlapů se pravidelně schází ve staré sauně za městem. Potí svoje těla i duše. Nemají jména, jen staré indiánské přezdívky. Tady je nikdo neruší, tady se cítí svobodní a mohou být těmi, kým doopravdy jsou. Jejich sebestředný svět rámují tragikomické vzpomínky na minulost i nejistota z vlastní budoucnosti. Radost a smutek mezi kapkami vody. Novela o současných mužích, jejichž touhy a sny se soustředí na tajemný svět za vysokou zdí, který možná obývají ženy…... celý text

lidunka1
23.08.2021 4 z 5

Kniha skvěle vystihuje chlapslé myšlení. Ač na povrchu drsná, jde do hloubky. Úsporný styl psaní mi sedl.

Metla
18.08.2021 5 z 5

„Chceš do držky?“

Páni, tohle mi káplo do noty. Na první věty jsem si musela zvykat, ale najednou jsem byla stylem vyprávění, především tedy těmi chlapskými dialogy, docela pohlcená. Chvilku jsem se chechtala, chvilku smutnila, chvilku přemýšlela a zároveň mě držela návnada zvědavosti: z čeho je tak vyděšený ten, co je hasič a zachraňuje lidem životy? Čemu se pořád směje ten, co nevidí? Je za zdí v dámské části to, co si myslím? Bylo, ale neva – netrvám na překvapení, správný odhad taky umí někdy potěšit.
Prostě jsem s těmi chlapy a skicami jejich osudů seděla v sauně, se zavřenýma očima samozřejmě (jen kradmo jsem pokukovala směrem k těm, u kterých se dala očekávat hezká postava) a s úsměvem, byť v určitých okamžicích truchlivým, jsem bez dechu naslouchala všem banalitám, nenápadným moudrům, špičkování i vážným událostem.
Obešla bych se bez ulítlého závěru, ačkoliv rozumím, co chtěl autor sdělit. A velmi děkuji svým oblíbeným, protože bez jejich lákavých komentářů bych „Český ráj“ minula bez povšimnutí. 90%
P.S.: Blíží se tchánovy narozeniny a volám alelujá, pro jednou mi totiž odpadne dilema s výběrem dárku. Zůstává jediná otázka: papír nebo audio?

milary
21.05.2021 5 z 5

Tak co bych tedy určitě nečekala - že při poslechu Rudišova Českého ráje najdu Jana Wericha. Že budu místy vnímat podobnou řečovou melodiku, rytmus i akcenty. Že i určitými stylistickými podobnostmi mi knížka občas připomene Fimfárum. Nebo Čochtana.
Že interpret pan Čtvrtníček nadřekne, zapauzíruje, zaintonuje a dořekne cosi tak, že sama sebe podezírám ze sluchových halucinací :). Nene, v žádném případě se nejedná o jakousi vědomou stylizaci! Interpretace je naprosto osobitá a úžasná, ještě při bezpochyby tak obtížném textu. Ozvuky Wericha (Horníčka, Smoljaka třeba) - nijak uměle, naprosto mimoděk - jsou zkrátka nečekaným bonusem navíc. Pro moje uši i duši.

Moje první setkání s autorem, tedy první knížka. Parádní. I když jsem měla chuť ji po úvodních dvou replikách konzervativně zavrhnout. Protože tohle teda! ... tctctc... :)
Zpočátku se tváří jako nahodilé pindání týpků v sauně (náramně krásně panem Čtvrtníčkem hlasově charakterově rozlišených). Týpků, kteří nemají jména a každý jejich výrok (což by se mohlo zdát na první dojem k nepřečkání!) je uvozován jako: ten, který je hasič a zachraňuje lidské životy, nebo - ten, který je z nás nejmladší (prostě takovým zdlouhavě indiánským způsobem) - řekl...

Na první pohled repetitivní chlapácký kecy... A mezi vším tím chlapáctvím (a skoro dojemně směšnou agresivitou mlaďochů, zatím slepých nedostatkem vlastních zkušeností s přibývajícím věkem), se zřetelně vyrýsovávají linky životních příběhů každého z nich (z nás), odlišné na povrchu, odlišné uvnitř, poletující chomáčky nejistot, strachů a všelikých nezřetelných myšlenek povymetaných po koutech duše, drobný prach pochyb, tušení pomíjivosti - a neuhasitelná touha nahlédnout, co je "za zdí", a konečně vědět...

Líbila se mi, tahle ramenatá a vnitřně křehká sranda. A taky konec, - trochu mě vyvedl z míry, ale nechtěla bych ho jinak.

evelýny
08.05.2021 5 z 5

Audiokniha: čte Petr Čtvrtníček - osobitě, proměnlivě, poutavě, podmanivě zastřeně.

Příběh ze staré omšelé sauny, kde se potí nejen těla, ale i duše. Všichni tam mají svá pevná místa. Jen v rohu naproti kamen nikdo nechce sedět. Tam se umírá.
Trochu drsný, přímý, nekomplikovaný chlapský svět s vlastní jemností.

,,Jakmile v tom není vášeň, je něco špatně."

Vášně zde pro mě bylo dost, bavila jsem se královsky.
Však konec tak nějak nečekaně mystický.

Lék na dobrou náladu: ,,Tři Plzně každý den. Ne dvě, ne čtyři. Přesně tři. A bude po problémech," řekl Ten, co je doktor přes ženské orgány.

,,Pravda nebo lež?" ptá se Ta, co se smála nahlas.

P.S.: Kozožmouly!? To jako fakt, chlapi???

Marmarek
21.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Hříčka, od které je potřeba čekat jen hříčku. Kdosi přirovnal k příspěvkům na Twitteru. Vypadalo by asi zajímavě jako divadelní hra. Nejzajímavější část: cyklistův monolog. Protože mám Rudiše celkem načteného, nejvíc mě mrzelo, jak recykluje sám sebe: úvaha o množství orgasmů se už vyskytla v jedné poněkud rychlokvašné povídce. A byla tam ještě jedna taková věc, buď to s těmi vypitými pivy, nebo urna darovaná k výročí, teď si nejsem jistý. Povídky jsou většinou roztroušené po sbornících, ale i tak...

Kerbello
25.02.2021 3 z 5

A ten co tuhle knihu poslouchal během procházek řekne: Tak jasně, že to nemělo nějak extra hloubku, žejo. Ale mluvilo se tam vo životě a jakože lidech, bych tak řek. A to už mi z principu přijde dobrý, žejo. Jakože minimálně sem tim dobře zabil čas. Žejo.

TipsyChipsy
23.12.2020 5 z 5

Mohlo by to vypadat, jako banální plkání o ničem. Ale bylo to tak opravdové, až to fascinovalo uměním zachytit život, takový jaký je. Autor v primitivních výrocích obyčejných lidí umí předestřít skutečné poznání, které se nad textem vznáší jako ten “tajemný obláček umění”. Jaroslav Rudiš je top umělec literatury dneška.

Inozuka
23.12.2020 5 z 5

Ten, co má Rudiše rád, řekl: ,,Respekt! Zase si to vodpružil, kámo."

Crozz
14.11.2020 4 z 5

Pěkné zábavné čtení na oddech, v audio verzi čte Čtvrtníček, což je další velké plus.

BernardBlack
03.11.2020 5 z 5

Chlapi sobě:) Pátou hvězdu přidávám za četbu Petra Čtvrtníčka, který to skvěle "dostal do držky" a pádím na "tři Plzně":) Ten, co s Velitelkou málo pružil...

Madluska
13.10.2020 2 z 5

Můj první Rudiš a trochu překvapení, čím že si autor vysloužil tolik slávy nejen v domovině. Nu, nejsem chlap, ale nemůžu se zbavit dojmu, že ačkoliv se autor snažlil o nějakou pestrost, stejně byli všichni muži dost stejní. Prostý styl a výrazivo chápu jako záměr, na druhou stranu mnoho věcí mi přišlo prvoplánových - působilo to na mě jako taková snaha o alegorii z dnešního světa v uztavřeném mikrosvětě sauny. V drobnostech mi to přišlo vlastně zajímavé, jako celek to na mě ale dojem neudělalo.

Leona333
11.10.2020 4 z 5

Ač je kniha psána ryze v chlapském, přirozeném duchu... Prý chlapském duchu - stylu... Znám pár žen, které mají svůj slovník a hlášky na danou věc.., dosti podobné. A to se ani neschází v sauně. ; ) Po přečtení této knihy si tak úplně nemyslím, že jsou muži z Marsu a ženy z Venuše... ; )
Kniha byla vtipná, řízná a čtivá. Seženu si i audioknihu. Pobaví jak při běhu, tak i cyklistice... ; )

Randyz1986
11.10.2020 4 z 5

Jako audiokniha se to poslouchalo pěkně.

Tozbee
08.10.2020 2 z 5

Někteří chlapi takhle možná komunikují a jednají, ale neznám je. Lidi totiž nejsou dvourozměrné karikatury, které jedou stále jak podle šablony (jsou takové případy, chceš do držky apod.). Pár podařených hlášek a termínů (velitelka) a několik vtipných „úvah“ (vypitá hospoda) v knize bylo, to zase jo, ale to zkrátka nestačí. Pan Rudiš mi to jistě odpustí, ale tohle jeho dílko jsem úspěšně odpružil.
P. S.: Sousloví „A ten, co xxxxx“ nemůžu po dočtení vystát :-)

mi-380
03.10.2020 5 z 5

Autor to má přesně odposlouchané a promyšlené. Do sauny nechodím, je mi tam horko. Ale dvě hodiny v hospodě po tenisu, nohejbalu, cyklistice s partou, tam je stejná diskuze. Karikatura mužského světa stlačeného úderem kyvadla emancipace, jehož výkyv se už přesouvá přes rovnovážný bod. Tak trochu povídky z třetí kapsy: současné, zkrácené, úderné. Skoro až mám chuť zkusit zase saunu.
K tomu skvělá četba Petra Čtvrtníčka a jsem v krátké době už podruhé nadšený na 100 % (aktuálně 276 hodnotících s nezaslouženým podprůměrem 72 %).

czerwa
21.09.2020 2 z 5

Asi jsem nepochopila myšlenku. Styl vyprávění ani indiánské přezdívky mě zvlášť neuchvátily. Celkově ve mně tato kniha nezanechala žádný výrazný dojem. Škoda, Rudišovy knihy mám ráda.

willy9203
20.09.2020 5 z 5

Mě bavil nejen použitý humor, ale i styl psaní, který je poměrně neotřelý - žádný popis, jen dialogy chlapů, kteří se scházejí v sauně. Lehké čtení na dovolenou.

ladyka
31.08.2020 4 z 5

Jako audiokniha před spaním mi sedla dobře, nic hlubokomyslného a závratného, spíš takové mužské "plkání", ale jako celkem vtipná oddechovka - proč ne. Myslím, že díky podání p. Čtvrtníčka to saunování teprvo dostalo ty správné grády.

kap66
24.08.2020 5 z 5

Tak takhle to, vy chlapi, máte! A víte, že - pokud to tak nějak je - to vůbec není špatný? Ani pro vás, ani pro nás - ženy? A že to i já, žena ve věku postav (dědci? – ale kdež!), můžu dost lehce přijmout? Je to knížka postavená na dialogu, žádný příběh, ale také žádné prázdné plkání; vždyť se ti chlapi mají rádi, soucítí spolu a uznávají se navzájem, dokonce se i trochu vychovávají, jejich machrování v sobě nemá tu pravou agresivitu, jejich pohled na sex a ženy není prvoplánově vulgární a jejich snaha pochopit sebe ve světě chlapů i žen je upřímná. Takže pro mě má Český ráj dostatečnou hloubku, kterou jsem vstřebala skrz hlasitý smích či posmutnělý úsměv. Byla jsem maximálně spokojená.
Audiokniha: Petr Čtvrtníček über alle.

OldaB
18.08.2020 5 z 5

Zpočátku mi to přišlo o ničem, ale rychle jsem se zorientoval a dočetl v podstatě na jeden zátah. Co mě zaujalo, je hlavně ta melancholie z těch hovorů, ta touha něco vyjádřit. Závěr knihy jsem rozhodně nečekal, ale myslím, že do celkového rámce výborně zapadl.