Černý šíp

Černý šíp https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43888/cerny-sip-43888.jpg 4 238 42

Stevenson v něm vypráví dobrodružný příběh z války růží, a ačkoli chtěl knihou oslovit především mladé čtenáře, získal si svým Černým šípem i spoustu dospělých milovníků historické literatury. Příběh je totiž mistrovsky zasazen do dramatických časů druhé poloviny patnáctého století, kdy v Anglii zuří domácí válka. Verbují se pro ni i žoldnéři ve Francii a Švýcarech, ale o tom tahle knížka není. Vévodové z Yorku, ve znaku s rudou růží, si nárokují trůn na vládnoucí dynastii Lancasterů s růží bílou. A v oné krvavé a bezútěšné době se odehrává příběh mladého rytíře Richarda Sheltona. Snaží se usvědčit vraha svého otce a zachránit mladou a statečnou dívku Janu, která se ocitla v rukou podlého Sira Daniela Brackleyho a může ji čekat nehezký osud ve hře mocných. Do hry ovšem už předtím vstoupí neznámý mstitel, jenž Brackleyho bezpráví tvrdě trestá a jako znamení po sobě zanechává černé šípy... Edice KOD svazek 33.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Black Arrow: A Tale of the Two Roses , 1888

nai.ivka
03.05.2018 4 z 5

Starší rytírna asi pro mládež nebo dnes už pro mládež, která snad neztrácí kouzlo ani ve 21.století.

danny_21
21.03.2018 3 z 5

Dobrodružný román, který obsahuje všechno co by na první pohled měl mít - rytíře, zbojníky, akce na všechny strany i s několika historickými postavami, nicméně se mi to v dětství četlo trochu kostrbatě a ženská hrdinka a romantická linie nebyla to, co jsem tenkrát od dobrodružné knihy pro mládež čekal, Stevenson umí líp - 70 %

tomasblazek
21.02.2018 5 z 5

Tohle je nejlepší, co kdy Stevenson napsal. V českém KOD vydání navíc umocněno kongeniálními ilustracemi Jiřího Blažka. Miluji tuto knihu, ještě více právě v tomto vydání. Kdo miluje dobrodružné příběhy s postavami v kutnách, podzemními chodbami, zbojníky, láskou, zradou, dobrodružstvím na moři a ozvěnami historických událostí, nemůže zakolísat. Dílo nenapodobitelné, protože úplné svým arsenálem použitých prostředků, výraziva a sílou příběhu. Ovšem - je to šestákový román. Ale jaký!

85098211
15.11.2017 5 z 5

Výborná dobrodružná kniha, která mě nějakým záhadným způsobem minula, když jsem byla v tom "správném" věku ;-). Proto jsem ji četla až nyní, ale vůbec to nevadilo. Je v ní všechno, co má dobrá kniha (nejen) pro mládež mít - zajímavé téma, rytířský příběh i se zbojníky a hlavně slušnou porci romantiky... Prostě paráda! :-)

Loginus
08.06.2017 5 z 5

Klasika.. Nezapomenu jak mě tatínek vzal do kina na skvělou indiánku Černý šíp. (Chtěl napravit fiasko, způsobené tím že mě vzal na akční film plný střelby -Muž od sněžné řeky.) A k velkému překvapení to nebyla indiánka, k otcově zjištění se používaly šípy i na evropském kontinentě. V tomhle případě na britských ostrovech. A já vůbec nebyl zklamaný. Naopak. A pak jsem hned letěl do knihovny a knížku si přečetl. Úžasná rytířská, zbojnická věc plná padouchů a ušlechtilých hrdinů. Pak se objevila zabalená pod stromkem. Nádhera.
Dodnes když slyším cinkat zvoneček, vzpomenu si na "malomocného"

Kolobajda
24.04.2017 5 z 5

Když jsem si přečetl komentář Kozla, nevím, co bych ještě k tomu dodal... Četl jsem ji někdy v sedmnácti (asi bych si to měl zopáknout). Jo - rytíři už zkrátka vymřeli. Krásná kniha.

laepus
24.11.2016 4 z 5

Dobrodružná klasika. Dnes už místy spíše více zábavná než dobrodružná, ale pořád jen místy. Romantika, láska, dobrodružství, akce, napětí, spiknutí, politika, historie stále vedou. Obzvlášť postavu budoucího krále Richarda III. je zajímavé sledovat.

kacaabba
02.09.2016 4 z 5

Klasika od Stevensona.

Kozel
03.07.2016 4 z 5

Války růží, Lancasterové, Yorkové, láska a nenávist, čest a zrada, intriky a slušnost, rytířství, šarvátky. Co víc by si člověk od dobrodružného napínavého příběhu mohl přát? Leda Stevensonově lásku k námořnictví, kterému se i v Černém šípu dostane prostoru.

Tento čtivý příběh nadchnul a sic patří do kategorie "pro děti a mládež", ani staršího čtenáře nezklame. Neubránil jsem se úsměvu, když se na scéně objevil vévoda z Gloucesteru, neboli pozdější Richard III., který se historicky i v literatuře těší velmi špatné pověsti, na což ostatně sám autor také naráží. Za vrchol knihy považuji kapitoly o bitvě v Shoreby - scény naplněné napětím, zmatkem bojové vřavy, osobními souboji, zmarem, krví rozpitou ve sněhu, hořkosladkým vítězstvím.

Nakonec se neubráním menšímu porovnání se Scottovým Kenilworthem, který jsem četl nedávno. Stevenson podává příběh ryze dobrodružný, plný akce a rychlého spádu, zatímco Scottův alžbětinský román je spíše o oněch intrikách na pozadí - a i za jeho Alžbětu v tomto malém "duelu" o píď vítězí. Nicméně, jak jedna, tak i druhá kniha jsou výborným počtením, které si po čase rád zopakuju.

woodward
20.02.2016 5 z 5

Tento autor je klasikem hned několika podžánrů dobrodružné literatury mj, i díky této nezapomenutelné středověké rytířské romanci, plné intrik, válčení a řinčící zbroje. A aby ta zamilovaná limonáda nebyla přeslazená, vřadil oba hrdiny do tábora největšího z padouchů světové literatury.

"Korouhev vévody z Gloucesteru už byla rozvinuta a vlála před opatstvím, obklopena houští kopí. A za ní, v kruhu rytířů v ocelovém brnění, jel statečný ctižádostivý hrbáč krutého srdce, aby jen na chvíli se stal králem, a za ten krátký čas se pokryl věčnou hanbou."

Jak to bylo s Dickem a Jane po bitvě u Bosworthu se už asi nedozvíme.

OSTROVID
05.02.2016 5 z 5

Knihu jsem četl asi před půl rokem a divím se, že na její motivy ještě nikdo nenatočil pořádný film. Kvalitní rytířská akce plná soubojů a bitek, honiček po lese, ale i romantiky.

marcela6183
21.07.2015 4 z 5

Miluju piráty, rytíře, zlobivé kluky a sci-fi. Nikoli nutně v tomto pořadí. Nikoli nutně stejně intenzivně.
Tohle byla první knížka o rytířích, kterou jsem v životě potkala a sama četla. Bylo mi osm, bylo to ještě za totáče a totálně jsem tomu příběhu propadla. Natolik, že když to šlo v kině, vyměnila jsem s maminou měsíc jedniček v žákajdě za lístek do kina:-)
Válka růží je dodneška moje oblíbené téma. Kniha k tomu nemalým dílem přispěla.
Motiv putování, převleky, útěk a nerovná láska jsou fascinující témata. Navíc pokud je zpracování tak poutavé, jako u Stevensona, budete zaručeně číst jedním dechem. Navíc pointa v příběhu a mimo příběh sám mne dostává i dneska. Z nostalgie pěkná čtyřka.

Heřmis
19.02.2015 4 z 5

Kniha z edice KOD, kterou jsem dostal jako žák ZŠ a teď jsem ji četl znovu v dospělosti. Rytířský, napínavý příběh, stojí za přečtení.

Snovač
12.09.2014 4 z 5

Pohodové dobrodružné vyprávění jak pro mládež, tak pro dospělé. :)

Silkwe
17.04.2014 4 z 5

Tuhle knihu jsem před lety na základce přečetla mockrát. Ale nevím, jestli bych se k ní ještě dnes vrátila - snad jednou...

Ladys
13.04.2014 3 z 5

Je tam všechno, co v historicko-dobrodružném příběhu má být. Dobrodružství, jak se patří. Jen se mi to nějak hůř četlo. Jestli je to překladem, nebo tím, že to není Dumas, to vážně nevím, ale přečíst se to rozhodně dá.

Antoaneta
10.04.2014 5 z 5

Moc pěkně napsaná kniha rytířské příběhy jsou mé oblíbené ,četla jsem knihu již několikrát a určitě se k ní opět vrátím.

p.a.
24.06.2013 5 z 5

Dobrá dobrodružná literatura. Primárně určená spíše pro mládež, rozhodně nublíží ani dospělému. Četl jsem již vydání KOD. Tato kniha na mě zapůsobila velmi a můžu jen vřele doporučit.

steppen-wolf
23.03.2013 4 z 5

Jedna z mála knih, co jsem četl jako dospělý znovu a měl jsem pocit, že se mi líbí. Jako dítě jsem četl třikrát, srdcová záležitost. :) Díky jsem s nadšením jednu dobu zajímal o Války růži

umbra
13.03.2013 5 z 5

Jako malá jsem rytířské příběhy hltala jedním dechem. Černý šíp patřil mezi ty oblíbenější.