Černobyl. Historie jaderné katastrofy

Černobyl. Historie jaderné katastrofy https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405558/bmid_cernobyl-historie-jedne-katastrofy-oIC-405558.jpg 4 406 124

O Černobylu komplexně a bez cenzury Tento hrubý nástin vystihuje, co se v dubnu 1986 odehrálo v Černobylské jaderné elektrárně. Autor vás seznámí s genezí sovětského jaderného výzkumu, konstrukcí dvou hlavních typů reaktorů užívaných v SSSR, s jejich přednostmi i chybami. Nastiňuje i výstavbu jaderné elektrárny u Černobylu, spojenou s problémy i proslulou sovětskou fušeřinou. Hlavní část knihy je zaměřena na události, které vedly k explozi reaktoru č. 4. Kniha ilustruje zmatek technického personálu elektrárny, který nebyl schopen zjistit, co se vlastně stalo, i velmi nepružnou reakci ze strany místních i celostátních orgánů. Popsáno je úsilí hasičů o zvládnutí požáru na vybuchlém bloku 4 i jejich v mnoha případech tragické osudy. Autor v knize odhaluje nedostatky sovětského způsobu zvládání této události, snahu sovětských úřadů všech úrovní o zatajení černobylské exploze, a to nejen před zahraničím, ale především před vlastními občany. Kniha dokládá, že tato snaha o utajování je nakonec korunována nezamýšleným a pro SSSR v podstatě fatálními vývojem v radioaktivitou postižených republikách.... celý text

Literatura faktu Historie
Vydáno: , Jota

Chernobyl. History of a Tragedy , 2018

smudlajs
12.04.2020 4 z 5

Rozhodně zajímavé i když těžké čtení. Měla jsem trochu problém s těmi všemi ruskými jmény a oceněními a tak dále a tak dále, ale po několika stránkách už to nebylo tak hrozné. Viděla jsem seriál, takže tohle pro mě bylo takové doplnění informací. Jak už tu bylo zmíněno, autorova práce je opravdu obdivuhodná. Asi nikdy mě nepřestane překvapovat ruská povaha, jejich odmítání zodpovědnosti a ututlávání faktů. Kéž bychom se z této hrozné události poučili.

Noisette73
01.04.2020 5 z 5

Obrovský kus práce z autorovy strany, kniha je spíše zaměřená na fakta a technické stránky dané katastrofy na což poté navazuje podrobní rozbor tehdejší politické situace a mimo jiné je z knihy skvěle cítit i ta ponurá atmosféra plná strachu, která se ve světě rozlila, protože lidé to zlé tušili, ale pravdu ještě hodně dlouho neznali.

kiskuska
31.03.2020 4 z 5

Zpočátku těžké čtení, musela jsem kouskovat, nejsem fyzik a jaderná energetika je mi totálně cizí. Krásně shrnuté dějiny Černobylu. Možná bych uvítala více fotografií.

swon
30.03.2020 5 z 5

Nebudu psát rozsáhlý komentář a snažit se o fundovaný rozbor - protože tohle čtenáři poskytne právě tato kniha.
Napadá mě jediné slovo: nejhorší memento pro všechny popírače, zlehčovače a nekritické obdivovatele Ruska (a jemu podobným).

kure91
22.03.2020 5 z 5

Budu se opakovat s tím, co už bylo řečeno u dřívějších hodnocení, tohle je opravdu skvostná literatura faktu a rozbor celé katastrofy par excellance. V knížce sledujeme, co provázelo stavbu elektrárny, je zmiňováno jisté diletantství odpovědných, podrobně je rozebrán samotný výbuch a neochota či neschopnost si přiznat, co se skutečně stalo. Následný popis záchranných akcí je ilustrací toho, jak se všichni snažili zachránit, co ještě jde a pozitivum je za přesah do rozpadu SSSR a dnešních dob. Jednoznačně z těch knih, které lze jen a pouze doporučit.

wotana
20.03.2020 2 z 5

Vcelku čtivě popisuje detaily před, při a po jaderné katastrofě, ale na mě až zdlouhavě a zbytečně do detailů pro mně nezajímavých.
Ze všech knih, které jsem o Černobylu četla, pro mě jedna z těch slabších, ale i tak 4*, byly tam i zajímavosti, které mě opravdu zaujaly.

Klarutianus
17.03.2020 4 z 5

Kniha čtenáře uvádí nejen do děje samotné katastrofy, ale věnuje pozornost i ději před a po. Čtivě popisuje veškeré detaily, někdy však až zdlouhavě.

roso.mak
29.02.2020 4 z 5

Začítala jsem se na třikrát. U odborné knihy mi přijde totiž dost ostuda, když si opakovaně plete výkon a spotřebu a když se u výkonu elektrárny neustále plete o celý milion. Když se ale psychicky přenesete přes tyto dost významné chyby a velmi nudný začátek o schůzování komunistů, je kniha velmi zajímavá. Velmi oceňuji poměrně mravenčí faktografickou práci, nevyhýbání se analýze situace a také, že je kniha dotažená až do současnosti - důsledky jsou totiž různé a nejen zdravotnické a ekonomické, ale také politické.

vojteska70
25.02.2020 5 z 5

Velmi zajímavé čtení

1casper
11.02.2020 4 z 5

Kniha je hodně dokumentární, skvěle napsaná celková analýza Černobylu a její havárie, jen její druhá půlka je hodně politická. Chvílemi jsem se ztrácela, takový politický pel mel. Je mi jasné, že tak to prostě bylo.

Je k neuvěření, že ruští politici dokázali tak dlouho zapírat!!!
Kniha má výstižnou obálku - mám novější vydání, než je na fotce zde na DK.

Doporučuji.

hnatlubo
07.02.2020 4 z 5

Výborně napsaná knížka, která však trpí horším překladem, také by v ní mohlo být více fotografií.

mdc
18.01.2020 4 z 5

Hrozná doba, výborně zdokumentovaná

genie
05.01.2020 4 z 5

Zasazení události do celkového historického a politického kontextu včetně následného vlivu na dění v SSSR je opravdu dobré. Kniha obsahuje spoustu technických detailů a jmen - přiznávám, že jsem se v tom občas ztrácela. Místy kostrbaté, ale celkově působivé.

pepa4081
04.01.2020 4 z 5

Všechno podstatné je zde již vyčerpávajícím způsobem popsáno. Kniha se velmi dobře četla, ovšem nějakou korekturu překladu by potřebovala jako sůl. Na seriál se jdu právě dívat. Kromě samotného příběhu kolem elektrárny to pro mne byla i „hezká“ vzpomínka na to, jak věci „fungovaly“ v době mého dospívání.
Uspokojivé.

icewind
01.01.2020 5 z 5

Název je vševypovídající, zde by možná bylo na místě dodat - historie jaderné katastrofy rozebraná do posledního atomu....Vypíchnul bych propracované souvislosti ať už v rámci toho co katastrofě předcházelo, ale i následný vliv proběhlých událostí na rozpad tehdejšího Sovětského svazu. To co se stalo a proč se to stalo pochopí i naprostý fyzikální, chemický a termonukleární laik jako jsem já. Jediné co mě mrzí je, že jsem si nejdřív nepřečetl příběh v knize (včetně Modlitby za Černobyl) a nedočkavě zhltnul TV seriál....nicméně v plánu mám seriálové repete a tam se načerpané informace a osudy hlavních i méně hlavních postav budou určitě hodit.

parxel
11.12.2019 5 z 5

Černobyl je podle mého názoru vynikající kniha. Jsou v ní dobře popsány historicko-politické souvislosti, které předcházely a následovaly jaderné katastrofě u Černobylu. O průběhu samotné havárie a jejích přičinách nemluvě. Pokud jste navíc viděli seriál, tak je kniha ideálním doplňkem k vytvoření uceleného obrazu o celé katastrofě.

Mně osobně přišel asi nejzajímavější životní příběh Brjuchanova, ředitele jaderné elektrárny, který se poté co ho pustili z vězení, opět vrátil do Černobylu a dále pracoval v elektrárně. Z pohledu celku je to asi drobnost, ale nikoliv nezajímavá.

Knihu bych doporučil všem zájemcům o radioaktivní dobrodružství. Dávám plný počet hvězd.

Zuzka12627
09.12.2019 5 z 5

Knihu jsem náhodou viděla v knihkupectví a velmi mě lákala, hlavně po shlédnutí serialu a hned jsem si ji koupila. Nelituji doplňuje některé fakta, která seriál naznačil a nebyly úplné. Za mě velmi doplňující kniha a určitě stojí za to si ji přečíst.

antonin0999
05.12.2019 5 z 5

Nemusíte být vědci a díky této knize pochopíte černobylské události velice snadno. Ponoříte se do radioaktivní říše plné náhledů do motivů jednání jednotlivých nešťastných aktérů. Tato knížka není propagandistickou příručkou, nehází zbytečnou špínu, nekope kolem sebe. Naopak, nahlíží na zúčastněné přísně ale s pokorou.
Spousta zdrojů, které autor použil, poukazuje na to, že to je detailní práce, taková, která nejen doplní zážitek z populárního seriálu, ale jednoznačně obstojí i sama za sebe.
Pohltila mě. Ta atmosféra. To, že se dá do těch reálných lidských bytostí vžít a trpět jak u toho nejděsivějšího dusivého thrilleru.

opic 12
03.12.2019 5 z 5

1986.
Je první máj.Je lásky čas.A taky svátek práce.
Gama záření.Úroven záření 2500 mikrorentgenů za hodinu.
Co na to rosnička:Krásný (zdánlivě) slunný den.
Kyjev.Lidé postávají u Leninova chodníku.Pokyn zhora.Průvod je zahájen.Ukrajinští představitelé mávají na davy.Kyjevané pochodují na Chřeščatyku v době,kdy úroven radiace ve městě vrcholí.Funkcionáři na tribuně vesele kynou a vědí.Oni to vědí bože.Obyvatelé s portréty Marxe,Engelse,Lenina,ti vůbec nic netuší.NIC.Jen děti tančí a smějí se.Něco však nehraje...ta tribuna oproti jiným minulým letům prvomájových není zcela zaplněna.
Vždyt mlčet je tak snadné...
Mám husinu.Až zamrazí při této události.Z toho všeho,že přeci lidé jsou (vždy) na prvním místě a o ně se jedná především,nebo snad ne.Už dlouho to tak není.
Od stranického sjezdu.Glasnost.Perestrojka.
Situace v Sovětském svazu.Tehdejší Elektrárny.Pripjat.Osudové časné ráno.Nasazení tisíců bezejmených.Reaktor.Grafit na střeše.Evakuace.Vyrovnání.Varování s vědomím,že to tenkrát Evropa mohla odskákat daleko hůř.Rozpad sovětského bloku.Souvislosti především jsou tu vypsány poutavě.Koplexní zasvěcení.Dobové zajímavosti.
Jeden z největších krutých příběhů.Skoro osobní nutnost přečíst.Ten kdo viděl minisérii,at rozhodně neváhá.
Toto není Thriller nebo něco podobného.To je stále živá skutečnost s realitou nejtvrdší.
Mrazivé a úderně skličující čtení.

branislav1814
28.11.2019 5 z 5

K přečtení mě, jak jinak, donitolo shlédnutí seriálu Černobil z produkce HBO. Bylo to hodně zajímavé a poutavé čtení. Kniha je napsaná velmi poutavým stylem který Vás vtáhne do doby, do děje. Není to těžkopádne historické dílo popisující jenom fakty. Je psané stylem příběhu a děj postupně plyne. Opravdu se čte velmi dobře.

Kniha výborně doplňuje některé fakty a nezodpovědené či otevřené otázky které seriál nastínil.

atomová energie radiace Černobyl zamoření jaderná energetika katastrofy jaderné elektrárny

Serhii Plokhy
americká, 1957