Černobyl. Historie jaderné katastrofy

Černobyl. Historie jaderné katastrofy https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405558/bmid_cernobyl-historie-jedne-katastrofy-oIC-405558.jpg 4 406 124

O Černobylu komplexně a bez cenzury Tento hrubý nástin vystihuje, co se v dubnu 1986 odehrálo v Černobylské jaderné elektrárně. Autor vás seznámí s genezí sovětského jaderného výzkumu, konstrukcí dvou hlavních typů reaktorů užívaných v SSSR, s jejich přednostmi i chybami. Nastiňuje i výstavbu jaderné elektrárny u Černobylu, spojenou s problémy i proslulou sovětskou fušeřinou. Hlavní část knihy je zaměřena na události, které vedly k explozi reaktoru č. 4. Kniha ilustruje zmatek technického personálu elektrárny, který nebyl schopen zjistit, co se vlastně stalo, i velmi nepružnou reakci ze strany místních i celostátních orgánů. Popsáno je úsilí hasičů o zvládnutí požáru na vybuchlém bloku 4 i jejich v mnoha případech tragické osudy. Autor v knize odhaluje nedostatky sovětského způsobu zvládání této události, snahu sovětských úřadů všech úrovní o zatajení černobylské exploze, a to nejen před zahraničím, ale především před vlastními občany. Kniha dokládá, že tato snaha o utajování je nakonec korunována nezamýšleným a pro SSSR v podstatě fatálními vývojem v radioaktivitou postižených republikách.... celý text

Literatura faktu Historie
Vydáno: , Jota

Chernobyl. History of a Tragedy , 2018

Vixiene
08.12.2020 4 z 5

3,75/5
Tuto knihu jsem poslouchala. A dobře jsem udělala, jelikož si nejsem jistá, zda by mě bavila číst. Na poslech byla ale jako dělaná. Příjemný "dokumentární" přednes pana Václava Neužila se poslouchal velmi dobře a audiokniha byla vždy mezi kapitolami protkána zvukovým doprovodem, který jí slušel. Nemůžu ale říct, že by mě na těch 13 hodinách mluveného slova bavila úplně každá minuta. Zajímala mě především situace během jaderné katastrofy, počínání Sovětského svazu a přímé důsledky spíše z technické a "zdravotní" stránky, nikoli z politické, které je v této knize více než dost. Ono to k tomu ale tak nějak patří. První dvě hodiny popisují události (hlavně právě politické) z období před katastrofou a poslední dvě hodiny z delšího období po katastrofě. Kromě těchto dvou částí jsem ale byla relativně spokojená. Byť jako nadbytečné považuji informace o tom, jakou barvu měl dům některých účastníků, či kdy si kdo dal kafe. :-D Někteří účastníci (a jejich život) jsou zde popsáni opravdu dopodrobna, to ale záleží na jednotlivých čtenářích/posluchačích, zda to uvítají, či naopak ne. Lidé, kterým voní detaily budou nadšeni. :-D Naopak technických detailů (co se týče reaktorů a jaderné energetiky) zde bylo poměrně málo a uvítala bych jich více. Jde zkrátka vidět, že to autor vzal hlavně z politické stránky věci, což ale rozhodně nesnižuje úroveň knihy, jelikož je vidět, že s knihou musel mít nesmírné množství práce. Ve zdejších komentářích jsem se dočetla, že si lidé všimli určitých faktických nesrovnalostí, či dokonce přímo nesmyslů, když to tak řeknu. Sama jsem si tato fakta zatím neověřovala, ale takovýchto připomínek tam bylo povícero. Samozřejmě člověk tuto literaturu čte proto, aby se něco nového dozvěděl a pokud tam jsou faktické chyby, tak to sráží celkovou hodnotu knihy. Závěrem - za mě doporučuji k poslechu, ale myslím si, že kdybych se pustila do čtení fyzické knihy, tak mě moc dlouho držet nebude.

ash3672
25.11.2020 3 z 5

Kniha je psaná dobře, výborně se čte, člověk hltá informace o téhle události, ale okolo dvousté strany jsem se začal ztrácet v politice a kniha mě přestala bavit :(

moničina
16.11.2020 5 z 5

Dobre napísané, ale kniha Polnoc v Černobyle od A.Higginbothama bola omnoho lepšia.

Alex.Barunka
04.11.2020 5 z 5

"Svět měl problém vyrovnat se s jedním Černobylem a jednou zakázanou zónou. Další si už nemůže dovolit."

A ani se neodvažuju tomu dát míň než pět hvězd.

Erizzani
04.10.2020 4 z 5

Hezky napsaná kniha, ale těžko se mi četla. Většinu těch informací z průběhu havárie zběžně znám, takže to bylo opakování a bylo náročné udržet pozornost. Ovšem konec knihy se mi četl velmi dobře, tam jsem našla spoustu nového. :)

CarolC
03.10.2020 4 z 5

V první řádě bych ráda řekla, že se jedná o opravdu náročné čtení. Většinou dokážu číst během toho, co se někdo jiný koukám do televize, jedu autobusem, hraje mi hudbě a podobně. Tady to ale nešlo. I v případě, že jsem četla v naprostém klidu jsem se musela xkrát vracet k předešlému textu, abych celku prozuměla.

Rozhodně se ale jedná o opravdu zajímavé čtení, pro mě, naprosto šokujících informací. Často jsem byla u čtení znechucená režimem zeměm a politickým smýšlením. Rozhodně stojí za přečtení, pokud chcete vědět, co všechno této katastrofě předcházelo a co vše to přineslo poté.

willy9203
20.09.2020 5 z 5

Skvěle zpracovaný popis. Na to, že je to vlastně dokument, se to čte velmi dobře. A pokud chce někdo získat ucelený pohled na to, co se vlastně stalo a v jakých podmínkách, toto je ideální zdroj.

MildeZ
16.09.2020 5 z 5

Jako audiokniha a bavilo hodně :) Velmi obsáhlé a jdoucí do hloubky!

lapagerie
03.09.2020 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, čtenou Václavem Neužilem. A jakkoliv je prima herec, tak na načítání audioknih asi moc není. Občas spolkne slabiku nebo udělá pauzu pro tam, kde nemá být. Každopádně je to hodně dobrá literatura faktu, srozumitelná, dobře "čitelná/poslouchatelná". A co se mi líbi, dost času je věnováno i situaci léta po výbuchu.

Sonča2
08.08.2020 3 z 5

Ten, kdo se zajímá o detaily, si přijde na své. Autor si dal skutečně práci, škoda, že něco se ztratilo v překladu a některá souvětí byla dlouhá a nepřehledná. Na mě ze začátku až příliš zbytečných informací (kolik ryb si mohli lidi ulovit) a hodně technických, které jsem nedávala. Vadilo mi skákání v ději, ale to je dáno strukturou knihy. Oceňuji informace o politických souvislostech a dotažení knihy až do ukončení provozu elektrárny. Pravda je, že jsem si nikdy neuvědomila, že tato elektrárna fungovala ještě dalších 14 let a lidi neřešili ozáření, ale že mají výplatu. A taky zajímavé info o smlouvě s Ruskem, VB a USA, kterou ale nikdo v roce 2014 nedodržel. Nejen my máme svůj Mnichov.

heavy66
07.08.2020 5 z 5

Tak tohle je skutečně literatura faktu, strukturovaná, vyvážená, objektivní…
Popisuje děti, které si hrají se sirkami ve stohu slámy, a když stoh chytne plamenem, zatloukají a zatloukají…

(str.666 - doufám, že oceníte tu symboliku!)
„Bezprostřední příčinou černobylské havárie byla nepodařená turbínová zkouška. Ale její kořeny spočívaly ve vzájemném působení mezi nedostatky sovětského politického systému a nedostatky v jaderném průmyslu. Reaktory černobylského typu byly přizpůsobeny technologii pro výrobu jaderných bomb. Navíc, i když byl nestabilní, byl reaktor černobylského typu prohlášen za bezpečný. Aktivně ho podporovali vedoucí představitelé sovětského vojensko-průmyslového komplexu, který za katastrofu odmítl přijmout odpovědnost. Dalším nedostatkem bylo porušování postupů a bezpečnostních pravidel zaměstnanci elektrárny, kteří v mýtus o bezpečnosti jaderné energie uvěřili a přijali za svůj nezodpovědný postoj „zvládneme to, ať se děje co se děje“. Okamžitě po nehodě začal v důsledku šíření paniky autoritářský sovětský režim kontrolovat tok informací a ohrozil tím miliony lidí doma i v zahraničí, což vedlo k nesčetným případům ozáření, kterým se jinak bylo možné vyhnout.“

Seriál HBO je dramatický, s malým množstvím postav a dějových linek proti knize.
Kniha dává ucelený pohled na věc, a sice že Černobyl nebyl pouze jaderným Armagedonem a nejhorší ekologickou katastrofou všech dob, ale i významným impulzem vedoucím k rozpadu Sovětského Svazu a osvobození východoevropských satelitů z komunistické diktatury.
Prostě všechno zlé je vždycky k něčemu dobré!

haki34
26.07.2020 5 z 5

..."Dokonce i ti, kdo byli připraveni porušit tradiční sovětské tajnůstkářství, jako byli Gorbačov a Ryžkov, se obávali, že nad situací ztratí kontrolu. "A co jsem měl tedy lidem říct ?" uvažoval Ryžkov později. "Lidičky, vybouchnul reaktor, záření se vymklo kontrole, zachraň se, kdo můžeš?"

...dočteno..postupně, pozvolna, protože to nešlo číst naráz. Tkové plnotučné čtení.. Prozatím jsem na toto tém ajinou knihu nečetla. A přišla mi celkem komplexně a nestranně pojatá. Obsahující velké množštví informací od technického provozu elektrárny až po detailní průběh havárie a následujících dní a měsíců...a také obsáhlý seznam zůčastněých osob (kterých jména se mi trochu pletli, protože jich bylo fakt hodně). Prožila jsem si tu bezmoc, ten chaos. Strach lidí. A taky odhodlání těch, co s holými rukami šli vsří jisté smrti. A opět zjistia, jak smrtící může být nefunkční systém. Nejen pro jednu krajinu, ale i celý svět... Bylo zaujímavé dozvědět se, jak k tomu také přistupovali bezprostředně po katastrofě a pak i v následujících letech evropské státy a USA...
Nejvíce dojímavé pro mě byly konkrétní příběhy zejména hasičů, kteří první zasahovali...ještě teď mi běží mráz po zádech...
Nezapomenout. A nedovolit opakování této tragédie.
Knížku doporučuji.

"Přinesli jsme ze sklepa brambory a nakládané houby, položili na stůl láhev alkoholu a dali si velikonoční svačinu, nebo spíš snídani."vzpomínal Synko na velikonoční jídlo s personálem. "protože bylo velikonoční ráno. Přestože jsme se považovali za ateisty, po katastrofě jsme si připomenuli proroctví moudrých předků o konci světa a v prosbách jsme vzhlédli k nebesům. Někdo tam přeci jen je - někdo mocnější a vlivnější než ÚV KSSS.. Takže je všechno v jeho rukou". Tváří v tvář katastrofě se z ateistů stávali věřící, a moc komunistické ideologie - jakož i Moskvy - se pod vlivem radiace z Černobylu začala hroutit jako domeček z karet."

KobraCSGO
16.07.2020 5 z 5

Velice zajímavá kniha, a dobře napsaná.

Kacafir
15.07.2020 5 z 5

Dnes to opaluje,už po pár hodinách cítím kůži....Z toho jde mráz

Simstr
16.06.2020 5 z 5

Opravdu nejlepší knížka o havárii v Černobylu, kterou jsem četla. Historie této jaderné elektrárny a vzniku města Pripjať. Osudy všech zainteresovaných postav této tragédie a odpovědi kdo byl či nebyl odpovědný za to co se stalo. Velice čtivá forma, výborné.

ondras666
30.05.2020 5 z 5

Za mě výborná naučná kniha, která ukazuje jaké vlastně bylo pozadí této tragédie a co by bylo, kdyby...
Na mě trochu moc jmen a ocenění a plánů, ale jinak dobrá kniha.

Corso
29.05.2020 5 z 5

O tejto katastrofe bolo napisanych uz tolko knih. To vsak urcite nezabrani nejakej dalsej havarii. Ze literatura faktu moze byt putavo napisana, nepochybujem. Ciastocne je to temou, ciastocne hroznymi faktami ktore kniha obsahuje, ciastocne strohym, presnym, nic nezamlcujucim stylom. Pre ludi co zaujima co sa v Cernobyle stalo, a nemaju chut citat knihy, staci pozriet si nedavny skvely serial (vo vyblytych farbach... sovietsky zvaz ani v najhorsich casoch nevyzeral ako potopeny v mociaroch) Avsak tato kniha ma v sebe minimalne 5 x viac informacii. Proste toto vsetko sa na kratkom case serialu alebo nejakeho filmu neda zobrazit. Vravim, knih o Cernobyle je na trhu dost, no ak si mate precitat len jednu, je to tato! Uplne vam postaci tato kniha a ste v obraze. Skvela vec. Zaver knihy je bohuzial mrazivy a predpoved nie je optimisticka.

cleopatra11
14.05.2020 4 z 5

Velmi zajímavá kniha. Spíše mě zajímalo jen dění oné noci a osudy lidí s tím spojené.

jarmila6295
13.05.2020 5 z 5

Skvěle srozumitelná kniha popisující obrovskou katastrofu, četla jsem jedním dechem.

Filatov
28.04.2020 2 z 5

Tahle kniha byla moje chyba. Když jsem jí objednával, tak jsem si myslel, že to bude podobná četba, jako například dění v seriálu Černobyl z produkce HBO žel jsem byl zklamán. Kniha mapuje opravdu podrobně dění před výbuchem od výstavby elektrárny, až po dění dlouho po explozi. Mapuje také tolik osudů, že mě to doslova rušilo od čtení a dění oné noci v Černobylu. Chtěl jsem se dozvědět více o tom, co se v elektrárně dělo a místo toho jsem četl jenom historické kontexty a životopisy dotčených osob.

atomová energie radiace Černobyl zamoření jaderná energetika katastrofy jaderné elektrárny

Serhii Plokhy
americká, 1957