Černobyl. Historie jaderné katastrofy

Černobyl. Historie jaderné katastrofy https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405558/bmid_cernobyl-historie-jedne-katastrofy-oIC-405558.jpg 4 406 124

O Černobylu komplexně a bez cenzury Tento hrubý nástin vystihuje, co se v dubnu 1986 odehrálo v Černobylské jaderné elektrárně. Autor vás seznámí s genezí sovětského jaderného výzkumu, konstrukcí dvou hlavních typů reaktorů užívaných v SSSR, s jejich přednostmi i chybami. Nastiňuje i výstavbu jaderné elektrárny u Černobylu, spojenou s problémy i proslulou sovětskou fušeřinou. Hlavní část knihy je zaměřena na události, které vedly k explozi reaktoru č. 4. Kniha ilustruje zmatek technického personálu elektrárny, který nebyl schopen zjistit, co se vlastně stalo, i velmi nepružnou reakci ze strany místních i celostátních orgánů. Popsáno je úsilí hasičů o zvládnutí požáru na vybuchlém bloku 4 i jejich v mnoha případech tragické osudy. Autor v knize odhaluje nedostatky sovětského způsobu zvládání této události, snahu sovětských úřadů všech úrovní o zatajení černobylské exploze, a to nejen před zahraničím, ale především před vlastními občany. Kniha dokládá, že tato snaha o utajování je nakonec korunována nezamýšleným a pro SSSR v podstatě fatálními vývojem v radioaktivitou postižených republikách.... celý text

Literatura faktu Historie
Vydáno: , Jota

Chernobyl. History of a Tragedy , 2018

DailyCoffeeCZ
28.11.2019 4 z 5

O Černobylu už bylo řečeno mnohé. Je tu snad mezi námi ještě někdo, kdo neviděl hit letošního roku, seriál Černobyl? Cože? Vy jste ho vážně ještě neviděli? Pak vám prozradím jedno malé tajemství. Přicházíte o hodně. O ještě víc ale přijdete, pokud si nepřečtete tuto knihu.

Na téma černobylské katastrofy u nás zatím příliš knih nevyšlo. Naštěstí všechno, co o největší jaderné katastrofě v historii lidstva potřebujete vědět, najdete právě zde. Kniha Černobyl: Historie jaderné katastrofy není jen podrobným líčením toho, co se onoho osudného dne 26. dubna 1986 v časných ranních hodinách stalo, ale i toho, co katastrofě předcházelo a co po ní následovalo.

Obrázek si samozřejmě můžete udělat i (nebo jen) prostřednictvím seriálu. Ale je dobré mít na paměti, že seriál z produkce HBO, není dokumentem, proto neodráží realitu tak, jak se skutečně stala. Mnohé si tvůrci přetvořili k obrazu svému, aby byl seriál poutavější. Přesto však události výrazně nepozměnili, jen sem tam něco přidali, něco vynechali. Na to, abychom si z toho dokázali vyvodit obrázek, který více méně skutečnosti odpovídá, to stačí. Na což přijdete i po přečtení této knihy. V mnohém se ale také kniha od seriálu liší. A to zejména svou naléhavostí něco změnit.

Černobylská havárie byla zřejmě jednou z příčin pádu Sovětského svazu. Nešlo totiž jenom o pochybení zaměstnanců jaderné elektrárny, ale chyby a obrovské přešlapy se staly už v její samotné výstavbě. Následné zatajování a záměrné pozměňování skutečností Sovětským svazem vedlo k tomu, že se pohled celého světa zaměřil na někdejšího generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu Michaila Gorbačova a také na sovětskou tajnou službu KGB, která do poslední možné chvíle odmítala o jaderné katastrofě informovat nejenom své občany, ale i státy, které byly touto katastrofou zasaženy.

Dodnes nikdo přesně neví, kolik lidí na následky ozáření zemřelo. Má se za to, že počet obětí se pohybuje mezi čtyřmi až devadesáti tisíci. Během prvních pěti let po nehodě se na Ukrajině zvýšil počet případů dětské rakoviny o více než devadesát procent. Během dvaceti let po nehodě bylo v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině zaznamenáno kolem pěti tisíc výskytů rakoviny štítné žlázy u dětí. Následky po výbuchu budeme vnímat ještě dlouho, přesto se už do Černobylu pořádají turistické zájezdy. Podle všeho je totiž oblast kolem Černobylu a ukrajinského města Pripjať, které leží tři kilometry od jaderné elektrárny a které svého času poskytovalo domov padesáti tisícům obyvatel, bezpečná. Ale jen po určitou dobu. Žít se tam nedá a zřejmě tam nikdo nikdy už žít nebude. Poločas rozpadu plutonia-239, které při výbuchu Černobylu uniklo do vzduchu a jenž se dostalo až do Švédska, činí 24 000 let. Na Ukrajině bylo kontaminováno téměř 38 000 čtverečních kilometrů, což je přibližně 5 % celé země. Bělorusko bylo zasaženo ještě více. Kontaminované území se rozkládá na ploše 44 000 kilometrů čtverečních. A Rusko? Znečištěno a znehodnoceno je 60 000 kilometrů čtverečních.

Ani po třiatřiceti letech nemůže svět říct, že nebezpečí plynoucí z černobylské jaderné katastrofy je konečně zažehnáno. Není. Elektrárnu sice nyní obklopuje ocelobetonový sarkofág, jehož cílem je zabránit úniku radioaktivních látek, ale ten rozhodně nevydrží věčně. Dokonce podle všeho vydrží pouhých sto let. A pod sarkofágem se stále skrývá 95 % paliva reaktoru, které je stále vysoce radioaktivní a může se kdykoliv dostat ven.

Kniha, jejímž autorem je Serhii Plokhy, by měla být zařazena do povinné školní četby. Není to žádné suché převyprávění faktů, je to strhující příběh, po jehož přečtení zjistíte, že stále nemá konec. Svět a lidé, kteří tu dnes žijí anebo budou za pár desítek či stovek let žít, si musí uvědomit jednu důležitou věc. Jaderný průmysl už si nemůže dovolit žádnou podobnou chybu, která se stala onoho 26. dubna 1986. Pro svět by to mělo katastrofální dopad.

Nepotřebujete znát nic o Černobylu, nemusíte rozumět odborným termínům, stačí vám jenom chuť číst a něco se dozvědět. Kniha Černobyl vás přesvědčí o tom, že i fakta mohou být popsána poutavě, bez toho, aniž by si musel autor cokoliv přikrášlovat. A u Černobylu to platí dvojnásob.

prcek19
27.11.2019 4 z 5

Po tom, co sem viděla seriál Černobyl, pro mě kniha byla povinností..i když už sem se nedozvěděla moc nového, tak sem si děj ráda připomněla

muchomurka
20.11.2019 4 z 5

Knihu jsem začala číst a nebavila mě, tak jsem si řekla, že nakouknu sem tam a uvidím. Nakoukla jsem poprvé, do kapitoly o výbuchu a knížka mě chytla a nepustila. Po jejím dočtení jsem dorazila i první tři kapitoly. A bavily mě. Příčinou bylo, že jsem nečekala politicko-kulturní vhled, ale rovnou informace o Černobylu.
Komplexní přístup k této knize a jejímu zpracování byl skvělý. Je vidět, že autor si dal nesmírnou práci a našel snad každý zdroj, který k tomu kdy byl vydán. Proto mě velmi mrzí, že tato jeho práce je zabitá prací našich editorů. Těch chyb, překlepů a nesmyslných vět, kdy věta začne a skončí bez smysluplné pointy, kolikrát v půlce. Nevím, zda to tak autor napsal v originále, ale tipuji, že úplně ne.
Příběh i přes kostrbatý překlad byl velmi čtivý, ale tedy zorientovat se v tom množství lidí bylo až vyčerpávající. Nezažila jsem tuto dobu a jsem ráda, že autor to pojal takto, udělala jsem si celkem reálnou představu, jak to fungovalo. A to mě děsí. Když jsem četla, co všechno bylo zfušované, poléval mě studený pot. Celý tento podnik provázelo více štěstí než rozumu. Drsná doba, kdy na jakékoliv rozhodnutí je potřeba souhlas shora, každý se bál něco udělat, aby nebyl potrestán. Pro mě nepochopitelné, že se musely plnit kvóty na úkor bezpečnosti a že o tom rozhodovali nekompetentní lidé, kteří tomu ani za mák nerozuměli. Ve své podstatě to ještě "dopadlo dobře". Ale také jsem si zcela mylně myslela, že tato kapitola je už uzavřená a docela mě překvapilo, že nový sarkofág vybudovali před dvěma lety (samozřejmě poté, co ten původní už byl dávno odepsaný a přesluhoval). Brrrr. Vůbec nechci domýšlet coby kdyby.
Jediné, co mi v knize kapku chybělo, byl pohled na to, co se stalo s Pripjatí, ve smyslu s osobními věcmi a vybavením bytů, obchodů apod. (Musela jsem si to dohledat, našla jsem k tomu skvělé stránky, kdyby se někdo o tom chtěl taky dozvědět více: https://chernobylzone.cz/rabovani-v-cernobylske-zone/ ). A také bych ráda více výpovědí obyčejných lidí, kterých se to týkalo nebo dotklo. A více fotografií, mnohem více. Ale to jsou jenom drobnosti.
Knížka byla velmi emotivní, kdy jsem neměla daleko k pláči, když se hasiči a další dobrovolníci obětavě vrhnuli do záchrany a sami přitom dostali takové dávky radiace, že na ně během pár dní zemřeli. Srdce mi rvalo jen pomyšlení na jejich ženy, které často čekaly jejich první dítě. Jak jim muselo být...
Děkuji za tuto knihu, otevřela mi oči a nedala mi spát.

MMacicekk
16.11.2019 5 z 5

Autor zpracoval historii černobylské jaderné katastrofy do velmi čtivé formy vzhledem k tomu, že se jedná o čistokrevnou literaturu faktu. Tato kniha se z velké části zabývá politikou, která, přiznám se, mě ne vždy příliš bavila a rozhodně jsem ji nečetla se zatajeným dechem jako například události, které proběhly těsně před výbuchem či chvíli po něm. Osudy hasičů při hašení požáru a dobrovolníků při odklízení následků havárie vezmou každého za srdce, jakož i fakt, že Sovětský svaz upřednostnil politické zájmy před zdravím a bezpečím vlastních občanů, což se mu ve výsledku nakonec vymstilo. Knihu doporučuji všem čtenářům, kteří nemají o černobylské havárii velké povědomí, ale také těm, kterým na trhu chyběla kniha zabývající se tímto tématem. Pokud jste viděli seriál Černobyl a rádi byste si rozšířili vědomosti týkající se černobylské havárie, pak je tato kniha skvělým doplňkem.

Daveson
14.11.2019 5 z 5

Skvelá analýza udalostí, ktoré viedli ku najväčšej jadrovej katastrofe našej doby, jej priebeh i následné riešenie problému. Kniha ponúka aj zákulisné dianie v politike i typické sovietske zatĺkanie a nepriznanie vlastnej chyby. Obsah tejto knihy tejto knihy by sa dal charakterizovať jednou vetou: Zložitá téma prerozprávaná jednoduchým jazykom. Vďaka tomuto táto kniha dokáže osloviť obrovské spektrum čitateľov a nevymedzuje sa iba na určitú skupinu.

castkov
09.11.2019 5 z 5

Skvělé počteníčko.

moff
27.10.2019 5 z 5

Po boomu úspěšného seriálu je tu prostor pro fakta o jedné z nejhorších jaderných havárií. Černobylská fakta od stavby elektrárny, přes havárii až po odstraňování jejích následků. Také pěkně popsané tehdejší poměry ve vyšších politických kruzích, zatajování, zastrašování, technologické problémy a nedostatky při stavbách a celková atmosféra před rozpadem Sovětského Svazu. Mohu jen doporučit.

bookfan
26.10.2019 5 z 5

Této knihy si opravdu velmi cením. Velký obdiv autorovi, který odvedl opravdu neuvěřitelný kus práce, když posbíral snad všechny dostupné informace a vytvořil toto dílo, které celou havárii dává kontextu doby a režimu. Uvítala jsem i vysvětlení technických detailů, tj. toho, jak se lišily typy reaktorů, jak byl zkonstruován ten černobylský, jak probíhá jaderná reakce, co ji ovlivňuje, jak ji lze korigovat atd. Nevím, jestli je to náhoda nebo ne, ale dobře se sešlo i to, že kniha byla dostupná v době vysílání seriálu HBO, který po informační stránce doplňuje. Seriál hodnotím také jako výborný, ale je fakt, že ředitel Brjuchanov, Djatlov a další pracovníci elektrárny z něj vyšli dost špatně - téměř jako zavrženíhodné postavy. V knize se jim dostalo dle mého jakéhosi očištění. Sice udělali chybná rozhodnutí, nicméně zjistíme, že jejich výchozí situace a podmínky pro "experiment s reaktorem" byly velmi špatné a bylo spíš vinou režimu, politického tlaku, utajování vad reaktoru, fušerství a honby za plněním nereálných plánů to, že vše dopadlo jak dopadlo. Když nic, tak musíme ocenit, že zaměstnanci elektrárny neprchli a přijali odpovědnost za situaci a snažili se ji řešit. Což není samozřejmost, vzhledem k vlivu silného záření nejen na jejich tělo ale i psychiku (nevolnost, popáleniny, ochromení, deprese,...)

Blaufik
26.10.2019 4 z 5

Tato kniha je bezesporu pokladem, který mapuje jednu z nejhorších jaderných katastrof, která mohla stát celé lidstvo život. Myslím si, že by si tento skvost měl přečíst každý, koho alespoň trochu zajímá, jak to vlastně tenkrát bylo a co havárii předcházelo.

Mantikocka
17.10.2019 5 z 5

Dost dobré.
Na její základě jsem se podíval i na minisérii BBC

malkina11
17.10.2019 5 z 5

Seriál Černobyl u mne vzbuzdil badatelskou potřebu stejně jako u ostatních čtenářů. Díky této knize jsem pochopila další souvislosti, které mi nedošly v průběhu sledování seriálu a nebo mi úplně unikly. Autor velmi čtivým způsobem seznamuje čtenáře s děsivými okolnostmi katastrofy včetně dopadů na obyvatelstvo a postojů politbyra. Vůbec jsem netušila, že důsledky katastrofy nepřímo vedly k rozpadu SSSR. Čtení knihy provázely pocity úzkosti a znechucení...a když jsem se podívala z okna... na mračna vycházející z chladicích věží Temelínu...tak i trochu strach...

Veru960
13.10.2019 3 z 5

Domnívám se, že zájem o přečtení, nejenom u mne, vyprovokoval televizní seriál a kampaň kolem něho. Z hlediska faktického kniha v pořádku. Člověk si uvědomí, co vše se ještě mohlo stát a co se stát může. Jinak (asi díky překladu) to bylo na čtení náročné. V

mr.Zdenek
10.10.2019 5 z 5

Přečteno krátce po shlédnutí minisérie od HBO. Kniha jde víc do hloubky. Něco o nepořádku bylo již naznačeno v minisérii, ale při čtení mě až mrazilo nad snahou udržet si korýtka bez ohledu na dopady havárie.

Patrik1987
05.10.2019 5 z 5

Výborná kniha

konicekbily
02.10.2019 5 z 5

Prvotřídní literatura faktu. Domnívám se, že autor - rodilý Ukrajinec a současně americký spisovatel - věnoval spoustu času a sil shánění podkladů. Kniha nepopisuje jenom vlastní havárii a její následky, ale je napsána v širších společenských souvislostech za doby SSSR i po rozpadu SSSR. Potvrzuje, že v tomto světě jsme závislý jeden na druhém. Někoik malých nepřesností "neznámých lidí na nějaké elektrárně" a mohli jsme to tehdy odskákat i my, ale byla tam naštěstí spousta hrdinů! Souhlasím s názorem, že tato událost byla jedním z rozhodujících faktorů rozpadu SSSR.

Anonym753
30.09.2019

Knížka popisuje katastrofu v Černobylu která se stala 26. dubna 1986 a ohromila tím celý svět. Děj se odehrává v 80. až 90 let 20. století v Pripjaťi. Hlavně říká záklaní věci, a to jak lidi v pripjaťi žili před katastrofou, co se stalo při havárii, jaký to mělo dopad na Rusko a Evropu a jak to řešili.
Hlavní "hrdina" je Antonín Ďatlov měl ženu a byl to ředitel jaderné elektrárny v Černobylu. Staral se o největší elektrárnu v SSSR a zvládal to díky tomu, že byl workoholik a respektován. Většinou s ním nebyla řeč protože je uzavřený.
Jinak knížka se mi moc líbí, jenom je to občas složité na pochopení a vřele doporučuji všem, které zajímá dějiny Ruska, Ukrajiny nebo jaderné energetiky.

KubaHanzelin
10.09.2019 3 z 5

Poměrně těžké čtení, kniha je psána vyloženě dokumentaristickým stylem, který mi oči občas nebraly.
Ale z historického hlediska a ohledně toho, co se v Černobylu v roce 1986 stalo paráda, nebo ne? Dozvěděl jsem se spoustu nových věcí o této jaderné hrůze, která se dotkla i mé generace, to že byli sověti prasata jsem věděl, ale po tomhle čtení se mi hnusí ještě víc a jako autor i spousta dalších lidí beru tuto nešťastnou událost jako jeden z posledních a možná největších hřebíků do rakve SSSR. Uznávám všechny hrdiny, kteří se obětovali a snažili se vypořádat s tímto neviditelným nepřítelem nehledě na národnost.
Ale ke knize, hodnotím lehkým nadprůměrem a to hlavně z těchto dvou důvodů a to: Překlad nestál bohužel za moc a to mě mrzí, občas jsem se při dlouhém čtení a únavě očí dost ztrácel, dále, část o třech potapěčích, která mě nakrkla asi nejvíce, nezemřeli brzy po jejich hrdinském kousku, ALE všichni tři přežili a dva z nich dokonce žijí i dnes!
Takže si tu jednu hvězdičku klidně přidejte když nebudeme počítat překlad:) a koukněte i na seriál! Pokud jste měli husinu z knihy tak je miniserie od HBO povinnost!

jirka9453
25.08.2019 4 z 5

Kniha je hodně zajímavý vhled do toho, co se v JE stalo. Dává nahlédnout do politického pozadí, mentality Sovětů a jejich tendenci vše tutlat, dopadu na veřejnost i svět. Jediná pro čtenáře občas těžká věc je velké množství všech možných jmen, která snadno splývají.

Nicméně jednoznačně doporučuji všem, za přečtení stojí a nejednou se dozvíte fakt, o kterém se nemluvilo...

HockeyGirl
14.08.2019 4 z 5

O Černobyl se zajímám už docela dlouho. Viděla jsem spoustu dokumentů, fotek a četla jsem mnoho článků o této katastrofě, která postihla celý svět. Knihu jsem ale ještě nečetla, dokud jsem nenarazila na tuto. Začátek knihy a vlastně skoro celá půlka knihy mě bavila opravdu hodně (bavila nemyslím dějově, ale že se mi četla dobře). Kniha je uprostřed proložena fotografie, což se mi líbí ještě víc. Mám ráda, když můžu vidět v knize nějaký obrázek, např. osoby, o které kniha vypráví nebo nějaké místo, které je zde popisováno. V případě této knihy se jedná o skutečné fotografie pořízené před katastrofou, během ní i po ní. Je to opravdu historie jaderné katastrofy, je zde popsané doopravdy vše. Jak Černobyl vypadal a fungoval před havárií, co se vlastně 26. dubna 1986 stalo a co se dělo po havárii. Je zde popisová dopodrobna i funkce komunistické strany tehdejší SSSR a její rozpad. Politika hrála v roli Černobylu velkou roli a proto je na mnoha stránkách vysvětlena její chod a pád. Tyto části mě už tolik nebavily, ale chápu, že měly s havárií mnoho společného. Hlavně se mi líbí ta časová linie, která se protíná celou knihou. Konec knihy poukazuje až na rok 2017, což je jen před dvěma lety, takže čtenář opravdu "jede" celou historií Černobylu až donedávna.

okeey
07.08.2019 5 z 5

Kniha, která syrově rozebrala, co se stalo, proč k tomu došlo a jistým stylem, kdo za to mohl. Líbí se mi na ní, že je to takové holé, bez příkras, prostě na mě působí dojmem: ,,Takhle to prostě bylo." Jsem ráda za tuto knihu, respektive za vůbec všechny knihy o této události, stejně tak i nedávného seriálu. Jsou to události, které bychom měli znát a poučit se z nich, aby se to už nikdy neopakovalo. Smekám přede všemi, kteří si tím prošli a ještě o tom dokázali otevřeně mluvit. Jediné co mi nesedlo, tak je to dokumentární styl psaní, ale to snad asi ani jinak nejde.

atomová energie radiace Černobyl zamoření jaderná energetika katastrofy jaderné elektrárny

Serhii Plokhy
americká, 1957