Černé léto 1

Černé léto 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42792/cerne-leto-42792.jpg 4 100 14

Elm Haven série

Píše se léto roku 1960. Chlapce šesté třídy z Elm Havenu ve státě Illinois spojí mocné a kouzelné pouto, které nerozdělí ani útrapy dospělosti. Jejich přátelství projde ohněm uprostřed kukuřičných polí, v době prvních flirtů s místními dívkami. Z tichých koutů staré střední školy – pevnosti, kde jsou cítit mahagonové rakve – se zvedá neviditelné zlo. Mike, Dale, Duane, Harlen a Kevin se vrhají do války bez hranic a slitování, do války, kde věčný nepřítel vládne noci… ... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Perseus

Summer of Night , 1991

Varjohukka
14.09.2023 5 z 5

Jeden z mých nejoblíbenějších hororů, měla bych se do něj znovu pustit.

gemi
02.08.2020 4 z 5

Začnu pozitivně. Krásná atmosféra letních prázdnin, člověk se úplně vrátí do dětských let, kdy s kamarády bezstratostně blbnul venku do setmění a věděl, že druhý den nemusí vstávat do školy. Někteří to přirovnávají k To a částečně mají pravdu. Částečně proto, že To je geniální, což se o Temném létu, alespoň po přečtení první části, říci nedá.

Nejprve zamrzí český překlad. Je tu jistá paní, kterou děti pro jisté fyzické charakteristiky přezdívají "paní Dvouzadková". Reitmayer ale jednou napíše "Dvouzadková" a podruhé "Dvuzedková". Poprvé si řeknete, že je to překlep - čert ho vem. Když na to ale narazíte popáté (podesáté, potřicáté...), tak už víte, že je to záměr. A nesnažte se v tom hledat skrytý smysl či nějaký systém, žádný tam není. Jednou je to tak a podruhé onak. Rovněž citoslovce váhání/nejistoty, kdy překladatel v přímé řeči (!) používá "uch-uch", jsou velmi nešťastné a čtenáře vytrhují z děje. Úplně vidím, jak to někdo říká... Takto to dopadá, když někdo překládá slovo od slova. Doporučuji inspiraci u Leoše Suchařípy, který byl mj. špičkovým překladatelem ruských prozaiků. Suchařípa vždy říkal: "Nesmíte překládat slova, ale dílo!"

Postav je v románu jako na Orloji. Než se děj začne soustředit na ty klíčové, tak člověk aby si kreslil vztahové pavouky, protože se v tom jenom stěží orientuje. V tomto je To opět zcela nedostižné.

Nuž dobrá, čím překladatel čtenáře nemilosrdně sejří, to jistě vynahradí autor skvělou zápletkou a kulervoucím rozuzlením. V tomto ohledu je potřeba počítat s tím, že do 60 % (čtečka) tohoto vcelku tlustého románu se toho moc nestane a ve zbytku je to takový fičák, že si nestačíte držet klobouk. Ale nebudu lámat hůl. Protože byl vydavatel nenažraný, uměle (ale neumětelsky) rozdělil knihu na dvě (protože je potřeba vydělat prachy, víme?), takže abych zjistil, jak to dopadne, musím se začíst do onoho násilně odtrženého apendixu.

Lenka.Vílka
07.01.2020 5 z 5

"One by One - As Lions"

Už vím, proč Simmons není pro každého. No, zjistila jsem to už na první stránce. Než jsem list otočila poprvé, tam bylo takovejch metafor a přirovnání! Ale fakt dobrejch, jako to jo.

("Dale se přikrčil a snažil se nedýchat...A dokonce nemyslet, neboť věřil, že blázni ovládají telepatii.")

Ono, číst knihu dá zabrat. Tedy, podle toho, jaké bylo vaše dětství. Sice nejsem kluk, ale u koho to neprobíhalo jinak. Hodit aktovku do rohu pokoje a ven. Do lesa a k potoku. A pokud se zadaří vylézt na nový nezmapovaný strom, bude to vrchol dne. Ano, Mike, Dale, Duane, Harlen a Kevin si své léto představovali podobně. Jako každé jiné. Ale osud jim připravil jinou cestu, těžkou zkoušku. Něco se děje. Něco špatného, zlého se dere na povrch ve staré střední škole, kde ještě nedávno strávili poslední dny před létem, před jejím zavřením. Když se ztratí jejich kamarád, rozhodnou se přijít na kloub téhle záhadě. Mise pro Rychlou hlídku, na jejímž konci si budou přát, aby raději chodili do letní školy. A ještě k tomu jejich problémy s dospívání. Jo, vážně by bylo lepší celé město srovnat se zemí!

Čili, kniha je napsaná úchvatně. Autorův styl mi prostě sedl a já doufám, že si od něj přečtu ještě další knihy. Sice jsem už četla Temné vize, takže vím, jak píše, ale nic mě nemohlo připravit na plnohodnotnou knihu. Tohle mi vzalo vítr z plachet. Ale nejvíc mě chytlo autorovo rozpisování (čti vykecávání). Nepotřebných věcí a situací k posunutí děje. Ale tak nutných k tomu, aby jste poznali postavy a žili s příběhem, ne ho jenom četli. Opravdu mě to bavilo číst. Mocinky moc! Navíc to bylo i dost vtipné. Ty úvahy a vsuvky? Super!

PS: přestože je nepoměr stran rozdělení na díly směšný nebo může i dokonale naštvat (pokud nemáte po ruce hned druhý svazek), kniha nemůže končit v lepším momentě (což vás napadne jenom v případě, že máte po ruce svazek druhý)...

PS: knihu jsem si dala co čtenářské výzvy k bodu kniha pohřeb/svatba. Za mě dost spoilerove téma v situaci, že pokud ke knize napíšete neoznačený spoiler, tak vám ho přesunou ....

wlado
28.09.2019 4 z 5

Určite kniha, ktorá stojí za prečítanie a mal by ju mať v knižnici každý milovník hororov. Simmons sa nechal inšpirovať Kingom a jedná sa o jeho verziu knihy "To". Zatiaľčo Kingov horor je určený všetkým generáciám, Simmonsova kniha zaujme hlavne mladšie ročníky.

Cryptkeeper
07.01.2019 5 z 5

Za mě jedno z nejlepších děl svého typu. Člověk si občas pomyslí,že je tam informací a odbíhání od děje až moc,že to odvede čtenáře z vlny napětí,ale celkově,když pak knihu dočte pochopí,že v této knize mělo každé slovo svou váhu a místo . Za mě naprostá pecka a už se těšim na pokračování:)

whiolet
09.11.2018 5 z 5

Parta dětí, která řeší jak zabít zlo, které chce zničit celé jejich městečko je něco mezi Dětmi noci a To ,ale přesto je to něco tak originálního a čtivého, že vám to nedovolí od knížky odtrhnout oči.
Všechny do jednoho jsem si zamilovala a prožívala s nimi jejich nejčernější léto v životě.
A Duane, tobě, jsem chlapče fandila ze všech nejvíc.

danny_21
04.06.2018 4 z 5

Nenažranost vydavatelů nezní mezí, rozdělit Temné léto na dvě části ( 3 a 1/4 ) je na ránu pěstí ...
K Simmonsovi jsem napotřetí přistupoval po jedné výborně ( Terror ) a podprůměrné ( Děti noci ) hodně opatrně. Pro chválené Temné / Černé léto jsem se rozhodl hlavně díky srovnávání s Kingovým To, které tu uživatelé nabízejí a výsledek je hodně solidní. V mých očích je TO sice pořád ještě o kus dál hlavně co se týče soudržnosti a celkového vyznění, u Simmonse velká škoda, že nedokázal do příběhu nacpat víc různých monster ( třeba z egyptské mytologie ), vyvarovat se překombinování děje a béčkové zakončení mě trochu zklamalo. No ale co Simmons opravdu umí, je navození perfektní, husté hororové atmosféry přesně v těch místech, kde je třeba a častokrát jsem opravdu nemohl odtrhnout oči - 85%

ludek.n
05.01.2018 4 z 5

Čtivé a zajímavé v duchu velmistrů žánru, přesto to ale není tak dobré jako S.King. Nějak mi tam chyběla ta jeho mrazivost a postupné zvyšování napětí. Simmonsův děj plyne tak nějak pořád stejně a ani závěrečné drama už mnoho adrenalinu nepřidá. Přesto je to bez debat výsostně zábavné čtení. Rozdělení románu do dvou knih je česká zhovadilost, kterou možná uvítají ti, kdo tahají knihy po MHD, ale jinak by se tahle vydavatelská praktika na zvyšování ceny měla sankcionovat.

mulderka
16.07.2016 3 z 5

Tak ve srovnání se zde vzpomínaným Kingem a knížkou TO je Černé léto o tři řády níž. Docela napínavé, ale... nějak jsem si tuhle partičku kluků nezamilovala. Šustí totiž papírem, nepřipadají mi živí a skuteční... nechovají se jako děti vystavené takto mezním situacím. Celé mi to přijde jako přepis počítačové hry. Obávám se, že k téhle knížce se hned tak nevrátím, a nebude to jenom kvůli odporným záhrobním červům...

Terva
15.11.2015 5 z 5

Bravůrně napsané. Má to úroveň příběhů Deana Koontze a napětí jak od Stephena Kinga. Ale je to úplně něco jiného. Nádherný temný příběh. Vřele doporučuji.

mailo-s
15.03.2015 5 z 5

Vřele doporučuji výborná kiha zvláště pro ty kdož si zamilovali knihu TO od S.Kinga.
Parta dětí se jednoho léta postaví proti nepředstavitelnému zlu. Budete s nimi zažívat Lásky,smutek,radost,strach a SMRT.

lazarus
03.06.2014 4 z 5

Vcelku úspěšný pokus o přepsání To od Kinga. Konec byl na mě trošku moc rychlý, ale jinak docela dobrý horůrek. Ovšem Terror se Danovi povedl mnohem víc.

doktorking
11.03.2013 5 z 5

absolutně nejlepší dílo tohoto autora,je pravda že Simmonse určitě inspirovalo TO to mi nikdo nevymluví,ovšem v tomto případě to vubec není na škodu

dalimil
14.06.2011

Skvělá práce. Kniha mě naprosto uchvátila a nepustila. Je to hodně podobné "To" od Kinga, ale není to na škodu, atmosféra je hutná, děs správně plíživý. Závěr je velmi akční a dynamický, ale musíte si dokoupit "dvojku", které je tenčí, a je to v podstatě finále...
Vřele doporučuji...

Dan Simmons