Černá zem: Holokaust - historie a varování

Černá zem: Holokaust - historie a varování https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/266588/bmid_cerna-zem-holokaust-historie-a-varo-Eew-266588.jpg 5 146 24

Kdo přišel s myšlenkou "konečného řešení židovské otázky" a jak vznikly politické a společenské podmínky k jejímu uskutečnění? Kdo zabíjel a kdo byl přímým spolupachatelem? Kdo naopak pomáhal a zachraňoval? A kdo určoval, která jména mají zůstat v historické paměti a která z ní naopak mají zmizet? Timothy Snyder odpovídá na tyto otázky v souborné historické analýze, která v mnoha důležitých bodech polemizuje se standardními výklady holokaustu a podstatným způsobem mění zažité chápání této klíčové události moderních dějin: hovoří například o "paradoxu Osvětimi" jakožto symbolu, který přes všechnu svou hrůznost současně umožňuje na mnoho otřesných souvislostí válečného dění zapomenout. Hromadné vyvraždění evropských Židů se v jeho rozboru ukazuje jako skrytý základ mnoha prvků poválečného politického a společenského uspořádání východní Evropy a také jako trvalá hrozba, vyvstávající tehdy, snažíme-li se politické otázky násilně zjednodušovat a podřizovat jednotícím klíčům.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Paseka , Prostor

Black Earth: The Holocaust as History and Warning , 2015

achilles
13.10.2016 5 z 5

Opět výborná kniha amerického historika, který opravdu zemím střední a východní Evropy rozumí. Těžko se více rozepisovat, je to smutné, ale zároveň poučné čtení. Zaujala mě německá důslednost. Nejprve museli zničit stát a pak vraždit lidi, protože jen člověk bez státu se ocitá bez ochrany a je tudíž bez práva. Zajímavé je, že mnoho Židů zachránila německá zdlouhavá byrokracie. Vřele doporučuji.
"Člověk je lidský pouze v lidských podmínkách. Smyslem státu je zachovat tyto podmínky, a zajistit tak, že jeho občané nemusí spatřovat výhradní cíl svého snažení v osobním přežití."
"Sdílíme s Hitlerem stejnou planetu a sdílíme i některé jeho obavy. Změnili jsme se méně, než si myslíme. Zamlouvá se nám mít prostor k životu, sníme o svržení vlád, očerňujeme vědu, fantazírujeme o katastrofě. Kdykoli máme pocit, že jsme obětí jakéhosi planetárního spiknutí, posouváme se blíže k Hitlerovi. Kdykoli si myslíme, že holokaust byl důsledkem etnických charakteristik Židů, Němců, Poláků, Litevců, Ukrajinců nebo jiných národů, pohybujeme se v Hitlerově světě."
A ještě zajímavý fragment z knihy:
Hitler rozlišoval 3 stupně utajení:
-to, co sděloval jen svým nejbližším
-to, co si nechával pro sebe
-to, na co si ani sám neodvážil pomyslet

vajglik
17.04.2016 5 z 5

Vynikající kniha.

vakkets
20.02.2016 5 z 5

Timothy Snyder ve své knize vysvětluje holokaust velmi komplexně: od smýšlení Hitlera, přes situaci ve východní Evropě, vztah Polska k Židům až k válce, okupaci, rozvratu států a samotnému vyvražďování. Hlavní poselství je jasné – bylo to oslabování státní moci, respektive zánik států a kolaps jejich institucí, který umožnil hromadné vraždění lidí, kteří byli zbaveni občanství a přišli o ochranu státu.

Velice mě zaujala kapitola Paradox Osvětimi, která je určitě jednou z nejdůležitějších. Na knize je celkově vidět pečlivá autorova práce, značnou část stran na konci textu zabraly poznámky a seznam literatury.

Jako hlavní kvalitu této knihy považuju její závěr, tedy přesah do současnosti a budoucnosti – autor varuje před riziky spojenými s globální změnou klimatu a nedostatkem pitné vody a potravin. Velkou nadějí v měnícím se světě je další vědecký pokrok, ale při důsledně zachovaném oddělení vědy a politiky.

Je toho opravdu hodně, co mi z této knihy zůstalo v hlavě. Na jednu stranu je to až strašlivé, jak vlastně trvale hrozí, že by se něco podobného jako v letech 1941 – 1945 mohlo opakovat i v budoucnu, na druhou stranu je dobře, že se o tom píše, jsme varováni a máme možnost tomu snad zabránit.

Kniha se nečte úplně snadno, rozhodně ji však doporučuju všem, kdo chtějí znát minulost, ale hlavně všem, komu záleží na budoucnosti.

kuruteku
10.02.2016 5 z 5

Uf. Kdo nepochopil a nepoučil se z historie, je odsouzen ji znovu prožít. Citát v podobném znění mám na několika historických svazcích trockistického historického časopisu, které jsem si kdysi kdesi (asi ve světě, neb jsou anglicky) koupil.
T. Snyder svými knihami Krvavé země a Černá zem udělal pro pochopení historie velmi záslužný počin - největší zásluhou ale je, že nehodnotí. Závěry politické nechává na čtenáři. Zrudnost některých režimů a neschopnost jiných režimů dovedla jeden národ ke skoro vyhynutí, druhé národy k bratrovražedným bojům a jiné k ohnutí hřbetu, ze kterého se narovnávají pomalu dodnes.
A - paradox pro anarchisty - funkční stát se nakonec ukázal jednou z mála stabilních veličin v těchto jatkách.