Cantervillské strašidlo / Obraz Doriana Graye

Cantervillské strašidlo / Obraz Doriana Graye https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66116/cantervillske-strasidlo-obraz-doriana-graye-66116.jpg 4 461 53

Strašidlo cantervillské - Hylo-idealistická romance Těžký osud poctivého anglického strašidla, které musí sdílet svůj zámek s hlučnou americkou rodinkou, vylíčený s vtipem i nostalgii - humorně tajuplný příběh, jedna z prvních prací známého anglického dramatika, vysmívající se anglickým snobům i americkým zbohatlíkům. Román Obraz Doriana Graye řeší některé mravní otázky společenských vztahů na sklonku minulého století v Anglii. Mladý boháč a zhýralec, zjišťuje stopy vlastního nezřízeného života na tváři svého portrétu, zatímco jeho zevnějšek zůstává ušetřen jakýchkoliv změn. Až do tragického rozuzlení příběhu podléhá čtenář vybroušenému dialogu, sleduje autorovy duchaplné sentence a kritiku společenského šosáctví a cynismu.... celý text

Literatura světová
Vydáno: , Ivo Železný

Stories by Oscar Wilde , 1952

Murphy722
27.02.2017 3 z 5

Bylo to mé první setkání s tvorbou Oscara Wildea. Bohužel musím říci, že bych si radši byl přečetl jinačí jeho dílo, neboť jsem se u knihy místy nudil. Kniha je poplatná své době, což ji nemám vůbec za zlé, ale pro dnešního čtenáře to může býti docela trnem v oku. Každý čeká knihu co má spád a touhu. Zde byl jen touha ověnčená zdlouhavými snobskými dialogy v klubech a salonech. Kniha má nespočet brilantních filozofických úvah a myšlenek o mladém životě a kráse. Filozofie je nejlepší vyprávěná, prodiskutovaná a podána ve své nejčistší podobě. Na každého může z těchto stránek filozofie působit jinak.
Dalším hrozným jevem tohoto vydání bylo příliš mnoho gramatických chyb, což sráželo její celkové vyznění.

Sorrow
02.11.2016 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších klasik, které by si měl přečíst zkrátka každý. Úžasný jazyk, perfektní dialogy, propracovaná psychologie postav a skvěle vymyšlený, nadčasový příběh.

ZuzikNike
12.07.2016 5 z 5

Obraz D.G. se mi velice líbil. Jednu dobu jsem viděla, že ji čte snad každý a tak jsem si ji nechala na později. Připomněl mi ji až seriál Penny Dreadful, kde postava Doriana Graye vystupuje. Povídka o strašidle byla taky fajn. Taková rychlovka na konec s americkou rodinkou v anglickém panství a romantickém strašidle. V tomto vydání se mi také moc líbil komentář či doslov na konci, kdy je pěkně shrnut život Wilda a tak mi některé souvislosti pěkně utkvěly v hlavě. Knihu můžu jen doporučit.

vendy.b.
22.04.2016 5 z 5

Obraz Doriana Graye se mi líbil moc. Především mě bavily myšlenky a rozumy Henryho Wottona. Konec celého příběhu, tedy zničení obrazu a smrt Doriana, mi přišel až moc rychlý a mohl být víc rozepsaný. To mě trochu zklamalo.
Cantervillské strašidlo se četlo dobře, je tam zajímavá myšlenka, ale stejně mi to přišlo celé takové nemastné a neslané.

de_baques
18.08.2015 4 z 5

Pokud jde o Obraz D.G. připomíná mi stylem některá díla od E.A Poe. Je to poměrně zajímavé vyprávění s originálním stylem a s jasným poselstvím. Ostatní povídky v knize nedosahují úrovně Obrazu.

Luxiee Axony
13.04.2014 5 z 5

Cantervillské strašidlo mne tedy moc nezaujalo, ale Obraz Doriana Graye si budu pamatovat snad do smrti. Jedno z děl, které mne opravdu velmi zasáhlo :)) - Moc jsem se na to těšila po všech recenzích, které jsem měla tu čest přečíst.. A opravdu.. Je to dokonalé realistické dílo! :)

Martinka 135
07.02.2014

K Obrazu se zde vyjadřovat nebudu, pro mne je v tom díle absolutní genialita. Cantervillské strašidlo je vtipná povídka, žádný literární skvost, ale velmi mile pojatá, nejednou jsem se nad knihou usmívala. Škoda, že jsem ji nečetla jako mladší, jistě bych jí byla zaujatější.

Adel3612
19.09.2013 4 z 5

Příběh mě zprvu trošku nudil, ale zápletka mě velmi pobavila a konec mě také uspokojil, takže knižka se mi líbila.

Scathia
18.03.2013 5 z 5

Krása je děsivá a život nesmyslný, láska je přežitkem, co zabíjí. Nádherné a děsivé dílo. Film za knihou lehce pokulhává.

kazecha
19.12.2012

Co se "obrazu Doriana Graye" týče: nevím jestli mám ostatním závidět, že knihu dočetli se zaujetím, nebo se litovat, že se nedokážu dostat přes "filosofické řeči o kráse a životě". Snaha byla. Za mě palec dolů.

Paja.T
02.12.2012 5 z 5

Obraz Doriana Graye je skvělá knížka, kde se musíte zamyslet nad sebou a nad životem. Je zde i určitá mystika a transformace duše člověka, která se zobrazuje na tajemném obraze.

zuzikk001
14.04.2012

Obraz Doriana Graye dokonalý! Viděla jsem nejdřív film, ale kniha je mnohem lepší.

anisek989
05.06.2011 5 z 5

Tak Obraz Doriana Graye bez pochyb nejlepší. Ostatní prózy jsou trochu nudné ae dá se to.
Však Obraz Doriana Graye mě naprosto uchvátil. Kniha změní chápání světa i pohled na něj. Úžasný rozbor osobnosti 3 různých lidí, kteří mají přece enom něco společného. A to smysl pro "krásu" však každý po svém.