Cantervillské strašidlo / Obraz Doriana Graye

Cantervillské strašidlo / Obraz Doriana Graye https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66116/cantervillske-strasidlo-obraz-doriana-graye-66116.jpg 4 461 53

Strašidlo cantervillské - Hylo-idealistická romance Těžký osud poctivého anglického strašidla, které musí sdílet svůj zámek s hlučnou americkou rodinkou, vylíčený s vtipem i nostalgii - humorně tajuplný příběh, jedna z prvních prací známého anglického dramatika, vysmívající se anglickým snobům i americkým zbohatlíkům. Román Obraz Doriana Graye řeší některé mravní otázky společenských vztahů na sklonku minulého století v Anglii. Mladý boháč a zhýralec, zjišťuje stopy vlastního nezřízeného života na tváři svého portrétu, zatímco jeho zevnějšek zůstává ušetřen jakýchkoliv změn. Až do tragického rozuzlení příběhu podléhá čtenář vybroušenému dialogu, sleduje autorovy duchaplné sentence a kritiku společenského šosáctví a cynismu.... celý text

Literatura světová
Vydáno: , Ivo Železný

Stories by Oscar Wilde , 1952

Book_Lover_
12.08.2019 4 z 5

Příběh Doriana Graye mě ze začátku naprosto učaroval. Hned jsem se do něho začetla a velmi se mi líbily filozofické řeči, které spolu hlavní protagonisté vedli. Tento pocit mi vydržel téměř až dokonce, když pominu dvě kapitoly, které vyprávěly o Dorianových sběratelských zálibách. Závěr byl naprosto dokonalý a bylo to logické ukončení příběhu.

Ještě o trochu více se mi líbila povídka Cantervillské strašidlo, která měla rychlý spád a nebyla tam jediná nudná pasáž.

SirIvan
28.02.2019 5 z 5

Má nejoblíbenější knížka.

Korsika
06.02.2019 3 z 5

U Obrazu Doriana Graye jsem kdysi viděla kousek filmu na střední škole a ,,traumatický,, ;) zážitek jsem z toho měla ještě pár let, a proto jsem se k přečtení knihy odhodlala až po cca 8 letech.
Z knihy mám méně bouřlivý pocit než z filmu, což mi ale na jednu stranu nepřijde jako plus, protože knižní příběh ve mě vlastně nevzbudil pocity takřka žádné. Až na pocit nekonečnosti, při vleklých popisech Dorianovy bezbřehé dokonalosti a popisu gobelínů a drahých kamenů, a určité trpkosti z chování jeho a lorda Henryho (jeho názory mě vážně zvedaly ze židle). Takže ***

Cantervillské strašidlo jsem už dlouho chtěla vidět na jevišti, bohužel to nikdy nedopadlo. Musí to být zábavné, alespoň tak mi ten příběh připadal - vtipný a svižný. Také ***

Trochu mě zamrzelo, že se v tomto vydání objevují překlepy a chyby v textu.

MaDia
22.10.2018 5 z 5

Musí priznať, že na túto knihu som sa veľmi tešila. Veľmi. A možno práve to bol ten problém. Začiatok ma skutočne bavil. Bolo to niečo nové, chytľavé. Jednoducho som potrebovala čítať ďalej. Potom som si však musela dať neočakávanú a rozhodne nechcenú pauzu a potom to už nešlo až tak ľahko. A i keď to nebolo zrovna to čo som očakávala, stále som to chcela dočítať a úprimne vedieť, ako to celé skončí. No opisy začali byť akési priťažké, ťažko sa mi čítali a polovicu času som pri nich zaspávala. Keď niekto opisuje na tri strany vášeň k životu alebo márnivosť, už to nie je zas tak dobré a hlavne ak to prirovnáva k ľuďom, ktorých mená vidím poprvýkrát práve v tejto knihe. Fakt únavné, no aj napriek tomu som to zvládla a keď zmizly tieto otrasné opisy, tak to bolo zasa úžasné a úprimne som bola prekvapená, čo sa tam všetko skomplikovalo, to som vážne nečakala a aj keď som vedela, že z Doriana bude pekný diabol, až takto som to nečakala. Ale to už prezrádzam príliš. Obraz Doriana Graya hodnotím 4 z 5*. Mať o pár opisov menej, tak by som to neskonale zbožňovala.

Čo sa týka druhej poviedky, tak tá bola skvelá. O Cantervillskom strašidle som už toho o niečo viac vedela, pretože som raz bola na tom na anglickom divadle, takže to už nebolo takou novinkou, no veľmi sa mi to páčilo. Tu boli tie opisy skvelé a s ľahkosťou sa čítali. Hrozne sa mi páčila tá irónia, s akou sa Wilde vysmieval ľudským hlúpostiam v oboch prípadoch. Písal o tom, ako keby to bolo úplne normálne, ako keby vražda bola akt krásy, ospevoval smrť a tragédiu, no zároveň z toho bol cítiť všetok ten cynizmus a sarkazmus. Aspoň na mňa to tak pôsobilo. Cantervillské strašidlo sa mi o trošičku viac páčilo, takže 5/5*.

PabloFuentes
13.08.2018 4 z 5

Četl jsem trochu novější verzi kombinace těchto dvou příběhů, takže nevím, jak moc veliký v tom rozdíl je. V každém případě k Dorianovi. Měl jsem trochu problém se začátkem knihy, kdy se každý rozplýval nad tou neuvěřitelnou krásou mladého chlapce. Jak ale příběh dál pokračoval a Dorian vedl nebezpečné řeči, začalo mě to bavit. Bylo krásné sledovat, jak daleko za morálku ještě zajde a kupodivu to bylo celé pak takové hezky logické. Cantervillské strašidlo byla zase příjemná oddechovka. Komedie z devatenáctého století? Proč ne :)

Ni.kk.i
09.07.2018 3 z 5

Možná jsem udělala chybu, že jsem zkoukla nejprve film než si přečetla knihu. Oscar Wilde píše opravdu hezky, ale nějak si nemůžu pomoct, film se mi líbil více. Některé pasáže (spíše většina) v knížce mě nudila a upřímně měla jsem problém knížku dočíst. Nakonec mám přečteno a... Nic moc.

black.ai
19.06.2018 3 z 5

Možná jsem byla až moc natěšená, možná jsem dopředu věděla až moc spoilerů, ale Obraz Doriana Graye mě nenadchl tak, jak jsem doufala. Je to pěkný příběh, ale to přehršle někdy dost matoucích rozhovorů mě trochu zbytečně rozptylovalo.

Cantervilské strašidlo mě bavilo :) krátké, zábavné.

Doporučila bych uřcitě obojí, protože to je klasika.

LiKa00
24.05.2018 5 z 5

Četla jsem jen Obraz Doriana Graye kvůli maturitě a myslím, že je to velmi dobré dílo. Člověk až do konce neví co se vlastně s nim stane. Skvělá kniha.

Elsa14
13.04.2018 5 z 5

Úžasná kniha. Wilde píše velice nadčasově, až mě to překvapilo. Očekávala jsem spíše klasické dílo, které by měl každý znát a po přečtení si řeknu: ,,Hm, dobrý". Skutečně jsem ale byla nadšená. Nejprve mi nepřišlo, že by to byl hororový příběh, ale od daného okamžiku, který nechci vyzrazovat, jsem byla napnutá a nebyla jsem schopná se od knihy odtrhnout. Určitě si Wilde zvolil skvělé téma na psaní, které výborně zpracoval.

A Cantervillské strašidlo bylo krásné zakončení. I když je příběh krátký, stihla jsem se mnohokráte zasmát (nebo alespoň pousmát) a oblíbit si postavy. Za mě obrovský úspěch.

speciale88
30.03.2018 5 z 5

Obě knihy jsou pecka. Cantervillské strašidlo je tedy spíše oddychové čtení. Dorian Grey nebyl pro mě až takovým překvapením jelikož jsem viděla prvně filmové zpracování. Obě knihy se mi, ale moc dobře četly takže doporučuji.

v.kalabova
21.02.2018 5 z 5

Obraz Doriana Graye jsem četla díky výzvě a vůbec nelituju, viděla jsem filmové zpracování, tak jsem si říkala, že mě nemůže nic překvapit. Naopak, kniha je napsaná velmi čtivě, velmi mě to bavilo.

Sajdak
13.11.2017 3 z 5

Obraz Doriana Graye se mi moc nelibil. Na mě tam byly příliš dlouhé pasáže, kde autor popisuje, co si všechno Dorian koupil a spoustu podobných pro mě nezajímavých podrobností. Příběh se mi sám o sobě líbil, ale tyto části mi celkový dojem zkazily. Na vyšší hodnocení to tedy u mě není.
Příběh Cantervillské strašidlo se mi však líbil moc. Takové oddechové čtení, i když také je v něm něco skryto.

Lartie
30.10.2017 5 z 5

Musím přiznat, že již dříve jsem od pár lidí slýchal, že Oscar Wilde je fakt dobrý spisovatel.
Ano, zase jsem se k němu dostal skrze povinnou četbu a upřímně - při pohledu na těch více jak 300 stran jsem se opravdu bál, že mě to donutí zas knihu odložit.
Opak se stal ale pravdou - ten dokonalý, detailní popis všech postav, těch pocitů, ačkoliv jsou třeba naprosto zlé či zvrhlé. Ta opravdu povedená protkaná dějová linie s prvky Wildeovi životní myšlenky a filosofie.
Nestačil jsem nic víc dělat, než každou volnou chvíli hltat Wildeovi myšlenky, u kterých se člověk dlouho musí zamýšlet.
Dílo tedy opravdu doporučuji. Ač teď můj "výklad" může znít afektovaně, je to opravdu dobré dílo a rozhodně si zaslouží své nejvyšší čestné místo ve světové literatuře.

Ke Cantervillskému strašidlu sice těch řádků bude pár, ale rozhodně nebudou kritické. Ba naopak - taky dobré, sice o trochu slabší než Dorian Gray, ale úsměv to určitě vykouzlí :) .

Musím tedy dát 5/5 .

Veveruška1992
14.08.2017 5 z 5

Nemám už moc co k Oscarovi dodat, vztah, který jsem si k němu skrze stránky jeho knih vybudovala, je natolik osobní, že si nejsem jistá, zda by moje hodnocení nepostrádala objektivitu....čtení byl jako obvykle požitek, obzvlášť u Obrazu Doriana Graye, svěží, vybroušený a vycizelovaný styl, plno kousavých postřehů, paradoxů, myšlenek hodných citování a především skvěle zachycený úpadek jedné duše.....tady to byl ještě Oscar účtující především se společností své doby, i když možná, v tom, co nebylo zcela vyřčeno, zachytil, možná chtěně, možná ne, i tísnivé pocity stran duše vlastní....i když to se můžu samozřejmě jen domnívat....

Tebby
12.08.2017 3 z 5

Musela jsem dát 3 hvězdičky.
Z toho 5 hvězd pro Cantervilské strašidlo, které mám neskutečně ráda, a také se k němu ráda vracím.
2 hvězdičky pro Obraz Doriana Graye. Knížku jsem četla podruhé. Poprvé jsem ji odložila proto, že sem se prostě nemohla začíst. Tentokrát jsem měla stejný problém. Díky čtenářské výzvě jsem si řekla, že příběhu dám ještě šanci. Četla jsem ji také po několika letech. Ale bohužel. Šíleně dlouhé dialogy. U těch 20 stran popisu co si kde sehnal jsem přímo umírala. Nápad je to skvělý, ale příběh prostě není pro mě.

jitrnic
29.06.2017 4 z 5

Obraz Doriana Graye oslňuje duchaplností, především v osobě lorda Henryho (do kterého, pokud to správně chápu, Wilde promítl sebe sama) a jeho postřehů, děj mi ovšem nedává přílišného smyslu, osudové zlomy v chování Doriana Graye se prostě staly, aniž by měly podstatnější psychologické odůvodnění. Morálnímu ponaučení rozumím, i tak však považuji knihu spíš za lehce oduševnělou oddechovou, než za dílo se skutečnou hloubkou.

Monnyska
20.06.2017 5 z 5

Famózní dílo, Obraz Doriana Graye si mě získal se vším všudy. A Cantervillské strašidlo bylo ještě navíc jako třešnička na dortu. Doporučuji :)

Magrata15
26.03.2017 4 z 5

V knize jsou občas zdlouhavé pasáže, ale jinak byla velmi zajímavě napsaná.

nikol1774
18.03.2017 4 z 5

O téhle knize jsme si povídali ve škole. Je to jedna z knih, kterou si můžu vybrat k maturitě a když jsem na ni narazila v Levných knihách, vůbec jsem neváhala a koupila si ji. Obraz Doriana Graye jehož konec jsem bohužel znala, mě trochu nudil, nebylo to tak napínavé jak jsem si představovala. Trochu mě překvapily dlouhé monology, které ani nebyli tak zajímavé. Ovšem přes to všechno jsem si čtení celkem užila. Je to zajímavý děj, který je podle mého názoru originální. Kdybych nevěděla jak to dopadne, určitě by mě to bavilo číst víc.
Cantervillské strašidlo, bych označila jako pěkný konec, v porovnání s Obrazem Doriana Graye se mi určitě líbil tento příběh víc a trochu mě mrzí, že mu bylo věnováno jen 44 stran. Je možné, že tak soudím jenom proto, že konec tohoto příběhu jsem neznala.

KatChiss
05.03.2017 4 z 5

Říkala jsem si, že bych si mohla přečíst nějakou klasiku a na tuto knihu jsem narazila v Levných knihách a kvůli krásné obálce ji musela mít.
Obraz Doriana Graye se četl lehce, děj svižně plynul. Čtení jsem si velice užila a nesčetněkrát jsem se zamyslela nad otázkami, které se v příběhu probíraly (např. mládí, manželství...)
Cantervillské strašidlo byla příjemná oddechovka na 44 stran.
Hodnocení je spíše 4,5/5. Občas se v knize objevily gramatické chyby a překlepy. Ale jinak se mi velice líbila a rozhodně doporučuji! :)