Budoucnost

Budoucnost https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260083/bmid_budoucnost-260083.jpg 4 812 233

Evropa v budoucnosti roku 2400. Od doby, co byla technickými prostředky poražena smrt, je celý kontinent přelidněný a změnil se v gigantickou megapolis tvořenou obytnými věžemi vypínajícími se vysoko do nebe. V těchto věžích panuje brutální řád: Rozmnožování je přísně reglementováno, za dítě se platí ztrátou vlastního života. Ale kdo ještě potřebuje děti, když může být věčně mladý a zdravý? Jan Nachtigall je příslušník zvláštní jednotky ministerstva bezpečnosti, která přísně bdí nad dodržováním zákonů o rozmnožování. Jejím úkolem je pátrat po ilegálních dětech a odhalovat nenahlášená těhotenství. Jednoho dne má Jan odstranit teroristu a jeho těhotnou přítelkyni. Naskytne se mu tak velká šance, aby prokázal svou věrnost a postoupil na kariérním žebříčku. Když ale se svou jednotkou vpadne do konspiračního bytu, proběhne všechno jinak, než původně zamýšlel. Terorista unikne – a zanedlouho je na útěku i Jan po boku mladé ženy. Je to počátek boje, ve kterém jde o budoucnost lidstva.... celý text

Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Будущее (Buduščeje) , 2013

mochr
12.02.2016 4 z 5

Od první stránky prožívám celý příběh 717 s ním. Dokonale propracovaná budoucnost se vším co k tomu patří. Viděl jsem spoustu scifi filmů, her i knih, ale tahle Budoucnost mi připadá reálná. Auto krásně popisuje mega město, kdo má fantazii, při čtení to město a prostředí prostě vidí. V knize najdete úplně všechno od akce, přes erotiku, napětí .... až po zklamání - které kupodivu přidá na příběhu:).
Metro 2033 bylo místama hodně popisující a roztahané, tady je to taky... ALE je to tak nějak jinak a prostě mě to bavilo od začátku až do konce, až sem si říkál, že je škoda, že už to končí. Pro mě je to kniha v TOP 3

piratmartin
11.02.2016 4 z 5

Budoucnost je parádní scifi, jehož atmosféra mi přišla jak z filmu Blade Runner. Tahle kniha by si zasloužila zfilmovat. Nedovedu si sice představit, že by byla celá evropa zastavěná, ale už si dovedu představit, že lidé bydlí v kojích o 2x2x2 metrech, zvlášť když si vemu, že už dnes někteří šílenci kvůli finanční situaci bydlí v předělaných kontejnerech. Dokonce si dovedu představit, že bych v takové kóji žil i já. Hlavní postava je člověk, kterého děsí minulost (vzpomínky na internát) i budoucnost (strach ze smrti). Až knihu budete číst, tak zjistíte, že ve vašem okolí, či ve vaší blízkosti jste se třeba s čísly 38, 503,.. již setkali. Kniha je chvílema tak napínavá natolik, že je problém se od ní odtrhnout. Sám jsem si musel knihu vzít jeden den do práce. Jediné co mi na knize vadilo, byly politické kecy, kterých tam bylo naštěstí minimum. Kniha jakoby se prolínala i se současností, co se týče tématu imigrace. Konec už nebyl takový náhul a byl trochu očekáváný.

FillaSFC
05.02.2016 5 z 5

K "Budoucnosti" jsem se dostal skrz první dva díly Gluchovského Metra, které byly skvělé. Tuhle knihu ale řadím ještě o patro výše a kdybych mohl udělit místo pěti hvězd deset, dám jich dvanáct :-)

Zatímco v Metru jsou jednotlivé kapitoly rozděleny tak nějak z povinnosti, v Budoucnosti se každá kapitola tématicky točí okolo nějaké události. Příběh má spád a je vyprávěn dokonalým způsobem. Gluchovskij si často libuje v podrobném popisu postav a míst, u témat, kolem kterých se jeho knihy točí, to však rozhodně není na škodu, naopak. Téma nesmrtelnosti navíc nutí k zamyšlení.

Doporučím tak nenechat se odradit vyšším počtem stran a prvními dvěma kapitolami, které mě osobně příliš neoslovily. Jakmile se však děj rozjede, dojdete na poslední stránku, ani nebudete vědět jak :-)

denda2001
31.01.2016 4 z 5

Nikdy bych nevěříla, že se mi Budoucnost tolik zalíbí.
Jedním slovem je ta kniha úžasná. Je pravda, že než se plně ponoříte do děje chvílí to trvá, ale stojí to za to. Celý konec jsem probrečela, jak jsem se nechtěla rozloučit se všemi postavami. Rozhodně stojí za to si přečíst něco tak promyšleného a dokonalého, jako je Budoucnost.

nechapacka84
29.01.2016 4 z 5

Snažím sa už dlhú dobu napísať komentár, a napadá ma len jedna veta. Autor jednoducho vie písať. Nie žeby to bola nejaká hodnotná dystopia, naopak som mal celú knihu problém uveriť príbehu, kde ľudia zastávajú planétu, ale nerušilo to. Nie žeby mala prekvapivý záver, skor naopak. Dá sa vytušiť, ale aj napriek tomu je záver (kde škrípe nejedná dobrá kniha) skutočne veľmi dobrý. Možno tým, že sám momentálne vychovávam malinkú dcérku, považujem jeho opis otcovstva hodnotnejší, než všetké knihy o rodičovstve dokopy (ale zas toľko som ich pravda neprečítal, som prirodzene talentovaný :D ). Každá postava je nadmieru uveriťeľná, všetkým motívom rozumiem, su vysvetlené dokonalo, a u hlavného záporáka obzvlášť. Dalo by sa pokračovať ale... Autor jednoducho vie písať. Vie veľmi dobre písať.

zipporah
23.01.2016 2 z 5

Vízia takejto budúcnosti je vymyslená, to je jasné, čo sa týka myšlienok o večnosti, tie sú veľmi dobré, autorovi filozofia ide, zrejme účelom knihy bolo predstaviť si život v čase existencie večnosti, čiže kniha je v obsahu opačný život, aký máme my do dneška. Tiež som odporca myšlienky večnosti, zo smrti mám aj ja strach, ale nepotrebujem proti nemu bojovať tak, ako to robili všetci idealisti a duchovne založení ľudia od nepamäti, vymysleli svoje svety, ktoré nenakopali ľudí, ale často dômyselne, tak dômyselne, ako to dokáže iba zvrátená ľudská myseľ nafetovaná peniazmi a ziskami, ich vyprevádzali na druhý svet... Kniha bola experimentovaním, veľmi mi však prekážajú na dnešnej literatúre drzé výbuchy testosterónu, som vskutku unavená z toho, ako ľudia tlačia na hranice, šľapajú po nich, aspoň v umení by sme sa mohli tomu vyhýbať, umenie je aj sloboda, lenže sloboda prináša smútok, pretože my vnímame umenie a sme ľudia, ktorým smútok je blízky ako radosť. Pred nami bolo násilia oveľa viac, v literatúre sa nepresadili alebo sa presadili do iných tvarov, predpokladám, že Maxim Gorkij by napísal omnoho realistickejší román nadopovaný drsnosťou, ale neurobil to. Prečo, to je úvaha pre nás všetkých (vynechajme vplyv a kontrolu spoločnosti). Pravidlá, hranice, mriežky, spôsoby, to všetko sa v súčasnosti rozbíja, aby bol zisk. Bestseller je dnes jednoduchá veta a podsunutá myšlienka. That´s all, ľuďom toto stačí, "zmúdreli" a preto je nevyhnutná literatúra konštatovania. Súhlasu s čitateľom (lebo za chrbtom mu žiari obrazovka -online-). Takže u mňa zostáva prvé Metro 2033, toto je vízia, ktorá je pravdepodobnejšia, reálnejšia a vyvolávajúca hrôzu. Kto aspoň trochu pozná myseľ ľudstva, národa a človeka, uverí Metru a začne mať strach, aby sa pravidlá, hranice a spôsoby nezrušili nielen na vlne literatúry, ale na tých vlnách, ktoré riadia svet.

petr2869
21.01.2016

Pan Glukhovsky opět odvedl skvělou práci, stejně jako u předchozích knih. Kniha je sice delší, ale rozhodně za ten čas stojí. Hlavního hrdiny mi bylo i přes jeho chování hlavně v první polovině knihy líto. S Janem jsem opravdu soucítil a v některých momentech mě kniha pomalu doháněla k slzám z dojetí. V knize je spoustu úvah o životě a garantuji Vám, že po předčtení rozhodně nebudete chtít žít věčně, byť se může zdát, že právě na bezstarostnost věčného mládí dělá kniha reklamu. Není tomu tak. Vize této budoucnosti je temnější, než se může zdát. Autor výborně zobrazil všechny lidské neřesti i ctnosti a vyobrazil reálně vypadající společnost, tak jak by to zřejmě i vypadalo, kdyby existovala takováto genomová manipulace. Příběh je napěchovaný emocemi od začátku až do konce, akce eskaluje zhruba od poloviny. Pokud jste měli rádi Metro, rozhodně doporučuji přečíst i tento výborný počin. za mě 6/5

Petra28
14.01.2016 3 z 5

Zvláštní, dlouhé a náročné čtení. Žádný oddech tedy. Dost zásadní životní otázky. Nejdřív jsem si říkala, že kdyby bylo o 300 stran míň bylo by to lepší. Ale teď na konci musím uznat, že ta omáčka byla potřeba. Výborně vykreslovala co se děje v hlavě. Tak kdo má chuť, čas, náladu a nečeká úsměvné čtení směle do toho.

zdenek5963
14.01.2016 4 z 5

Zajimavy pohled na budoucnost

ANATS
11.01.2016 5 z 5

Budoucnost předčila mé očekávání. Na svém pomyslném žebříčku u Glukhovského ji dávám na první místo. Knížka, která si udržela moji pozornost po celou dobu. Příběh, který perfektně rozehrál moji fantazii a to se mě moc líbí.
Strach, smutek, lítost, občas i divný pocit něčeho zvláštního (ale nevím čeho)...to vše jsem při čtení prožívala. A hlavně ta představa, že možná (asi určitě) za několik desítek let, tohle nebude sci-fi, ale krutá realita, mě způsobovala husí kůži po těle. Občas jsem musela knihu odložit a tak nějak to vstřebat, než jsem mohla číst dál. Pan Dmitry má talent a já si těch 600 stran opravdu užila.
Kdybych mohla dát 6 hvězdiček, ihned bych tak učinila :)

"Už nejsme homo sapiens. My jsme homo ultimus "....

Jiří.H
10.01.2016 5 z 5

Drsná,mrazivá,perverzní,uvěřitelná záležitost...zhruba do tří čtvrtin pro mě pětihvězdičkový marast.Ke konci mi děj přišel trochu natahovaný a nějak ukňouraný.Závěr se ovšem povedl.Nakonec pěkné ****. Mimochodem,pokud je tahle vize budoucnosti Alfou, pak Silo od Howeyho musí být Omegou. Ke kterému ze dvou pólů se lidstvo nakonec víc přiblíží? Hmm,hmm...

aktualizace 20.4.2016..přidávám *, nějak si to celé sedlo a s odstupem musím dát pět hvězd.

Chipsonator
10.01.2016 5 z 5

Fuuu. To vám byl tedy záhul. Jsem emociálně vydojený jako kráva. Ale popořádku, prvně bych se rád vyjádřil jak já a Dmitry to mezi sebou máme. Jeho prvotina Metro 2033, byla i mou prvotinou, byla to knížka která nastartovala mou čtenářkou kariéru (a samozřejmé i mou profesionální kariéru knižního kritika). Metro se mi líbilo, i jeho pokračování (jako málokomu), ale odstupem času jsem si k těm knihám (především prvnímu dílu) vybudoval averzi (přesto jim, kvůli sentimentálnosti hodnocení měnit nebudu). Proč? Protože Arťom byl naprosto prázdná postava (to víte, čtení mistra Kinga vás rozmazlí perfektně vykreslenými postavami), prostě pouha postavička, která jen slouží k vyprávění děje ale nežije. Tudíž jsem na Dmitrie poněkud zanevřel (protože postavy dělají příběh, aspoň pro mě). Jenže. Jenže pak přišla Budoucnost..a s budoucností přišel Jan Nachtigall, Číslo 717. Živý hrdina, rozervaný na kusy, plný pochybností, několikrát zlomený. A s Janem jsem prožíval jeho příběh, příběh utrpení, žití ve lži, bolesti, pochybností, lásky a nakonec samotného prozření. Navíc ikdyž Budoucnost má něco přes 600 stránek (přesněji tedy něco okolo 650 (a přesně 648)) tak v každé kapitole se najde zapamatování hodný moment (já osobně za jeden z nejsilnějších momentů považuji Janovu zpověď u děvky). Dmitry to dokázal, získal zpátky mou přízeň, a já chci pokračování a stejné nedočkavě očekávám Metro 2035, jenž podle recenzí by mi mohlo nabídnout podobnou jízdu jako Budoucnost. 100% PS: Vracím virtuální facičku uživateli DRALI.

glombas
07.01.2016 5 z 5

Dmitry se pořád zlepšuje. Luxus.

monikaKU
04.01.2016 5 z 5

Po prvých 200 stranách som si vravela, že ak to takto bude pokračovať ďalej, tak na viac jako 2 hviezdičky to nevidím. Nálada, ktorú vo mne kniha vyvolávala sa blížila stavu depresie a smútku (tento fakt umocnilo i to, že sa synovi v tom čase prerezávali prvé zuby :-) ).
Po prvej tretine knihy ale nastal obrat. Veci sa dali do pohybu a spätne musím priznať, že ten desivý úvod bol potrebný k pochopeniu celého deja a stavu mysle hlavných hrdinov. Každou ďalšou prečítanou stranou ma kniha zaujala a zaujímala viac a viac. Autor sa vyhol pátosu, preháňaniu, až by som povedala, že sa to blížilo realite a nie nejakej vymyslenej hrdinskej rozprávke. Hodnotím to jako veľmi vydarené dielo.
Dúfam, že tento sci-fi dej zostanem len sci-fi :-)

Dejvid
30.12.2015

Četl jsem a viděl (jako ve filmu, nejsem vědma :) ) mnoho apokalyptických vizí budoucnosti, kupodivu mi přišla ta z románu Budoucnost asi nejděsivější. Za mě sice Metro 2033 lepší, ale jenom o kousek.

mischinka
27.12.2015 3 z 5

Tak nejak ne a ne se zacist.. Pricitam to malé představivosti obzvlášť na sci- fi tema. Spíše nutila k zamyšlení and dobou, ve které žijeme a jestli opravdu je cílem nesmrtelnost..

prezident
27.12.2015 5 z 5

Velice zajímavá kniha. Svět , do kterého autor zasadil děj skýtá obrovský potenciál , který by se dal využít a nadále rozvádět v několika pokračováních. Zůstává proto otázkou , zda by dalšími odbočkami a popisy netrpěl hlavní děj.
Vyprávění mne opět vcelku bez problémů vtáhlo do celkové atmosféry , a já hledal každou volnou chvíli , kdy bych mohl číst dál.
Po dočtení se mi ještě několik dní honily hlavou divoké úvahy o budoucnosti společnosti a stále jsem se k některým myšlenkám obsaženým v knize vracel. Tohle dílo ve mne zanechalo stopu. A to se cení.

flanker.27
19.12.2015 4 z 5

Nebylo to úplně příjemné čtení. Ne že by se kniha četla špatně, ale obsah byl pro mne natolik nepříjemný, že že mi místy bylo až fyzicky nevolno. Čistě jen z toho, jak mi fantazie vytvářela obraz společnosti popsané v knize, nejvíc asi při vzpomínkách na internát. To člověk pochopí, proč je hlavní antihrdina (to anti bych podtrhl) taková citově deprivovaná kreatura. Popravdě se mi s ním za celou dobu nepovedlo sympatizovat, ani s jeho vysněnou Annelie. Ovšem právě psychologie postav dodává celému tomu nepřirozenému světu na uvěřitelnosti. I když bych tomu vyčetl zbytečný rozsah (některé úvahy se tam zbytečně opakují několikrát), oceňuji, jak je v knize vyjádřena naprostá prázdnota a zbytečnost věčného života, života bez vývoje, lásky, bez skutečné životní změny.

Rinoa18
16.12.2015 5 z 5

Existuje velká spousta děl, která se nesou v duchu sci-fi žánru a troufnu si tvrdit, že ani já v tomhle ohledu nejsem žádným velkým nováčkem. Mám ráda tituly, které sahají do budoucnosti, představují naši planetu jinak, líbí se mi, co lidská fantazie dokáže vymyslet a hlavně je pro mě obrovskou vzácností, když narazím na něco, čemu prostě uvěřím. A tahle kniha představuje natolik reálnou utopii, že to snad ani lépe napsat nejde...
Více v recenzi :)

Denninka
14.12.2015 3 z 5

Konečně dočteno! S touhle knížkou jsem měla velký problém ji dočíst. Téma se mi hned líbilo, ale pojetí a obsah příběhu už byl pro mě horší. Některé pasáže moc zbytečně obsáhlé, za mě by příběh mohl být kratší. Závěr byl opravdu překvapující.

budoucnost nesmrtelnost přelidnění sci-fi ruské romány

Dmitry Glukhovsky
ruská, 1979