Brno - Tajemná metropole Moravy

Brno - Tajemná metropole Moravy https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207149/bmid_brno-tajemna-metropole-moravy-DAB-207149.jpg 3 4 2

Moravská metropole, která si vysloužila přívlastky veletržní či průmyslová vypadá zdánlivě zcela netajemně a neromanticky. A přesto je Brno městem magickým, městem z bohatou a pohnutou historií, jak se o tom může přesvědčit každý jen trochu vnímavý návštěvník. Jeho dějiny sahají až do pravěku, přímo pod ulicemi dnešního rušného města se našly pozůstatky lovců mamutů a jméno mu možná propůjčil dávný keltský král. Na soutoku řek Svratky a Svitavy bylo živo už v časech Velké Moravy a své sídlo si tu vybudovala údělná přemyslovská knížata. Tady, pod Petrovem našla svůj poslední domov půvabná královna vdova Eliška Rejčka, tady naposled vydechl pyšný římský král a moravský markrabě Jošt Lucemburský. A zdejší rodák stavitel a kameník Anton Pilgram zakroutil na Staré radnici prostřední ozdobnou věžičku na vztek místním konšelům. Jestlipak víte, proč si pověsili do radničního průjezdu draka, pardon krokodýla? A odkud se vzalo vedle na zdi dřevěné kolo s loukotěmi? V temných kasematech hradu Špilberk můžete za měsíčních nocí zaslechnout vzdechy nebojácného barona Trencka, strašného lesů pána Babinského či italských karbonářů. A víte, proč zvoní v biskupském chrámu na Petrově poledne dvakrát? To všechno a mnohem víc se dozvíte z knihy Vojtěcha Fišera, která vám poodhalí nejedno tajemství spojené s Brnem a jeho okolím. Zveme vás na poutavé toulání srdcem moravské země.... celý text

pkovarik
09.10.2022 5 z 5

Kniha zahrnuje celou řadu příběhů, které se sbíhají v Brně. Jedná se o střípky ze života panovníků a dalších význačných historických osobností, ale i vyprávění o těch méně známých, mnohdy jde o legendy, které ale autor poctivě přiznává. Je to krásný průvodce Brnem, který ponouká čtenáře, aby vyrazil do ulic a prošel si všechna zmiňovaná místa. Navíc to je příjemné počtení.

Adapa
10.02.2021 4 z 5

Naprosto něco jiného než jsem čekal. Čekal jsem historii a záhady Brna, ale knížka je soubor historických střípků z různych období, které mají něco společného s Brnem. Dočítáme se zde například o italských karbonářích, Elišce Rejčce, Přemyslovcích, Tatarech u Olomouce... Čte se to dobře, jen název by měl být jiný.

moravská města

Kniha Brno - Tajemná metropole Moravy je v