Boží bojovníci

Boží bojovníci https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425510/bmid_bozi-bojovnici-fWL-425510.jpg 4 652 72

Druhý diel historicko-fantastickej série Husitská trilógia od najúspešnejšieho poľského autora súčasnosti Andrzeja Sapkowského Roku Pána 1427 sa husitskí heretici usadili v Prahe, odkiaľ pokračujú v boji proti mocným silám Rímskeho pápeža. Nie je to len odboj proti duchovenstvu, ale aj proti šľachte, ktorá sa neváha postaviť do šíkov za cirkev. Husitskí velitelia musia vzkriesiť dávnu sieť špehov, aby sa dokázali pripraviť na nadchádzajúci boj o Sliezsko. Vojna však čoraz rýchlejšie pohlcuje srdce Európy. Hrôzy vojny udupávajú Reinmarove sny aj svetonázor. Pustil sa totiž do nebezpečnej hry, na ktorej konci chce dosiahnuť svoju odvetu. Lenže osud má s ním iné plány a Reinmar sa bude musieť rozhodnúť medzi vecou, za ktorú bojuje, a láskou, ktorá ho ženie vpred.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Lindeni

Boży bojownicy , 2004

Majto
26.10.2022 5 z 5

Aj pri tejto knihe som si už neviem koľkýkrát užil putovanie krajinou krížom krážom a stále som si to naplno vychutnával. Oproti prvej menej fantastiky a humoru, no viac akcie a surovosti. No i tak sa mi pozdáva viac ako predošlá.

holomex
27.07.2022 5 z 5

Další nápaditý a zábavný gejzír. Snad ještě lepší než úvodní Narrenturm. uvažoval jsem zas o čtyřech hvězdách, ale pak jsem si řekl, že bych knize křivdil. Co chtít v daném ranku lepšího...takže plný kotel

Ronnie68
07.06.2022 4 z 5

Úspěšně přečteno... Ale tenhle díl mě bavil o trochu vice než předešlý ...

KubaHanzelin
14.03.2022 4 z 5

Druhé Sapkowského okénko do období husitkých válek trochu jinak
A opět mám problém s hodnocením a komentářem k tomuto historickému fantasy mixu, od autora slavného Zaklínače.
Přesun do Prahy (pro mě jako pražáka) byl zajímavý a začátek knihy mě oproti zbytku čtenářů jak tu tak koukám bavil víc než třeba půlka děje. Sice mě těšilo cestování po našich lujích a hájích a návrat starých známých jako je Šarlej, Samson a Urban Horn, ale i tentokrát myslím, že to Sapkowski s latinou, XY jmény, které téměř ihned po jejich přečtení zapomenete, přehnal. Bohužel mě nezajímá jak vypadá a jaký erb má nějaký Jan z Hornídolní, možná pro znalce tato informace může být zajímavá, ale pro běžného čtenáře je naprosto zbytečná. A už jak v prvním díle tak i tady mám občas s Reynevanovými rozhodnutími a osudy problémy, jeho postava je mi poměrně lhostejná a říkám si, že příběh by byl určitě zajímavější kdybychom ho sledovali z pohledu již zmíněného Šarleje.
Takže ta čtvrtá hvězda je ode mě spíš z respektu k autorovi a jeho fenomenálnímu Zaklínači, tu si pro finální hodnocení klidně odmyslete.
Tak či onak, třetí a závěrečný díl si určitě přečtu a jsem na něj zvědav:)

Mystifica
10.03.2022 4 z 5

Když jsem knížku začala číst, chvíli jsem si říkala, jestli jsem si nepopletla díly, protože začínala úplně jinak a na úplně jiném místě, než předchozí titul. Ale chytla jsem se. Ze začátku hrdinové zůstávali na jistém místě a moc mě to nebavilo, víc mi to sedne, když jsou hrdinové “na cestě”.
Opět mě to bavilo, řekla bych, ze politika je v knížce mnohem přístupnější než v Zaklínači. Trochu mě mrzelo, ze postavy, které byly v prvním díle drsňácké a tajemné, jsou najednou úplně obyčejné.

lucky4ever
24.03.2021 2 z 5

Příběh v podstatě o ničem přeplněný složitými jmény postav, které si stejně nezapamatujete. Celý děj se točí kolem toho, že hlavního hrdinu někdo unese, zachrání a opět unese. Hvězdičku navíc za konec, kde se konečně začalo dít něco, co by mohlo mít smysl.
Navíc jsou hrozně otravné věty v latině či jiném cizím jazyce bez překladu.

PeterG
10.01.2021 4 z 5

Tato kniha, aj cela trilogia, su vynikajuce a dost rozsiahle diela, ktore ale nesadnu kazdemu.

Zatial co prva kniha zacina ako milostny roman a postupne prechadza do stale silnejsieho fantasy, tato kniha vracia dej do viac historickych kolaji. Fantasy je vsadepritomne, ale ton udavaju popisy roznych vojenskych akcii a politka. Atmosferu vyrezne dokresluju miestami dost sarkasticke dialogy predstavitelov cirkvy na oboch stranach, ktore dokonale ladia s nazvom knihy.

Dej bol velmi putavy, ale neskor k zaveru je to jedno dobyvanie za druhym trosku stereotypne. Na uplny zaver sa ale opat zacnu "diat veci", a kto sa docita az tam, urcite hned skoci po poslednom diely trilogie.

druzickaster
22.12.2020 4 z 5

Poslední dobou mám nějaký problém ztotožnit se s hlavním hrdinou. Reynevan mě tak nějak místy štval, místy mi bylo úplně fuk co se s ním stane. Moje nejoblíbenější postavy byly Juta, Samsons a Šarlej, ti alespoň vědeli co chtějí. Závěr knihy měl být buď další díl , nebo o třetinu kratší, takto to bylo zybtečně nadstavováno a protahováno, že to vlastně nebylo ani vtipné ani zábavné.

raidmnoid
09.11.2020 3 z 5

První díl mě potěšil, i když se tedy stále nemohu sžít s hlavní postavou. Připadá mi stále emocionálně plytká a většina jeho činností, která je popisována jako "téměř zázrakem" tomu nepomáhá. Možná je to tím, že jsem neočekával, že to bude takový "milostný" troj-román.

Druhá kniha je ponejvíce zaměřena na popis běsnění "božích bojovníků" ve Slezsku, ale i přesto je možné na stránkách najít i ty kousky tajemna, které jsem měl tak rád v první knize.

J.P.S.
02.10.2020 5 z 5

Děj se přesouvá ze Slezska do Čech, druhá polovina příběhu se opět odehrává se Slezsku, přičemž značná část je líčena z pohledu účastníků husitské spanilé jízdy.

Velmi netradiční pohled na dobu husitských válek, navíc okořeněný decentními fantasy prvky.
Zapomeňte na Jiráskovský pseoudovlastenecký styl, tady jsou "boží bojovníci" popsáni naprosto bez příkras jako divoká pakáž, byť hlavní hrdinové jsou na jejich straně.

Suprová byla i příběhová linka popisující fungování husitské rozvědky na území katolických panství (nevím, jestli něco takového husité skutečně měli, ale vůbec bych se tomu nedivil).

Za mě nejepší díl trilogie.

pavel1238
19.08.2020 5 z 5

Pokračování neztrácí oproti prvnímu dílu vůbec na zajímavosti.

n.ezn.amy
21.03.2020 5 z 5

pro mě výborné pokračování trilogie o Reynevanovi z Bělavy a jeho putování v pohnutých časech husitských bouří, kdy je stále pronásledován biskupem Konrádem a Janem Minsterbeským. Moc baví lehké přidání magie do reálií té doby. Sapkowski je mistr vypravěč

Igor1311
11.03.2020 4 z 5

opäť vynikajúci úvod, ktorý si urovn držal veelmi dlho. No stále mám taký pocit, že serii chýba akýsi šmrnc, ktorý by ju ešte vylepšil. Od prvej časti sa však výrazne líši v opise cirkvi, ktorá ako taká je zatlačená do uzdaia a do popredia sa tlačia už husitské spanilé jazdy. Pri čítani sa mi vyjavuje nostalgia na Sienkiewiczových Križiakov, ktorí sú nepriamo spomínaní aj tu /bitka pri Grunwalde/.

Hesonit
08.02.2020 5 z 5

Gradující příběh o krutosti a krvelačnosti na obou znepřátelených stranách v kvalitním historickém románu z husitské doby, opět odlehčeném špetkou magie a fantasy.

Šnek86
06.12.2019 4 z 5

V tomto díle Reynevan padá z jednoho zajetí do druhého, aby z něj v zápětí zase utekl a tak dokola.Ze začátku méně akce, kterou posléze vystřídá spousta bojů.Je vidět, že Reynevan už pomalu dostává rozum a o trochu více přemýšlí i o budoucnosti.Uvidím co přichystá poslední díl.

zpevSusannah
11.10.2019 5 z 5

Reynevan a jeho zběsilá jízda životem pokračuje... Je to stále on, ale přesto tak nějak dospělejší a vyrýsovanější životem. Inu rok 1427 z člověkem udělá mnohé.
Druhý díl je stejně povedený jako ten první. Latinská slovíčka se ztenčila, jména všech možných biskupů, rytířů, králů, husitů, sirotků zase naopak přibyla. Aby se v tom čert vyznal :-D.
Jsem zvědavá, jak tohle všechno dopadne. Co ještě pan Sapkowski přimíchal do pohárů života pro Samsona, Šarleje a samozřejmě Reinmara a jeho milovanou Juttu? To se záhy pozná - Lux Perpetua přichází.

p3tris
20.08.2019 5 z 5

Husité podnikají spanilé jízdy na sever, ke kterým se Reinmar se svými přáteli přidává. Přijímá podobojí a přebírá po svém zesnulém bratrovi husitský diverzní oddíl. Neméně důležitým důvodem k návratu do Slezska je nalezení mága Rupilia, který by mohl pomoci jeho příteli astrálovi Samsonovi. Tím hlavním pro Reinmara se stává samozřejmě opětovné setkání s Kateřinou z Biberštejna, což se mu nakonec podaří, ale jinak, než by si přál. Nicméně ho čeká období štěstí, které však netrvá moc dlouho. Jan Minsterberský, biskup Konrád ani inkvizice na něj nezapomněla. Sapkowski znovu mistrně kombinuje fikci s realitou, kdy se potkávají vymyšlené postavy s těmi historickými. Jeho znalost daného tématu je znát z nadšeného popisu každého erbu nebo kousku zbroje. Stejně jako v minulém díle je kniha protkána různojazyčnými citáty, které však nevytrhávají z děje a naopak ho zpestřují. Sapkowski zkrátka umí psát květnatě a přitom čtivě. Pro někoho může být velkým kladem i to, že se kniha odehrává na území Čech a blízkého okolí, takže si můžeme snadno představit bitvu Chrastavy nebo Staré Jesenice.

GeRaltzRiVie01
21.07.2019 3 z 5

Jsem fanouškem zaklínače, takže jsem se pustil i do téhle série. Příběh mě zaujal a bavil, taktéž se mi líbilo zasazení děje do českých dějin, ale jsou zde příliš dlouhé a nudné pasáže. Stejně tak na čtení je série obtížná (zbytečně popsané všemožné detaily). Škoda, 3. knihu číst nebudu

avalonek
28.11.2018 4 z 5

Joooooo.Konečně se tam přestalo zdlouhavě kecat a začalo se něco dít..To co mi chybělo v prvním díle mi druhý bohatě vynahradil..Sice chvilku trvalo,než se to rozjelo,ale nakonec se to pořádně rozjelo..Reinmar dospěl a pochlapil se,škoda,že tam tolik není Šarlej a Samson mě velmi zajímá,co se z něho vyvrbí.A teď bude boj a ženu,takže hrrrr na další díl..

zd0981
21.09.2018 odpad!