Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?

Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách? https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2918/bmid_blade-runner-sni-androidi-o-elektri-12x-2918.jpg 4 1005 150

Blade Runner série

Jeden z nejslavnějších sci-fi románů. Rick Deckard je policejním agentem pověřeným likvidací lidských replikantů, dokonalých reprodukcí člověka, používaných pro práci na kolonizovaných planetách. Schopnost empatie a lásky má údajně odlišovat androida od člověka, znamená proto kritérium při selekci podezřelých. Dickovi se v tomto románu podařilo vykreslit velice temný a přesvědčivý svět technicistní budoucnosti, ve které už téměř neexistují živá zvířata, jen umělá, a aby si člověk koupil živé zvířátko, musí si vydělat hodně peněz – třeba likvidací replikantů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Do Androids Dream of Electronic Sheep? , 1968

FMMMM
28.10.2022 5 z 5

Jaká sláva, že jsem četl tento smutný příběh dříve než opěvovaný film a má představivost mohla zafungovat na plné obrátky. Navíc jsem mile překvapen, že kniha docela podrobně popisuje myšlenky lidí, androidů, chování, svět, ve kterém žijí a jak vidí svou budoucnost oni. Doufám, že se lidstvo nedostane do takového pochmurného světa, bodu, kdy bude muset řešit podobné věci. Zajímavý je pohled na lovce Ricka, který uvažuje až nad bytím či nebytím…

FirstDaw8ID
20.08.2022 4 z 5

Doteď jsem s Philipem K. Dickem setkal pouze v knižní sféře v různých sbírkách jeho povídek. Měl jsem tedy před čtením této knihy obavu, jak obstojí na plnoformátovém, románovém prostoru, zda příběh bude opět tak čtivý, bude pokládat otázky o samotné podstatě lidství, valnou část futuristických vychytávek přejde bez podrobnějšího popisu fungování a některé myšlenky vyjádří tak nějak neuchopitelně. A ve všech bodech jsem nezklamal. Co mě však zklamalo je vydání z roku 2017, které je sice pěkně provedené, tematický doplněné o ilustrace a doplněné o předmluvu, ale tři dekády starý překlad se bohužel žádného revidování nedočkal, takže kolikrát věty působí hodně krkolomně, někdy až nesmyslně (zběžně vidím, že na tento problém naráží zde v komentářích Nlua). Je to velká škoda, tato kniha by si to určitě zasloužila.

Dodatek: Chvíli jsem marně přemýšlel, proč mi připadal koncept černé krabičky empatie tak povědomý a on už se objevil v povídce Černá krabička, zde je zakomponovaný do většího příběhu.

tygřík2
01.06.2022 5 z 5

Mám ráda film s pány Fordem a Hauerem. Knihu jsem nějak míjela, myslíc si, že obsah bude stejnavý. Chyba! Kniha je filmu pouze inspirací, donutí zamyslet se a v této činnosti po nějaký čas setrvat. Audioknihu načetl pan Myšička, což jí přidalo na kráse.

mina_harker
05.05.2022 3 z 5

Dobrá sci-fi, plná bezútěšné atmosféry. Film se knihou inspiroval jen lehce.

Pítrs85
28.04.2022 4 z 5

Zvláštní knížka, jsem rád za každou originalitu, ale v tomto případě úplně nevím, jak jí uchopit, resp. co tím chtěl autor přesně říct. Byla anebo nebyla v tom nějaká symbolika? Kritika konzumní společnosti? No to už je venkoncem jedno, s příběhy, kde jsou létající auta, létající lidi a podobné radosti, mám trochu problém, pač většinou jsou hloupé nebo ještě hloupější. To ale není případ Blade Runnera, příběhu, který ve vás bude po přečtení ještě nějakou chvilku rezonovat. A ano, jasně- zapomeňte na ten neónový film s Harrisonem Fordem, filmaři si propůjčili jenom zrnko z Dickova románu. A je to možná škoda.

nai.ivka
14.11.2021 3 z 5

Náladové varhany bych občas brala, když se mi nechce nic dělat, navodila bych si radostnou chuť do práce. Jinak, škoda, že jsem se k téhle knížce dostala až po R.U.R., Solaris a Duně, které mě před lety hluboce zasáhly. Zkusím film.

p0stm0derna
03.11.2021 5 z 5

Budeme se i v budoucnosti pachtit šedivými dny za nejednoznačnými úspěchy, bez víry, bez zastání, bez výsledku, ale plni očekávání, smutní, vyčerpaní, za stálých kompromisů, prohřešků, zakolísání ? Jako doteďka? No potěš koště.

jaroiva
31.10.2021 4 z 5

Zatím druhá kniha od autora, kterou jsem četla. Jsou všechny takové... neuchopitelné?
Ale líbilo se mi to, to nemohu říct. Čekala bych ještě jeden zvrat na konci, ale i tak dobrý :).
Film jsem neviděla, jménem mě zmátl film Blade, který je někde úplně jinde, takže jsem byla nakonec překvapená, co to vlastně čtu.
Určitě ale kniha stojí za přečtení.

roso.mak
31.10.2021 2 z 5

Mám pocit že sci-fi jsou jenom dvojího druhu. Nabušená akčňárna, kde se bojuje proti mzákům (nebo lidem na špatné straně) a dobývají planety a sci-fi, kde nám autor cpe svoje filozofické myšlenky metafyzické neuchopitelno a vlastně se tam moc neděje.

Vzhledem k tomu, že toto je druhý případ, tak mi najednou filmové zpracování připadá strašlivě přehledné.

NarcisSamec
16.08.2021 4 z 5

Zajimáve počtení, knížka je velmi krátká - téměř žádný popis ničeho, ale rozhovory a zápletka, která fakt šla předvídat jen těžce si zaslouží potlesk. Jsem rád, že jsem tuto knihu četl.

Denika
06.06.2021 4 z 5

Musím říct, že ačkoli nejsem fanoušek sci-fi, tuto knížku jsem přečetla téměř jedním dechem. Nutno podotknout, že autor opravdu výborně vykreslil zemi po válce a odlivu civilizace do vesmíru, měla jsem z toho neskutečně živý nepříjemný pocit. Snad nás nic podobného nečeká.

IvikaS
27.05.2021 4 z 5

Překážel mi tam Mercer, nepochopila jsem ho.

DivnýJanko
14.05.2021 5 z 5

aj bez náladových varhán je to jednoducho nádhera! keďže Philip je môj obľúbený autor /ako sa dostal zo závislosti a experimentov z drogami je obdivuhodné/ a mám už čo to od neho prečítané, cítim kvalitu stavby príbehu možno inak ako ten kto s ním iba začína. jeho kvalita, okrem iného, v tomto ako aj iných dielach je hlavne v tom, koľko krásnych a hlbokých otázok v človeku po prečítaní ešte dlho rezonuje. videl niekto z nás niekoho kto by sa tak tešil z kozy, alebo ropuchy? a čo pavúk? kto rozobral empatiu na pár stranách z toľkých uhlov pohľadu? ako by sme my pristupovali k odhaľovaniu umelej inteligencie? táto kniha je výborná, mocná, hlboká a svižná. vďaka Kindred! pokračujem v kompletizovaní jeho diela.

petgona
17.04.2021 2 z 5

Bolo to take...divne. Neviem, ci mi nieco uniklo, ale cely cas som mala pocit, ze som si zabudla precitat prvy diel.

Krukron
16.04.2021 5 z 5

Snad poprvé jsem se před psaním vlastního hodnocení této krásné knihy musel podívat na hodnocení ostatních. Je to zvláštní pocit, který mi nějak nejde popsat. Vlastně jsem ztratil pojivo s filmem i s knihou. Je až s podivem, jak mi přijdou obě díla od sebe vzdálená. Nemyslím to ve špatném ba naopak. Jsou to asi dvě strany téže mince. Jen já jsem se opravdu tak nějak ztratil v obou případech..Kniha je opravdu výjimečná.

Ondra148
19.02.2021 3 z 5

Asi jsem čekal něco jiného ... Dobrá kniha, ke které se už ale nevrátím.

MadamC
06.11.2020 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Náladové varhany mě dostaly! Věřím, že spousta lidí by je chtěla již dnes... Také sousloví krabička empatie je úchvatné.
Děsivá proměna naší Země je také celkem reálná. Země bez Slunce, plná harampádí a radioaktivního prachu, vláda přemlouvající lidi, aby emigrovali na Mars a "andíci" snažící se naopak z Marsu dostat na Zem.
Autor krásně vystihl jací zvláštní tvorové jsme a jakých absurdit jsme schopni docílit.
Vždy mě potěší filosofický přesah a věřím, že za pár let zde najdu zase úplně jiné přesahy.
O knize by šlo psát dlouho, protože je zde více rovin, ale asi hlavní věta, která za mě vystihuje nejlépe celou knihu: "Všechno je pravda, všechno, co si kdo kdy myslel."
Poslouchala jsem jako audioknihu. Tak 4,5*.
Rozhodně doporučuji. Pokud však chcete jen sci-fi bez "filosofických keců", tak radši sahněte po jiné knize.

Marxt5
21.09.2020 5 z 5

Můj první vstup do tvorby P. K. Dicka, a rozhodně mě nezklamal. Myšlenky mi často připomínaly 1984, jinak šlo o parádní sci-fi jízdu, kterou prolínaly velmi zajímavé myšlenky, například o myšlení androidů/robotů. Kniha se četla rychle a pohodlně, jazyk Dicka je, na rozdíl od dejme tomu Gibsona, mnohem srozumitelnější.
Určitě doporučuji.

Welinie
03.09.2020 2 z 5

A já si myslela, jaká to bude pecka. Úplně mě to nezaujalo ani nechytlo, do čtení jsem se často nutila. No nic, další díl ani číst nebudu.

callahanh
06.08.2020 4 z 5

U Philipa K. Dicka nemá smysl porovnávat filmové verze s jeho knihami, protože většinou jde spíš o inspiraci a volné zpracování než nějaký věrný přepis. U Blade Runnera to je zrovna tak. Dick totiž vizi budoucnosti pojímá hodně filozoficky, v pomalém tempu a de facto s minimem děje. Jeho styl psaní je ovšem hodně specifický a jeho díla se nečtou úplně jednoduše a ani toto není výjimkou. Děj se odehrává během pár dní a jde spíš o komorní příběh s málo postavami, v němž jsou důležité atmosféra, vize budoucnosti a samotný příběh je až na vedlejší linii. Jeho náhled na tehdy vzdálenou budoucnost není z dnešního pohledu až tak nereálný, protože určitá odosobněnost a stádnost už fungují, a ačkoli je to trochu vyhnané do extrému, pořád je to varující. Nejvíc asi překvapí to, jak vzdálené jsou si jednotlivé postavy v knižní a filmové podobě, protože Deckard podle Dicka rozhodně není tak charismatický a drsný, ale naopak často pochybuje, působí průměrně a nemá takový tah na branku. Celkově vzato je filmová adaptace přístupnější a stravitelnější, protože Scott v ní osekal veškeré Dickovy úvahy o náboženství, kterých je tu přece jen trochu moc a vyhnal celý příběh do trochu větší deprese. Knižní podoba je trochu zvláštní a určitě vyžaduje čtenářskou zkušenost a toleranci, protože Dick nejde čtenářům úplně naproti. To se nejvíc projeví v závěru, které nenabízí úplně uspokojivý vrchol, končí jako by v polovině zápletky, nedává moc řešení a spíš nechává čtenáře na zvláštních pochybách. Blade Runner není úplně jednoduché čtení, ale rozhodně stojí za to se jím prokousat, jeho největší nevýhodou je "jen" to, že drtivá většina čtenářů ho bude číst až po filmu a bude mít diametrálně jiná očekávání a určitá filozofičnost může spousty z nich odradit. 70 %

kyberpunk androidi zfilmováno jiné světy radioaktivita sci-fi postapokalyptické romány

Philip K. Dick
americká, 1928 - 1982
2004  86%Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?
2007  74%Muž z vysokého zámku
2005  87%Temný obraz
2006  85%Planeta, která neexistovala (I)
2002  85%Minority Report a jiné povídky

Kniha Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách? je v