Biomanželka

Biomanželka https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45145/bmid_biomanzelka-XBL-45145.png 3 1091 228

Biomanželka/Biomanžel série

Biomanželka/Biomanžel série

1. díl

Nový humoristický román od Michala Viewegha je volně inspirován životem Michala Viewegha a jeho rodiny. "Od začátku jsem přesvědčena, že Mojmírovo manželství s Hedvikou je moderní soft verzí pradávného příběhu o Modrovousovi, který vraždí své ženy. Jistě jej znáte: nezkušená kráska se provdá za chlípné bohaté monstrum, které jí naoko poskytuje svobodu, ale ve skutečnosti zabíjí její přirozenou krásu, talent a nespoutanost," říká dula, vypravěčka nové knihy Michala Viewegha Biomanželka. Dula je zprvu jen průvodkyní manželčiným těhotenstvím a porodem. Svou rodičku však neopouští ani poté, takže následujících sedm let s Hedvikou a jejím manželem bydlí - to je výchozí situace humoristického románu nejpopulárnějšího českého spisovatele. "Zdánlivě humoristického," upřesňuje autor. "A nemohu bohužel popřít, že je to román částečně autobiografický." Kniha vychází 27. 9. 2010... celý text

tabaluga
21.06.2019 2 z 5

Kniha se mi moc nelíbila, z Mojmíra jsem měla pocit, že je velmi sebestredny a myslí jenom na sebe a co je pro něj důležité... jeho žena se mi naopak libila. Nacházela spoustu nových podnětů, které ji dokázaly naplňovat. Ale jinak se mi to četlo špatně, jelikož jsem se často ztrácela, v jakém čase se příběh vypráví (přítomnost,minulost) a moc jsem nepochopila, proč hlavní vypravecka s nimi žije v jedné domácnosti...

vydrata
18.06.2019 3 z 5

Nenadchlo , stále si stěžující manžel .

6948
09.06.2019

Podle meho nazoru Biomanzelka je román o tom, jakym vnitrnim prazdnem jsou naplneni nekteri lide a jakym zpusobem se snazi tentó pocit prekonat. Zapominaji, ze maji povinnost vychovat sve deti a postavit je do zivota a pouze je pouzivaji.Chapaji se kazdeho modniho vymyslu, aby naplnili svuj zbytecny zivot.Je zrejme, ze zcela zapomneli ridit se zdravym selskym rozumem. Neni to humorny roman, je spise tragikomicky.

elenai
04.06.2019 4 z 5

Když k tomu člověk přistupuje jako k totální oddechovce na vypnutí mozku, tak super. Rozhodně nedoporučuju feministkám, bio matkám, lesním ženám, ženám alternativním a choleričkám. :-) Je to dle mého extrémně vyhrocené, ale co už. Do jaké míry autor čerpal z vlastního života, se neodvažuju odhadovat, a ani mě to nezajímá. Utahuje si z obou stran, takže za sebe můžu napsat, že nejsem nikterak pohoršena, naopak jsem celkem spoko.

Ersie
21.05.2019 2 z 5

Prijemna vtipna oddechovka, nenadchne, neurazi. Nechapu komentare,ze se tim chtel pomstit manzelce, sam sebe (Mojmira) popisuje taky dost bez servitek, rozhodne z toho nevychazi jako svatousek.

karel.kral
05.05.2019 1 z 5

Od začátku do konce vytrvalé ublížené stěžování na to, jak se manželka emancipovala a jak ho nemá ráda. Oproti starším Vieweghovým knihám je to slabota. Dvě hvězdy za to, že autor prošel snad všechny esoterické luhy a háje a dokáže je vtipně glosovat. Ovšem stále z pozice ublíženého chlapa, co umí jenom odmítat a chlastat. Hned jsem se podíval na pár pořadů o Veronice Vieweghové, to musí být zajímavá ženská.
Ovšem ta dula, to byla postava snad vymyšlená jako pomsta všem ženám.

BuchtaMaková
13.04.2019 5 z 5

Vtipné čtení, moc jsem se pobavila.

Darinka.Makova
09.04.2019 1 z 5

Bohužel mě tato kniha nijak nezaujala. Přišlo mi to jak taková pomsta manželce. Škoda. Starší díla Michala Viewegha mám moc ráda.

mariva
01.04.2019 1 z 5

Bývaly doby, kdy se mi autorovy knihy líbily, ale jak se zdá, tyto doby už jsou nenávratně pryč. S každou další knihou si říkám, že už bylo Viewegha dost a tato knížka byla asi tou poslední kapkou. Není sice nejnovější (každá nová je ještě mnohem horší než předcházející) a neznám až tak do detailů autorův život, ale vím, že v době jeho vážné nemoci ho jeho žena podporovala a rozešli se až v době, kdy už byl z nejhoršího venku (pokud to byla ta manželka, o které je kniha). Vím, že jde o literární nadsázku, ale i tak mi připadá, že si tím autor vyřizuje účty s bývalou manželkou dost nechutným způsobem, a to mi přijde nefér. Takže za mě opravdu už nikdy víc Viewegh!

majanka
03.03.2019 3 z 5

Taká oddychovka, zauįmavý námet, humor, ale nič výnimočné.

moore.allonsy
13.01.2019 5 z 5

Hledejte si někoho s podobnými životními hodnotami - to mi přinesla tahle knížka. :)
Skvělá inspirace!

crazyslunicko
01.01.2019 4 z 5

Celou dobu jsem měla nutkání říct, tak už si kurva promluvte :D Chudák Mojmír i Hedvika. V něčem jsem Hedviku částečně chápala, ale v něčem naopak ne. Třeba s tím, jak žili s Dulou. Celkem pohodová četba. Pár úryvků bylo opravdu povedených.

mi-380
21.12.2018 3 z 5

Téma velice aktuální, je třeba uznat autorovu věšteckou předvídavost (rok vydání 2010). Emancipace se všemi doprovodnými aktivitami nabírá tempo a nikdo neví, zda to bude jen procházka labyrintem, nebo jestli vše neuvízne v nebezpečném a nepřátelském bludišti jiných civilizačních zvyků. Jenže.
Nedokázal jsem se ztotožnit s žádnou ze tří hlavních postav (naprosto přesně to vystihl marlowe) a dočetl jsem jen proto, že šlo o pouhých 168 stran.
55 % (je nás 729 hodnotících a jsme na průměru 58 %, 35. nejhůře hodnocená kniha, to si snad Viewegh ani nezaslouží).

Andyhana
21.12.2018 1 z 5

Pořád jsem čekala na vyvrcholení děje, ale nepřišlo. Přišlo mi, že autor chce postupně uvést všechny "bioúchylárny", co zná. Po jejich vyjmenování kniha končí. Co mě jediné zaujalo, že autor uvádí, že byl inspirován svou ženou, to ho trochu lituji (i přes to, že již snad spolu nyní nejsou).

Nomia
21.12.2018 2 z 5

Vieweghovi se v Biomanželce povedlo neskutečné a to fakt, že všechny tři hlavní postavy byly neskutečně nesympatické. Je jen otázkou, která byla nejotravnější. Ale přiznávám, že mému srdci byl zřejmě nejbližší šovinistický pisálek, než jeho eko-bio manželka, o pošahané esoterické dule ani nemluvě.
Nemůžu knize upřít, že jsem se u ní párkrát zasmála, ale spíš něž autorův cit pro humor a satiru, za to mohlo samotné téma, které je celkem nosné a přináší dostatek absurdních situací.

Ovšem jako celek kniha úplně nešlapala, vše se neustále schématicky opakovalo. Vždy přišel další přiblblý nápad manželky (nadšené aktivistky a ekologické fanatičky). Pisálek na to konto utrousil pár sarkastických hlášek a šel se ožrat, případně někam vzal roha. A stále dokolečka.

Od půlky knihy už to se jednalo o stereotypní nezáživnou nudu. Vyprávění se stává naprosto monotonním. Jako největší kámen úrazu, ale považuji již zmiňovanou absenci jakékoliv osoby, kterou by si čtenář mohl . alespoň částečně - oblíbit.

Plus bod dávám za postavu duly, ta byla mimořádně odpudivá. :)

Jaruš7
08.12.2018 4 z 5

Wikipedie pro lepší představu vztahu možná postačí.
Nadšení z ekoživota je lákavé, ALE jen ti silní, nezávislí, odolní, zdraví a soběstační MOŽNÁ vydrží ten nápor a tlak na psychiku, svody, kritiku a překážky. Pak život je hodnotová přeměna, když se v tom pocitu najdete, a asi to jde snáz, když to v dětství míjíte.
Kniha je obrazem jak vyjímečnost ve vztahu k přírodě může škodit lásce.
Autor, pečlivý pozorovatel, (což spisovatel musí být) odkrývá rozšiřující se teritorium vlivu své manželky ve kterém se jeho představy o své úloze v jejich životě smrsknou na bankéře a žárlivce.
Lehce kritický pohled na tuto skutečnost a talent vystihnout jistou absurditu je to, co četbu dokonale okoření.
Citace:" Její poznámka bez povolení vstupu překročí hranici romantiky a směřuje na území celoživotního vzdělávání, avšak M. se to pro jednou rozhodne tolerovat."
Kruté osvícení.

vlkodlaq
09.11.2018 odpad!

Noční můra. Muži pozor, pokud jdete na rande a Vaše rozmilá potenciální přítelkyně má tyto tendence, rychle pryč! Ženy, pokud máte tyto tendence, vzpamatujte se!

Evina.Cetba
11.10.2018 3 z 5

Občas jsem se zasmála pohledu spisovatele na určité situace. Celkově nic moc.

de_baques
02.08.2018 2 z 5

po třech výborných knihách (Mafie v Praze, Mráz přichází z hradu, Román pro muže) je tato kniha tragický omyl, námět není špatný, ale příběh je příliš unylým sledem jen občas mírně vtipných událostí

Metcheque
21.07.2018 5 z 5

Tady budu ostře ve sporu s některými literárními znalci, ale Biomanželku považuji za nejlepší autorovu knihu (přestože kritika za první a poslední hodnotné dílo Viewegha považuje konsensuálně Báječná léta pod psa).

Kniha je nadčasová, vtipná, autor byl v té době ještě zdravotně v pohodě, takže absentují mstivé citové výlevy směrem k exmanželce, má to tempo... Nadto je kniha psána jakoby ženskou autorkou, takže vypravěč je rafinovaně stylizován. Přitom autor předběhl dobu. V době, kdy Biomanželku napsal, byla biománie (ale i greenwashing nadnárodních korporací) teprve na vzestupu a ty pravé biomanželky nastoupily až se současnou generací kavárenských hipstrů, kteří si dávají výhradně biohranolky z domácího políčka v ceně tří eur za sto gramů.