Bílá nemoc

Koupit

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/big_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4.55019

Kniha Bílá nemoc

chamyl
02.05.2012

Krásná "pohádka" o Hitlerovi, který byl včas donucen "dostat rozum". Karel Čapek naprosto brilantně a ještě před následným válečným běsněním odhaluje nebezpečnost tupého a frustrovaného davu, kterému stačí dát tak málo, aby poslouchal...

seiwaa
15.04.2012

Vskutku propracovaná kniha s parádním námětem, perfektně skrytým. Donutí vás hledat metafory, vcítit se, prožívat .Tato kniha si zaslouží i 6 z 5 hvězdiček. Nečekaný konec vás dostane!

Stammel
23.02.2012

"Ono u čtení Bílé nemoci je nejsmutnější to, v co Karel Čapek doufal a jak to doopravdy dopadlo."

Já bych si asi nemyslel, že v to Čapek doufal, na to byl příliš prozíravý a inteligentní (stačí se mrknout na bezvýchodnou Válku s mloky...). Řekl bych, že utopie pro něj nebyla únikem, ale zbraní, kterou používal v boji proti zlu, demagogii apod. Vždyť přeci jádrem Bílé nemoci a dalších Čapkových dramat není ani ten sentiment, ani ten patos (obojí jsou jen pomocné síly), ale ta pronikavá a unikátně bystrá kritika, ke které vše směřuje. Snaha demaskovat vše pokřivené je zde čitelná na každé stránce: Čapek se naváží do natvrdlosti vědecké mašinérie (viz Galénovi kolegové), do průhledné iracionality autoritářských vojáckých vůdců, i do nebezpečí, které v sobě nese zaslepený dav, ze kterého pointa Bílé nemoci dělá zlo ze všech nejhorší. Čapek byl mimochodem hodně inspirovaný Ortegovou Vzpourou davů. Vše navíc prostupuje celá plejáda mistrovsky trefných karikatur různých lidských typů a vlastností.

Myslet si o Čapkovi, že je naivní, je dost naivní (Weile, no tak!). Myslím, že málokomu to pálilo a i dnes pálí tak precizně a s takovou prozíravostí jako jemu.

Snow
20.02.2012

Přečteno jedním dechem jak se říká. Líbilo se mi to, škoda jen, že sem neviděl divadelní hru, ta se knize v tomto případě těžko může rovnat... Každopádně doporučuji.

Jiitush
14.01.2012

Geniálně promyšlené drama, které vás napíná až do konce! No a ten konec? Paráda!

Exodus
19.12.2011

Začala jsem ji číst z donucení, ale nakonec mě pohltila. Moc se mi líbila. Ale ten konec... fňuk

Flooper
20.11.2011

Po přečtení knížky a následném zevrubném promyšlení jsem si kladl pouze jednu otázku, poučili jsme se ? Odpovědět si musí každý sám.

DeDe
19.09.2011

Jením slovem - strhující.

Jahoda
08.09.2011

Ten konec!
Poutavá a dobře se čte.
Lepší část povinné četby. Můžu jen doporučit.

Andulino
25.08.2011

"Bílá nemoc" je silně protiválečně a protifašisticky zaměřená hra, která naléhavě upozorňuje na nesmyslnost válčení. Četla se mi moc dobře. A donutila mě, jako asi všechny Čapkovy knihy, přemýšlet nad ní. A to hlavně kvůli pro mě nečekanému konci, který dodal celé hře ponurou atmosféru.

aychend
24.08.2011

Tohle je tak "skutečné", až se mi zatajuje dech!!! Jen jsem s obdivem myslela na to, jak dobře všechno Čapek věděl. Kéž už by nikdy na světě nebyl žádný Maršálek a našlo se hodně doktorů Galénů!!!

Bárka
23.08.2011

Dost dlouho se mi dařilo Karla Čapka ignorovat, přečtením Bílé nemoci se to však změnilo. Kniha je skvělá, o tom bez debat, a závěr? Po chvíli mlčení z ohromení jsem se pořádně navztekala. :)

Míša K.
22.08.2011

Čapek s emi čte velmi dobře. Bílá nemoc a R.U.R. pro mě nejlepší knihy. Velmi doporučuji

WEIL
10.08.2011

Hra je to velice naivní, ale byla především reakcí na sílící nacismus před druhou světovou válkou.

tynacte
26.06.2011

Pohádka i pro dospělé :) libilo..!

tondavon
22.06.2011

Můj první Čapek a musím uznat, že až na částečnou naivitu se mi Bílá nemoc moc líbila. Ono u čtení Bílé nemoci je nejsmutnější to, v co Karel Čapek doufal a jak to doopravdy dopadlo.

Lenka Kadeřáb
31.03.2011

Super. Skvělé jsou i Válka s mloky a R.U.R.

Addie
28.03.2011

Mistrovský kousek.
Až mi skoro přijde, že jakákoliv analýza nemá smysl.
Galén je hrdina. A basta!

Honey0105
27.03.2011

O díle jsem slyšela hodně, ale o čem to přesně je, jsem nevěděla. To jsem se dozvěděla až při čtení.
Abych pravdu řekla, tak je to zatím nejlepší divadelní hra, co jsem četla od Karla Čapka.
Opravdu jsem text hltala a čekala jsem na to, jak to vlastně dopadne.
Konec byl opravdu dechberoucí!
Četla jsem hlavně jako přípravu k maturitě, ale řekla bych, že se k dílu ještě někdy vrátím a rozhodně ne proto, že bych musela, ale proto, že budu chtít.

Lemonie
17.03.2011

Ačkoli jsem věděla jak to dopadne (fakt díky pančelko!), stejně jsem po přečtení málem vzteky házela knihu do kouta :D

Breburda
22.02.2011

Tuto knihu jsem přečetla jedním dechem, strhující dílo.

Slečna L.
21.02.2011

Skvělá kniha s (pro mě) překvapujícím a strhujícím závěrem!

PanKérka
23.01.2011

Dostala jsem se k ní díky povinné četbě. Přečetla jsem jí během jednoho dne ve škole. Vážně skvělá knížka. Ten konec je ale k naštvání.

čigito

Strhující závěr :)

nightlybird

Je to jedna z mála brožovaných (A ROZŘEZANÝCH) knih v mé knihovně a to do jisté míry mluví za vše.

... 21

R. U. R.