Bílá nemoc

Koupit

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/big_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4.55015

Kniha Bílá nemoc

Babsie
včera

Karel Čapek prostě nezklame, všechna jeho díla jsou čtivá a nadčasová. Vhodné i do povinné četby pro maturanty.

ditul
předevčírem

Dílo je stále aktuální.. Je krásné pozorovat, jak lidé dokáží díky strachu z nemoci měnit své postoje a názory.. Bohužel mnoho takových se stále mezi námi najde, co volí nejdříve svůj prospěch na úkor jiných a potom teprve dokáží se vcítit i do druhých..
*Dva velké světové názory se tu utkávají tak říkajíc nad ložem bolesti a v jejich konfliktu se rozhoduje o životě a smrti malomocného lidstva. Ten, kdo je představitelem vůle k moci, se na své cestě nenechá zastavit soucitem s lidskou bolestí a hrůzou; ten pak, kdo se s ním utkává ve jménu humanity a úcty k životu, odpírá pomoc trpícím, protože sám fatálně přejímá neúprosnou morálku boje. I ve jménu míru a humanity se bude zabíjet a umírat v hekatombách, bude-li se ten spor muset jednou vybojovat. Ve světě války sám Mír musí být tvrdým a neústupným bojovníkem. A naopak představitel moci a síly se stává sám jedním z těch, kdo úpějí o lidskou pomoc, zatím co se přes něho bezcitně převaluje nezadržitelná mašinérie masakru, který rozpoutal.

Radějka

Četla jsem v rámci přípravy k maturitě.
Musela jsem se do čtení hodně strkat, i když je to tenounká knížka. Nějak mě to celé nebavilo, přesto nemůžu popřít silnou hlavní myšlenku i rozporuplnou otázku, jestli Galénův postoj byl správný.

Eva2424

Jak přesně a děsivě vystihl autor fungování společnosti a jednotlivců! Není zde ani slovo navíc. Zajímavé je sledovat chování postav v okamžiku, kdy se mění jejich situace, jak se chovají když jsou zdraví a když se bojí nemoci. Jak se chovají k nemocným a co vlastně hýbe společností - a není to snaha nemoc vymýtit. V souvislosti se současným koronavirem a probíhající válkou je podobnost skutečně mrazivá.

ujira

Děsivě aktuální drama.

knížky-64

Kniha je útlá, rychle se čte, doporučuji pro maturitní četbu

vladka321

Čapek, prostě pan spisovatel. Toto dílo samozřejmě znám, kdysi jsem četla, viděla film a přesto stále má co říci. Jako by mluvil člověku z duše, byl tu s námi a nikdy se neomrzí. Mimochodem Bílá nemoc také přišla z Číny a potom válka, boření hodnot, zabíjení lidství. Lidi doslova touží po konfliktu a bezhlavě se řítí k sebezničení. A stále se to opakuje, nebo ne? Je to vize, nebo snad člověk nedbaje dějin ničí civilizaci stále dokola v jakési periodě? Dokáže touha po moci několika jedinců zpacifikovat celé masy lidí k ničení a zkáze? Mnoho otázek, ale kdo odpoví...

Filomena1961

Nevíme přesně, kde se děj Bílé nemoci odehrává, ale usuzujeme, že se jedná o zemi, kde vládne bezohledný a tvrdohlavý diktátor. Připravuje svou zemi na dobyvačnou válku, všechno se podřizuje tomuto cíli. Zfanatizováni lidé provolávají svému vůdci slávu. Byla to realita 30. let minulého století a může nastat i kdykoliv jindy. Karel Čapek ve svém dramatu na tuto situaci upozorňuje . Považuje totalitní diktatury a fašismus za největší nebezpečí, co lidstvo může potkat. Protipólem diktátora Maršála je doktor Galén - skromný, prostý, ale i důsledný a neústupný. Doktkor Galén nesmyslně umírá ušlapán zfanatizovaným davem, který tímto odsuzuje i nakaženého Maršála k smrti. Lidé se ženou do nesmyslné války a jsou zároveň i odsouzeni a ohroženi bílou nemocí, proti níž není zatím léku. Nepřipomíná nám to něco ?

R. U. R.
R. U. R.