Bílá Masajka

Bílá Masajka https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61217/bila-masajka-61217.jpg 4 1217 241

Bílá Masajka série

Obálkový podnázev: Sen o velké lásce se změnil v boj o přežití. Corinne Hofmannová, úspěšná švýcarská podnikatelka, se rozhodne strávit se svým snoubencem dovolenou v Keni. Hned po přistání na letišti v Mombase je touto zemí zcela očarovaná. Při přejezdu řeky na féře náhodou zahlédne urostlého masajského válečníka Lketingu a fascinuje ji jeho krása i chování. Je to láska na první pohled a Corinne udělá všechno pro to, aby se s Lketingou znovu setkala. Zpátky do Švýcarska odjíždí s neochvějným přesvědčením, že se do Afriky a k svému milému Masajovi brzy vrátí. V krátké době rozprodá veškerý majetek, opouští dosavadní způsob života v civilizované společnosti a zaslepeně se vrhá do neznáma. V keňské buši hluboko ve vnitrozemí vede po boku svého negramotného masajského válečníka život plný strastí - bez vody a toalet a nedostatku potravin -, ale přesto se zpočátku cítí šťastná. Navzdory boji s byrokracií oslaví s Lketingou v jeho domorodé vesničce z chatrčí i svou svatbu. Stane se z ní bílá Masajka, která se musí podřídit rituálům kmene. Její radost je završena, když se jí narodí dcerka Napirai. Avšak každodenní živoření v neuvěřitelně primitivních podmínkách s sebou přináší neustálé problémy: smrtelně nebezpečné nemoci a infekce, hladovění, materiální strádání i nepřekonatelné kulturní rozdíly a předsudky. Corinne je žena do nepohody, statečně se snaží všechno zvládat, dokonce i tady se pouští znovu do obchodování, ale po vyčerpávajících čtyřech letech se ocitne na konci svých fyzických i duševních sil a bez finančních prostředků. Její sen o kouzelné Africe, víra ve vlastní síly a velká láska k Lketingovi se mění v rozčarování a nenávratně se rozplývají…... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Die weisse Massai , 1998

Křovák
29.10.2017

Masajove žijí pár set kilometrů na jih od místa dění, tohle byl kmen Samburu, jejich bratranci. Přímo v dané vesnici jsem čirou náhodou byl. Ale asi by to marketingově neznělo tak dobře. Co na to říci, láska je někdy slepá. Hlavně, že vše dobře dopadlo, dáma mohla lehce skončit úplně jinak. Nehledě na fakt, že se nechala ojet bez ochrany hned první večer opravdu laciným stylem v ne zrovna vhodné lokalitě, co se týče HIV, ale tak... Asi to bylo to "ono":).

hroneczek
20.10.2017 4 z 5

Obdivuji odvahu, se kterou se hlavní hrdinka vrhla do vztahu s neznámým Masajem. A ještě více obdivuji, že byla schopna v místních podmínkách přežít. Smekám klobouk a děkuji za další obraz afrického života a poměrů.

Landys
13.10.2017 4 z 5

Láska je slepá - tohle rčení se k téhle knížce přesně hodí! To co si Corinna prožila, by zvládl asi málokdo. Knížka se mi líbila a držela jsem jí palce do posledního řádku.

Enolain
05.10.2017 3 z 5

..no nebylo to spatny...ale ani nejak naprosto uchvatny..takovy stred :) styl
Urcite Corinne mela 'poradny"koule aby se vdala za masaje a zila v jeho svete...ale prece jen je to pro nas svet uplne jiny..(ted spise myslim to postaveni muze a zeny..diky bohu za rovnopravnost;) .. take tolik trpelivosti... uz jen s tim autem:D ja bych tam asik nevydrzela ani rok..
Trochu sem chytala nervy na jejiho masaje..kdyby to slo tak bych ho vytahla z te knizky a na kazde pate strance propleskla ...
Na konci knizky zjistite..ze jste vlastne radi.. ze jste se vdecni za zivot jaky mate.. mohlo to byt o hodne horsi... ;)

Ametymka
26.08.2017 4 z 5

Je to taková oddychovka, která vás snad ani nemůže úplně pohltit, ale rádi si jí vezmete do rukou, když budete mít chvilku čas :)

Petucelli
13.08.2017 2 z 5

Životní příběh, který nelze soudit,každý máme nějaký. Bylo zajimavé nahlédnout do prostředí denního života v Africe,ale pro mě jako evropana naprosto nepohopitelné.
Bohužel bylo i hodně znat,že Corrina není spisovatelka,což dle mého názoru se také velmi odráží na kvalitě knihy.

i.stefany
12.08.2017 5 z 5

Krásná knížka, při čtení se mi promítaly filmové postavy. Jak už jsem ale hodnotila u jiných knih, nemůžu pochopit, jak se během minuty, kdy hrdince cvakne v hlavě dokáže změnit o 360 stupňů. Opustí svého přítele, opustí práci, prodá majetek v moderní a civilizované zemi a odejde za "milovaným" apačem někam do buše. Ani neznala jeho jméno. Jako vymyšlený příběh super, jako realita nepochopitelné. Přesto se čte pěkně.

Kacenak
12.08.2017 1 z 5

Jedna hvězdička za "real-life" příběh a za zajímavosti ze života v Africe. Nic víc.
Nezaujal mě styl psaní autorky, nakonec mě vůbec nebavil ani příběh, a co mi nejvíc vadilo je fňukání rozmazlený ženský, která se na dovolený zbláznila do chlapa a pak se celou dobu diví tomu, že v Keni musí čůrat za chajdou, nebo že je tam táák odlišná kultura. Neasi. Mein Gott, Lketingovi by se asi u Švýcarů taky moc nelíbilo.

Asi nejsem ten správnej romantik.

Denisa_a
23.07.2017 3 z 5

Byla jsem šťastná když jsem si tuto knížku koupila. Slyšela jsem na ní recenze od hodně lidí, ale byla jsem po pár stránkách maličko zklamaná tím, jak je příběh psán zrychleně. Kdyby měla kniha 500 stran, nevadilo by mi to. Ale autorka je má hrdinka, prožívala jsem s ní všechno.

Storm5007
28.06.2017 odpad!

Knihu mi doporučila moje velmi dobrá kamarádka. Sama ji četla několikrát a velmi obdivuje odvahu ženy, která se sama vydá do neznámé země dá se říct i do divočiny s naprosto jinou kulturou, kde to pro "rozmazlonou" evropanku muselo být opravdu těžké, myslím tím, tekoucí voda, dostupná hygiena, léky, dostupné jídlo atd...
Já mám, ale naprosto jiný názor podle mě je ta paní asi psychicky narušená. Chápu, že každému nevyhovuje moderní životní styl a že jí nevadilo žít tak jak v knize popisuje. Ale když čtete co tam prožila (strádání, nemoci, teror od manžela, který ji deptal a okrádal ) nechápu, že tam vydržela tak dlouho. No vybrala si to sama.
Prostě tuhle paní nechápu a ještě se s tím chlubí.

jana.hud
30.05.2017 4 z 5

Corrine a její poblouznení já tedy nechápu :-)

Narozdíl od mnohých tady se mi kniha četla dobře, příběh byl zajímavý, poučný a naučný....byť v dnešní době už Masajové žijí určitě jinak a moderněji.

Co jsem občas v knize postrádala, byl více rozpracovaný děj některé životní situace.

Manyna
11.05.2017 3 z 5

Knížka se mi líbila tím, že jsem se dozvěděla něco víc o zemi, o které jsem prakticky nic nevěděla. Chápu Corinne a její poblouznění, ale pokusit se změnit kulturu, která je po staletí v Africe zakořeněná prostě nelze. Život pro bělocha mezi africkými kmeny je jako vrátit se o pár století zpátky. Asi jsem zhýčkaná, ale já bych takhle žít nedokázala, věčný boj se špínou, nemocemi, sháněním jídla a naprosto jiným myšlením zdejších lidí.

kajka.w
08.05.2017 4 z 5

Filmové zpracování jsem viděla několikrát a když se mi dostala do rukou kniha byla jsem nadšená. Kniha je napsaná velmi čtivě ale zklamal mě obsah. Místy jsem se ztrácela v osobách i v místě. Čekala jsem že autorka popíše více život masajů, jejich zvyky atd.. Kniha byla psána se záměrem vylíčit vzplanutí a následné vystřízlivění z velké lásky a svůj účel splnila. Pouštím se do druhého dílu a jsem zvědavá jak bude osud této odvážné ženy pokračovat.

Dadluska
07.05.2017 2 z 5

Styl autorčina psaní mi vůbec nevyhovoval, připadalo mi to jako prostý chronologický popis událostí. Prostřednictvím takového strohého textu se mi s hrdinkou těžko sžívalo natož soucítilo. Naopak mi přišla silně naivní a hloupá. Kniha je zajímavá díky bližšímu náhledu do způsobu života Masajů.

waltraud5114
28.04.2017 3 z 5

Príbeh je veľmi zaujímavý, ale literárne je to dosť prieser. Písanie v prítomnom čase v prvej osobe treba vedieť, ináč je to katastrofa.

Ortie
20.04.2017 3 z 5

Asi jsem od této knihy čekala příliš moc... Styl vypravování mě příliš nezaujal a nebyla jsem schopna se pořádně začíst, což mě docela dosti mrzelo...
Celkově jsem nechápala ani hlavní hrdinku, jak se mohla zamilovat a vše opustit jen dle vzhledu... To mi připadalo tak trochu hloupé! Kdybych nevěděla, že je to dle skutečných událostí, tak by mi dělalo problém tomuto příběhu v nejmenším uvěřit...
Ale za svůj život jsem přečetla už spoustu horších knížek a musím této knize uznat, že jisté pasáže za to stály, ale čekala jsem více...

EvikU.
08.04.2017 5 z 5

Trochu jsem to nechápala, jak se může do takhle odlišné kultury zamilovat. Ale kniha mě velmi zaujala. Bylo to čtivý, napínavý, zamilovaný. Věděla jsem, že budu číst 2.díl.

martas006
09.01.2017 4 z 5

Velmi zajímavý příběh. Bylo mi autorky líto, nechtěla bych být na jejím místě.

Katuska88
17.12.2016 5 z 5

Velmi zajímavá autobiografická kniha s velmi zajímavou a čtivou zápletkou.
Nelze hodnotit, jak moc kvalitně je kniha napsaná, jelikož autorka není spisovatelkou. Proto neustálé cestování odnikud nikam, opakující se odstavce a ne poměrně záživný děj knize odpouštím.
Příběh je každopádně velmi zajímavý a v dnešní době až trochu neuvěřitelný. Nedokážu pochopit, čím Lketinga svou nastávající tak pobláznil. Muselo to být pro ni velmi těžké, nehledě na to, že je to příběh starý skoro třicet let. Musím tedy Corinne svým způsobem obdivovat.
Těžko říct, jak by to dopadlo, kdyby se příběh odehrál v dnešní době. Těžko zhodnotit, jak moc Keňa za těch skoro třicet let "zkulturnila".

mala.katka
10.12.2016 5 z 5

Nehodnotím, do jaké míry bylo jednání Corinny rozumné, ale byla zamilovaná....v každém případě příběh zajímavý a velmi čtivé.