Bílá Masajka

Bílá Masajka https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61217/bila-masajka-61217.jpg 4 1211 241

Bílá Masajka série

Obálkový podnázev: Sen o velké lásce se změnil v boj o přežití. Corinne Hofmannová, úspěšná švýcarská podnikatelka, se rozhodne strávit se svým snoubencem dovolenou v Keni. Hned po přistání na letišti v Mombase je touto zemí zcela očarovaná. Při přejezdu řeky na féře náhodou zahlédne urostlého masajského válečníka Lketingu a fascinuje ji jeho krása i chování. Je to láska na první pohled a Corinne udělá všechno pro to, aby se s Lketingou znovu setkala. Zpátky do Švýcarska odjíždí s neochvějným přesvědčením, že se do Afriky a k svému milému Masajovi brzy vrátí. V krátké době rozprodá veškerý majetek, opouští dosavadní způsob života v civilizované společnosti a zaslepeně se vrhá do neznáma. V keňské buši hluboko ve vnitrozemí vede po boku svého negramotného masajského válečníka život plný strastí - bez vody a toalet a nedostatku potravin -, ale přesto se zpočátku cítí šťastná. Navzdory boji s byrokracií oslaví s Lketingou v jeho domorodé vesničce z chatrčí i svou svatbu. Stane se z ní bílá Masajka, která se musí podřídit rituálům kmene. Její radost je završena, když se jí narodí dcerka Napirai. Avšak každodenní živoření v neuvěřitelně primitivních podmínkách s sebou přináší neustálé problémy: smrtelně nebezpečné nemoci a infekce, hladovění, materiální strádání i nepřekonatelné kulturní rozdíly a předsudky. Corinne je žena do nepohody, statečně se snaží všechno zvládat, dokonce i tady se pouští znovu do obchodování, ale po vyčerpávajících čtyřech letech se ocitne na konci svých fyzických i duševních sil a bez finančních prostředků. Její sen o kouzelné Africe, víra ve vlastní síly a velká láska k Lketingovi se mění v rozčarování a nenávratně se rozplývají…... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Die weisse Massai , 1998

Zorka
24.06.2018 3 z 5

Od Corinne Hofmann jsem četla jako první knihu Dívku s žirafím krkem. Chronologicky to vlastně bylo správně, protože je o autorčině dětství, které bylo svým způsobem taky hodně zvláštní. Ani rodiče neměli úplně standardní způsob života. Ne, že by mi to dalo úplně odpověď na to, proč se autorka zamilovala do pomalovaného divocha, ale z psychologického hlediska to může být určitým vysvětlením. Samotná kniha je pro mě ale spíše zklamáníma, zpracováním se mi líbila méně než výše zmiňovaná. Nicméně měla asi lepší medializaci, protože se o ní hovoří mnohem více. Téma zajímavé, některé scény monotónně opakované, literárně hodně průměrná. Ale pro srovnání kultur ok.

Veru_92
30.05.2018 3 z 5

K tomu, jak a proč se švýcarská podnikatelka zamilovala do negramotného Masaje a následně odstěhovala do Afriky, se asi nemá cenu vyjadřovat. Každý, kdo vzal do ruky tuto knihu, to věděl již předem, a proto je zbytečné hodnotit autorčino jednání. Ačkoliv to asi stylisticky žádné veledílo není a přestože je nám tento svět vzdálený, děj je poutavý a zvědavost nenechá čtenáře knihu odložit, protože právě autentičnost příběhu jí dodává tu správnou atmosféru. Navíc skvělé jako náhled do afrického způsobu života.
Mě by ale teda do chýše z uschlých kravích hoven nikdo nedostal :D

PetaZ
13.05.2018 5 z 5

Mam rada zivotopisy nebo pribehy ze zivota, takze kniha se mi moc libila, precetla jsem ji jednim dechem :-)

tsal
24.04.2018 3 z 5

Uff… Na jednu stranu musím obdivovat, s jakými problémy si autorka dokázala poradit, v jakých podmínkách dokázala dobrovolně a občas i s radostí žít a jak se opakovaně z ničeho vypracovala k něčemu. Na druhou stranu to byla neskutečná nezodpovědná blbka, která by potřebovala proplesknout.

Jedna věc je vdát se za cizince, s nímž jsem schopná se domluvit a kterého znám, a do kultury, o které něco vím a ideálně znám i její úřední jazyk. Druhá věc je všechno opustit a zůstat v zemi, o které nevím absolutně nic, s cizincem, s nímž nejsem schopná lepší komunikace než pár jednoduchých vět lámavou angličtinou a kterého znám pár hodin. Její pojetí lásky založené čistě jen na fyzické přitažlivosti (její africký princ, její bůh!) a vůbec ničem jiném bylo tak neskutečně povrchní, že jsem jen zírala. Byl láskou jejího života a chtěla s ním žít v divočině bez jakýchkoliv záruk, protože byl pěkně rostlý. Lol. A její přístup ke zdejší kultuře byl také neuvěřitelný. V první mezipauze ve Švýcarsku dle svých slov nastudovala všechno, co se dalo, a naposlouchala hodiny hudebních nahrávek. Evidentně u těch nahrávek také zůstala, protože ihned po návratu do Keni zjišťujeme, že o dané zemi neví vlastně nic. Chce se tam vdát, ale nemá zjištěno, jak probíhá úřední řízení. Neví o obřízce, neví o svatebních rituálech, neví o postavení žen v kmeni, neví nic o slavnostech, ani zvycích. Ta si snad nepřečetla ani průvodce, natož aby ji napadlo navštívit nějakého odborníka a nechat si udělat alespoň krátkou přednášku. Na místě pak na vše nahlíží svrchu, každou chvíli něco označuje za zaostalé, špinavé a odporné. Ani to jí ale nebrání vzápětí masajskou kulturu prohlašovat za tu jedinou vhodnou pro ni, Masaje za své bratry (!!!!) a Keňu za svou domovinu. Domovinu, z níž po třech letech utíká, protože ji život zde zabíjí a protože jí tu nikdo nerozumí. Zkrátka a dobře, Bílá Masajka je kniha o tom, jak se rozhodně nechovat, když se člověk chce přestěhovat do jiné kultury.

Literárně jde o průměr. Jako čistě beletrické dílo by to neobstálo, ale číst se to dá. Text má hlavu a patu, věty jsou sice jednodušší a slovní zásoba chudší, ale zažila jsem hůře napsané životopisy. Jako ukázku života v Africe můžu doporučit.

KnihoMorka
11.04.2018 5 z 5

nice book

qwerb
09.04.2018 5 z 5

Ano, je znát, že autorka není spisovatelka a nejedná se o žádný literární skvost, viz dva komentáře pode mnou, ale za sebe cením ten opravdový příběh. Jeho syrovost. Mně kniha upoutala, byť je pro mne nepochopitelné, jaký život si Corinne vybrala pro sebe a svou dceru.

Domuly
24.03.2018 3 z 5

Nelíbí se mi styl, jakým je kniha napsána, je rozhodně vidět, že autorka není žádná spisovatelka. Nejedná se o kdo ví jak hodnotnou literaturu. Pokud k tomu ale přistupujete jako k nevšednímu životnímu příběhu, tak budete spokojeni. Žena ze Švýcarska, která se všeho vzdá pro prostého Masaje, se kterým žije v chýši, špíně a bídě, téměř se nedorozumí a několikrát se octne v ohrožení života bez lékařské péče. Absolutně jsem nechápala jednání, hrdinka mě rozčilovala, nemůžu ji upřít, že je to silná a umanutá žena, ale nedokázala jsem s ní sympatizovat a litovat ji. Veškeré vypjaté situace a její pády se neustále opakovaly. Rozhodně mi stačil jeden díl.

Hellsbells
12.03.2018 3 z 5

Noo, tak nějak nevim co si o tom myslet. Žádný literární skvost to není. Jak už tu někdo psal, vadily mi pasáže, které se neustále opakovaly... věčně rozbité auto, pořád nějaké nemoci... A hlavní hrdinka mi strašně lezla na nervy, už od začátku příběhu jsem si říkala: "no to si dělá srandu", "pane bože, ta je ale blbá".... :-D pro mě naprosto nepochopitelné jednání...vzdát se života v civilizaci a žít někde v boudě na zemi, koupat se v řece, nevědět, jestli budu mít další dny co do huby... jediné co se mi na knize asi líbilo, byl náhled do života masajů, jejich kultury a zvyků.

VerkaZ
10.03.2018

Úžasná kniha a autorku obdivuji. Rozhodně budu čít i pokračování.

AliStejsy
09.03.2018 1 z 5

Jedna hvězda za zajímavý příběh, nad kterým jsem od začátku až do konce kroutila hlavou, jaký ta ženská je blázen.
Bavila mě tak první třetina knihy. Pak už to bylo jedno a to samé - stále pokažené auto, nedostatek jídla a zásob, zdravotní problémy (celkem mne pobavilo, že se bála v nemocnici transfuze krve kvůli AIDS, ale že spala s Keňanem, to jí bylo fuk..), žárlivý manžel atd.
Moc dobře se mi to nečetlo, po dalším díle nesáhnu.

sarka4699
13.02.2018 2 z 5

Tak tato kniha mi vyloženě lezla na nervy. Hlavní hrdinka mi přišla naprosto naivní a opravdu to skončila, přesně tak, jak jsem se domnívala od samého začátku.

lenulitah
11.02.2018 4 z 5

Tahle kniha je důkazem toho, že zamilovaní lidé nemyslí hlavou a chovají se jak pomatení. Kdyby se nejednalo o skutečný příběh, odložila bych ji po pěti stránkách, protože jednání hrdinky bylo pro mě naprosto nepochopitelné. Ale - kniha se mi četla dobře, je napínavá i plná zajímavostí, proto čtyři hvězdy.

Nomia
04.02.2018 3 z 5

O příčetnosti autorky knihy potažmo hlavní hrdinky si myslím své, ale rozhodně se jedná o zajímavý vhled do života masajů. Téma dobré, prostřední Afriky zajímavé, ale hlavní postava je velmi nesympatická, poměrně hloupá a naivní.

Celkově styl vyprávění působí trochu školáčky, žádný literární klenot to dle mě není.

MT23
25.01.2018 5 z 5

Další neuvěřitelný příběh, který má strhující děj.. Doporučuju..

Leniik33
18.01.2018 5 z 5

S paní Hofmannovou jsem prožila pár týdnů, než jsem přečetla všechny díly Bílé Masajky. Pokaždé když Corinne život srazil na kolena, dokázala se zvednou, oprášit se a jít prostě dál. Velmi silná osobnost a především poutavé čtení.

Vališa
17.01.2018 4 z 5

Knihu jsem přečetla asi za dva dny, protože mě hrozně zajímalo, jak to dopadne..Corinne podle mě úplnej blázen, protože nechápu, jak dospelej a inteligentní člověk z vyspělé země, dokáže hodit vše za hlavu a odstěhovat se někam do pustiny. Klobouk dolů. Příběh mě vtáhl, že jsem se od knihy nedokázala odtrhnout a už teď se těším na pokračování.

scroft
11.01.2018 5 z 5

Četla jsem jedním dechem, nemohla jsem se odtrhnout a chtěla jsem vědět, jak to dopadne. Celou knihu jsem obdivovala hlavní hrdinku a zároveň neprestavala udiveně kroutit hlavou nad tím, že byla vlastně tak trochu blázen, že prožila to co prožila, a to zcela dobrovolně. Na druhou stranu nelze autorce upřít, že ji nechybí odvaha a životní síla. Pěkná kniha, chystám se i na její pokračování.

katerina.l.
18.12.2017 1 z 5

Na dovolené jsem se NA PRVNÍ POHLED! zamilovala do Masaje, tak prodám byt, odejdu z práce a jedu za ním do Afriky, abychom společně romanticky žili v chatrči. Vůbec nevím, co je zač, ale nemůžu si prostě pomoct. Zařídím si tamní občanství, abych měla jistotu, že si mě tam nechají. A pak, když zjistím, že díky prodělané malárii a žloutence nejsem schopná v takových podmínkách přežít a že vlastně můj Masaj není princ na bílém koni ale vyžírka a já ho nenávidím, seberu dítě a hurá zpátky do Švajcu.
A pak o tom napíšu knihu.

Asi úplně postrádám smysl pro "dobrodružnou romantiku", ale autorka mi přijde spíš úplně blbá než odvážná. Kniha je napsaná příšerným stylem i jazykem, rozsáhlé popisy děje bez jakéhokoli zvratu, střídání přítomného a minulého času - často i několikrát během jednoho odstavce.

Přesto jsem druhý díl začala číst, protože mě zajímá, jak dopadne uznání jejího sňatku a jestli získá zpátky Švýcarské občanství.

mišák1262
17.12.2017 5 z 5

Četla jsem knihu už dávno ale byla jsem nadšená....příběh podle pravdy super mě se moc líbilo...

NymphMaeve
07.11.2017 5 z 5

Strhující příběh neskutečné odvahy, oslepující lásky a obrovských kulturních překážek mezi mužem a ženou. Některé pasáže mi kleply bradou o zem, jiné mne dojaly, další rozesmály, v knize je prostě všechno. A při představě, že je to vlastně příběh jednoho lidského života, jednoho rozhodnutí, nechce se věřit, že se toto všechno dá v jednom životě stihnout, klobouk dolů, na tuto knihu asi nikdy nezapomenu.