Big Sur

Big Sur https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3615/big-sur-3615.jpg 4 174 23

Autobiografická novela, ve které se Kerouac vyrovnává s vlastním mýtem, mýtem věrozvěsta svobodného života „na cestě“. Big Sur napsal už jako slavný autor pociťující příchod středního věku, ohlížející se zpět a s trpkostí bilancující svou životní cestu. Text je kronikou pobytu ve Ferlinghettiho chatě na břehu moře, kde se Kerouac snaží o samotě vystřízlivět, sebrat se a dobrat se sama sebe. Nedokáže však uniknout opakujícím se vizím zániku a zapadá znovu do zajetých kolejí opileckého života s přáteli, kteří ho bezděky rozptylují a nedovolují mu dokončit, co si předsevzal. Mimořádně temná kniha, kterou uzavírá obraz smíření, možná více chtěného než prožitého.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Argo

Big Sur , 1962

mySaints
21.12.2011 5 z 5

Zpověď jedné beatnické ztracené a zlomené duše. Kerouac je zde stárnoucí legenda, která se snaží vyrovnat se svým věkem, závislostí i představami, které o něm a o beatnicích měla tehdejší mladá generace. Zajímavé čtení, u kterého jsem se buď smála (jeho psychopatické šílené výjevy a sny jsou k nezaplacení ve všech jeho dílech), plakala (přece jen je to i intimní deníček o bolesti a ztracenosti) nebo se zarážela nad podivnými odstavci, kde mi nic nedávalo smysl. Ale i o tom je (byl) Jack Kerouac.

Fidlal
25.03.2011 3 z 5

Pan beatník se nám malinko unavil. Cenná, ač trochu smutná výpověď.

HarryHaller
30.11.-0001 5 z 5

Naprostéo psychopatické, ke konci až lehce avantgardní, šílenství, jehož spojení s Dr. Jekyllem a panem Hydem není jen nějakou náhodou ;)