Beznaděj

Beznaděj https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415604/bmid_beznadej-kaK-415604.png 4 871 104

Stephen King v Beznaději maluje svým rozmáchlým štětcem apokalyptický souboj mezi Bohem a zlem, mezi šílenstvím a zjevením. Naplno uplatňuje geniální nadání napínat čtenáře a jeho fantazie je děsivě živá, když jeho cestovatelé - a čtenáři, kteří se odváží sledovat jejich cestu - začínají objevovat pravý význam slova beznaděj... Beznaděj vychází společně s románem Strážci zákona, oba příběhy na sebe volně navazují.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Desperation , 1996

whiolet
15.05.2020 3 z 5

Ze začátku mě příběh hezky vtáhl do sebe, znovu jsem se setkala se starými známými, akorát, že v jiném městě... trefně pojmenovaném Beznaděj.
Jenže po 200 stranách děj upadal, a točil se jen kolem jednoho a mně chyběl větší a propracovanější zvrat jako u Strážcích zákona.
Bohužel tohle pro mě byla průměrná kniha a Kinga znám v daleko lepší formě.

PT_
28.04.2020 3 z 5

Začátek a konec naprosto fantastický. Většina příběhu je bohužel docela nudná.

okeey
19.04.2020 5 z 5

Thriller/horor s nádechem duchovna, který je teda pěkný psycho! Jedete si takhle na rodinou dovolenou nebo cestujete na motorce po Americe a zastaví vás dost divně vyhlížející policista, který se vám snaží vlichotit a ve finále vám dá na budku nebo vám ,,najde" marihuanu v kufru, každopádně vás zatkne a odveze do městečka jménem Beznaděj a tam to všechno začíná i končí. Přijedete do městečka, které je liduprázdné a všude se válejí mrtvoly. A co teď s váma bude?
Příběh mě naprosto pohltil a to tak, že se mi i zdálo tom, že mi nějakej psychopat vyvraždil rodinu. Hnus.
Je to hustý, je to dechberoucí a naprosto neskutečný. Jedním dechem, opět další kniha, která se našemu mistrovi dost povedla.

het2
14.03.2020 4 z 5

Jedna z nejvíc nekompromisních a asi i nejdrsnějších knih od Kinga (spolu se sesterskou knihou Strážci zákona). Záčátek je parádní a hlavní antagonista v podobě "teka" a všeho kolem něj také. Navíc oproti jiným "velkým" (myšleno z pohledu toho, co je v sázce, ne pouze rozsahu knihy) Kingovým románům má tohle solidně napsaný a zvládnutý závěr. Přesto jsem to četl hrozně dlouho a místy mne to přestávalo bavit. Vlastně ani nevím proč. Nevadil mi tam Bůh, "zázraky" a otázky kolem víry. Naopak, tohle se mi celkem líbilo. Rozhodně víc než ve Svědectví, kde mne ta osudovost a víra naopak štvala. Spíš to bylo tím, že mi vlastně žádná postava vyloženě nepřirostla k srdci. A to se mi u Kinga nestává často... Škoda, sílu to má. A to jak v myšlenkách ("Bůh je krutý"), tak i některých obrazech ("ken tehy" a Steve se Cynthií například). 3,5 *

Lavender756
04.03.2020 3 z 5

Ze začátku mě to ihned chytlo, pocit napětí, strachu a nejistoty přetrvával téměř celou knihu,az na posledních 150 stran. Začalo se to děsně vléct a příběh byl nemastný, neslaný.

Greenfingers
29.02.2020 2 z 5

Až doposud jsem byl jedním z mnoha autorových obdivovatelů (někdy až nekritickým). Při čtení Beznaděje jsem však často podléhal pokušení knížku nadobro zavřít aniž bych ji dočetl. Stále jsem v jejím obsahu hledal něco více než jen bezduché popisy rádoby hororových situací a nechutností. Marně...
Kladu si otázku: něco mi snad uniklo nebo jsem to špatně pochopil?

Limonadovyjoe
25.02.2020 3 z 5

Beznadějně těžce se do knížky zakousávalo a beznadějně těžce se knížka dočítala. Bohužel, King to umí mnohem lépe. Velice těžká kniha, skrz všechny ken tehy, ini, teky a další slovíčka byl až nadlidský úkol udržet pozornost. Padouchem je zde jakási esence Edgara z Mužů v černém a IT. Tématika víry a náboženství mi až tak nevadila, ostatně většina z nás v nejtěžších životních chvílích prosí Boha o pomoc. Bůh je ale krutý..

Anushka1
28.01.2020 4 z 5

Musím se přiznat, že mi nějakou dobu trvalo se začíst a ani poté mě děj nevtáhl na 100%. Obecně nemusím tahle božská témata. Námět je určitě obecně zajímavý, ale není to můj šálek kávy. Proto dávám "jen" 4*

karinga
19.01.2020 4 z 5

Beznaděj jsem četla už podruhé a má v sobě několik velmi silných míst, které jsem si i po letech pamatovala. Atmosféra je tísnivá, napětí se dalo krájet a popisy jsou tak detailní, že za okny slyšíte kutálející se chomáče laskavce ačkoli je leden.
Pravděpodobně budu muset přehodnotit svůj výběr top Kingovek a přidat mezi deset nejlepších právě Beznaděj. Takže pokud s Kingem začínáte, klidně sáhněte právě po Beznaději.

King i tentokrát stvořil silné charaktery, které si vás získají (už teď mi chybí Cynthia, kterou můžete znát z knihy Rose Madder, správňák Steve a Johnny, jehož vnitřní souboje mě fascinovaly). Obrovský policista byl ohromující. A jako vždycky začíná vyprávění pořádnou akcí. Znáte ten pocit, když dočtete dobrou knihu a nemůžete pak pár hodin mluvit, myslet, dýchat? Druhou polovinu knihy jsem zhltla/prožila za dva dny a když jsem pozdě večer dočetla poslední stránku, byla jsem doslova rozbitá. King mě ještě pořád umí převálcovat.

ViktorieMars
17.01.2020 3 z 5

Dost drsná knížka. Do poloviny to byla naprostá paráda, akorát potom začala být na mě moc fantasy. Ale i tak se četla dobře až do konce.

Alix
04.01.2020 4 z 5

U Kinga je třeba se vždycky připravit na nejhorší. Nikdy nevíte, kdo přežije a proč, takže zvlášť u této knihy jsem se dost bála a raději ji četla pomalu a s přestávkami, protože přečíst ji najednou, tak mám asi týden noční můry. Stejně jsem je měla, ale aspoň ne každou noc.
Atmosféra je tísnivá, napětí by se dalo krájet a detailní popisy ten pocit ještě stupňují. Náboženský aspekt mi nevadí vůbec.

petrarka72
03.01.2020 5 z 5

Pro mne jedna z nejsilnějších kingovek vůbec. Četla jsem ji těsně po prvním českém vydání - a tehdy ji odložila, vyděšená představou, jak se malý kluk setkává se svou matkou v upraveném skupenství (zjevně to bylo moc i na Kinga, neboť tato situace se nakonec neodehraje, alespoň ne v konkrétní podobě, jak jsem po kompletním přečtení zjistila). Za příběhem o řádění neidentifikovatelného zla, o dost méně rafinovaného než třeba v Tom nebo Nezbytných věcech, o to surovějšího, se skrývá úvaha o podstatě víry, o bohu (bozích) a o tom, kam nás "vyšší entity" zavedou. Je to drásavé, je to silné. Užila jsem si každou stránku.

Pitbullka
31.12.2019 5 z 5

Temna kniha, že které na vás to zlo přímo pryští. Skvělé čtení!

karol.cadex
28.12.2019 5 z 5

V Beznaději je cítit takový ten střední vítr Kinga - dobro a zlo, veškerá predestinace ze strany Boha, pár postav, které musí zachránit všechno za každou cenu, velká krvavá a smrtelná spoušť, pár ujetých sexuálních odstavců a tak.
Nevadí mi Bůh ani trošku a teologické úvahy mě v knize nijak neurážely.
Jen mě trochu mrzelo, že policajt Collie Entragian nedostal víc prostoru, jeho monoglogy mne velmi bavily, znenadání je z něj břečka krve a pak puf a je pryč.
Tek!

SeanFifield
13.10.2019 4 z 5

Tak už vím, vo co go. Stejná jména, jiné funkce. Nebezpečí zůstává. Napětí vysoké a smrt je blízko. Beznaděj je dobré počteníčko. Sice jsem ovlivněn Strážci zákona, možná proto ty čtyři hvězdy, ale tím příběh nijak nesnižuji.

Faila
28.08.2019 4 z 5

Tahle kniha je přímo narvaná beznadějí, krutostí a zlem, ale stejně tak nadějí, dobrem, odvahou a ano, i láskou. Boj dobra se zlem zde dostává velmi lidský rozměr, který je plný všech možných i nemožných emocí. A ty na mě z knihy doslova tryskaly. Beznaděj mě naprosto pohltila a je pro mě jednou z nej Kingových knih. Nejstrašlivějších, nejnechutnějších, nezlejších, nejmilejších, nejlaskavějších, nejbožejších i nejsilnějších.

MM_Master
23.07.2019 5 z 5

Krajina jeho poezie byla stále pouští... /Salman Rushdie - Satanské verše/

evickakyticka
16.07.2019 3 z 5

Starej dobře King se vším všudy. Super popsané prostředí, kvůli kterému mám pocit, že jsem se ocitla v Americe, postavy i záporáci taky fajn a samotný příběh měl hlavu i patu. Na úplný počet hodnocení to není... Co ale nemůžu překousnout je to všudypřítomné modlení, bez kterého by to nešlo? I do takové knihy se to musí cpát? No hlavně ta poslední věta - ta to úplně zabila a nejspíš z této prudy jsem vzala další hvězdu. Na to, jaký je King spisovatel je bez modlení asi srab. Sorry jako.

Laylak
30.06.2019 5 z 5

Tato kniha ma drzala v napäti od zaciatku do konca. Ten beznadejny pocit ludi v pribehu som dokonale prezivala s nimi. Dokonale ma vtiahla do deja. Za mna vynikajuce!

Lukasitch
26.04.2019 5 z 5

Pro mě osobně je to jedna z nejlepších Kingových knih. A zároveň je to pro mě kniha asi nejzásadnější. Do svých 17 let jsem přečetl přesně 3 knihy - Honzíkovu cestu, Lovce mamutů a Jurský park.
V 17 letech se můj kamarád podivil, že nic nečtu a zkusmo přede mě hodil tuhle knihu. Čím jiným taky zaujmout ignorantského puboše než strachem, krví a monstry. Tehdy se u mě objevily první známky kingofilie, která časem přešla v bibliofilii a ta později ještě v e-bibliofilii.
Ještě dnes, téměř 14 let od přečtení, slyším v představách ten zvuk po dopadu malé Kirsten ze schodů - brrr.