Bez duše

Přes den pracuje Matěj Mlynář jako knihkupec. V noci je tu ale pro ty, kteří se ocitli v nesnázích a nemají se na koho jiného obrátit. Během podzimního večera vyhledá Matěje i Marta Kučerová. Mladá žena, která potřebuje ochránit před bývalým přítelem. Ten se nechce smířit s rozchodem a pronásleduje ji na každém kroku. To, co Matěj považoval za další rutinní kšeft, se brzy změní v drsnou hru bez pravidel. Jde mu náhle o holý život i o vlastní duši....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366585/big_bez-duse-eFs-366585.jpg 3.9192

Kniha Bez duše

snimcibdim

Hlavní hrdina s měkkým a spíše romantickým jménem Matěj a stejně tak romantickým zaměstnáním "knihkupec" je ve skutečnosti alfasamčí hrdina jak z minulého století - zarostlej, chlupatej, hulí (takže smrdí), o zevnějšek nedbá a navíc je slušná mlátička a nerozbitný boxovací pytel v jednom. Romantickou notečku drží některé jeho vztahy a fakt, že jde o rytíře-zachránce.
Akční detektivka z českého maloměsta šlape až překvapivě zdatně - škoda jen toho ultranaivního konce - tam se nám z dosavadní ostré střelby nečekaně vyklubala přestřelka vodních pistolek na pískovišti. Ale naštěstí se ten trapas odbyl rychle a tak to zážitek z celého toho počinu nezkazilo nijak fatálně. Čili nejspíš dám šanci i dalším Matějovým osudům. Jen škoda, že je nelze pořídit také v audiu, tento kousek se coby audiokniha totiž vyloženě vydařil.

marwinmh

Hodnotím velmi kladně, i když mi to trochu připomínalo seriály typu Polda či Dvojka na zabití.
Jelikož mě však "zkrachovalí" chlápci bojující s nekalými živly poslední dobou baví hodně, tak jsem si čtení užila.

Kochy84

(+ SPOILER) Kdysi jsem hrál koncert v Jindřichově Hradci. Málem jsme se tam tehdy porvali. Po přečtení knihy Bez duše jsem rád, že jsme z Hradce odjeli živí :)
Ale teď vážně. Kniha je pro mě milé překvapení a rozhodně hodlám přečíst další díly. Je to vlastně taková severská detektivka z jižních Čech. Máme tu bývalého policistu, který pracuje jako knihkupec a po večerech je Hradeckým superhrdinou a jakožto nelegální detektiv pomáhá lidem z problémů. Má svoje démony, hodně pije ( z nějakého důvodu nikoli rum s plachetnicí ale jamesona a když už to nejde dál, kafe. Takže si můžu škrtnout další téma výzvy..), zaplétá se do případů na které policie nestačí.
Zajímavý je způsob vyšetřování. Hrdina někam vstoupí a začne se vyptávat. Někdy si musí pomoct svým bývalým odznakem. Dozví se střípek informace a pak ho někdo strašně zmlátí. Opravdu, přemýšlím, jestli jsem někdy četl knihu, kde by hlavní postava dostala tolik nakládaček jako Matěj Mlynář.
Po obsahové stránce je to takové jednodušší, spíš to celé plyne jako taková ta noir detektivka od McBaina, akorát se holt místo v L.A. odehrává v Jindřichově Hradci. Jinak je tam všechno, drogy, porno, mrtvé děti a detektiv co žije s maminkou.

katynka78
29.11.2021

Právě jsem přečetla tuto českou detektivku. A tentokrát bude můj komentář trošku jiný než obvykle.
Proč bych ji doporučila:
- Je z českých luhů a hájů.
- Naprosto rozumíte mentalitě postav, protože jsou zkrátka našeho uvažování.
- Jména jsou zapamatovatelná, i když se autor snažil držet mozek na pozoru, protože i když naše abeceda má plno písmen, tak autor si vybral pár z nich a postavy pojmenoval podobně. Ale jak je to české, tak se to prostě dobře pamatuje.
- Příběh a zápletka je naprosto uvěřitelná. Opravdu, tady to není přitažené za vlasy, nepůsobí to tak ani trochu. Nic není na sílu a nic není přes čáru.
- V příběhu je od všeho něco, láska, nenávist, jemná erotika, zločiny, o jejichž dosahu nemáme ani tušení.
Je to vyvážené.
- Líbilo se mi to a to hlavně díky té myšlence - ve dne knihkupec, v noci strážce a ochránce.

Co mi vadilo:
- To otravné klišé vykopnutého poldy, kterému se stala životní tragédie a on začal chlastat. A jak se z toho hrabe a zase se zabředává a zase se hrabe ven. Toto je všude, polda s problémem. Takže toto je jedno mínus.

wendulka0502
10.11.2021

(+ SPOILER) Doposlechnuto.
Tak v první řadě musím pochválit výběr interpretů oba dva byli skvělí.
A i když jsem se že začátku trochu ztrácela ve všech těch jménech tak to byl docela dobrý příběh. Hlavní hrdina bývalý policista nyní knihkupec který se ve volném čase věnuje detektivní práci mi sice přišel jako super hrdina který i přes značné množství alkoholu které konzumoval (i když to v detektivkách není nic nového) dokázal přežít všechny ty rvačky a napadení. Ale jo poslouchalo se to dobře.

Puntíkatýhrnek
05.11.2021

Naprosto průměrná rádoby drsná detektivka křížená s červenou knihovnou. Spousta dějových linek neladí, rozpletení zápletky mi neposkytlo odpovědi na základní otázky ani omylem. Občas až zbytečně roztahané a zbytečně překombinované. Pokud to má být první díl serie, tak už pokračování číst nebudu, protože je to blbost... možná, že se policie v Jindřichově Hradci chová jinak než ve zbytku republiky, ale třeba malý spojler, že by detektiv, notabene bývalý policista našel to, co kriminalistický technik a jeho tým přehlédl, je prostě nesmysl... Mimochodem autorovi občas nesedí ani časové roviny...Za mě je to slabší po všech stránkách...

Kerberos
09.09.2021

Dobrá česká detektivka, hlavní hrdina je sice moc akční a tolik nakládaček co dostal by ho asi položilo. Řešené problémy jsou uvěřitelné. Překvapilo mě mládí autora, který se inspiroval u renomovanějších autorů. Poslouchala jsem audioknihu načtenou Martinem Preissem za což přidávám pátou *.Jsem zvědavá na pokračování tak navštívím knihovnu.

kudrdlinka
29.08.2021

Český detektivky mám ráda a i tato se mi líbila. Soukromý detektiv Matěj Mlynář byl sice trochu ranař, bitek tam bylo dost, ale příběh byl dobrý, zajímavý a napínavý. Kouknu se po i další knize z této série, protože mě zajímá i vývoj soukromého života MM.
Poslechla jsem si jako audio úžasně načtené Martinem Preissem, kterému role Matěje Mlynáře vysloveně sedla. Kousek načetl Kryštof Hádek.

Rychlopalba
Rychlopalba