Betonová zahrada

Betonová zahrada https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/256007/bmid_betonova-zahrada-256007.jpg 4 1873 315

Čtyři nedospělí sourozenci se po smrti rodičů rozhodnou žít sami a po svém v rodinném domě uprostřed takřka opuštěné příměstské zástavby. Čas peskování a výchovných opatření vystřídala volnost, místo svazujících povinností je teď důležitější hra – hra na dospělé. Proslulý román Iana McEwana byl sice poprvé uveřejněn již roku 1978, od té doby však neztratil nic ze své zvláštní, „nemorální“ naléhavosti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Cement Garden , 1978

HankaJosefiova
19.10.2015 3 z 5

Nelze říci, že by kniha nebyla dobrá, je dokonce velmi dobrá, protože řeší asi bohužel i téma dneška v některých zemích. Avšak neutkvěla, pouze na chvíli. Byla drásavá, ale ne srdcervoucí.

karel9045
06.10.2015 5 z 5

Jak by vypadal běžný život dětí bez rodičovského dohledu a výchovy. Mc Ewan si nedělá žádné iluze. Také se nezastaví před žádným tabu a nepřipravuje pro čtenáře žádný happy end. Ten se snad objevil jen v knize Dítě v pravý čas. Ani si nemyslím, že by chtěl, jak často čtu, šokovat za každou cenu. Spíš se vydává po neprozkoumaných cestách vztahů kam se možná vypravilo mnoho psychologů, ale o dost méně spisovatelů. Má obrovské literární nadání. Několika málo větami dokáže dokonale popsat prostor nebo situaci v ději a tak je tomu i v této knize. A přitom se jedná o jeho první román.

keti1997
19.09.2015 5 z 5

krutý - neobyčejně zvláštní - skvělý příběh

Nikuskaaa
18.09.2015 4 z 5

Kontroverzní kniha přečtena jedním dechem

svatas007
11.09.2015 4 z 5

Kniha o neutuchající touze přežít i za nepříznivých podmínek. Když se celý svět spikne proti vám a vy se rozhodnete bojovat s podporou rodiny, která je to jediné, co máte. A pak vám to zkazí někdo zvenku...

Dobře se to čte a hodně rychle vtáhne do děje. A začnete se zabývat tím, jestli je dnešní společnost nastavena správně. Na začátku příběhu je zcela totiž přirozený strach právě ze společnosti a jejich nástrojů pomoci.

Barush64
11.08.2015 4 z 5

Poněkud temný příběh, který ve mně vyvolával mrazení v zádech. Ve vzduchu stále visela nějaká neurčitá hrozba a napětí by se dalo krájet. Ačkoliv kniha neobsahuje zas tak moc děje, něco vás pořád nutí ji dočíst. Občas mi z toho, co se tam odehrává, bylo až fyzicky špatně, ale tak to asi autor zamýšlel. Není to vůbec špatný!

Nahnilaruka
08.08.2015 3 z 5

Nějak mi uniká smysl toho vysokého hodnocení. Kniha je napsaná klasickým bestsellerovským stylem, čte se dobře a rychle ale ruku na srdce, to je asi největší plus této knihy. Prokreslení postav není nijak zvláštní, do děje se takřka nepromítá. Hlavním cílem knihy bylo asi zřejmě šokovat, což v dnešní době půjde asi těžko.

Děj je takřka prázdný, a asi i těžko uvěřitelný, ale budiž. Vlastně se nic ani neděje, děti si spokojeně žijí sami, nikoho to netrápí, nikdo nekontroluje nic. Vidím zde určitou kritiku a polemiku současné a budoucí společnosti. Za přečtení stojí, jedná se o příjemnou oddechovku, u které není třeba moc myslet, 60%.

Sarri
20.07.2015 3 z 5

Kniha se hezky četla, ale pointa mi někam uprchla. V ději se celou dobu něco vznáší ve vzduchu, jakoby se mělo stát něco příšerného, ale to nejhorší se v podstatě stalo už na začátku knihy. A konec je rychle utnutý, bez dramatu a bez výrazného vyústění, jen takové nic. Kniha mě zklamala, čekal jsem od ní něco víc. To co děti provedly mi nepřišlo ani tak šokující, jako spíš naivní. Celkově vzato průměrný příběh.

Jarcaa
28.06.2015 5 z 5

Konec příběhu jsem zahlédla jednu noc na ČT2. Kniha se mi dostala do rukou mnohem později a úplně mě dostala. Říkala jsme si, „Pane Bože, to není možné“. Pokládám za zajímavou psychologickou studii. Jaké okolnosti/výchova/prostředí dovedou člověka/dítě do takové situace? Dlouho jsem o tom musela přemýšlet.

Ditules
28.04.2015 3 z 5

Tak Vám nevím, jestli už jsem taková ,,cynická obluda", ale vůbec mě to nešokovalo. To nejzajímavější přišlo až v závěru knihy, která není naštěstí tak dlouhá. Musím ještě sehnat film a pak se třeba zpětně zamyslím nad hodnocením.

KlérTomson
27.04.2015 1 z 5

Tuhle knížku považuji jako ztrátu času. Určitě bylo záměrem autora šokovat, ale dnešní mládež je tak otupělá, že jí to asi nepřijde. Vyhovuje mi, že to vypráví Jack a je to celé z jeho pohledu. Chvilkami jsem se dost nudila a nic se nedělo. Už když otec vybetonovával zahradu a zemřel tváří tvář s betonem, tak jsem byla připravena na cokoli. Po jazykové stránce jsem si nevšimla nějakých zvláštní výrazů. Jen mě občas mátlo pouhé naznačování a nelíbilo se mi pojmenovávání Suiného těla Jackem.
V knize jsem nenašla nějaký dějový konflikt. Jen ty menší, které musí děti řešit a z těch se skládá celý příběh. Jejich největší konflikt je, co s mrtvou matkou, jak ji uschovat atd., jako další velký problém vidím vztahy mezi dětmi. Hlavně Jack a Julii. Jack by chtěl něco víc od začátku knihy a Julii se mu povolí až na konci. Proč vlastně? A další pro mě problém neproblém je to, že se nejmladší bráška převléká do dívčích šatů. Chápu, že si díky šikany ve škole připadá zranitelný a asi si myslí, že si na dívenku nikdo nedovolí. Ale copak to děti ve škole nepoznají a nebude ještě větším terčem posměchu než dříve?
Příběh mě moc nezaujal. Nemyslím si, že je to reálné a šokovala by mě nějaká drsná realita. Opravdu by napadlo děti zabetonovat matku ve sklepě a „zneužívat“ nejmladší sestru když vyrůstali v úplné rodině?
Nemyslím si, že by měl autor nějakou hlubší snahu tímto příběhem něco čtenáři sdělit. Mělo to spíše šokovat, ale nejsem si jista, jestli to splnilo takový účel. Spíš mě to unudilo, protože se to hodně opakovalo. Nevím, jestli autor zažil něco ze svého románu, ale myslím si, že spíše ne, protože by o tom nepsal, ale trpěl by traumatem někde v psychiatrické léčebně.
Kdyby byla kniha o něco delší, asi bych ji odložila, ale považuji to za dobrou čtenářskou zkušenost.

kadgam
21.04.2015 4 z 5

Útla kniha na román.
Deti osudom ponechanè na seba popierajú všetko, čo im rodičia (predpokladám) vštepovali a pokračujú bez ohĺadu na vek a vyspelosť iba vedeni pudmi
kniha sa mi nezdala úchylná ani nemravná.

Alienn
05.04.2015 4 z 5

Uff, tak to byla síla. Tato knížka mi dlouho zůstane v hlavě. Ještě se mi asi nestalo, abych měla u knihy takový pocit znechucení a přesto jí "musela" dočíst.

petrulka
12.03.2015 4 z 5

Husťárna. Perfektní, moc se mi líbila. Drsná i něžná (svým způsobem). Ujetá. Celou knihu jsem měla strach o Toma. Konec je krutě ustřižený, nemůžu se s ním smířit. Takže líbilo, ale zároveň mám pocit duševní újmy. Ocenila bych rozptýlení obav o toho nejmenšího :-(

Feferka
11.02.2015 5 z 5

Téměř jsem napsala "přečteno jedním dechem", ale musím přiznat, že při čtení několika pasáží se mi dech na chvíli zastavil. Děsivě zvrácené dílo s nádechem absurdna.

aannyy
08.02.2015 5 z 5

Tahle knížka je hodně úchylná. Ale pořád jsem to čekala horší vzhledem k anotaci. Nicméně je to knížka, která vás nenechá odejít. Sebevíc úchylná - ale přiková vás k příběhu a neodejdete, dokud ho nedočtete.

Kiť Kať
06.02.2015 3 z 5

Upřímně? Čekala jsem větší úchylárnu. Ale jinak můžu říct, že mě McEwanův stručný a syrový styl vcelku vyhovoval.

A Derek mě fakt rozčiloval, ale chápu, že každá kniha má mít svého "záporáka" (pokud ho tak vůbec můžeme nazývat, však takto by se měl zachovat asi každý poslušný občan). Ačkoliv, zachoval by se tak, pokud by mu Julie dopřála trochu té fyzické lásky? To už se můžeme jenom domýšlet.

vyvodka
31.12.2014 3 z 5

Nejdříve jsem chtěla napsat: zajímavá knižka. Ale výstižnější je asi neobvyklá a zvrácená. Zároveň docela čtivá. Znovu už bych ji ale nečetla. Fajn, že měla jen 100 stránek, to úplně stačilo.

lenka1048
30.12.2014

K mé velké smůle jsem shlédla film , který mě naprosto znechutil,nelíbil se mi. Možná, že kniha je méně drsná a úchylná, těžko říct. Uvidíme, třeba se jednou přinutím si ji přečíst..

bondula
15.12.2014 4 z 5

Vyrastali ste v paneláku a detstvo trávili na betónovom plácku za domom. Stáli ste niekedy uprostred tichého nočného sídliska, pozerali na všetky tie vysvietené okná a hádali, aký ľudia tam asi bývajú? Predstavovali ste si, čo asi robia tí ľudia vo svojich domovoch? Chceli ste byť dospelí, alebo iba žiť bez dozoru dospelých?

Sonda do hláv detí v extrémnej situácií. Čítať to ako vážnu knihu môže byť celkom psycho. Netuším prečo, ale mne Betónová záhrada evokovala skôr humor v štýle South Park, v McEwanovom podaní s kamennou tvárou. Racionálne - decká vo veku, aký autor popisuje sa myslím chovajú trochu zodpovednejšie a niektoré veci už majú proste za sebou. Pocitovo - zaujímavé a svojím spôsobom príjemné čítanie.