Ben Hur

Rozsáhle koncipovaný slavný historický román z Palestiny doby Kristovy zavádí v dramatickém příběhu čtenáře do Jeruzaléma podrobeného Římany. Do bouřlivé doby vzniku křesťanství je zasazen příběh člena jedné z předních jeruzalémských knížecích rodin, který byl za domnělý útok na představitele římské moci doživotně odsouzen na galeje a jeho matka a sestra zaživa pohřbeny v žalářní kobce. Při jedné výpravě zachránil hrdina život římskému vojevůdci a tak získal svobodu. Po letech se vrátil do Jeruzaléma, aby pátral po matce a pomstil se nepřátelům. Získal zpět majetek, nalezl šťastně své drahé a nepříteli se pomstil, ale nejvíce toužil osvobodit svou zemi. Věřil, že Mesiáš mu bude vůdcem a byl zklamaný Kristovou smrtí, záhy však přestoupil ke křesťanství a stal se štědrým mecenášem svých spolubratří. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/72_/72057/ben-hur.jpg 4.381

Ben Hur (1880)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Lidová demokracie

vmatusko

Veľmi pekný historický román. Je zaujímave sledovať ako sa po obvinení dostáva na galeje a ako to všetko statočne zvláda až sa nakoniec dostáva na slobodu po záchrane života generálovi. Namiesto pomsty, prináša odpustenie, presne ako nás učí Ježiš.
Príjemne je sledovať momenty ako prichádza späť k svojej rodine a ako Ježiš uzdravuje jeho matku, ktorá bola po dlhý čas väznená.

Vojslava
04.12.2017

Několikátý návrat k naší milované rodinné knize - poprvé jsem ji četla asi ve dvanácti letech a od té doby je to můj "pravidelný příběh"... Tak poeticky a přitom přesvědčivě podané biblické historie se málokde najdou (a přitom ani trocha básnické licence nevadí), a ani drama v několika rovinách tu nepostrádáme. Určitě mne čeká ještě nejedna četba a můžu rozhodně doporučit.

Lucka11
01.11.2017

Prepletenie životného osudu hlavného hrdinu a historických kresťanských udalostí bolo zaujímavé. Na moj vkus boli niektoré opisy príliš siahodlhé, ale celému príbehu to neublížilo. Túto knihu som si chcela prečítať odvtedy, ako som videla film. Pre mňa bol príbeh nádhernou a zároveň nevšednou prechádzkou históriou.

toni-az
12.08.2017

Zde v této knize velectěný autor předkládá nám sprostým čtenářům příběh velkolepý z dob příchodu největšího Mesiáše. Leč příběh, ač vskutku neskutečný, jest podán formou pro nás nepříliš stravitelnou, jakožto i předlouhými popisy a theologickými dišputacemi oplývající. Pro čtenáře tudíž výsledkem jest spíše nasátí atmosféry doby zrození a smrti Nazaretského, nicméně vděčný čtenář ocení i toho.

Atanone
14.05.2017

Velmi krásná kniha

kasparos
18.02.2017

Dobrá kniha.

Kopretina
18.02.2017

Po knize jsem sáhla z důvodu Čtenářské výzvy 2017: byla to jediná oblíbená kniha mé mamky, kterou jsem nečetla. Při četbě jsem si připomněla dobu dospívání, kdy jsme o letních prázdninách s bratranci a sestřenicemi "žrali" Sienkiewicze a četli jej celé noci místo spaní :D.
Kniha Ben Hur ale není tak drastická jako knihy od Sienkiewicze z dob vzniku křesťanství. Je mírnější, výpravná, dobrodružná, ale také se zde objevují úvahy a některé - pro mě - nové myšlenky ohledně víry. Musela jsem ji číst pomaleji, než jsem zvyklá a nelituji, stala se pro mě zážitkem.

BLeeCraleek
26.05.2016

Zajímavý příběh, akorát pro někoho, kdo se v té historii trochu vyzná, děsivě předvídatelný, to mu ale neubralo na napětí a na zajímavosti. Chvílemi jsem z toho byla strašně v depresi, protože to co se v knize dělo bylo prostě drsný. Ještě co se týče křesťanství, tak bylo velmi zajímavé a o tom by se jistě dalo pohádat, že už během Ježíšova života přemýšleli někteří lidé tak, jako by žili o 50 až 60 let později. No ale jinak dobrý :-)

woodward
22.11.2015

Nojo, kdysi to byl trhák, jenže já jsem proti americkým autorům historických románů zaujatej - pokud nepíšou o dějinách své země. Ale příběh je postavený dobře, to se nedá popřít. Čtyři hvězdy.

Richie1
17.08.2014

Ben Hur je román, který velmi ovlivnil mou celoživotní lásku k historii. Dnes vím, že autor si v knize popisovanou historii mírně upravoval, aby lépe odpovídala jeho příběhu, který ostatně oslavoval především křesťanství. Nicméně, když jsem kdysi jako mladík román poprvé četl, tak jsem byl učarován nejen romantickým příběhem, ale i jeho historickými kulisami.
Životní příběh hlavního hrdiny, židovského šlechtice, tragédie jeho i celé rodiny (střet s římskou mocí, pád na samé dno tehdejší společnosti a pozdější postupný vzestup), historické souvislosti pravdivé i smyšlené (setkání s Ježíšem) - to vše dává knize mimořádný rámec a činí ji čtivou i přes více než sto let od jejího napsání.
Kniha byla také veleúspěšně zfilmována (v hlavní roli s Ch. Hestonem) - film patří rovněž ke skvostům světové kinematografie.

Rafa-P
05.04.2014

Výborná kniha!

Atuin
27.11.2012

Ta kniha je nádherná tím čím je ne tím čím není. A říká toho mnoho, aniž by to musela přímo vyslovit. Navíc se v ní Vallace svěřuje se tím co jeho samotného velice oslovilo.
Pro mne je to kniha na kterou se po objevení nejen nedá zapomenout, ale po které člověk prostě sem tam znovu sáhne a není pravda že musí být člověk zaníceně zběhlý v bibli,aby knize rozuměl, o tom to nikdy není.

pet-kyval
15.07.2012

[017/12] Po dlouhé době jsem dala na doporučení od zdroje, se kterým se povětšinou shodneme ve finálním názoru a tak jsem vzala do rukou Ben Hura. A můj první dojem? Zděšení, že tohle nemůžu přečíst, protože tohle je právě TEN druh literatury, který tolik nemám ráda. Zdlouhavé, nudné popisy každé bradavice na těle všech postav a výčty z architektury při pohledu na každý z domů. Pro mě obrovský problém, který zavinil i to, že jsem nikdy nedočetla nejslavnější dílo pana Huga a ani se na to v nejbližší době nechystám.

Kdyby se tehdy psalo podle mého vkusu, rozhodně bych úplně zrušila první a poslední knihu a udělala z nich jen strohé popisy toho, že se Kristus narodil, během let bloudil světem a celý ten tyátr kolem své maličkosti ukončil mučednickou smrtí. (Těžko tady spoilerovat.) Pro mě byl zajímavý pouze Ben Hur který, i když byl v citových věcech na svůj věk opravdu naivní a zcela nepolíben vášní, si pomalu ale jistě získal mou přízeň. Při veřejných hrách jsem nešla spát, dokud jsem se nedozvěděla výsledné pořadí. Jistě, nebylo to nic neočekávaného, ale zajímalo mě, kolik soutěžících zemře. (I ty nepřející sadistko.)

Celkově mě zklamala místy hloupost Ben Hura, kterému nedocházel význam toho jasně svítícího světélka zrady a úkladu o jeho život. Veškerou dramatičnost, která se sem tam objevila, zabíjely již výše zmiňované popisy všeho nedůležitého, což ve mně vyvolávalo pocit nudy častěji, než pobavení. Na druhou stranu jsem ale nepocítila takové to nátlakové vymývání mozků silou nadpozemské entity. Když se ovšem ohlédnu zpátky, nevidím nic moc, co by knihu nadzvedávalo nad průměr a její konec to celé tak nějak pohřbil svou relativní pozitivností. Na její tloušťku se v ní řeklo opravdu málo a nějak mě nedokázala přesvědčit o svých kvalitách. Proto se budu držet střídmě při zemi. Rozhodně ale nemám v plánu si četbu zopakovat. Alespoň ne celé knihy.

smrček
25.06.2012

Je to krásná klasika!!!

maryzka
21.04.2012

no tuhle knížku jsem taky obchazel velikým obloukem ale po shlednutí filmu jsem si ji přečetla a jediný co je na tom pozitivní je to že se člověk musí zajímat o bibli jsou tam jmena z bible pilat, ježiš, ale negativum pro mě bylo to že tam jsou otázky o odpustení podle hesla Jak on do tebe kamenem ty do něj chlebem- to jsou dogmata nebo věty který se učili naši dědečkové za první republiky pro mladší ročníky podotýkám že jsme zažili ročníky od roku 1914 až do roku 1920 se někdy učili ve škole.

Hwi Nori
06.05.2011

Tak tuhle knížku mám rozečtenou asi půl roku a vracím se k ní, když už opravdu není co by. Nekonečně zdlouhavé a obtížné čtení, co jsem si dala za úkol přelouskat jen díky filmu, který jsem kdysi viděla a o němž si pamatuju, že se mi líbil.

Alix

Hodně akční kniha, kde se opravdu pořád něco děje a je tady plno nečekaných zvratů.