Ben Hur

Rozsáhle koncipovaný slavný historický román z Palestiny doby Kristovy zavádí v dramatickém příběhu čtenáře do Jeruzaléma podrobeného Římany. Do bouřlivé doby vzniku křesťanství je zasazen příběh člena jedné z předních jeruzalémských knížecích rodin, který byl za domnělý útok na představitele římské moci doživotně odsouzen na galeje a jeho matka a sestra zaživa pohřbeny v žalářní kobce. Při jedné výpravě zachránil hrdina život římskému vojevůdci a tak získal svobodu. Po letech se vrátil do Jeruzaléma, aby pátral po matce a pomstil se nepřátelům. Získal zpět majetek, nalezl šťastně své drahé a nepříteli se pomstil, ale nejvíce toužil osvobodit svou zemi. Věřil, že Mesiáš mu bude vůdcem a byl zklamaný Kristovou smrtí, záhy však přestoupil ke křesťanství a stal se štědrým mecenášem svých spolubratří....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72057/ben-hur.jpg 4.2126
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Lidová demokracie

Ben-Hur: A Tale of the Christ, 1880

Kniha Ben Hur

Adapa
19.11.2022

(+ SPOILER) Uplynulo asi dvacet pět let od té doby, co jsem četl román Ben Hur naposledy a nyní jsem se k němu vrátil. A přijde mi, že za ty roky jsem zestárl já i ten román. Ben Hur je krásná kniha, rozhodně si zaslouží plný počet hvězd, ale je tak krásně naivní, že je poznat, že to bylo napsáno v 19. století.
Touhy, sny, plány a ambice mladého knížete jsou zmařeny jednou nešťastnou náhodou, kdy spadne cihla na projíždějícího prefekta Valeria Gratuse a tím dojde k životnímu zlomu. Zabavení majetku, odsouzení na galeje a touha po pomstě. Pomsta začíná bohatstvím, závody čtyřspřeží a končí odpuštěním a křesťanskou láskou.
Do románu zasahují tři králové – Kašpar, Melichar a hlavně Baltazar, ale také sledujeme narození i smrt Ježíše Nazaretského.
Rozhodně všem doporučuji k přečtení.

Zdenas5
31.12.2021

Tatínek mi vždy říkal, že je to velmi pěkná kniha a mně nezbývá než s ním souhlasit. To že jsem ji četla tak dlouho bylo způsobeno tím, že jsem chtěla splnit letošní výzvu doslova a přidala si i osobní výzvu - na tatínkovu památku (měl by letos 90 let), tak jsem vytáhla z knihovny po něm zděděné vydání z roku 1911, které se hemžilo přechodníky a spoustou zastaralých slov a tvarů, takže jsem u čtení dlouho nevydržela. Už jsem si odvykla, proto jen čtyři hvězdičky.

onRock
03.05.2020

Príbeh pomsty Júdu, syna Hura, ktorú zhatí až viera v Mesiáša, ktorý už viac nehlása „oko za oko a zub za zub“ ale odpustenie nepriateľom. Príbeh o kontraste tvrdého a egoistického sveta Ríma a poníženého, no stále, na základe Tóry, revoltujúceho Jeruzalema. Príbeh o tom, že očakávaný Mesiáš nezničil Rím a nenastolil svetskú vládu pod svojim vedením ale umrel najkrutejšou smrťou vtedajšieho sveta, odpúšťajúc. Príbeh o nepochopení rozdielu prvého a druhého príchodu Mesiáša. Príbeh o tom, že ženská krása nie je vždy najšťastnejšou voľbou.

Josh
01.11.2019

Jedna z mých osobních TOP knih. Těch, které se dědí v rodině, různá vydání se čtou s láskou několikrát za život....

Sahalea
22.10.2019

Pro mě to byly krásně strávené chvíle, příběh s jednoduchou zápletkou a koncem zřejmým už od začátku mi nevadil, bylo mi to jedno. Emoce, které do knihy dostal autor mě absolutně pohltily. Krásný zážitek.

Dada077
29.07.2019

ja som podľahla reklame a na toľký povyk v médiách, knihu som si zakúpila.
po prvých desiatkach strán som zistila, že v auguste prežívam Vianoce. Text knihy bol totiž doslovný prepis statí z Biblie, odstavec, kedy na Štedrý deň prichádza Jozef s Máriou do Nazareta a vojdú " do chlieva, lebo nebolo pre nich miesto v hostinci. I tu porodila Mária syna, zavinula ho do plienok a uložila do jaslí" .. číta náš pán farár už roky na každej polnočnej omši.
Vezmite teda Bibliu, urobte z nej vlastnú rešerš, skúste do nej zapletať malý príbeh z vlastnej hlavy a ste svetovo uznávaný autor.
Škoda toho príbehu židovského chlapca, zahrabaného pod textom.

vmatusko
01.03.2018

Veľmi pekný historický román. Je zaujímave sledovať ako sa po obvinení dostáva na galeje a ako to všetko statočne zvláda až sa nakoniec dostáva na slobodu po záchrane života generálovi. Namiesto pomsty, prináša odpustenie, presne ako nás učí Ježiš.
Príjemne je sledovať momenty ako prichádza späť k svojej rodine a ako Ježiš uzdravuje jeho matku, ktorá bola po dlhý čas väznená.

Vojslava
04.12.2017

Několikátý návrat k naší milované rodinné knize - poprvé jsem ji četla asi ve dvanácti letech a od té doby je to můj "pravidelný příběh"... Tak poeticky a přitom přesvědčivě podané biblické historie se málokde najdou (a přitom ani trocha básnické licence nevadí), a ani drama v několika rovinách tu nepostrádáme. Určitě mne čeká ještě nejedna četba a můžu rozhodně doporučit.